Jaká barva malovat stěny v bytě: výběr složení, návrh malby

Pokud očekáváte opravy, ale nechcete tapetu lepit, vyvstává nevyhnutelně otázka: jak pokrýt stěny v bytě místo tapety.Jít ven dva: dekorativní omítka a malba.Pro práci s omítkou je žádoucí, ale malování stěn v bytě může být provedeno na poměrně vysoké úrovni a bez zkušeností.Potřebujete touhu, čas a přesné provedení operací.Mimochodem, tam je barva, která napodobuje některé omítky dobře, ale stojí méně.

Malířské stěny v bytě jsou stále důležitějším způsobem zdobení

Barvy do obývacích pokojů

) Při výběru barev pro tuto skupinu pokojů je nejdůležitější jejich bezpečnost.Vysoké nároky jsou také kladeny na dekorativní povlaky a odolnost proti slunečnímu záření.Takovécharakteristika schopnosti praní není požadována, ledaže by to bylo nutné v dětském pokoji.Je velmi dobré, pokud barvy během aplikace necítí nebo téměř necítí, a je také žádoucí, aby rychle zasychaly.

Barvy na vodní bázi

Prostředky na vodní bázi splňují tyto požadavky více než jiné.Spojovací komponenta se v nich může lišit, a proto se některé vlastnosti mění, ale jedna věc je spojuje: jsou neškodné pro člověka, nepoškozují životní prostředí, rychle schnou a nemají téměř žádný zápach.

Emulze na vodní bázi

Nejoblíbenější v této skupině jsou barvy na vodní bázi.Jedná se o sloučeniny na bázi polyvinylacetátu (známé jako PVA).Tato barva se snadno nanáší, má dobrou krycí schopnost - obvykle stačí dvě vrstvy k získání jednotné barvy.Po zaschnutí vytvoří na povrchu hustý film, který prochází vodní parou, říkají také, že taková zeď „dýchá“.Je velmi tónovaná - každá barva může mít desítky odstínů.

​​

Emulzní barva na vodní bázi známé značky Tikkuril a tónovací karta pouze jedné barvy

Jednou z jejích hlavních výhod je nízká cena.A to je možná rozhodující faktor, díky němuž jsou emulzní produkty lídrem v prodeji, a to i přes jejich poměrně vážné nedostatky.

První vážná minus je, že není příliš odolný vůči mechanickým nebo abrazivním vlivům (je snadné jej poškrábat).Za druhé - neskrývá povrchové nedokonalosti,vyžaduje pečlivou přípravu.Aby mohla zeď vypadat, musí být naprosto hladká.Třetí nevýhodou je strach z vody.Stěna pokrytá emulzí na vodní bázi může být několikrát otřena vlhkým hadříkem, ale ne všechny odstíny.Na některých pásmech bude jasně vidět.Stěny však mohou být zabarveny - nechte trochu „v rezervě“, abyste odstranili skvrny a oděrky, které se po chvíli objeví v nejvíce „zatížených“ oblastech.

Ve vodě dispergovatelný silikon

Tyto barvy jsou téměř dokonalé.Snadno se nanášejí a dokáží utáhnout i docela slušné praskliny - až 2 mm.Fólie, která zůstane po zaschnutí, nezmizí, nebojí se vlhkosti, je vážně poškozena (můžete prát co nejvíce chcete).Malování stěn bytu silikonovou barvou vám umožní získat velmi hladký povrch i bez dokonalé přípravy a pečlivého vyrovnání.

Po vysušení je film natolik hladký, že na něm ani mikročástice netrvají a nedochází k hromadění prachu.Co je důležité - barva je propustná pro páry, což umožňuje použití ve vlhkých místnostech.Vysoká odolnost proti ultrafialovému světlu umožňuje jeho použití pro dekoraci exteriéru (hlavní použití).

Silikonová barva na vodní bázi - povlak vynikající kvality

Ve skutečnosti má jednu nevýhodu: vysokou cenu.Toto je dnes nejdražší barva (s výjimkou textur).To vysvětluje skutečnost, že nejsou příliš populární.Ale pokud chcete mít odolný, krásný kryt na stěny v bytě nebodoma zvolte silikonovou barvu.V každém případě může být použit v chodbě a kuchyni.

Akrylátová vodní disperze

Tento druh barvy je možná dokonalý: může být dobře zbarven, není vybledlý, je dobře nanesen, dokonce maluje přes praskliny, i když je menší ve velikosti - až 0, 7-1 mm.Má střední propustnost pro páry, povlak je obtížné poškodit, lze jej prát i saponáty.Nemá žádné zvláštní nedostatky.V některých ohledech (propustnost pro páry) je o něco horší než vodní emulze, v některých ohledech (neprůhlednost) je o něco horší než silikonové barvy, ale obecně dává velmi dobrý výsledek.

Akrylová barva nezmizí, nebojí se vlhkosti

Malířské stěny v bytě s touto barvou nebudou příliš drahé: cena je průměrná.Takže pokud vezmete kombinaci ceny a kvality - je to nejlepší barva, jak pro stěny, tak pro strop.

Dekorativní texturované barvy

Toto je relativně nový směr.Malování stěn v bytě pomocí texturovaných barev vám umožní získat ne hladký, rovnoměrně natřený povrch, ale mít určitou nebo chaotickou úlevu.Základem texturovaných barev je akrylová vodní disperze s pigmentem a různými přísadami - písek různých frakcí, minerální vlákna a další podobné látky, které tvoří reliéf.

Tyto barvy se liší hustotou, lze je nanášet špachtlí, štětcem nebo válečkem.Některé typy umožňují používat stříkací pistoli.Textura se může lišit v závislosti na typuaplikace a významně.Například na fotografii níže vidíte výsledek nanášení jedné barvy různými nástroji - štětcem, různými válečky a špachtlí.Na fotografii - dekorativní barva na stěny a stropy německé firmy JOBI.Říká se tomu PUTZEFFEKTFARBE (PutzEffectFarbe).

Jedna z možností pro texturované barvy

Tato kompozice je malovaná v jakékoli barvě z palety, takže existuje spousta možností.Může být aplikován na sádrokarton, beton, dřevotřískové desky, dřevovláknité desky, omítnuté povrchy.Pro nejlepší účinek je žádoucí předběžný primer.

Existují dekorativní barvy s imitací látky, semiše, s perleťovými skvrnami, stárnutím povrchu a mnoha dalšími.Aplikace je někdy vícevrstvá - ve třech vrstvách nebo více - pomocí různých nástrojů.Obvykle jsou takové kompozice doprovázeny podrobnými instrukcemi pro aplikaci a provozní postupy, stejně jako doporučeními pro výběr nástroje.

Uvidíte několik způsobů použití dekorativní barvy ve videu.


Možná vás bude zajímat o výběru tapety pro vaši ložnici.

Barvy do koupelen, kuchyní a chodeb

Pro kuchyně a chodby jsou vhodné výše popsané dekorativní akrylové a vodou ředitelné silikonové barvy.Mají dostatečnou odolnost proti otěru a často je lze prát.Použití barev s výrazným reliéfem v kuchyních není zcela odůvodněné - bude obtížné udržovat čistotu stěn.Perleťové skvrny však mohou malou místnost opticky zvětšit,zvláště pokud je základní barva světlá.

Stále však existuje několik barev odolných vůči vlhkosti a teplotě, které lze použít ve vlhkých místnostech - v kuchyni a koupelně, ale jsou nežádoucí v obývacích pokojích.

Alkydové přípravky

Alkydové barvy jsou ve své konzistenci velmi podobné olejům, ale mají významný rozdíl jak v bázi (alkydové pryskyřice), tak v provozních vlastnostech.Jejich povrch dobře snáší vysokou vlhkost, zvýšené teploty a ultrafialové záření.Má průměrnou propustnost pro páry, a proto může být použit ve vlhkých místnostech.Dobře se aplikuje na dřevěné a kovové povrchy.Co je pro tyto barvy atraktivní, je to, že malování stěn nevyžaduje značné investice - jsou levné.Normální povrch však vyžaduje dobře připravený povrch.Podle typu vytvořeného povrchu může být alkydová barva lesklá, matná, polomatná.

Příklady alkydových barev

Existuje závažná nevýhoda: ředí se organickými rozpouštědly - bílý alkohol, benzín, terpentýn.Proto při malování a sušení v místnosti přetrvává charakteristický zápach.Také mínus - v průběhu času ztrácí jas barev, objeví se nažloutlý povlak.Tato možnost je levná, ale není nejlepší z hlediska trvanlivosti.Jsou velmi dobré pro malování radiátorů a topných trubek - mohou být odolné vůči teplu - ale pro stěny se vyplatí použít jiné složení.

Barvy na bázi křemičitanů (vodní sklo)

Pokud mluvíme o specifických vlastnostech silikátového povlaku, pak je to dobrá volba pro koupelnu: chemické složení je takové, že houba nebo plíseň se nikdy neobjeví na natřených stěnách.Pokud takový problém existuje - to je jedna z možností jeho řešení.Povlak je velmi pevný a odolný a propustnost pro páry je nejvyšší ze všech současných kompozic pro barvy a laky.Proto v kuchyni a v koupelně můžete tyto barvy použít.

Silikátová barva - zabraňuje rozvoji plísní a plísní

Existují však značné nevýhody.Za prvé, do sucha je kompozice velmi škodlivá pro zdraví.Musíte s ním pracovat v ochranném oděvu a ochraně dýchacích cest (dobrý respirátor).Po vysušení je film absolutně neškodný, ale před krystalizací nemůže být uvnitř.Za druhé, křemičitany nejsou kompatibilní s jinými typy povlaků.Neleží na povrchu dříve natřeném jinou barvou.Podobně žádný jiný povrch nebude ležet na povrchu natřeném silikátovou barvou.V obou případech je nutné úplné odstranění předchozí vrstvy.Zatřetí, kompozice jsou zabarveny pouze minerálními pigmenty, což výrazně snižuje počet barev a odstínů.

Mohlo by vás zajímat téma „Jak vybrat kuchyňskou zástěru pro vaši pracovní oblast“

Návrh pro malování stěn

Možnosti pro malování stěn- hodně, protože neexistují žádná omezení ohledně počtu.Při malování stěn je důležité najít správnou barevnou kombinaci.Nejjednodušší jeudělat, pokud vyberete odstíny podle tabulek, které návrháři používají.V nich jsou ve skupinách shromažďovány odstíny, které lze použít v jedné místnosti, zatímco interiér bude harmonický.

]

Nyní o metodách kombinovaného nástěnného malby.Je jich hodně, v interiéru vypadají jinak.Vyberte si ten, který se vám líbí.

Horizontální rozdělení na dvě nebo tři zóny

Tato metoda je tradiční.Obvykle je místnost rozdělena do dvou zón.Pod nimi jsou malovány tmavší odstíny, nahoře - světlejší.Klasická verze je výškově rozdělena na tři části - spodní třetina je malovaná tmavým stínem, horní dvě jsou světlejší.Ale to je jen klasický, ve skutečnosti tmavá barva může skončit uprostřed nebo téměř pod stropem.Pouze s touto technikou musíte být opatrní: vizuálně snižuje stropy.Výjimkou je světelný pás téměř pod stropem.

Malování místnosti ve dvou barvách: horizontální oddělení

Hranice dvou barev, pokud jsou stěny v bytě natřeny samostatně, zřídkaje perfektní.Pro ozdobení vad můžete přilepit lištu, některé dokonce i pruhy.Další možnost - před nanesením druhého odstínu podél okraje lepicí maskovací pásku přesně podél pravítka.Po malování, odstranit, dostanete perfektní linii (pokud je páska rovnoměrně vložena).

Výlisek může být ponechán bílý - lze jej kombinovat s libovolnými barvami nebo může být natřen v jedné z vhodných barev

Tuto techniku ​​lze použít v místnostech libovolného účelu, anoa styl může být jakýkoli.Pouze s lištami je spíše klasický, je přijatelný pro venkovský styl, pro jeden z etno-stylů.Už jen čistý okraj nebo dělicí čára zdobená lesklým pruhem je již minimalismus nebo hi-tech.

Zdůraznění zdi

Módní trend ve výzdobě pokojů je zvýraznění některé zdi.Existují dvě možnosti:

  • tmavší odstín stejné barvy;
  • jiná barva než kompatibilní paleta.

S dobře zvolenými detaily v interiéru vypadají obě metody přitažlivě.To je nejjednodušší způsob, jak učinit interiér nezapomenutelnějším a živějším.

Jasná barva ze stejné palety je nejjednodušší způsob, jak rozzářit interiér

Jen mějte na paměti, že například v ložnicích je lepší použít ne tak ostré kombinace -atmosféra v takových místnostech by měla být měkčí.Ostré kontrasty jsou dobré v obývacích pokojích, školkách.Děti mají obecně rádi živé kombinace.

​​

Gama v ložnicích je klidnější

Horizontálníproužek

Toto je poměrně široký pruh, který běží přibližně v úrovni očí.Nejčastěji se uchylují k tomuto druhu zbarvení místnosti, pokud je třeba věnovat pozornost některým dekorativním prvkům - například malbám.

Široký vodorovný pruh je další způsob, jak malovat místnost ve dvou barvách.

Tato technika vypadá dobře na chodbách - snižuje výšku stropu, umožňuješirší.Další populární aplikací jsou dětské pokoje: dětské kresby vypadají velmi dobře na poutavé pozadí.

Pruh nemusí být monofonický - lehký gradient není také špatný

Pruhované stěny

Zajímavá technika, alepoužít pro celou místnost nestojí za to.Můžete tedy navrhnout jednu zeď - jednu z variant přízvukových stěn - nebo pouze její část.

Vodorovné pruhy mohou být vícebarevné.Hlavní věc je, že se v interiéru opakují

Zajímavý efekt se dosahuje kombinací pruhů stejné barvy, ale různých textur - matných a lesklých.Přesně řečeno, nejedná se o dvě barvy, ale vypadají tak.

Kombinace matných a lesklých barevných pruhů

Zvýraznění některých detailů interiéru

Často v jiné barvě - živější neboklid zdůraznit některé detaily.Například výklenky, rámy, umístění zajímavé police atd.

Izolace některých prvků je dalším způsobem kombinovaného malování místnosti

Jednou z možností je kruhovánípruh tmavší barvy stěny podél obrysu, čímž se zvýrazní všechny rohy.Tato metoda pomůže zvětšit prostor v malé místnosti: bude vypadat vyšší i širší.

Způsob, jak vizuálně zvětšit místnost

Přečtěte si, jak vyvinout design obývacího pokoje v kuchyni.

Jak malovat stěny bytu vlastníma rukama: video

Výběr typu barvy je dobrý, ale stále musíte vědět, jak s ním pracovat.Každá z barev má své vlastní vlastnosti nanášení a přípravy povrchu.Obecně jsou však téměř vždy přítomny následující kroky:

  1. Odstranění starého nátěru, pokud existuje.Důkladnost tohoto kroku závisí na kompatibilitě starého povrchu a nové vrstvy.Pokud jsou kompatibilní, měly by být odstraněny pouze loupané nebo špatně přilnuté fragmenty.Pokud jsou povlaky nekompatibilní, budete muset všechno očistit úplně.
  2. Putty na stěnách.Technologie je standardní: vezměte vhodné složení a aplikujte špachtlí, leskněte si praskliny a hrboly.
  3. Brusné povrchy.Používejte brusný papír nebo speciální síť, připevněné na držáku nebo dřevěném bloku.Kruhovým pohybem odstraní všechny zbytečné a zarovná stěny.
  4. Odstraňování prachu z leštěného povrchu.Je lepší provádět s vysavačem, ale vše můžete několikrát setřít suchým hadříkem, ale pokaždé jej vyčistěte.
  5. Základní nátěr.Základní nátěr pro každý povrch a barvu musí být vybrán samostatně.Je vhodné jej zakoupit s barvou.Primer plní dva úkoly: zlepšuje přilnavost barvy k povrchu (neodlupuje se) a snižuje spotřebu barvy.
  6. Malování.Obvykle malování v několika vrstvách, použití kompozice v různých směrech.pokud mluvíme o stěnách, pak shora dolů a potom zprava doleva.Každá vrstva se nanáší po zaschnutí první vrstvy.Pokyny obvykle uvádějí tento čas a je žádoucí jej udržovat.

To je vše.Nástěnná malba v bytě je dokončena.Slovní popis však nemůže sdělit některé rysy práce s barvami nebo tmely.Podívejte se na video tutoriál, některé jemnosti budou jasnější.Po jeho prohlédnutí nebude malování stěn vodou ředitelnou barvou problém.

Podívejte se, jak pomocí jednoduchých prostředků vytvořit efekt dekorativní barvy na stěny videa.