Jaké jsou kabelové kanály (krabice, zásobníky)

Jednou z metod pro otevřené zapojení v bytech a domech jsou kabelové kanály.Používají se v případech, kdy skryté těsnění z nějakého důvodu je nemožné nebo nežádoucí.

Definice, struktura, účel

Kabelové kanály jsou plastové nebo kovové krabice pro skryté nebo otevřené pokládání vodičů.a kabely.Lze je používat jak venku, tak uvnitř.Nazývají se také kabelové žlaby a krabice, někdy přidávají slovo „elektrické“

. Skládají se z těla a krytu.Průřez je převážně obdélníkový a čtvercový, ale existují i ​​další, které jsou konkrétnější (o nich se také budeme bavit později).Kryt může být pevný nebo perforovaný.Pro lepší větrání a rychlejší chlazení jsou zřídka zapotřebí perforované případy.

Víko a pouzdro kanálového kabelu jsou spojeny pojistkou.Tento kabelový žlaba pohodlné - kdykoli můžete otevřít, zkontrolovat, položit nový nebo odstranit zbytečný drát.Při nákupu dávejte pozor na strukturu a kvalitu zámků - snadné použití závisí na nich.Nejlepší v této fázi je dvojitý zámek.Poskytuje dostatečnou fixaci a umožňuje opakovaně otevírat /zavírat víko.

Některé typy kabelových kanálů mohou být uvnitř rozděleny přepážkami

Vnitřní prostor kabelového kanálu lze rozdělit přepážkami.To se provádí za účelem oddělení napájecích kabelů a kabelů nízkého proudu (televize, internet, telefon atd.).Je vhodné je skládat odděleně, aby si navzájem nerušily.Některé společnosti vytvořily návrh tak, aby oddíly mohly být instalovány samostatně.Prodávají se samostatně a nasazují výstupky na vnitřní stěně pouzdra (příklad takových výstupků na fotografii vpravo).

Materiál - kov nebo plast.Pokud zvolíte plastové kabelové kanály, uvědomte si, že musí být nehořlavé nebo nehořlavé (viz popis).V ideálním případě, pokud to také uvolní malý kouř - jen pro případ.

Druhy a velikosti

Druhy kabelových kanálů se od sebe liší hlavně tvarem, pouze některé používají speciální materiály - například,transparentní plast nebo hliník a jeho slitiny.

Existují různé modely pro různé příležitosti

Kabelové kanály soklu

Pokud chcete tajně vést kabely a ne kladivosoučasně stěny - podívejte se na soklové kabelové kanály.Jedná se o druh plastové základní desky, ve vnitřních dutinách, na které jsou položeny dráty.Jsou v různých barvách, vhodné pro dekorace v různých stylech.

Kanály z umělohmotných lišt

Výrobci kompletních kabelových kanálů pro soklové lišty kromě dlouhých zásobníků vyrábějí řadu dalších zařízení, která jim umožňují sestavit jakoukoli formu konstrukce.Jedná se o vnější a vnitřní rohy, různé tvary ohybů, zátek, montážních a multimodulárních krabic, na které můžete instalovat spínače a zásuvky.

Existuje také možnost instalace vývodů přímo na úrovni základní desky.Pro starší lidi není tato možnost nejlepší a pro mládež nízké sklony nejsou problémem.Ale ne tak přitahovala pozornost.

Vývod může být instalován přímo na úrovni soklové lišty

Tento typ kabelového kanálu je k dispozici v různých barevných variantách - od bílé, šedé a černé po dřevo a kovové imitace barevpovrch.Nevýhodou je poměrně vysoká cena, i když ji nelze porovnat s platbou za hradlové zdi.

Dostupné velikosti produktů SL Hager jsou 20 x 50 mm,20 x 70 mm, 15 x 100 mm, 25 x 100 mm.Společnost Legrand (Legrand) má dvě série: mini s rozměry - 20 * 12,5 mm, 32 * 12,5 mm, 40 * 12,5 mm, 32 * 16 mm, 40 * 16 mm, 60 * 60 mm, 60* 20 mm, 75 * 20 mm.Druhá řada - DPL má následující velikosti: 35 x 80 mm, 35 x 105 mm, 50 x 80 mm, 50 x 105 mm, 50 x 150 mm, 65 x 150 mm.

Další video o jiném systému soklových kabelových kanálů.

p;

Podlahové stojany

Tento typ kabelových kanálů se liší svým tvarem a způsobem instalace.Instaluje se na podlahu, protože na jedné straně má zaoblený tvar, takže nebrání pohybu.K dispozici ve vysoce odolném plastu nebo hliníku.Tvar je stejný.

Podlahové kabelové kanály neinterferují s pohybem

Podlahové kabelové žlaby se používají jako součást systému - když potřebujete přivést kabeláž ke stolu nebo osvětlovacímu zařízení, které je dalekoze stěn.Úspěšně nahrazuje nosné a prodlužovací šňůry.

Jak se určují rozměry podlahových kabelových kanálů

V prodeji najdete tyto velikosti:

 • 50 * 12 mm;
 • 75 x 17 mm;
 • 92 x 20 mm;
 • 160 x 65 mm;

Barevné schéma se neliší v rozmanitosti: obvykle je šedá, bílá a černá.Spoje dvou proužků, rohů a závitů mohou být vytvořeny pomocí tvarovaných výrobků vhodné velikosti.Nejprve se nasadí spodní část, položí se vodiče a poté se víko zaklapne.

Pravidla pro montáž na podlahukabel kanálů Legrand

Poté je příslušenství nainstalováno na správných místech - rohy, spoje.Jsou vyrobeny takovým způsobem, že pouze zapadnou na místo a poskytují bezpečné uložení.Současně je zachován stupeň ochrany (obvykle IP40).

Parapet

Kabelové kanály Parapet (nazývané také kufr) jsou strukturálně podobné základním deskám.Tvarově se liší, ale hlavně tím, že jsou namontovány nad podlahou.Skládají se také z různých prvků, které vám umožňují sestavit jakoukoli konfiguraci.

Plastové kabelové žlaby Parapet

Používají se hlavně v kancelářích nebo v podnicích.Pokud takové konstrukce instalujete v soukromých domech nebo bytech, zkuste zvolit barvu nástěnné dekorace.Trasy spojující venkovní a vnitřní jednotky klimatizačních jednotek jsou obvykle uzavřeny.

Rozměry mohou být následující:

 • šířka 80 mm, 100 mm, 120 mm, 150 mm;
 • výška 40 mm, 55 mm, 60 mm.

Pro každý typ sekce existuje sada tvarových prvků - vnější a vnitřní úhly, zátky, rozbočovače atd.Může existovat několik barev, ale ty hlavní jsou bílé a mléčné.Zbytek je docela těžké najít.

Mini

Menší verze kabelových kanálů parapetů, do kterých lze vložit více vodičů - televize, telefon, proInternet.

Takové možnosti se v bytech a domech používají častěji

Při používání tohoto produktu nejsou rohy vytvořeny nikoliv se speciálně tvarovanými částmi, nýbrž řezají krabici v požadovaném úhlu (obvykle 45 ° pouze v případě, že je vnitřní nebo vnější))

Rozměry mohou být:

 • šířka 10 mm, 12 mm, 16 mm, 20 mm, 25 mm, 40 mm, 60 mm, 80 mm, 100 mm.
 • Výška - 10 mm, 12 mm, 16 mm, 20 mm, 25 mm, 40 mm, 60 mm.

Kombinace těchto velikostí poskytují velký počet možností.Jsou široké a nízké, jsou úzké a vysoké, takže je na výběr a můžete si vybrat.

Roh

Rohové kabelové kanály mohou být díky své konstrukci instalovány na spoji stěny a stropu nebo místo základové desky.S přesným provedením rohů (musí být také vyříznuty pilovou pilou v pravém úhlu) vypadají jako dekorativní prvek.

Tento typ kabelových kanálů je namontován v rozích - na spoji stropu a stěny

Nevýhodou je, že v nich není tolik prostoru jako v základových deskách a stěny jsou tenčí,takže existuje vysoká pravděpodobnost poškození při ležení níže.Nejběžnější velikosti jsou 40 x 40 mm, takže do nich nemůžete položit mnoho kabelů.

Pro LED pásky

Jedná se o variantu rohové verze kabelových žlabů.Liší se tím, že víko je vyrobeno z průhledného nebo průsvitného plastu.

Některé typy zásobníkůpro LED pásek

Namontováno pod stropem v rozích, na spodní straně kuchyňských skříní nebo ve skříních a skříních samotných.Nejsou zapojeny, protože organizace vnitřního prostoru je úplně jiná - vytvářejí platformu, na které je vhodné upevnit LED pásek.Jeho poloha je vybrána na základě potřebného směru světelného toku.

Kovové žlaby pro pokládku kabelů

Tento typ výrobku v soukromých domech se používá hlavně k pokládání kabelů do hořlavých stěn - při výstavbě rámových domů nebopanel.Podnosy jsou umístěny uvnitř stěny a stropu, do nich jsou nataženy kabely a na správných místech jsou vyvedeny stěnou nebo stropním opláštěním.

Příklady kovových žlabů: masivní, perforované, dráty

Také se používají některé typy (kabelové kabelové kanály) při osvětlení zavěšeného nebo zavěšeného stropu.S jejich použitím se drasticky zkracuje doba instalace, protože namísto instalace velkého počtu malých upevňovacích prvků musíte k zásobníkům připojit několik zavěšení a poté do nich položit všechny kabely.

Rozměry kovových kabelových žlabů:

 • šířka od 50 mm, 80 mm, 100 mm, 150 mm, 200 mm a dále až do 600 mm v krocích po 100 mm;
 • výška - 50 mm, 80 mm, 100 mm;
 • délka jednoho kusu je 3 m.

Takžeukáže se, že vyzvedne jakýkoli počet vodičů.

Pravidla instalace

Postup instalace závisí na tom, zda jsou použity kování - rohy, větve a zátky.Pokud ano, výrobce dává jasná doporučení, jak velká vzdálenost musí být ponechána pro správnou instalaci.Měly by být dodržovány s přesností milimetru.Pak všechno vypadá elegantně.Níže budeme podrobněji hovořit o základních pravidlech instalace kabelového kanálu konvenčního typu.

Jak zvolit velikost

Pokud se rozhodnete distribuovat dráty v kabelových kanálech, musíte nejprve rozhodnout, jaké velikosti jsou potřebné.Vyberou rozměry na základě počtu a velikosti vodičů, které budou muset být položeny, a přidají určitou rezervu pro budoucnost - aby bylo možné v případě potřeby položit jeden nebo dva další dráty.

Při výběru velikosti je třeba vzít v úvahu počet kabelů, které bude třeba pokládat

Počet vodičů v kabelovém kanálu není standardizován.Hlavní věc je být schopna zavřít víko bez problémů.Omezením může být potřeba odděleného umístění napájecích a slaboproudých kabelů.V tomto případě je průřez vybrán tak, aby mezi skupinami kabelů byla alespoň malá vzdálenost.

Pořadí a vlastnosti instalace

Podle pravidelkabeláž je položena vodorovně a svisle, šikmá instalace je přípustná pouze na schodech.V ostatních případech se neodchylují od pravidel s otevřeným účtováním.K dosažení rovnoměrného řezu během instalace plastových kabelových kanálů s tenkými stohy se používají kovové nebo jiné nůžky, ale břit musí být ostrý.Hliníkové a kovové misky jsou vyřezávány pomocí pilové pily.Silný plast lze také řezat stejným nástrojem - bude mít rovnou hranu a profil nebude tleskat.

Je-li vyžadován segment určité délky, například pro vyjmutí do objímky je třeba jej oříznout v následujícím pořadí: zaklapněte na víku, zarovnejte okraj, označte víko a pouzdro současně.Poté, co můžete řezat samostatně.V tomto pořadí bude délka obou produktů stejná.

Všimněte si, že při zatáčení není víko rozřezáno na dvě části, nýbrž jsou vyříznuty pouze boční stěny, aby bylo možné je ohnout.Nezapomeňte, že při procházení kolem vnějšího rohu by mělo být víko delší než podnos, v tomto případě je lepší označit místa řezů po upevnění těla kabelu kanálu.

Pravidla pro instalaci plastových kabelových žlabů

Nelegální povrch kabelového kanálu je připevněn k hřebům se širokou hlavou (lze použít samořezné šrouby), k omítce nebo sádrokartonovým stěnám - k samořezným šroubům.Pro montážna cihly nebo betonové zdi je nutná instalace na štít expanzního šroubu.Krok upevnění upevňovacích prvků je asi 60-70 cm, na koncích profilu a ve spojích jsou upevňovací prvky instalovány ve vzdálenosti 3 až 5 cm od okraje.

Jsou-li spojeny dva kusy kanálového kabelu, musí být kryt umístěn tak, aby se spoje mezi pouzdrem a krytem neshodovaly.Jinak bude kloub příliš znatelný a mohou se vytvářet nerovnosti, což kloub ještě více zdůrazní.

Postup pokládky vodičů

Vodiče vkládáme do namontovaných pouzder.Abychom zabránili prohýbání stěn kabelových kanálů, instalujeme s jedním krokem podpůrné propojky, po kterých zaklapneme kryty.Z tohoto důvodu lze kabeláž v kabelových kanálech považovat za úplnou.