Jaké jsou tapety, kde je lepší je použít

Tapetování stěn je nejviditelnějším a nejrozšířenějším způsobem dekorace.Ale tento dokončovací materiál má různé vlastnosti a ceny.Jaké typy tapet existují, jak se liší, kde je lepší je aplikovat - o tom budeme mluvit dále.

Široká škála vám umožňuje vybrat vzhled jakéhokoli stylu

Klasifikace podle charakteristik

Abychom se nemýlili při výběru tapet, musíme mít představu o tom, co jsou.Začneme obecnou klasifikací podle různých charakteristik a vlastností.

První věcí, na které je třeba se rozhodnout, je, jak daleko by povrchem měli být „přátelé“ s vodou a jak často bude třeba mýt.Podle tohoto kritéria jsou:

 • Obvyklé, které provádějí čištění suchou metodou - vysavač s měkkým kartáčem.Na nejvíce kontaminovaných místech můžete lehce otřít vlhkou houbou.Ale už žádný hrubý dopad - slza.V podstatě tato skupina zahrnuje papírové tapety, stejně jako některé typy akrylových (které jsou levnější).
 • Odolný vůči vodě.Čištění je možné hadrem a houbou, ale bez velké péče.Je povoleno používat tekuté detergenty ve zředěném stavu.Takovézpracování je povoleno omezený počet časů.

  Grafické znázornění stupně omyvatelnosti tapety

 • omyvatelné.O tento druh povrchové úpravy se můžete starat pomocí štětců.Ve zvláště kontaminovaných oblastech mohou být použity neagresivní tekuté detergenty.
 • Super omyvatelné (odolné proti oděru).Tapeta odolná proti vlhkosti, kterou lze omýt kartáčem a saponáty.Jedná se hlavně o vinyl různých typů a některé další z přírodních složek.

Tato vlastnost je zobrazena na štítku každého válce jako grafická ikona - vlnovka (viz fotografie).

Dalším krokem je stanovení odolnosti proti vyhoření.Není žádným tajemstvím, že některé materiály a barvy na sluncem osvětlených površích mění barvu.Pro slunné pokoje je lepší zvolit tapety odolné proti vyblednutí.V místnostech s okny směřujícími na západ nebo na sever to není tak kritické.Pro ty, kteří nemají okna (chodby, koupelny, toalety atd.), To obvykle není důležité.Tato vlastnost je také zobrazena na štítku s ikonou ve tvaru slunce (na fotografii níže).

Odolnost tapety vůči vyblednutí je grafické označení

Přizpůsobení vzoru může být také důležité.Některé barvy nevyžadují výběr vzoru a posunutí (prostý).Jiné vyžadují přemístění a v různých velikostech.Offset zvyšuje spotřebu dokončovacího materiálu.Tato informace je také uvedena na etiketě piktogramy.

Je zobrazen obraz tapetypomocí piktogramů

Všechny typy tapet jsou opatřeny letákem s pokyny, na kterém jsou tato data zobrazena.Existují také obrázky, které zobrazují způsob nanášení lepidla.Zobrazí se také způsob mazání - jsou odstraněny zcela nebo částečně.Dále zvažujeme typy tapet - z čeho jsou vyrobeny, které mají výhody, nevýhody, rozsah.

Papír

Papírové tapety jsou nejčastější a nejlevnější.Jejich obliba je způsobena nízkou cenou, širokým sortimentem a dobrým výkonem.Jsou šetrné k životnímu prostředí, propustné pro vzduch, ale bojí se vysoké vlhkosti, mají nízkou mechanickou pevnost a rychle mizí.Průměrná životnost je 3-5 let.Trochu, ale všechny tyto ostatní nedostatky jsou kompenzovány velmi atraktivní cenou.

Existuje několik typů papírových tapet:

 • Monovrstva, také nazývaná simplex (z angličtiny jednoduchá - jednoduchá).Toto je běžná papírová páska o určité hustotě, na kterou je kresba aplikována.Musí být vybírány nejen podle vzhledu, ale také podle kvality papíru, na kterém jsou vytištěny.Měl by být hustý, ne uvolněný.Jedná se o nejlevnější druh tapety všech existujících, ale musí být lepeny opatrně - mohou se rozbít.Další upozornění - budou vidět všechny nebo téměř všechny hrboly na zdi.
 • Vícevrstvé.Skládá se ze dvou vrstev, které se nazývají duplex, tří - triplex.Tento typ papírové tapety je silnější, může mít reliéfní vzor.Kvůli jejich vyšší hustotě se lépe schovávajírány.Za cenu jsou stále levné, ale ne tolik jako simplex.

  Papírové tapety mají různé barvy

 • S vysokou schopností praní (vodotěsné).Tyto tapety v plném smyslu nelze nazvat omyvatelnými, ale jsou dostatečně pevné, aby vydržely otírání vlhkým (ne mokrým) hadrem.Za cenu jsou zhruba ve stejné kategorii jako vícevrstvé, často se používají k levným opravám v kuchyni nebo na chodbě.

Při výběru věnujte pozornost takovému ukazateli, jako je hustota - silně ovlivňuje sílu, ale všimněte si, že silná papírová tapeta je obtížnější přilepit na nerovné stěny - nejsou tak elastické jako průměrné.Velmi tenké - je to také špatné, protože se naopak velmi protahují, a když jsou mokré, mohou se prakticky vplížit do vašich rukou nebo se „valit“, jít ve vlnách, když se to pokusíte vyrovnat na zdi.Obecně je nejlepší volbou střední.Uzavřou hrboly a budou s nimi snadno pracovat.Dělení je následující: do 110 g /m2- lehký, 110-140 g /m2- střední, více než 140 g /m2- těžký.

Pokud potřebujete pro dekorace na stěnu levný „dýchací“ materiál, papírové tapety jsou prakticky mimo soutěž.Při lepení se používá nejjednodušší lepidlo, kterým se stěna i plátno rozmazávají (ale ne vždy si přečtěte pokyny).

Netkané

Netkané je netkané vlákno, které sestává z celulózových vláken (někdy se používají umělá vlákna).Tento materiál má vysokou propustnost pro páry, dobře odvádí vzduch a vlhkost,Přichází v různých hustotách.Tenká podšívka je poměrně pružný materiál, který lze přilepit k nerovným stěnám.Ale příliš se táhne, což může být problém.Plátna se střední a vysokou hustotou přilepují snadněji, ale prakticky se neprotahují, takže povrch by měl být rovný.

Vezměte prosím na vědomí, že existuje tapeta ze 100% netkané textilie, ale vychází pouze z ní.Nyní mluvíme o těch, které jsou zcela vyrobeny z netkané textilie, protože jinak jejich vlastnosti závisí na druhé vrstvě.Mimochodem, při prohledávání katalogu napište „netkanou tapetu s netkanou vrstvou“, jinak bude většina výstupu netkaný vinyl a mají zcela odlišné vlastnosti.

Netkaná tapeta s netkanou vrstvou

Netkaná tapeta má dvě formy uvolnění - pravidelné a „malované“, lepené speciálním lepidlem na bázi dobře rafinovaného škrobu a /nebo PVA.Mohou být hladké, texturované, reliéfní nebo objemné.Mají dobré provozní vlastnosti:

 • Když je mokrý, bobtná, když je mokrý od lepidla nebo vody, a po sušení nezmění svůj tvar.
 • Příprava stěn nemusí být ideální - kvůli hustotě materiálu skrývá některé nepravidelnosti, ale velké dutiny a výčnělky jsou nepřijatelné.
 • Lze použít v nových domovech - nerozbije se, když se vytvoří nové malé trhliny.
 • Mírně snižuje tepelnou vodivost a zvukovou propustnost stěn (zjevně nestačí výrazně zlepšit zvukovou izolaci, ale viz zde, jak ji zlepšit).

Většina prodaných netkaných textilií se dováží, existuje však i několik ruských (například Milassa, Loymina).Cena se neliší, takže výběr podle tohoto kritéria nemá smysl.Při výběru věnujte pozornost skutečnosti, že šířka je 53 cm a 105 cm, délka v roli je od 10 metrů do 25 metrů.Cena za roli tedy ani zdaleka není ukazatelem.Porovnání je snazší, pokud spočítáte cenu za metr čtvereční.

Vinyl

Vinylové tapety jsou založeny na papíře nebo netkané.Na podklad se nanese vrstva polyvinylchloridu (PVC, PVC nebo jednodušší vinyl).Tento film je menší než milimetr tlustý, ale dává konečnému materiálu pevnost (lze jej umýt kartáčem), odpuzuje vodu a má vysokou odolnost vůči vyblednutí.Jsou to vinylové látky, které lze prát, a mnoho z nich je odolných vůči oděru a umožňuje použití kartáčů.

Tato sada vlastností umožňuje použít tento typ tapety v místnostech s vysokou vlhkostí, zejména v kuchyni nebo v koupelně, ale ne v těsné blízkosti vodních zdrojů.Funguje také velmi dobře tam, kde je vyžadována vysoká povrchová pevnost (chodba, chodba) - měli byste se ji pokusit poškrábat.

Dalším typem tapety se zvláštními vlastnostmi je vinyl

Hlavní nevýhodou je, že neumožňují průchod vzduchu, takže se snaží nepoužívat je v areálu nebo kompenzovat přítomnost dobrého ventilačního systému.

Druhy a odrůdy

Které vinylové tapety jsou lepší - na papíře nebo netkané?Zapnutonetkané lepidlo jednodušší, ale pouze na dobře připraveném podkladu.Faktem je, že jako základ se používá tenká podšívka, a protože vinylová fólie je také tenká, celková tloušťka potahu je malá, jednoduše nedokážou skrýt nepravidelnosti - všechny chyby jsou viditelné.Dalším odstínem je, že pokud jsou vybrány vinylové tapety jako světlo, pak by základna měla být monofonní, jinak by mohla být viditelná heterogenita barvy.

Porovnáme-li vinyl a jiné typy tapet, pak jsou ty nejlepší v síle, lze je snadno přilepit na relativně plochý (ne ideální) povrch.Ale s významnými nepravidelnostmi mohou nastat potíže - suché plátno je lepeno a je zcela nepružné.

Barvy vinylových tapet jsou nejrůznější.Povrch může být hladký, strukturovaný.Výkres lze jednoduše použít nebo může mít objem (reliéfní tapetu).K dispozici je také obraz.

Jedním z typů vinylových tapet je sítotisk s hlubokým ražením)

Zvláště stojí za zmínku vinylové tapety, které se vyrábějí ražením za tepla s použitím hedvábí nebo umělých nití.Říká se jim sítotisk - pro charakteristickou brilanci.Vypadají velmi „inteligentně“, proto se častěji používají v obývacích pokojích.Na stěnách v chodbě jsou vidět některé druhy sítotisku - díky matnému lesku zvětšují místnost.

Vinylové tapety se prodávají v rolích o šířce 53 cm, 70 cm a 105 cm, délka v rolce je v zásadě 10 metrů (přesněji 10,05 m), jsou nalepeny na speciální lepidlo, protože majídocela hodně na váze.

Jak nalepit tapetu na čtení zde.

Akrylové tapety

Jsou to akrylové papírové tapety.Polymer se nanáší bodově, aniž by zcela zakrýval základnu, proto se to děje pouze se strukturovaným povrchem.To prakticky neovlivní počet barev, ale spíše silně na hmotnost.Akrylové plátna nejsou tak těžké jako vinyl, a proto se nepoužívá tak silné lepidlo.Díky skvrnité aplikaci polymeru (to je samo vzduchotěsné) lze tento druh povrchové úpravy klasifikovat jako prodyšný, protože tento typ tapety se často používá v obytných prostorech.

Akrylová tapeta je papírová základna (obvykle obarvená), na které jsou skvrny akrylové

Částečný povlak papíru akrylem mírně zvyšuje odolnost proti praní - aplikují sedo kategorie vodotěsné, odolnosti vůči vyblednutí - průměrné, jakož i cenové kategorie.Jsou lepeny na stejném principu jako papír - lepeny lepidlem a tapetou a stěnou;obtížnost spojování je střední.Problémy mohou nastat, pokud je akrylový povlak příliš měkký - stisknete jej trochu tvrději a odlupuje se.Poté se také chovají - stříkání lze odstranit náhodným nárazem na něco tvrdého.I s nehtem.To neplatí pro všechny typy akrylových tapet, ale existují i ​​takové případy.Obecně platí, že dobrá volba, ale ne skvělá.

Šířka rolí akrylové tapety je nejčastěji 53 cm, ale je zde 70 cm a lze je najít metr metru.Standardní délka je 10 metrů.Docena je zde mnohem rozšířenější než cena, v níž se liší jiné typy tapet: existuje velmi levná ruská a ukrajinská produkce (cena od 3 do 5 USD za roli), je zde importovaná výroba - 8 až 15krát dražší.Je třeba poznamenat, že kvalita a vzhled se výrazně liší.

Textilie (textilie)

Textilní tapety se vyrábějí na bázi papíru a netkané textilie.Na tento podklad je nalepen tkaný nebo tkaný materiál z lnu, bavlny, viskózy, juty, polyesteru, hedvábí atd.Textura může být hladká, hedvábná, sametová.Závisí to na použitém materiálu a technice tkaní.Kromě toho mohou být na tkanině taženy vzory.

Textilní tapety vypadají skvěle, ale jsou drahé

Textilní tapety jsou dalším typem „dýchací“ nástěnné dekorace, kterou lze použít v obývacích pokojích..Jedná se o velmi krásný dekorační materiál, ale drahý.I když porovnáváte takové nepříliš levné typy tapet, jako je sítotisk nebo přírodní.Současně je to náročné na provozní podmínky - má strach z vysoké vlhkosti, mizí, lze jej čistit pouze suchým způsobem, příležitostně vlhkou houbou.

Existují dvě formy uvolnění: standardní - role 10 metrů dlouhé (šířka 70–80 cm).Některé textilní tapety (dražší) se prodávají za lineární metr.Jejich šířka je obvykle 105 - 120, ale existují i ​​širší plátna.

Zde jsou popsána pravidla pro kombinování tapety .

Střely

Sklolaminátová tapeta je zvláštní druh dekoracemateriály pro malování.Jsou dobré, protože se nebojí vlhkosti, mohou být lepeny ve vlhkých místnostech.Je pouze nutné zvolit správnou barvu.Druhým pozitivním bodem je, že vydrží opakované malování (nejvyšší kvalita - až 20krát) a jejich životnost je 20-30 let.Jiné typy tapet na tomto parametru jsou mnohem méně než ostatní.

Vzájemným proplétáním skleněných vláken nástěnné, propustné pro páru, vzduch a vodu.Je však třeba si uvědomit, že vlastnosti povrchu, který má být lepen, závisí na vlastnostech barvy, se kterou budou potaženy.

Potřebujeme odolnou tapetu pro malování - vyberte si ze sklolaminátu

Nevýhodou není příliš velký sortiment, poněkud „kancelářský“ vzhled a také to, co je před lakováním.nejmenší částice skla padají do vzduchu.Při práci je také vhodné používat ochranný oděv.Sklolaminátová tapeta je nalepena na speciální lepidlo, které se nanáší na zeď (více o lepení skleněných stěn zde).

Kapalina Tapeta

Velmi zajímavý povlak, který je spíše jedním z poddruhů štukových směsí.Prodává se v prášku nebo v přípravcích připravených k použití.Skládá se z pojiv (lepidla), textilních vláken, celulózy, minerálních a dekorativních přísad.Jak je tmel aplikován na stěny špachtlí nebo něčím, co připomíná tento nástroj.

Důležitou vlastností tekuté tapety je nenáročné na základnu.Všechny ostatní typy tapet vyžadují rovný povrch.Některé jsou vyrovnanější, jiné méně.Tekuté tapetyoni sami mohou vyrovnat zeď, na které jsou naneseni.Aby se však ušetřilo složení, je třeba nejprve opravit vhodné vybrání vhodným tmelem.

Kapalina tapeta má obvykle heterogenní strukturu

Kapalina tapeta je vhodná pro vytápěné a nevyhřívané místnosti, ale vyžaduje normální vlhkost.Další výhodou tohoto typu povlaku je jeho vysoká údržba.Poškozená oblast je vyčištěna, výsledné vybrání je vyplněno stejným složením.Po zaschnutí je opravené místo téměř nemožné najít.Proto je část kompozice uložena „na vyžádání“.

Další typy tapet

Dekorační materiály, které jsou přítomny v jakémkoli železářství, jsou popsány výše.Existují však typy tapet, které se používají zřídka, ale mají dobré výkonové vlastnosti a vypadají velmi neobvykle.Možná proto nejsou tak rozšířené.

 • Bambus.Bambus nakrájený na proužky je přilepen k látkové základně.Šířka proužků je různá, vnější nebo vnitřní povrch bambusového proužku může být použit jako přední strana.Šířka role je od 90 cm do 250 cm.

  Bambusové tapety jsou skvělým způsobem, jak dát interiéru orientální chuť

 • Cork.K papírové základně je přilepena tenká vrstva korkové dýhy.Tyto přírodní tapety neabsorbují pachy a nepodporují růst bakterií.Jsou teplé a elastické na dotek.Jsou přilepeny na běžné lepidlo na tapety.

  Příznivci přírodních tapet by mělizvažte korek

 • Kovový nebo metalizovaný.Hliníková fólie je nalepena na papírový podklad, na kterém je kresba nanesena, vše je pokryto vrstvou laku.Tento druh povrchové úpravy je odolný proti vlhkosti, lze jej omýt jakýmkoli neagresivním způsobem, ale pouze měkkými kartáčky nebo hadry - povrch je snadno poškrábán.

  Kovové tapety mají charakteristický lesk

Nyní znáte všechny druhy tapet - jak rozšířené, tak málo.Znát jejich hlavní vlastnosti, můžete si vybrat povrchový materiál podle požadavků konkrétní místnosti a vašich přání.