Kanalizační plastové trubky: průměry, ceny

Každý majitel chce, aby všechno fungovalo v jeho domácnosti, aby se nic nerozbilo, a bylo snadné jej udržovat a instalovat.A odpadní voda není výjimkou.Je nutné, aby to vyžadovalo co nejmenší pozornost - je to nevhodné, pokud se ucpává, ale není méně nepříjemné jej čistit.Pokud chcete mít bezvadný drenážní systém, věnujte pozornost plastovým trubkám pro odpadní vodu.Postupně nahrazují litinové a to vše proto, že jsou levnější, snadněji se instalují, mají velký sortiment různých průměrů a délek, na hladkých stěnách se netvoří téměř žádné usazeniny, a dokonce i životnost je asi 50 let.Celá tato řada vlastností určuje jejich popularitu.

Plastové kanalizační trubky jsou vyrobeny z různých polymerů a jejich složení

Druhy plastových kanalizačních trubek

Pod obecným názvem „plast“ se prodávají různé druhy výrobkůpolymery:

 • polyethylen (PE):
  • vysokotlaký (LDPE) - pro vnitřní vývojDKI odpadní vody;
  • nízký tlak (PND) - pokládka je možná venku, v zákopech (mají větší pevnost);
 • polyvinylchlorid (PVC);
 • polypropylen (PP)

A řada dalších termoplastů a jejich kombinací, ale jsou vzácné- lidé dávají přednost použití již známých materiálů.

Materiál plastových kanalizačních trubek je vybrán v závislosti na aplikaci.Například polypropylen je vhodnější pro elektroinstalaci kanalizace v domě nebo v bytě.Má vyšší rozsah provozních teplot - obvykle toleruje média do 70 ° C, na krátkou dobu - do 95 ° C.V přítomnosti různých domácích spotřebičů, které vypouštějí odpadní horkou vodu do kanalizace, to nebude zbytečné.Trubky z PVC s nižšími cenami jsou vhodnější při instalaci externích kanalizací - odtoky se zde obvykle mísí, takže teploty jsou nižší a PVC je může provádět bez poškození (provozní teplota do + 40 ° C, krátkodobé zvýšení na 60 ° C).

Příklad vnitřního zapojení odpadních vod z plastových trubek

Kanalizační trubky jsou také hladké a zvlněné.Kromě toho mohou být zvlněny nejen kohoutky ze sifonů.K dispozici jsou profilované trubky pro kanalizaci s vnitřní hladkou stěnou a vnějším žebrem.Mají větší sílu - lépe snášejí tlaková zatížení (mají zvýšenou tuhost prstence) a lze je zakopat do velké hloubky.K dispozici v průměrech od 110 mm do 1200 mm.

Rozměry a průměry

Kanalizační plastové trubky jsou na rozdíl od vodovodních a plynových trubek vyráběny ve formě segmentů o délce 50 cm, 100 cm, 200 cm atd..- do 600 cm. Maximální délka je 12 metrů, ale někteří výrobci mohou na požádání vyrobit delší délky.Když položíte dlouhé stopy, tohlepohodlné - méně spojení, méně možných míst pro vznik problémů (úniky nebo blokování).

Další důležitou vlastností plastových trubek je průměr a tloušťka stěny.V označení obvykle přecházejí bok po boku: čísla jsou 160 * 4.2.Co znamená: vnější průměr trubky je 160 mm, tloušťka stěny je 4,2 mm.Je třeba si uvědomit, že výrobci uvádějí vnější průměr plastových trubek a při mnoha výpočtech a plánování musíte znát vnitřek.Lze snadno spočítat: z vnějšku odečteme dvakrát tloušťku stěny: 160 mm - 4,2 mm * 2 = 151,6 mm.Ve výpočtech a tabulkách se obvykle objeví zaoblený výsledek - v tomto případě - 150 mm.

Parametry kanalizačních plastových trubek

Obecně průmysl vyrábí plastové trubky pro odpadní vody o průměru nejméně 25 mm.Maximální průřez závisí na typu trubky (hladké nebo zvlněné) a materiálu, ze kterého je vyrobena.Například hladké kanalizační trubky z PVC mohou mít průměr až 630 mm a dvouvrstvé profilové trubky až do 1200 mm.Tyto velikosti však nejsou pro majitele domů nebo bytové jednotky nutné.V bytové výstavbě se používají hlavně průměry do 100 - 110 mm, zřídka do 160 mm.Někdy může být u velké chaty s velkým počtem vodovodních armatur potřebná trubka o průměru 200 - 250 mm.

Zde je popsána organizace kanalizace v zemi.

Jak zvolit průměr pro připojení vodovodních armatur

Podle pravidel je třeba provést výpočet, je plně registrován v SNiP 2.04.01085.Je to složitá záležitost, je to nutnéspousta dat, takže jen málo lidí si to opravdu myslí.V průběhu let nám získané zkušenosti umožnily odvodit průměrné průměry polyetylénových kanalizačních trubek pro každý z vodovodních armatur.Tento vývoj můžete bezpečně použít - všechny výpočty obvykle klesají jen na tyto velikosti.

]
Název vodovodní armatury Průměr plastové kanalizační trubky Sklon Vzdálenost mezi centrálním odtokem a sifonem
Vana 40 mm 1:30 100 - 130 cm
Sprcha 40 mm 1:48 150 - 170 cm
Záchodová mísa 100 mm 1:20 až 600 cm
Sink 40 mm 1: 12 od 0 do 80 cm
Bidet 30-40 mm 1:20 ) 70-100 cm
Kuchyňský dřez 30-40 mm 1:36 130-150 cm
Kombinovaná drenážní vana, umyvadlo, sprcha 50 mm 1:48 170 - 230 cm
Centrální stoupačka 100 - 110 mm
Ohyby od centrálního stoupačky 65-75 cm

Jak vidíte, v podstatěpoužívají se plastové trubky pro kanalizaci o průměru 30-40 mm.Pouze toaleta potřebuje mnohem větší velikost - 100 - 110 mm.Je to kvůli zvláštnosti fungování - je nutné odvrátit velké množství vody v krátkém časovém období.Současně by v potrubí mělo být místo pro vzduch, jinak to odtrhne vodní vrata z druhé instalace a „vůně“ z kanalizace spadne do místnosti.

Příklad

Při nastavování je třeba mít na paměti několik dalších pravidel:

 • Systém by neměl provádět otáčení o 90 °.Pokud je to potřeba, rotace se skládá ze dvou úhlů 45 °.Ostré zatáčky jsou problémové oblasti, ve kterých se často tvoří blokády, a také kabel vede špatně těmito rohy k čištění kanalizace.

  Správně provedená zatáčka

 • Aby se zabránilo stagnaci odtoků v trubkách, jsou položeny pod sklonem (viz tabulka pro sklon).
 • V blízkosti odbočky je instalována armatura s čisticím otvorem, který se uzavírá utěsněným krytem (revize).Na těchto místech se nejčastěji vytvářejí blokády, takže toto opatření zjevně není zbytečné - nemusíte „dostat“ korek přes nejbližší vodovodní armaturu.Mimochodem, pokud je poblíž nějaké zařízení, které lze snadno odpojit od kanalizace, nemůžete nastavit audit.
 • Při postupu směrem k stoupačce zůstává průměr plastových kanalizačních trubek konstantní nebo se zvyšuje.Redukce by neměla být.Všechna místa zúžení jsou velmi rychle zatloukána.

  Hlavní věcí je nezapomenout na nic

 • V kombinované koupelně plánují uspořádat instalatérské práce tak, aby toaleta byla nejblíže ke stoupačce.V opačném případě bude vůně více než nepříjemná - pevné částice zůstanou na ohybech.

Přesto nesmíme zapomenout na izolaci nebo vytápění kanalizačního odtoku v soukromém domě.Svislá část, která vede od výstupu k vtoku do příkopu, musí být dobře izolována.Kromě toho se často používají topné trubky pro potrubí .V případě kanalizace se obvykle pokládají venku, poté se uzavírají tepelně izolačním materiálem.

To je vše.Pravidla jsou jednoduchá, ale pokud je budete dodržovat, vše bude fungovat po dlouhou dobu a bez selhání.

Vlastnosti instalace plastových kanalizačních trubek

Plastové trubky pro odpadní vody na jednom bočním konci se zvonkem, do kterého je vložena těsnicí guma.Segmenty jsou spojeny jednoduše: do zvonku je vložena rovná hrana.Protože jsou rozměry přísně standardizovány, postačuje to pro pevné spojení v zásadě.V praxi je často O-kroužek navíc potažen silikonovým potrubím.

Porovnání způsobů připojení různých kanalizačních trubek

Při instalaci plastových kanalizačních trubek je nutné je občas řezat.Je vhodné to udělat pomocí ruční pily s kovovou čepelí - malé zuby dobře vyříznuté a ponechat téměř plochý okraj.Můžete také použít brusku nebo skládačku.V každém případě musí být před hranou řezaného kusu ošetřena brusným papírem s jemným zrnem - odstraňte případné otřepy, vyrovnejte je.Na lepivé kousky se může zachytit lepkavý kus odpadu, což může vést k zablokování.Proto pečlivě vyhlazujeme řezané místo.

Při vytváření kanalizační sítě v domě nebo bytě je často vyžadována větev.Jsoukování - adaptéry z jednoho průměru na druhý, odpaliště, úhly s různými stupni otáčení atd.

Kování pro plastové kanalizační trubky