Jaký druh dřevotřískového materiálu, kde se používá

Spolu s překližkou existuje několik dalších listových materiálů, které se používají ve stavebnictví, pro výzdobu interiérů.Jedním z nich je dřevotříska nebo dřevotříska.Levný, oblíbený materiál, který se používá při opláštění rámů, pro instalaci podlah nebo lemování stropu.

Co je dřevotříska a technologie výroby

Dřevotřískové desky - konstrukce a dokončování plechů msíň.Název je zkratkou technologického názvu - dřevotřísková deska.Jméno DStP bylo založeno standardy, ale v každodenním životě nezakořenilo, takže většina zkrácenou verzi používá.Jedná se o desku pilin lisovaných pod tlakem a při vysoké teplotě, spojenou pojivem (přírodním nebo umělým).

Jeden z levných stavebních materiálů z dřevotřískových desek vypadá přesně takto

Technologie výroby: hlavní fáze

Dřevotřísková deska je vyrobena z odpadu ze dřevozpracujícího průmyslu - piliny, jemné hobliny.Nerezové dřevo, třídění, ořezávání atd. Lze sekat.Výrobní postup je následující:

 • Čipy jsou tříděny podle velikosti - pro normální sílu dřevotřískové desky je v desce několik vrstev čipů různých velikostí.Uvnitř jsou umístěny větší třísky, menší okraje.Vícevrstvý materiál je odolnější a jemné čipy jsou esteticky atraktivnější.
 • Hotový čipový koberec je stlačen dovnitř, zkontroluje se požadované parametry a v případě potřeby provede změny.

  Vytváří se koberec hoblin

 • Jsou přiváděny do lisu, kde se hobliny při vysoké teplotě a vysokém tlaku mění na monolitický materiál.
 • Řezané na míru, v pohodě.
 • Seřazeno podle tříd, uloženo do skladu nebo odesláno k mletí, laminování a jiným metodám zpracování.

Toto je jedna z technologií, ale může se změnit.Například při výrobě jednovrstvých dřevotřískových desek se navíc drtí velké třísky, pro které se používá speciální zařízení.

Třída emise formaldehydu

V případě nedostatečného množství přírodního pojiva (obsaženého v dostatečném množství v jehličnanech) při výrobě třísekpřidat syntetická pojiva.Jsou to hlavně fenolové a fenolformaldehydové pryskyřice.Protože obsahují těkavé látky, které ve velkém množství mají škodlivý účinek na člověka (formaldehyd), byla vyvinuta klasifikace pro stupeň emise této látky.

Každá šarže materiálu je na základě výsledků laboratorních studií přiřazena zvláštní třída.E0.5 je nejbezpečnější materiál, který je schválen pro použití v zařízeních péče o děti.E1 je také považován za bezpečný, vhodný pro použití v obytných prostorech.Vyšší stupně - E2, E3 a E4 lze použít pouze pro venkovní práce nebo jako dočasné materiály (například při vytváření odnímatelného bednění pro beton).

Ne všechny materiály jsou vhodné pro vnitřní použití

Také do výroby dřevotřískových desek lze do třísek zavádět látky, které zvyšují odolnost desek proti vlhkosti.V "počáteční" verzi, dřevotříska nevychází dobře s vlhkostí, takže běžný materiál se nepoužívá pro venkovní práce, ale je použitelný pouze pro místnosti s normální úrovní vlhkosti.Po přidání parafinu nebo jeho emulze se významně zvyšuje odolnost proti vodě (15% deformace versus 22% nebo 33% u normálních druhů různých tříd).

Druhy a oblast použití

Dřevotřískové desky mají mnoho typů.Nejprve oniděleno rozsahem:

 • Stavebnictví.Může být použit uvnitř i vně.Musí být odolný, odolný vůči vlhkosti, odolný proti šíření plísní a bakterií.K dosažení těchto charakteristik se během míchání zavádějí do čipů další komponenty.Lze leštit nebo neleštit - vzhled není vždy důležitý.
 • Obecný účel.Vhodný pro vnitřní použití, protože nemá vlhkost a biostabilitu.Desky tohoto typu obvykle vyrábějí nábytek, který se používá pro výzdobu interiérů.
 • Zvláštní.Tento materiál je vyroben na zvláštní objednávku.Desky mohou mít na požádání určité velikosti nebo speciální vlastnosti (požární odolnost, zvýšená odolnost vůči biologickým látkám nebo vlhkosti).

  Účel dřevotřískové desky je určen podle jejích charakteristik

Jak víte, pro každý druh práce má smysl vybrat určitý typ dřevotřísky.Tím se optimalizují náklady - ne utrácet příliš mnoho, ale také ne šetřit na kvalitě.

Dekorační materiály na bázi dřevotřískových desek

Desky pro všeobecné použití mohou mít dekorativní povlak.Nejprve se rozemele na speciálních strojích, poté se potáhnou ozdobným povlakem:

 • melaminovým filmem a následně potahují vrstvou laku.Tento proces se nazývá laminace a materiál se nazývá lapovaný.Přidá se název předpísmeno „K“.
 • S melaminovým papírem, ale na obráběcích strojích pod tlakem a při vysoké teplotě.Fólie se lepí (spíše taví) při teplotě 150 ° C až 210 ° C.Tento proces se nazývá laminace, materiál - laminovaný, v názvu se přidá písmeno „L“ - dřevotříska.Tento povlak výrazně zvyšuje odolnost proti vodě, zlepšuje vzhled.Takové desky se používají pro výrobu nábytku, pro dekorace interiéru.
 • Dýha.Dýha - nejjemnější pila přírodního stromu.Přilepí se na povrch desky a poté se pokryje vrstvou laku.Vzhledem je nerozeznatelný od přírodního dřeva, používá se k výrobě nábytku a k dekoraci interiéru.

Laminátová dřevotříska

Pro nezasvěcené může být obtížné pochopit, co je lepší: dřevotříska, dřevotříska nebo dýhované desky.Nejhorší možností je laminovaná dřevotříska.Lak se rychle vymaže a poté se utře tenký papír s potištěným vzorem.Produkt je poškozený, nelze jej opravit.

Dva další typy - dřevotřísková deska a dýhovaná dřevotříska - jsou z hlediska spolehlivosti povlaku přibližně stejné, ale dýhovaná dřevotříska má nižší odolnost proti vlhkosti a je mnohem dražší.Navzdory skutečnosti, že moderní technologie umožňuje velmi přesně reprodukovat povrch dřeva, kamene, jiného přírodního materiálu, platit vysokou cenu za dýhu není příliš rozumné.

Velikosti, vlastnosti, klasifikace

Rozměry desek z dřevotřískové desky jsou standardizovány společností GOST, jakož i maximální odchylky pro každou z hodnot.Mnoho podniků však vytváří své technické specifikace a zvyšuje tolerance.Proto při nákupu šarže nemějte být příliš líní, abyste změřili několik listů, z nichž si můžete vybrat.Rozměry desek z dřevotřískových desek jsou:

 • Tloušťka: 10, 13, 16, 19, 22, 25 mm.Maximální odchylka pro leštěné je 0,3 mm, pro neleštěné od 0,4 mm do 0,7 mm v závislosti na tloušťce.

  Délka, šířka a tloušťka archu jsou určeny GOST

 • Šířka: 1220, 1500, 1750, 1830 mm.Přípustné odchylky - 3 mm.
 • Výška: od 1800 do 3500 mm v krocích po 10 mm, rozměry se mohou lišit od jmenovité hodnoty o 5 mm.

Výška je obvykle daleko od tak velkého sortimentu.Nejčastěji najdete 2440, 2750 a 3060 mm.Stále existují „poloviny“ na šířku - 910 mm.

Stupeň

V závislosti na kvalitě kompozitního materiálu se dřevotříska dělí na tyto třídy:

 • 1 jakost.Dokonale hladké povrchy a tváře.Žádné cizí inkluze, čipy, delaminace, jiné vady.Nejčastěji je většina z první třídy odesílána k dalšímu zpracování - broušení, laminování atd.
 • 2.Existují malé vady.Mohou to být praskliny, hrboly, odchylky tloušťky v malém rozmezí, stratifikace kompozitu.Ne všechny tyto nedostatky společně, ale pouze několik.

  Čím vyšší je hustota a rovnoměrnější struktura, tím silnější a silnější je deska

 • Nerozdělené produkty, nebo jednodušeji, manželství.Výše uvedené významné vady.Lze jej použít pouze jako odnímatelné bednění, a to i poté ne pro všechny oblasti.

Aby nebyli prodejci reklamováni, jsou vadné významné vady, což znamená levné listy.A neměly by být použity pro stavbu.Ani pro opláštění, ani jako bedna.Pokud není ve stodole na přepážkách, a dokonce i poté ...

Mark

Stále existuje taková klasifikace dřevotřísky jako značky.Existují pouze dvě z nich:

 • P-A.Je odolnější v tahu a ohybu, má méně drsností, je méně náchylný k otokům a deformacím při překročení standardní vlhkosti (stupeň deformace z vody je 22%).

  Dvě a nejlepší známky - P-A

 • P-B.Křehčí, ne tak hladký, má nižší odolnost proti vodě (stupeň deformace při vysoké vlhkosti 33%).

Značka dřevotřísky П-А by měla být zakoupena pro práce, u nichž je vzhled důležitý nebo jsou vysoké požadavky.V jiných případech je lepší utrácet peníze navíc.

Počet vrstev

Původně byly vytvořeny monolitické dřevotřískové desky.Skládali se z jedné vrstvy.Materiál nebyl příliš silný, na konci exfoliovaný, měl nezastupitelný vzhled.Ale byl použit, protože jednovrstvé dřevotřískové desky majídobrý výkon za nízkou cenu.

Po několika desetiletích, po četných experimentech, se začalo vyrábět třívrstvé dřevotřískové desky.Ve střední vrstvě jsou vybírány velké třísky, z mělkých jsou vytvořeny dva vnější.V tomto případě je materiál monolitický, nedochází k oddělení vrstev.To vám umožní současně zvýšit pevnost (není tak křehká při ohýbání), zlepšit vzhled (malé dřevěné štěpky umožňují brousit na hladkost) a příliš nezvyšovat cenu (díky použití velkých dřevěných štěpků).Třívrstvou dřevotřísku lze nazvat nejlepší volbou.

Třívrstvý materiál je odolnější.Volná vnitřní vrstva však zavádí omezení použití

Existují také pětivrstvé dřevotřískové desky.Ale jsou drahé, zřídka se objevují v obchodech, je téměř nemožné najít na trzích.Toto je jeden z typů, které jsou vyráběny na zakázku.Používá se v automobilovém průmyslu a dalších „vážných“ odvětvích.

Odolnost proti vodě

Původně měly dřevotřískové desky nízký odolnost proti vodě a nemohly být použity ve vlhkých místnostech nebo mimo budovy.Pro zlepšení této vlastnosti byl do hmoty přidán parafin nebo parafinová emulze.Materiál se nazývá dřevotřísková deska odolná proti vlhkosti a otok z vlhkosti v něm je 15%.

Standardní vlastnosti

Stavební dřevotříska odolná proti vlhkosti se používá provnější opláštění rámových domů, na nepřetržité bedně pro některé typy střešních materiálů.Laminovaná dřevotřísková deska odolná proti vlhkosti se používá k výrobě nábytku pro koupelny, kuchyně a pracovní desky jsou vyrobeny ze silných desek.

Jak si vybrat dřevotřískovou desku

Mluvíme o výběru „normální“ nedokončené desky.Okamžitě věnujte pozornost označení.Může být aplikován na boční plochy nebo připevněn na svazek.Zaměřte se na značení (značka, známka, odolnost proti vodě) a vyberte si materiál, který vám vyhovuje podle jeho charakteristik.

Pokud vůbec není označení, je to špatné znamení.Všichni self-respektující výrobci umístili na své výrobky identifikační značky.Je na vás, zda si zakoupíte obskurní materiál s nejasnými charakteristikami.

Dále musíme vyhodnotit následující parametry:

 • Prověřujeme vzhled: třísky, loupání, povrchové vady.
 • Barva.Nejlepší dřevotříska je světle béžová, možná trochu šedivá, bez skvrn a přechodů.Není to špatné, pokud je to trochu načervenalé - to znamená, že se používají shnilé štěpky.To nemá vliv na charakteristiky pevnosti, ale ve vlhkých místnostech nebo pro vnější výzdobu je takový materiál lepší nepoužívat.Nejhorší možností je tmavá barva.Je to buď známka toho, že technologie byla porušena (přeexponovaná)nebo přehřátý), nebo byla použita hodně kůry.Oba případy snižují výkon.

  Zde jsou jasně viditelné vrstvy a různé odstíny hoblin.Zelená je známkou odolnosti vůči vodě

 • Hodnotíme pórovitost desky.Vezměte klíče, kousek drátu, jakýkoli jiný pevný předmět a zkuste ho přilepit na konce talíře.Materiál normální kvality na tyto akce nijak nereaguje.Pokud položka způsobuje delaminaci, hledejte odolnější materiál.
 • Emisní třída formaldehydu musí být uvedena na štítku nebo v průvodních dokumentech.Pokud ne, musíte se spolehnout na váš čich.Při normálních emisích, ve vzdálenosti jednoho metru, je vůně chemikálií téměř nepostřehnutelná.Pokud je silný - tento materiál není vhodný pro vnitřní práci.
 • Ve třívrstvých deskách by měly být uvnitř umístěny větší třísky.To je jasně vidět na okraji desky.

  Ačkoli v této formě by informace o šarži měla být

Rozdíly v tloušťce jsou stále důležité, ale je obtížné je vyhodnotit na samostatné desce.Můžete perem nebo mikrometrem „procházet“ po okraji několika desek.Ale to dává pouze přibližnou představu o tloušťce na okrajích.Kontrola odchylek v rovině desky tak prostě nefunguje.Jediná věc, kterou se můžete podívat na balíček desek.Pokud je zkosená, někde je odchylka v tloušťce.