Jakou tapetu lze v koupelně nalepit

Oprava koupelny není drahé potěšení, ale existují dokončovací materiály, které vám umožní uklidit místnost rychle a přitom utratit malou částku.Například stěny lze dokončit tapetou.Jaké tapety pro koupelnu lze použít - v článku.

Tapety v koupelně - klady a zápory

Stále se věří, že v koupelně je nejlepší volbou keramická dlažba.Ale tento způsob dekorace vyžaduje značné peníze, velké množství práce.Proto je minimální doba, pro kterou je taková úprava určena, 10 let.Stává se, že se dlaždice nemění déle než 20 let.Ne všichni jsou s takovou stabilitou spokojeni.Móda pro dekorační a dekorační materiály se rychle mění a my všichni chceme, aby byl náš dům stylový a krásný.

Kromě toho existuje další nuance, kterou by měli vlastníci bytů v nových budovách brát v úvahu: keramické dlaždice jsou velmi tvrdé.V nově postavených domech, když se budova zmenší, může to vést k prasklinám.

Tapeta do koupelny

Tyto důvody a skutečnost, že taška vypadá také"Studené", přimějete se zamyslet nad tím, co kromě dlaždic můžete dokončit stěny v koupelně.Jednou z nejlevnějších možností je tapeta pro koupelnu.Stojí několikrát levnější než dlaždice (i ty nejdražší varianty), rychle se lepí.To vše vám umožní změnit povrch jednou ročně nebo ještě častěji.Unavený, nebo tapeta ztratila svoji přitažlivost - nahrazena.

Toto řešení má své nevýhody.Nejprve - tapety si budou muset vybrat speciální, které se mohou cítit dobře v místnostech s vysokou vlhkostí.Druhý - v oblastech přímého kontaktu s vodou, jsou stěny obvykle zakončeny jinými, odolnějšími vůči vlhkosti.V těchto oblastech se nejčastěji pokládají dlaždice a ve zbývajících částech se lepí tapeta.Stále však existuje cesta ven - chránit tapetu průhledným sklem nebo plastem.

Několik dalších možností

Aby tapety pro koupelnu vydržely déle, měly by být nalepeny na speciální lepidlo.Vlhké přípravky obsahují antibakteriální přísady, které zabraňují vývoji plísní a plísní.

Typy tapet pro koupelny

Ne všechny tapety lze použít ve vlhkých místnostech.Například papír nebo lázně na bázi papíru nejsou vhodné.Můžete je držet, ale rychle ztratí svou přitažlivost, po koupeli nebo horké sprše absorbují vlhkost.Proto i papírové tapetylevné, použití v koupelně nestojí za to.Výjimkou jsou odolné tapety odolné vůči vlhkosti.Jedná se však o ekonomickou variantu, která je vhodná například pro letní dům nebo zahradní dům.

Tapetu můžete chránit před přímým kontaktem s vodou se skleněnými nebo průhlednými plastovými panely

Netkané

Netkané častoNazývají tapety s netkanou základnou, na které se nanáší různé povlaky (nejčastěji se na netkanou látku nanáší vinyl nebo papír).V tomto případě však hovoříme konkrétně o netkané tapetě na netkané bázi.Nebojí se vlhkosti, takže je lze použít ve vlhkých místnostech.Tento typ „oděvů“ pro stěny je:

  • Pro malování.V tomto případě jsou plátna bílá, mohou být překreslena až 8krát (v závislosti na hustotě vložky).
  • Se vzorem a barvou.Nejsou vhodné pro malování, ale mají zajímavou texturu.

    Několik příkladů netkané tapety na netkané bázi

Výhodou takových „čistých netkaných“ obrazů je schopnost materiálu procházet vzduchem a párou.Říká se, že takové stěny „dýchají“, díky čemuž je přirozená regulace vlhkosti (díky práci ventilačního systému ).Při hledání tohoto druhu dekoračních materiálů zadejte do vyhledávacího pole „netkanou tapetu na netkané bázi“, jinak bude vyhledávání zahrnovat hlavněnetkané vinylové tapety a jejich vlastnosti a vzhled jsou zcela odlišné.

Netkaná tapeta pro koupelnu je nalepena na rovnoměrný, čistý podklad pomocí speciálního lepidla s vysokou lepivostí.Lepidlo se nanáší pouze na stěny, listy se válí do sucha, pečlivě vyhlazují.

Můžete kombinovat různé textury a barvy

Netkaná textilie je sama o sobě poměrně hustým materiálem, který se prakticky neroztahuje.Aby nedošlo k problémům s nálepkou, měla by být příprava stěn na vysoké úrovni - suché obrazy se neprotahují a „nesedají“, takže je obtížné skrýt nedostatky.A to je jedna z nevýhod.

Vinyl

Netkané vinylové tapety jsou vhodné do koupelny.Vinyl se také vyrábí na papírové bázi, ale tato možnost není vhodná pro mokré místnosti, protože papír je hygroskopický a obvykle tento povrch rychle zaostává za zdmi.

Vinylová tapeta je tenký film z polyvinylchloridu aplikovaný na netkanou podložku.Vinylová fólie má tloušťku několika desetin milimetru, ale je tak silná a hustá, ale je velmi obtížné ji poškodit, takže ji můžete dokonce umýt kartáčem s čisticími prostředky.Kromě toho nevytéká vlhkost v žádné formě.Na jedné straně je to dobré - vlhkost neproniká stěnami.Na druhou stranu to není moc, protože by měla v koupelně ventilacefungují velmi dobře, protože atmosféra se nemůže normalizovat normálně.Pokud se pro koupelnu rozhodnete použít vinylovou tapetu, je vhodné nainstalovat odsávací ventilátor, který zajistí nucenou kontrolu vlhkosti.

Vinylové tapety mohou mít různé tloušťky

Vinylové tapety pro koupelnu mohou být několika typů - vinyl lze aplikovat několika způsoby.Tam je tenký vinyl, pod ním musí být stěny pečlivě připraveny, protože všechny hrboly budou viditelné.Zejména pokud je vybrána barva lehká a textura je hladká.Existuje hustší a silnější vinyl, který lépe skrývá povrchové nedokonalosti, existuje pěnový vinyl, který může skrývat nedokonalosti kvůli texturovanému povrchu.Příprava povrchu v tomto případě nemusí být tak ideální.Ale bez ohledu na tloušťku filmu jsou velké nepravidelnosti nepřijatelné, protože netkaná základna se natahuje špatně.

Vinylové tapety jsou lepené i netkané: zeď je potřená lepidlem a obrazy jsou slepeny do sucha.Lepidlo se však používá jinak, s ještě vyšší lepivostí, protože hmotnost jednoho válce je ještě více (díky hmotnosti PVC fólie).

Střely

Pokud máte rádi malované stěny v koupelně, můžete použít malování stěn.Jsou to tkanina ze skelných vláken,které jsou propleteny zvláštním způsobem, díky kterému je vytvořen vzor.Rozsah výkresů není tak velký, ale vzhledem k tomu, že tyto plátna lze překreslit až 20-30krát, můžete rychle změnit design koupelny.

Některé typy laminátových tapet

Laminátové tapety pro koupelnu mají dlouhou životnost, nebojí se vlhkosti, umožňují průchodu vzduchu, nehnijí, vyrobené z přírodních surovin,nepodporují spalování.Plátna mají určitou strukturu, díky které mohou být přilepeny k nedokonalým stěnám.Obecně platí, že dobrá volba.Existuje několik nevýhod.Za prvé, stojí víc než stejná vinylová tapeta.Lze je však překreslit, což vám umožní rychle změnit nudný styl.Druhé mínus je, že je lepení obtížné.Musíme se ujistit, že reliéf „nevyrovnáme“, nepoužijeme speciální lepidlo.Třetí nevýhoda spočívá v tom, že stále musíte kupovat barvy a několikrát malovat sklo, abyste získali jednotnou barvu.To stále zvyšuje cenu tohoto typu povrchové úpravy.

Samolepicí tapety

V obchodech, které lze použít v koupelně, je k dispozici samolepicí film.Je přilepen na rovnoměrně čistý podklad.V tomto případě by měla být příprava stěn ideální: film je velmi tenký a nemůže skrýt žádné nedostatky, ale pouze zdůrazňuje všechny hrboly.Vlastnosti tohotoKonečný materiál je určen vlastnostmi vinylu: film je silný, hustý, nepropouští vodu, páru, vzduch.Stěny pokryté tímto materiálem mohou být kartáčovány neabrazivními čisticími prostředky.PVC neumožňuje průchod vody v jakékoli formě a pro odstranění vysoké vlhkosti je nutná dobrá ventilace.

Samolepící tapety do koupelny - oprava bez lepidla

Samolepící do koupelny mohou být matné nebo lesklé.Na lesklém povrchu jsou viditelnější stopy mýdla a vody, ale péče o něj je snazší: všechny nečistoty lze snadno odstranit z hladkého povrchu.Na matném filmu jsou usazeniny méně viditelné, ale kvůli poréznosti povrchu je obtížnější je odstranit.Další odstín: lesklý povrch díky odrazu světla způsobuje, že malá místnost je vizuálně prostornější.Ale za jasného světla má velké množství oslnění silný účinek na oči.Unavují se rychleji.

Před lepením musí být povrch očištěn od prachu a odmaštěn.Poté nařežte fólii na proužky požadované délky.Postupným oddělením ochranného substrátu nalepte PVC fólii a vytlačte vzduch zpod plastové špachtle.

Tekuté tapety

Další velmi zajímavou volbou pro nástěnné dekorace v koupelně je tekuté tapety.Podle povahy aplikace tento materiál více připomíná sádru, protože v hotové formě je to pastovitá hmota,který se aplikuje na stěny špachtlí nebo podobnými nástroji.Hlavní výhodou tohoto typu povrchových materiálů je nenáročnost na podklad.Protože vrstva může být až 1 cm, mohou být vyhlazeny i poměrně velké nepravidelnosti.Protože však složení nelze nazvat levným, mnoho lidí dává přednost předběžnému nivelaci levnějšími směsmi (nivelační omítka nebo tmel) a nivelace se již provádí pomocí tekuté tapety.

Několik typů tekutých tapet

Kapalné tapety se prodávají ve formě suchého prášku, který se v určitých poměrech ředí vodou nebo jako pasta připravená k použití.Kompozice zahrnuje celulózová vlákna, minerální složky, textilní vlákna, barvicí pigmenty.To vše je smícháno s adstringentní složkou (lepidlem), zředěnou vodou.Výsledná pasta se nanese na stěny.

Výběr lepidla

Chcete-li ponechat tapetu pro koupelnu tak, aby na ní nezačaly plísně a houby, musíte zvolit správné lepidlo.Je vybrán v závislosti na typu tapety: pro vinyl - jeho složení, pro netkané - vlastní.Zároveň je však třeba zajistit, aby do lepidla byly zahrnuty baktericidní přísady.

Pro dobrý výsledek je nutné zvolit správné lepidlo

Pro větší spolehlivost je žádoucí ošetřit připravený povrch primerem, který mábaktericidní účinek.Kromě toho, že půda brání rozvoji škodlivých mikroorganismů, snižuje absorpční schopnost stěn, snižuje spotřebu lepidla a zabraňuje tvorbě bublin.