Jak zavěsit zrcadlo na nástěnnou skříňku

Někdy jsou i zdánlivě jednoduché úkoly bezradné.Například: zavěste zrcadlo na stěnu koupelny, předsíň, šatnu, na dveře skříně.Jak v případě, že neexistuje rám nebo jiné upevňovací prvky?Upevnění zrcadla ke zdi je ve skutečnosti jednoduchý úkol.Pokud znáte způsoby a metody.

Způsoby upevnění zrcadel ke zdi

Při opravě nebo zařizování bytu nebo domu je někdy nutné opravit zrcadlo, na kterém není rám.V poslední době je to nejpopulárnější způsob registrace.Obecně existuje pět způsobů montáže.Jsou vybírány v závislosti na typu základny, na které bude instalace provedena, a na ploše zrcadlového povrchu.Zrcadlo můžete zavěsit následujícím způsobem:

 • Nalepte na povrch pomocí speciálního lepidla nebo lepidla.
 • Namontujte speciální držáky na zeď.
 • Vyvrtejte do zrcadla díry a upevněte je ke stěnám nebo nábytkovým dveřím.Můžete použít běžné šrouby, ale existuje speciální upevňovací prveks plastovými dilatačními spáry, které neumožňují „tahání“ upevňovacích prvků a chrání před výskytem trhlin.

Můžete zavěsit zrcadlo na stěnu koupelny, chodby, chodby pomocí spojovacích prostředků, lepidla, montážní pásky

 • Nainstalujte ozdobný profil na zeď, spusťte do ní spodní okraj zrcadla a horní zafixujte jednou z výše popsaných metod.
 • Montáž na speciální pásku (montážní páska 3M).
 • Upevnění zrcadla ke stěně bez vrtání je možné pouze lepidlem nebo speciální oboustrannou páskou.To může být vyžadováno při montáži na sádrokarton, příčky z pěnových tvárnic, jiné materiály s nízkou nosností.Tato metoda se hodí a pokud nechcete kazit dlaždice, nábytkové dveře atd.Všechny ostatní metody se týkají vrtání děr.

V jaké výšce

Montážní výška zrcátek závisí na místě instalace a jeho účelu.V koupelně je zavěšeno tak, že střed zrcadlového povrchu je na úrovni očí.Výška obyvatel může být různá, ale v průměru je střed v nadmořské výšce 160-165 cm od podlahy.

Výška koupelnového zrcátka

Když visí na chodbě šatna, zrcadla jsou obvykle instalována dlouhá a úzká.V nich by měl být člověk zobrazen v plném růstu.K tomu by měla být jeho horní hrana mírně nad hlavou - 3 - 5 cm. Při zavěšení na dveře skříně se jako vodítko použije její horní hrana.Pokud je skříň vysoká, je zrcadlo namontováno také o několik centimetrů výšehlavy.

Držáky zrcátek a způsoby instalace

Pokud musí být zrcadlo po určité době odstraněno /vyměněno, je vhodnější jej namontovat na držáky.Jsou dva typy:

 • až;
 • nepřetržitý (běžný).

Prostřednictvím držáků zrcátek jsou namontovány na zeď nebo dveře.Poté je do nich vložena hrana zrcadla.Mohou být namontovány prakticky v blízkosti roviny stěny /dveří a mohou být s demontáží.Ve druhé verzi zůstává mezi stěnou a zrcadlem mezera 5 mm až několik centimetrů.Tím se v případě potřeby ušetří instalace na nerovných stěnách.

Držáky pro upevnění zrcátka na zeď

Při použití běžných držáků jsou umístěny dva na dně (pokud je zrcátko malé, můžete jedno umístit pod - uprostřed),dva po stranách.Během instalace pečlivě změřte a odložte rozměry.Spodní držáky jsou umístěny přísně vodorovně ve stejné vzdálenosti od okraje a boční držáky jsou umístěny tak, že okraj zrcadla snadno prochází do jejich drážek.Navíc by neměl vypadnout ani při maximálním posunu na jedné ze stran.Obvykle by montážní vzdálenost držáků měla být 2-3 mm širší než zrcadlo, ale mohou existovat možnosti - v závislosti na konstrukci držáků.

Další možností jsou dvě nad a pod.V tomto případě je vzdálenost mezi upevňovacími prvky také o několik milimetrů větší než výška zrcadla.

Průchozí držáky se používají, pokud jsou v zrcadlovém povrchu otvory pro upevňovací prvky.Mohou být vyrobeny ve sklářské dílně.Samotní držitelé -jedná se o běžné samořezné šrouby nebo hmoždinky s hmoždinkami s plastovými krycími vrstvami a ozdobnými čepičkami různých tvarů a průměrů.

Jsou instalovány jako běžné hmoždinky.Nejprve jsou otvory označeny pro instalaci (připevněte zrcadlo ke zdi, označte tužkou nebo fixem značky), vyvrtejte otvory, pro hmoždinky instalujte plastové zátky.Potom se upevňovací prvky s plastovou zátkou zašroubují otvorem v zrcadle a namontují se na místo.Poslední fází je instalace dekorativních překryvů.

Upevnění zrcadla ke zdi pomocí lepidla

Ne každou stěnu lze snadno nainstalovat.Chcete-li například něco zavěsit na sádrokartonové příčky nebo stěny, musíte nainstalovat příslušenství v místě, kde prochází profil, nebo použít speciální motýlové hmoždinky.Každý takový držák vydrží asi 20 kg.Pro namontování zrcadla to stačí, ale ne každý chce zeď perforovat.Pokud jsou stěny rovné nebo zrcadlo musí být instalováno na dveře skříně, další kus nábytku, může být lepeno.

Na rovné povrchy zrcátka je možné lepit

Které lepidlo zvolit

Pro instalaci použijte speciální lepidlo, kteréa nazvali - „lepidlo na zrcadla“.Od běžných se liší tím, že nepoškozují amalgámový povlak.Důležité je, že kompozice musí mít dobrou přilnavost (přilnavost) k povrchu, na který hodláte přilepit zrcadlo.

Zde jsou některé názvy populárních skladeb:

 • Okamžitá instalaceTekuté nehty.Vyrábí se na bázi syntetického kaučuku, po zaschnutí neztvrdne, zůstává elastický.Vhodné pro aplikaci na dřevo, omítky, lakované povrchy, kovy.Zásobník na 310 ml konstrukční pistoli stojí 160 rublů.
 • SOUDAL 47A.Složení - syntetický kaučuk, vhodný pro lepení na beton, cihlu, keramiku, omítnuté podklady.Vyznačuje se krátkou dobou vytvrzování, má dobrou přilnavost.Obsahuje mírné rozpouštědlo, které může poškodit nekvalitní amalgám.Pokud máte pochybnosti o kvalitě nátěru, je třeba provést zkoušku před použitím.Zkumavka o objemu 310 ml stojí 190 rublů.

  Upevnění zrcadla ke zdi je možné pomocí speciálního lepidla

 • Tytan pro zrcátka.Na bázi syntetického kaučuku a pryskyřic.Vhodné pro lepení na porézní povrchy (beton, omítka, cihla, dřevo a dřevěné materiály, sádrokarton).Úchopy za 10-20 minut, barva - béžová.Zásobník 300 ml stojí 170 rublů.
 • Penosil MirrorFix H1296.Základem je syntetický kaučuk, může se lepit na kámen, dřevo, sklo, kov, beton, natřené povrchy, sádrovec.Vhodné pro instalaci zrcadel do tloušťky 6 mm (s výjimkou těch, která jsou potažena epoxidovým práškem).Barva je béžová, doba tuhnutí je 10-15 minut.Zkumavka o objemu 310 ml stojí 260 rublů.

Stále existuje mnoho kompozic, byly popsány nejběžnější skladby.Rychle se „usadí“, ale konečné sušení proběhne až po 72 nebo více hodinách.

Co jiného lze lepit

Neutrální silikonový tmel je vhodný pro lepení zrcadel.Má vynikající adhezivní schopnost a nepoškozuje amalgám.Náklady na lepidlo pro zrcátka a silikonový tmel jsou přibližně stejné, doba tuhnutí je také stejná.Při výběru buďte opatrní: kyselé (ocetové) silikonové tmely ničí amalgám.Proto si pozorně přečtěte složení a rozsah.

Silikonový neutrální tmel odvádí skvělou práci

Jakákoli kompozice je vhodná, ale k upevnění zrcadla ke stěně koupelny je nejlepší použít antifungální přísady.Zabrání se tak vývoji plísní a hub.Také ve vlhkých místnostech můžete použít silikon pro akvária.Vyrábí se vždy na základě silikonu, neutrální, houby a plísně se na něm neobjevují.Náklady mohou být o něco dražší než běžné sanitární silikony.

Technologie lepení

Připevnění zrcadla ke stěně pomocí lepidla je jednoduchý postup, ale je zde několik bodů, které potřebujete vědět.Před lepením se povrch, na který bude zrcadlo přilepeno, a jeho zadní strana očistí od nečistot, prachu, odmastí (otřete alkoholem, omyjte mýdlem a vodou a osušte).Na zrcadlo se nanese pruh lepidla „hadem“, přitlačený ke zdi v místě instalace.Lepidlo lze nanášet také bodově - rozložené na všechny povrchy.Taková zrcadlová montáž na zeď je spolehlivá, ale pokud je nutné ji vyměnit, bude nutné ji rozbít, očistit lepidlem a nainstalovat novou.

rovnoměrně zavěste, na zeď můžete předběžně nakreslit čáru, podle které zarovnáte spodní nebo boční okraj.

Nanesení lepidla na zadní stranu zrcátka

Při lepení velkoplošných zrcadel se technologie mírně mění.Lepidlo se nanáší na vyrovnanou, připravenou a zaschnutou stěnu, rozloženou po celém povrchu špachtlí s velmi malým zubem.Takové špachtle se používají pro lepení korku.Nezaměňujte je s těmi, které na dlaždici nanášejí lepidlo.Mají mezi zuby příliš velkou vzdálenost.Na připravený povrch je nalepeno zrcadlo.Přenáší se a drží se speciálními držadly s přísavkami.

Postup lepení

Upevnění zrcadla ke stěně lepidlem se považuje za spolehlivé.Tato metoda se používá v koupelně, pokud je nutné, aby celý povrch byl ve stejné rovině.V tomto případě nejprve položte dlaždici a potom nainstalujte zrcadlo.V tomto případě je při instalaci spodní hrany na dlaždici nutné těsnění o tloušťce několika milimetrů.Stejná mezera zůstává po stranách i níže.Po zaschnutí lepidla se naplní silikonovým tmelem nebo zálivkou, která byla použita pro spárování.Tato mezera kompenzuje rozdíl v tepelné roztažnosti materiálů - keramika a sklo se liší.Rovněž tato mezera zabrání vzniku trhlin během smršťování a pohybu domu.

Špachtle pro nanášení lepidla

Protože lepidlo neztvrdne okamžitě, může se zrcadlo začít klouzat po stěně.Nechci to opravdu nechat 15-20 minut, proto jsou přijata opatření k jeho předběžné fixaci.K tomu se před nanesením lepidla na zadní stranu přilepí několik kusů oboustranné pásky.Drží zrcadlo, dokud lepidlo nevyschne.

Druhá možnost

Druhou možností je přilepit tyč na zeď, která bude sloužit jako zarážka.Lepidlo vyberte ten, který je dobře vyčištěn z povrchu.Pokud je to možné, můžete dotáhnout několik šroubů atd.Obecně platí, že jakýkoli důraz, který udrží tvrdý kus skla (1 čtvereční metr 4 mm silný, váží 10 kg).

Jak nalepit zrcadlo na oboustrannou pásku

Malá a malá zrcátka lze nalepit na speciální oboustrannou pásku 3M.Pěnový polyethylen nebo polyuretan je na obou stranách potažen lepidlem.Pěnová základna kompenzuje určité nerovnosti základny a také slouží k amortizaci pohybu základny.Tloušťka základny (lepicí pásky) může být od 0,8 mm do 1,6 mm, šířka pásky je 6-25 mm.

Lepte rychle a bezpečně na speciální oboustrannou lepicí pásku 3M

Kousky pásky nalepte na čistou základnu bez mastnoty.Je rozložen rovnoměrně po celé ploše.Nestojí to za to lepit se po obvodu, je lepší slepit všechny kusy svisle do šachovnicového vzoru ve vzdálenosti asi 10-12 cm od sebe.Spotřeba pásky závisí na oblasti zrcadla, experimentální data jsou uvedena v tabulce.

Spotřeba oboustranné pěnové pásky prolepidla

)]]87 cm )
Zrcadlová plocha cm2 Zrcadlo silné 3 mm Zrcadlo silné 4 mm ZrcadloTloušťka 5 mm
šířka pásky 19 mm šířka pásky 25 mm šířka pásky 19mm šířka pásky 25 mm šířka pásky 19 mm šířka pásky 25 mm
600 14 cm 11 cm 19 cm 14 cm 24 cm 18 cm
800 19 cm 14 cm 25 cm 19 cm 32 cm ) 24 cm
1 000 24 cm 18 cm 32 cm 24 cm 39 cm 30 cm 1200 28 cm 22 cm 38 cm 29 cm 47 cm 36 cm
1400 33 cm 25 cm 44 cm 34 cm 55 cm 42 cm
1600 38 cm ) 29 cm 51 cm 38 cm 63 cm 48 cm
1800 43 cm 32 cm 57 cm 43 cm 71 cm 64 cm
2000 47 cm 36 cm 63 cm 48 cm 79 cm 60 cm
2200 52 cm 40 cm 69 cm 53 cm66 cm
2400 57 cm 43 cm 76 cm 58 cm 95 cm 72 cm
2600 62 cm 47 cm 82 cm 62 cm 103 cm 78 cm
2800 66 cm 50 cm 88 cm 67 cm 111 cm 84 cm
3000 71 cm 54 cm 95 cm 72 cm 118 cm ) 90 cm

Posledním dotykem je odstranit ochranný film z lepených kusů a umístit zrcadlo na určené místo.Výrobci tohoto typu lepicí pásky poskytují záruku 10 000 lepidel, takže pokud je nainstalována nesprávně, můžete ji opravit.

Upevnění zrcadla ke zdi pomocí lepicí pásky ZM je spolehlivé - tento materiál se v průmyslu používá pro lepení hladkých fragmentů.Tato sloučenina se nebojí ultrafialového záření, má široké teplotní rozmezí použití (od -40 ° C do + 90 ° C).Lepidlo má vynikající odolnost proti vodě.Jediným omezením je, že tato lepicí páska je mnohem horší na porézních površích.Ale s keramickými dlaždicemi laminovanými z dřevotřískové desky MDF nebo je přilnavost vynikající.Pokud máte pochybnosti, můžete provést experiment - držte se něčeho těžkého a zkuste jej odtrhnout.Na základě výsledků vyvodte svůj vlastní závěr.