Kde a kdy lze Penoplex použít, jeho technické vlastnosti

Výběr ohřívače není snadný úkol.Někteří z nich se bojí navlhčení (kamenná vlna), jiní se s nimi obtížně pracují (skleněná vlna), zatímco jiní dosud nenašli široké použití (pěnové sklo).Expandovaný polystyren zůstává.Má naději, že je nepřirozený a hořlavý, ale podle technických vlastností patří mezi vůdce.Extrudovaná polystyrenová pěna (EPS) je sice dražší, ale snáší mechanické zatížení lépe než běžný polystyren.Jeden z výrobců - Penoplex, vyrábí EPS různých hustot a účelů.Její produkty jsou velmi populární - je to jedna z nejznámějších značek v zemi.

Co je Penoplex a jeho rozsah použití

Penoplex (někdy)píšou „Penoplex“) - jedná se o tepelně izolační materiál vyrobený společností stejného jména.

Společnost PENOPLEX je velký ruský výrobce stavebních a dekorativních materiálů na bázi polymerů.Společnost zahájila svoji činnost v roce 1998 zahájením první výrobní linky v Rusku pro výrobutepelně izolační materiály z extrudované polystyrénové pěny pod ochrannou známkou PENOPLEX®.

Společnost „PENOPLEX“ vyrábí extrudovanou polystyrenovou pěnu (EPS nebo XPS).Tento materiál se používá jako izolace.Z levnějšího analogového - pěnového polystyrenu (polystyrenu, PPS nebo PPS) - má vyšší hustotu, díky čemuž lépe snáší mechanické zatížení.Dalším charakteristickým znakem je nižší propustnost par.Spíše jen stěží utrácí páru.A hlavní trumf je nejlepší tepelná technika.Penoplex o tloušťce 20 mm z hlediska zachování tepla odpovídá téměř dvojnásobku tloušťky minerální vlny a 37 centimetrového zdiva.

Penoplex je jedním z nejúčinnějších tepelně izolačních materiálů

Tyto vlastnosti určují oblast použití Penoplexu.Doporučuje se pro zahřátí těch oblastí, kde je důležitá odolnost vůči stresu a nízká propustnost par je jedním z požadavků.Konkrétně se doporučuje použít Penoplex:

 • Pro izolaci podlahy:
  • pod potěrem, na ni jako mezivrstva;
  • s instalací sexu na klády (s některými výhradami);
  • tepelně izolační vrstva pod teplou podlahou (voda nebo elektrická).
 • Se zařízením jsou slepé oblasti kolem domu.
 • Izolace suterénu domu (pokud je nebytový).
 • Na střechách (ideální pro ploché střechy, zelené střechy, musíte být ve zbytku opatrní, protože téměř neodstraňuje páru).
 • Chodníky, pavilonové plošiny.
 • Oteplování septiků, studní atd.

Další oblastí použití je tepelná izolace fasád nebo vnitřních stěn.Zde je však třeba si uvědomit, že vzhledem k tomu, že Penoplex prakticky nevodí vlhkost, bude zapotřebí dalších opatření, aby páry nevypadaly do zdi.Navíc potřebujete dobře promyšlený ventilační systém - pro normalizaci vlhkosti v domě.A navíc musíte vybrat tloušťku izolace tak, aby se rosný bod objevil uvnitř izolace, ale nikoli ve zdi.

Optimální - izolace zapuštěného suterénu

Pokud dáváte přednost „dýchacím“ stěnám, přirozená regulace vlhkosti - Penoplex není v tomto případě vhodný pro izolaci stěn.Nepodléhá větraným fasádám.Tam je úkolem pouze odstranit vlhkost z izolace v důsledku pohybu vzduchu ve větrací mezeře.Tento materiál není schopen poskytnout, protože vlhkost se jednoduše nedostane do Penoplexu.

Druhy, vlastnosti, vlastnosti

Penoplex je k dispozici v několika kategoriích:

 • Komfort.Pro izolaci stěn, balkonů, lodžií.
 • Nadace.
 • Šikmá střecha.
 • Stěna.

Druhy a účel izolace Penoplex

Jak vidíte, výrobce jasně vymezuje oblasti použití materiálu.S běžnou technologií jsou husté.Nejhustší jsou pro základ a podlahu, protože musí vydržet značné zatížení po dlouhou dobu.Výrobce tvrdí, že životnostPenoplex Foundation - až 50 let.

Strukturální rozdíly

Některé typy Penoplexu mají strukturální rozdíly:

 • Penoplex Stěnové panely mají drsný povrch, vyfrézovaný na povrchu deskypruhy.To vše zlepšuje přilnavost ke zdi a /nebo dokončovacím materiálům.
 • Penoplex Comfort se vyznačuje hranou ve tvaru písmene L, která během instalace zaručuje nepřítomnost průchozích švů.
 • Penoplex Roof má hranu ve tvaru písmene U, což zvyšuje spolehlivost spojení.

Lze rozlišovat podle vnějších rysů

To se týká vnějších rozdílů.Dále zvažte technické specifikace.Nejprve věnujme pozornost společným pro všechny druhy, pak tomu, co je odlišuje.

Obecné vlastnosti

Protože výrobní technologie všech typů Penoplexu je podobná, mají mnoho stejných charakteristik:

 • Absorpce vody je velmi nízká:
  • při ponoření do vody na jeden den nejvýše 0,4% objemu;
  • při ponoření na 28 dní, 0,5% objemu.
 • Odolnost proti ohni - G4.Materiál hoří, proto by se neměl používat na místech, kde existuje nebezpečí zahřátí nad 80 ° C.

  Hořlavost není nejlepší charakteristikou

 • Koeficient tepelné vodivosti je 0,032 W /(m × ° K).To je 9krát nižší než u rohoží minerální vlny Rockwool (0,30 (m × K)), což je považováno za jedno z nejlepších ve své skupině.
 • Měrné teplo je 1,45 kJ /(kg. ° C).Nízká tepelná kapacita - pro vytápění po například zamrznutí je třeba jen málo času.
 • Zvuková izolace přepážky (GKL-PENOPLEKS® 50 mm-GKL) - 41 dB.EPPU není velmi dobrý zvukový izolátor.Většina tohoto odkazu je v GCR.
 • Při použití ve výstavbě podlahy je izolace strukturálního hluku 23 dB.Když položíte na podlahu EPSP dostatečné tloušťky, zvuky (včetně bubnů) budou méně jasné.

  Desky pro ohřev Penoplex mají různé tloušťky a hustoty

 • Propustnost pro páry - 0,005 mg /(mh Pa).Propustnost par je velmi nízká.To znamená, že vlhkost jím v parním stavu sotva prochází.
 • Teplotní rozsah je -70 ° C až + 70 ° C.

Jak vidíte, z hlediska teploty lze použít jakýkoli typ Penoplexu v jakékoli části země - od jihu na sever.Navíc pokud necháte „zimu“ v nechráněné podobě, materiálu se nic nestane.To není zásluha Penoplexu, ale obecná vlastnost extrudované polystyrenové pěny.

Co rozlišuje různé typy

Druhy výrobce Penoplexu rozdělené do oblastí použití.Jejich vlastnosti jsou optimální pro konkrétní aplikaci.Například zvýšená hustota EPSS potřebná pro potěr nebude zapotřebí, když je namontován na základně.Vzhledem k tomu, že se cena výrazně liší, nemá smysl používat nadaci pro jiné účely.Rozdíl v zámcích, ceteris paribus, však lze zanedbat.Tady mluvíme o snadnosti instalace.I když, a to je důležité.

Parametr Komfort Základ Zastřešení Stěna
Hustota od 20 kg /m3 27–35 kg /m3 26–34 kg /m3 od 20 kg /m3
Elastický modul 15 MPa 17 MPa 17 MPa 15 MPa
Tloušťka 20, 30, 40, 50, 100 mm 50, 100 mm 100 mm 50 mm
Pevnost při statickém ohybu 0,25 MPa 0,4 MPa 0,4 MPa 0,25 MPa

Jak je vidět z tabulky, Penoplex pro základ a střechu je hustší, silnější, lépe snáší ohybové zatížení.Navrženy pro stěny a značka Comfort je méně odolná, protože jejich oblast použití nevyžaduje odolnost proti mechanickému namáhání.

Nízká propustnost par - dobrá nebo zlá?

Jak víte, jedna a stejná vlastnost materiálu v jedné situaci lze považovat za plus, v jiné - za mínus.To je případ nízké vodivosti páry, která se vyznačuje extrudovanou polystyrénovou pěnou.Navíc nevede páru v žádném směru.Vlhkost nepronikne z jedné nebo druhé strany.To ji odlišuje od parotěsných membrán, které mohou mít jednostrannou vodivost.

Na rovných střechách je ideální

Pokud je vyžadována vodivost páry

Při správné instalaci (bez mezer nebo štěrbin) s lepenímspojů, EPSS nevyžaduje použití parotěsných membrán.Sotva prochází párou.Ani v kapalném, ani v plynném stavu.Použití membrán a hydroizolace je tedy zbytečné.Při použití ve výlisku - to je vynikající, protože obvykle přichází vlhkostze země.Při použití expandovaného polystyrenu neproniká kapilárním způsobem ani ve formě páry.V tomto případě je to určitě plus.

Skvělé pro pokládku pod potěr

Tyto vlastnosti hrají „plus“ také při použití extrudované polystyrénové pěny v slepé oblasti, pod stopami atd.Kromě toho, že chrání před mrazem, nezmokne.To umožňuje kvalifikovaným přístupem zbavit se námrazy a dělat například ne hlubokou základovou pásku, ale mělkou pásku nebo švédskou desku.

Použití EPSS v plochém střešním dortu je také optimální - úniky jsou minimalizovány a teplo také stěží uniká.Při použití na šikmých střechách se již vyplatí přemýšlet.Skutečnost, že zastřešení Penoplex neumožňuje pronikání vlhkosti do podkroví, je dobrá.Přebytečnou vlhkost z podkroví však můžete odstranit pouze pomocí velmi dobrého větrání, které zahrnuje nejen okna vikýře.V rovině střechy budou zapotřebí další prvky na hřebeni.Obecně to není vzhledem k nákladům na Penoplex vždy rozumné.

Na stěnách: ano nebo ne?

Izolace stěn pomocí Penoplexu je přípustná pouze tehdy, pokud souhlasíte s vytvořením účinného ventilačního systému, který bude regulovat vlhkost v domě.V tomto případě existují dvě možnosti:

 • Izolujte stěny EPSF zevnitř.U tohoto řešení se vlhkost prakticky nedostane do stavebních obálek (do materiálu, ze kterého jsou stěny složeny) kvůli nízké propustnosti materiálu pro páry.V tomto případě může mít vrstva Penoplex pro stěny malou tloušťku.Konkrétně - je třeba vzít v úvahu, protože to závisí na materiálu a tloušťce stěny, oblasti bydliště.U této izolace je však nutné zvolit vnější povrchovou úpravu fasády, aby se uvnitř stěny nezachytila ​​vlhkost.Pro tento účel jsou nejvhodnější odvětrávané fasády.

  Upevnění na zeď je možné, ale s mnoha podmínkami.A to není nejlepší volba

 • Přilepte EPSP na vnější stranu.Zároveň je však nutné vytvořit účinnou parotěsnou zábranu i uvnitř.Je nutné, aby vlhkost nevnikla do stěn.Od vnější strany EPSP se nebude zobrazovat.Aby se ve zdi nehromadila vlhkost, je nutná bariéra proti páry.V tomto případě bude tloušťka Penoplexu velká.Tak velký, že rosný bod není ve zdi, ale v tloušťce izolace.To znamená, že v tomto případě je nutné zahřát stěny EPS o tloušťce 100 mm nebo více.

Jak vidíte, existují možnosti použití extrudované polystyrenové pěny pro izolaci stěn, ale nejsou ani zdaleka nejlepší.Materiál je sice dobrý, ale pro tento účel se nehodí.

Při použití na šikmé střeše

A musíme také vzít v úvahu, že druhá možnost je pouze pro nehygroskopické materiály.Takové schéma je velmi nežádoucí pro dřevěné, rámové budovy, špatně vhodné pro pěnový blok.Faktem je, že bez ohledu na to, jak dobrá je parotěsná zábrana, část vlhkosti se stále dostane do stěn.Pokud je materiál nehygroskopický, během suchého období trochu vlhkosti ze zdibudou smazány.U hygroskopických materiálů je tento proces komplikovanější.V důsledku toho strom hnije, stěny pěnového bloku „kvetou“.

Rozměry a hmotnost, výpočet množství

Tepelně izolační desky Penoflex mohou mít různé tloušťky, takže obal může mít různé velikosti, může mít různý počet listů.Je třeba také poznamenat, že rozměry desek jsou uvedeny bez hrotů /zámků.

​​]
Název a tloušťka Rozměry (L /Š) Množství balení Izolační plocha v jednom balení Objem balení
Komfort 20 mm 585 * 1185 mm 18 ks 12,48 m2 0,273 m3
Komfort 30 mm 585 * 1185 mm 12 ks 8,32 m2 0,2704 m3
Komfort 40 mm 585 * 1185 mm 9 ks 6,24 m2 0,493 m3
Komfort 50 mm 585 * 1185 mm 7 ks 7,69 m2 0,2429 m3
Komfort 100 mm 585 * 1185 mm 4 ks 2,77 m2 0,2772 m3
Foundation 50 mm 585 * 1185 mm 7 ks 7,69 m2 0,2429 m3
Základ 100 mm 585 * 1185 mm 4 jednotky 2,77 m2 0,2772 m3
Šikmá střecha 100 mm 585 * 1185 mm 4 ks 2,77 m2 0,2772 m3
Stěna 50 mm 585 * 1185 mm 8 ks 5,55 m2 0,2777 m3

Pro výpočet počtu obalů existují dva způsoby: pomocí objemu nebo plochy balení:

 • Znáte oblast, která má být izolována, vyhledejte oblast izolace o požadované tloušťce vbalení avydělte izolovanou oblast touto hodnotou.Například musí být izolováno 15 čtverců, budou použity desky o tloušťce 40 mm.Plocha izolace v balení je 6,24 m².Uvažujeme: 15 /6,24 = 2,4 balíčků.
 • Pro výpočet podle objemu vynásobíme izolovanou plochu tloušťkou a získáme požadovaný objem.Dále, analogicky s výše uvedeným příkladem, rozdělíme nalezené číslo objemem jednoho balíčku.Dostáváme počet balení izolace.Vypočítáme pro tentýž případ: 15 m² * 0,04 m = 0,6 m³.Podle tabulky má jedno balení tohoto materiálu objem 0,2493 m³.najdeme počet balíčků: 0,6 /0,4949 = 2,4 balíčků.

Penoplex pro slepou oblast kolem domu a izolaci suterénu je vynikající volbou

Pokud počet balíků není celé číslo (s největší pravděpodobností bude), některépřebytek.Pokud je přebytek velký (jako v příkladu, více než polovina desek není nutná) a nebudete jej muset používat, zadejte, zda prodávající prodává neúplné balíčky.V tomto případě bude výpočet trochu složitější.Mělo by být odhadnuto, kolik talířů potřebujete kromě celého balení.K tomu:

 • Najdeme oblast, kterou pokrývají celé balíčky.Například: 2 balení * 6,24 m² = 12,48 m².
 • Protože musíme izolovat 15 čtverců, odečteme výsledek od tohoto čísla: 15 m² - 12,48 m² = 2,52 m².V této oblasti byste si měli koupit talíře.
 • Plocha jedné izolační desky Penoflex je 0,6932 m².Pokud je zbytek dělen tímto číslem, získáme požadovaný počet dalších izolačních listů: 2,52 m² /0,6932 m² = 3,63 ks.Ukázalo se, že myKromě dvou balíčků budou zapotřebí 4 desky.

V balení v závislosti na tloušťce od 4 do 18 kusů

Při tomto přesném výpočtu je lepší vzít malou zásobu - jednu nebo dvědesky.V případě, že jste udělali chybu v měření nebo výpočtech někde, jinde byly okraje zaseknuté a další nepředvídané případy.

Instalační technika

Při pokládání na vodorovné plochy - na podlahu, na plochou střechu - se desky jednoduše pokládají na rovnou plochu.Povrch by měl být bez náhlých změn, maximální odchylka je 2-3%.Tento požadavek musí být splněn, aby se nevytvářely dutiny.Při pokládce sledujeme spoje, doporučujeme je lepit (páskou) nebo je naplnit stejnou pěnou /lepidlem, na které jsou desky připevněny.

Když se Penoplesk používá pro zahřívání balkonů

Jsou-li položeny dvě vrstvy tepelné izolace, umístí se tak, aby panely druhé řady EPS překrývaly spodní spáry.Také říkají, že desky jsou pokládány střídavými švy nebo „obráceně“.

Při montáži na svislé plochy se používá dvojité upevnění:

 • Na rovinu se nanáší lepidlo nebo lepicí pěna.
 • Dodatečně upevněné hmoždinkami a deštníky.

Podle technologie izolace montážních desek na fasádách jsou nástěnné hmoždinky a deštníky instalovány na spoji dvou listů (libovolných dvou listů) a dvou dalších upevňovacích prvků v rovině listu.To znamená, že na jednom listu je alespoň 8 upevňovacích prvků (na obrázku označených červeně).Je možné více.Méně není.Pokud ovšem nechcete, aby se izolace s povrchem uvolnila.Pokud jsou větry v této oblasti silné, je lepší dát více.Pro izolaci uvnitř můžete vložit méně (viz schémata níže).

Instalační schémata pro nástěnné hmoždinky a deštníky při instalaci Penoplexu na svislé plochy

Při montáži na vnější desky a kolem otvorů instalujeme spojovací prvky častěji: tři až čtyři prvky na desku.Aby se izolace udržovala pevně v rozích otvorů, je před omítkou k ní připojena mřížka.Namontuje se v úhlu asi 45 °, přičemž kloub drží pohromadě.Za takových podmínek nebudou problémy s povrchem uvnitř ani vně.

Jsou-li následně na Penoplex nanášeny omítky, fasádní obklady, obklady kamenů a jiné těžké materiály, je třeba před instalací dbát na to, aby se zlepšila přilnavost materiálu ke zdi a ke konečnému povrchu.I když připevníte zeď Penoplex pomocí pruhů, je lepší přidat plech s drsností kovovým kartáčem.A na obou stranách.Je-li zeď hladká, nebrání to ani přidávání drsnosti - pro lepší přilnavost.

Je-li zeď hladká, musí být také ošetřena nanesením kovové trysky na vrták

Pro práci s Penoplexem se doporučuje speciální lepicí směs: Ceresit ST 84, illbruck PU 010, titan753, Ceresit CT-85, Kreisel 210 a 220, Baumit ProContact, STO Baukleber, Soudal Soudabond, Penosil Fix & Go, Den Braven, Krass.