Kanalizační zpětný ventil

Občas čelíme situaci, kdy jejich obsah proudí v kanalizačních trubkách opačným směrem.Hlavním důvodem tohoto jevu je ucpání kanalizace.V soukromém domě se to může stát, když studna přetéká.Tomuto druhu potíží se můžete vyhnout.Na kanalizaci je nutné nasadit zpětný ventil.Jedná se o jednoduché, ale efektivní zařízení, které zcela blokuje zpětný tok odtoku.

Pro různé průměry potrubí

Proč a kdo to potřebuje

Účelem zpětného ventilu pro splaškové vody je uzavřít tok tekutiny v opačném směru nežsystematický způsob.V tomto ohledu se objevuje hlavní oblast použití - byty nižších pater ve výškových budovách, zejména ve starých budovách.

V bytových domech mají majitelé bytů v prvních patrech často problémy s toaletami, z nichž teče obsah kanalizace.Zanesení se obvykle vyskytuje někde v „postelích“ - vodorovné potrubí v suterénu.Poté se veškerý obsah zvedne z potrubí do první větve a vylije se prvním dostupným bodem - záchod, rozlití na podlaze, někdyjsou naplněny i vany a umyvadla.Zde je pro vyřešení tohoto problému nutné do kanalizace vložit zpětný ventil.Odřízne to zpětný tok do vašeho bytu.Pravda, problém se objeví u těch, kteří žijí o podlahu výše - fekální vody tam mohou dokonce stoupat.Poté budou muset nainstalovat zpětný ventil.Nad touto hladinou obvykle odpadní sloupec stoupá - tlačí korek, vše odchází.

Obyvatelé vysokých pater by se však neměli radovat - mohou trpět.Někdy mezi patry dochází k zablokování.To je způsobeno hlavně porušením provozních pravidel kanalizací - někdo uvolňuje objekty, které by tam neměly být, uvízly a vznikají dopravní zácpy.V tomto případě se toaletní mísy na kterékoli podlaze mohou „rozlit“ - záleží na tom, kde se zablokování vytvořilo.Takže na jakémkoli patře, s výjimkou posledního, má smysl dát zpětný ventil do polohy - „jen pro případ“.

Příklad instalace do soukromého domu

Třetí skupinou spotřebitelů jsou vlastníci soukromých domů.V zásadě by kanalizace soukromého domu měla být navržena tak, aby zpětný tok odpadních vod nebyl možný.Přesto mnozí raději hrají na bezpečí, než se zbavit nepříjemných „pokladů“ z domu.Zpětný ventil pro splaškové vody v soukromém domě plní také další funkci - neumožňuje hlodavcům a jiným zvířatům vstupovat do kanalizačního potrubí.

Zde je popsáno větrání v koupelně a WC.

Druhy zpětných ventilů a principjejich práce

Hlavním úkolem zpětného ventilu je blokovat průtok v opačném směru.Chcete-li to provést, v těchto mechanických zařízení dát pohyblivou bariéru.Hlavním principem činnosti je to, že v klidném stavu je mechanická klapka snížena dolů, blokuje lumen kanalizační trubky a zabraňuje průchodu zpětného toku.Když se objeví odtoky, stoupá (pohybuje stranou), odchází a odejde a znovu se uzavře.S ohledem na tuto bariéru a princip jejího fungování je toto zařízení odlišné.

Rotační (klapka)

Do kanalizačních ventilů tohoto typu je instalována pružinová kruhová membrána (deska).Pokud se tok pohybuje ve směru „pravém“, otáčí se, stoupání nahoru neovlivňuje odtok.Pokud pohyb začíná v opačném směru, je membrána (deska) přitlačena k okraji uvnitř ventilu, těsně a hermeticky blokuje lumen trubky.Některé modely mají manuální závěrku.Toto je druhá membrána, kterou lze ovládat pomocí tlačítka namontovaného na krytu.

Vzhledem k tvaru membrány se takové uzavírací ventily nazývají také klapkové ventily a někdy můžete slyšet výraz „klapky“ - je to způsobeno způsobem práce - membrána se uzavře, pokud nedochází k žádnému odtoku.

Obrázek ukazuje, jak funguje zpětný ventil pro odpadní vody

Samotné zařízení je větší než potrubí, na kterém je namontováno.Takže v potrubí je nejprve expanze a poté zúžení vůle, a to je potenciálmísta vzniku blokád.Aby bylo možné rychle odstranit zablokování, je v horní části těla zpětného ventilu vytvořen odnímatelný kryt.Po odstranění problému jej můžete rychle opravit.

Zvedněte zpětný ventil do kanalizace

Tento typ uzavíracího zařízení do kanalizačního potrubí je pojmenován tak, protože když kanalizace proudí ve „správném“ směru, uzavírací prvek stoupá.Odtoky tlačí na desku blokující průchod a stlačují stoupající pružinu.Nejsou žádné odtoky - pružina je otevřená, průchod je zamčený.Když kanalizace dorazí ze „špatné“ strany, není možné otevřít průchod.Toho je dosaženo nelineárním tvarem trupu.

Uspořádání zdvihacího kanalizačního ventilu

Zpětný ventil zdvihu je spolehlivější, ale jeho konstrukce je taková, že se často ucpává a vyžaduje pravidelné čištění.Proč musíte odstranit kryt (odšroubovat čtyři šrouby), vyčistit nebo vyměnit mechanismus.

Kulový zpětný ventil

Jiným typem zpětného ventilu v zpětném ventilu je kulový kohout.V těchto zařízeních hraje důležitou roli vnitřní struktura pouzdra.Jeho horní část je navržena tak, aby při průchodu drenáží se kulička valila do speciálního vybrání v pouzdru, což otevírá průchod.

Struktura kulového zpětného ventilu na kanalizaci

Když je v potrubí suchý, blokuje průřez, když tok prochází v opačném směru, blokuje průchod potrubí.Hlavní nevýhoda tohoto designu jeúnik během záplav - koule a boční stěna těla se ne vždy dokonale hodí, což vede k tomu, že některé z odtoků stále prosakují.Ale hromadné záplavy a gejzír z toalety nebudou jisté.

Jaký je účel vzduchového ventilu v kanalizacích a jak jej nainstalovat, přečtěte si zde .

Wafer

Mnoho lidí má rád tento typ zpětného ventilu z důvodu jeho miniaturní velikosti.Jedná se o velmi malý válec, uvnitř kterého je nainstalován otočný tlumič.Může se skládat ze dvou částí, které jsou připevněny k centrální hřídeli, nebo může vypadat jako malá deska na jednom místě pomocí pružiny připevněné ke stěně pouzdra.

Zpětný ventil typu oplatky

Navzdory své kompaktní velikosti je lepší neinstalovat tento typ zpětného ventilu na kanalizaci: jedná se o instalatérské zařízení a nebude na kanalizacích dobře fungovat.Druhou minus je nemožnost rychlého čištění - konstrukce je taková, že se k ventilu dostanete pouze rozebráním spojení.

Z čeho jsou vyrobeny a jaké velikosti jsou

Nejběžnější zpětné ventily pro odpadní vody jsou vyrobeny z plastu (PVC) a litiny.Pokud jsou vaše kanalizační trubky plastové, má smysl vložit stejný ventil a vybrat si jeho velikost.Stejná situace s litinou.Nejde o to, že materiály nejsou vhodné, ale o potřebu dalších adaptérů, které dělají design ještě těžkopádnějším.

Podle způsobu instalace uzavíracího ventilu zapnutoKanalizace může být vodorovná a svislá.Vyberte pohled v závislosti na umístění instalace.Je nutně umístěn ve stejném průměru jako trubka, zúžení není povoleno.V souladu s tím pro každou velikost existuje ventil.Některé parametry jsou uvedeny v tabulce.

Jméno /výrobce Průměr Materiál tělesa /tlumiče Použití Cena Poznámky
VIEGA /Německo

Dvouventil

110 mm polypropylen /polypropylen Vnější kanalizační systém $ 150 Dvě uzávěry, druhá s manuálním blokováním
CAPRICORN /Polsko

Pro domácí odpadní vody

50 mm polypropylen /polypropylen VnitřníKanalizace 25 $ Jednoduchý ventil
Mc Alpine /Skotsko

JednoduchéI design

32,40,50,90,110 mm plast Vnitřní kabeláž 11-21 $ Malý rozměr
Kozoroh /Polsko

S ventilem z nerezové oceli

110 mm,160 mm ABS /nerezová ocel Univerzální 53-84 $ Nouzové ruční zavírání
) Ostendorf /Německo

německý zpětný ventil

50 mm /110 mm PVC /PVC univerzální $ 13-24 nouzový ruční zámek
Politron /Rusko

RossIdian zpětný kanalizační ventil

110 mm Polypropylen Externí instalace 14 $ Nouzový ruční zámek
Polytek /Rusko

VýrobcePolitek

110 mm Polypropylen Externí instalace 23 $ Nouzový ruční zámek

Kdy a kde instalovat

Jak již bylo uvedeno, je zpětný ventil do kanalizace poměrně těžkopádné zařízení.Koupelny v apartmánech jsou obvykle malé, místo je obtížné najít, ale musíte - pokud nechcete mít gejzír místo toalety.

Přesné rozměry kanalizačních ventilů závisí na průměru potrubí, na kterém je zařízení umístěno.Například pro 100 průměrů kanalizační trubky je minimální délka 40 cm, výška a šířka jsou o něco menší.Taková krabice musí být nainstalována před vstupem do stoupačky.

Je nainstalován zpětný ventil pro kanalizaci

V tomto případě je často nutné rozbít podlahu, již položenou dlaždici - je nutné spojit otvory v případě s trubkami, vystředit vše, následovatpožadovaný úhel sklonu.Tato vyhlídka je obzvláště „potěšující“, pokud byla oprava nedávno provedena.V tomto případě je zde také možnost - vložte zpětný ventil do stoupačky nad vstup.Taková práce však zahrnuje zásah do společného domu (instalace vodovodních armatur na vaši pobočku nespadá do této kategorie) a vyžaduje písemné povolení, bude muset informovat obyvatele, vypnout vodu a budou pracovat zástupci provozní organizace nebo vodárenské společnosti.Obecně je problém stále, protože tento způsob řešení problémupoužívá velmi zřídka.

Není-li místo pro společné zařízení, umístěte zpět kanalizační ventily na každé vodovodní armatury - zvlášť na toaletu, vanu, umyvadlo, umyvadlo atd.To je, pokud trubky z každého zařízení jdou samostatně do stoupačky.Pokud máte pouze dva směry - na toaletu a poté na umyvadlo, umyvadlo atd., Bude vás to stát instalací dvou zařízení - jednoho osobního na toaletu (průměr se shoduje s průměrem výstupní trubky) a druhý je obecný,větev, která jde na všechna ostatní zařízení.Jeho velikost by se měla shodovat s průměrem elektroinstalační trubky a nejčastěji je to 50 mm.

Podívejte se, jak dát záchod do vlastních rukou.

Pravidla instalace

Hlavní věcí, kterou je třeba zvážit, je směr pohybu odpadních vod.Na pouzdru je označena velká šipka.Zařízení se musí otáčet tak, aby se normální směr odtoků shodoval se šipkou.Dále jsou tyto instalační vlastnosti následující:

  • Instalace plastového zpětného ventilu na kanalizaci probíhá standardně pro tento typ potrubí: je zde zvon a těsnicí guma.Do této objímky se zasune přímý okraj trubky.Takové spojení je již hermetické, ale pro větší spolehlivost může být spoj navíc potažen sanitárním silikonem.
  • Instalace modelů z litiny - pomocí těsnících gumových pásků a šroubů utahujících montážní desky existují modely se zásuvkami - pro tradiční instalaci na tažné zařízení a vyplnění švu tmelem.
  • Je třeba vsadittak, aby byl zajištěn volný přístup ke krytu - pravidelně je ucpaný zpětný ventil do kanalizace, takže musí být čištěn.

    Bude nutné zajistit přístup k víku - dát odnímatelný gril