Kliky pro vnitřní dveře: typy, výběr

Dveřní kování musí být spolehlivé, vysoce kvalitní a krásné.Koneckonců, dveře nejsou jen funkčním prvkem, jsou také součástí výzdoby.Proto před výběrem kliky pro vnitřní dveře zjistěte, jaké jsou.

Druhy klik na vnitřních dveřích

Podle funkčnosti rukojeti pro interiérdveře lze rozdělit do čtyř skupin:

 • Stacionární.
 • Západkové kliky.
 • Se západkou a zámkem.
 • Se západkou a zámkem.

Rozdělení podle tohoto principu vám umožňuje zvolit potřebnou funkčnost.O každém typu budeme hovořit podrobněji níže.Co musíte okamžitě pochopit - s typem připojení.Kliky pro vnitřní dveře mohou mít dva typy obložení: zásuvka a deska.Kryt - základna, pomocí které je klika připevněna k křídlu dveří.Liší se velikostí a tvarem.

Stacionární a se západkou jsou dva hlavní typy držadel pro vnitřní dveře.A modely se západkami mohou být volitelně se zámkem nebo klíčem

Deska je vždy podlouhlá, nejméně 10 cm dlouhá. Nejčastěji to vypadá jako obdélník, často se zaoblenými rohy, ale existují modely srovný.Ovály jsou vzácné, ale také podlouhlé.Rukojeť je obvykle umístěna v horní třetině takové podložky.Zbytek oblasti je buď volný, nebo je instalována západka nebo blokovací válec.

Překrytí je kruh nebo čtverec s držadlem uprostřed.Může existovat více originálních forem, ale obvykle jsou kompaktní a mají správný tvar.Na vývodech obvykle vytvářejí stacionární kliky pro vnitřní dveře.Většina z nich.I když to lze nalézt se zámky a dokonce i se zámky.Rukojeť na objímce se západkou a západkou /zámkem však má téměř vždy kulatý tvar (knoflík).Jde o to, že tlak (podlouhlý) na tak malé základně se snadno odtrhne, jen s malým úsilím.

Existuje souprava pro dvojité dveře - klika se západkou a stacionární

Kliky dveří s deskami ve formě desek mají obvykle vestavěnou západku, mohou mít zámek a klíč.Klíčové možnosti jsou podobné jako u předních dveří.Mají však menší tloušťku, ne tolik pozornosti je věnována spolehlivosti příčky.Jsou stále navrženy pro vnitřní instalaci a slouží pouze k ochraně důvěrných údajů a neslouží k ochraně před hackery.

Stacionární

Stacionární kliky dveří jsou dobré pro snadnou instalaci a nízkou cenu.Nízká cena - to je ve srovnání s podobnými materiály stejného výrobce.Koneckonců existují také drahé vzorky.Jde prostě o „návrháře“ nebo „autorská práva“.

V každém případě jsou to jen pera bezdalší funkce.K upevnění dveřního křídla je nutná instalace dalších kování.Obvykle se jedná o válec nebo magnetickou západku.Ale pár - západka + kliky - za cenu již srovnatelnou s jinými možnostmi.

Několik modelů stacionárních madel

Když mluvíme o tvaru, stacionární kliky na dveřích mohou být:

 • Kulaté (kulové).
 • Ve tvaru závorky.
 • Stisknuto.

Existují dva způsoby instalace.První - každá z držadel je připevněna k dveřnímu křídlu samostatně.Na obrázku výše jsou to svorky.Pro instalaci druhého typu je nutný průchozí otvor, protože dvě držadla jsou spojena společnou tyčí.Na fotografii jsou připojeny kulaté, i když to vůbec není pravidlo.Existují možnosti pro konzoly s průchozím upevněním a možnosti pro kulaté s jednotlivcem.

Existují také modely chuligánů

Je zřejmé, že modely s přímým zapínáním jsou obvykle dražší.Jsou však také spolehlivější v provozu: nelze je vytáhnout, protože přesně stejný fragment spočívá na dveřním křídle na opačné straně.U levných dveří MDF to může být důležité, protože je velmi snadné vytáhnout držadlo s individuální fixací ze dřevovláknité desky.Ne záměrně.Náhodou.

Západky kliky

Kliky západky dveří jsou vhodné.V jednom typu hardwaru jsou dvě zařízení kombinována: klika a západka.Rukojeť může být kulatá (nazývaná také knoflík nebo knoflík) nebo tlačit (pravidelně podlouhlý).Blokovacím prvkem je nejčastěji příčka (pokud jde o jednoduchá slova - jazyk).

Knoflík szápadka

Pružina

Podle způsobu působení šroubu jsou pružiny a magnetické.U pružinových modelů vyčnívá příčka vždy z křídla dveří - je tlačena pružinou.Když zavřete dveře, díky speciálnímu tvaru (zkosená hrana) stlačí šroub pružinu a zcela spadne do otvoru protikusové desky, vrátí se do své původní polohy - pružina ji znovu zatlačí.To je přítomnost jara a zvuků, které doprovázejí práci, a jsou nevýhodou.

Západky pro vnitřní dveře

Pro odstranění některých námitek vyrábějí někteří výrobci příčku z odolného plastu.Zvuk při zavírání pomocí takové západky je několikrát tišší.V zásadě je lze nazvat téměř tichým, ale to, co je děsí, je cena.Je vyšší než u výrobků s kovovým jazykem.

Magnetické

Existuje druhá možnost pro tiché západky - magnetické kliky pro vnitřní dveře.V tomto případě je magnet nainstalován v zárubni, šroub je vyroben z magnetizovatelného materiálu (možná plastu, mimochodem) a upevněn v části, která je namontována na dveřích.

Magnetická západka může být určena skutečností, že čep nevyčnívá z dveřního křídla.

Upozorňujeme, že čep se může volně pohybovat.Když zavřeme dveře, šroub spadne do oblasti působení magnetického pole, vyskočí a je v této poloze fixovaný.Ukázalo se, že dveře jsou zavřeny na západce držené magnetem.Když potřebujete otevřít dveře, klikněte na kliku, kterápřipojeno k příčce.Vyjde z drážky, otevřete dveře.Protože je magnet daleko, zůstane šroub v křídle dveří.Výhodou magnetických západek je tišší otvor (ale zdaleka nezazní, jak se říká v reklamě), absence opotřebitelných dílů.

Se západkou a západkou

Pokud si potřebujete vybrat kliky se schopností zamknout dveře, když jsou uvnitř zavřené, potřebujete modely se západkou.Od výše popsaných se liší pouze tím, že mají přídavný blokovací mechanismus.Vypadá to jako malé otočné rameno.Může být umístěn jak na rukojeti, tak na podložce - záleží na modelu.A kliky mohou být jak kulaté, tak i tlačné.A mechanismus - pružinový i magnetický.Obecně se jedná o stejné úchyty, ale s další možností zamykání.

Se zámkem, který blokuje šroub

Jak zámek funguje?Když otočíte pákou, mechanismus zablokuje západku.V této poloze není možné otevřít dveře zvenčí.Západka se otevře, jakmile se blokovací páka vrátí do své předchozí polohy.

Obecně je to výhodná věc, nikoli však pro rodiny s dětmi.Kvůli zvědavosti se mohou zavřít, ale nemohou se otevřít nebo zapomenout jak.V takových případech však existují možnosti, které umožňují odemknout zvenčí.Ve vnějším krytu je vytvořen malý otvor.V případě potřeby je do tohoto otvoru vložen speciální klíč (dlouhý tenký drát), kterým se zámek násilně pohybuje.Vše není špatné, ale nemůžete si být jistíněkdo jiný neodemkne dveře, které jste zavřeli v nesprávný čas.

Se západkou a klíči

Nevíte, jak si vybrat kliky pro vnitřní dveře, pokud potřebujete pravidelně omezovat přístup do místnosti?Může být vhodný model se západkou a klíči.Toto je ve skutečnosti stejný zadlabávací zámek s klikou, ale určený pro instalaci do lehčích dveří.Příčky proto nejsou tak silné a lze je odlišit cenou - jsou mnohem levnější a tloušťka vložek a „závažnost“ larvy jsou mnohem menší.

Potřebujete-li také zavřít místnost

Mimochodem, existují kompaktní modely s kulovými úchyty.Ti stejní šlechtici (nebo knoflíky).Klíčová dírka je umístěna ve středu držadla na každé straně.Pokud další dveře se zalomenými klikami vycházejí do jedné chodby, nechci upozornit na zamčené dveře, je to dobrá cesta ven.Je pouze nutné, aby si výrobce vybral spolehlivého.

Materiály a provedení

Měli bychom také hovořit o tom, z jakých materiálů se vyrábějí kliky dveří.Mohou být dřevěné, plastové, kovové.Populární jsou také kombinace kovu a plastu.Kované kliky by měla být přiřazena samostatná skupina.Ne všechny jsou vhodné pro vnitřní dveře, protože se jedná o delikátní práci, která vyžaduje dovednost.Kované kliky pro vnitřní dveře jsou proto s větší pravděpodobností prémiovým segmentem.

Stanovení materiálu

Plastová klika dveří neznamená špatně.Moderní plasty nemají nižší pevnostněkteré kovy a slitiny.A když si uvědomíte, že jsou mnohem více plastické, odstín lepší, mohou být průhledné, barevné ve velkém, se třpytkami atd.Obecně platí, že pokud nepotřebujete příliš drahé a praktické kliky pro vnitřní dveře, vypadejte plastově.Nahoře je několik možností - v kombinaci s kovy a několika dalšími nápady níže.

Plast je praktický a levný materiál

Kovová pera jsou dobrá pro každého, kromě toho, že jsou na dotek chladné a nedá se s tím nic dělat.Ale s plastovým obložením se stávají příjemnějšími hmatovými a vzhled může být velmi odlišný.Od domýšlivých, které mohou být přidány do „palácového“ interiéru, až po ultramoderní, v souladu s hi-tech a minimalistickými styly.

Kliky na vnitřních dveřích z kovu jsou nejrozmanitější.A jedná se pouze o hromadnou výrobu, segment střední ceny

Vezměte prosím na vědomí, že kromě barvy a stínu lze povrch kotců vyleštit (lesknout) nebo matovat.Navíc „zákal“ může být také odlišný.Pouze to již mění vnímání.A také lze použít rytí, barvy, odstíny laků atd.Opravdu spousta možností.

Pera z masivního dřeva

Jak si vybrat pera z masivního dřeva?Je také možné ze dřeva.Tradiční materiál může mít zcela nekonvenční vzhled.To je jen škoda, že nejzajímavější modely se importují, a podle toho stojí.A naši řemeslníci nabízejí velmi jednoduché a často ne velmi dobře vytvořenémožnosti.

Nejlepší výrobci

Pokud si vyberete kliky dveří pro letní sídlo, nákup super drahé nedává smysl.Pak můžete vyhledávat na trhu z kategorie „dobrá Čína“.Při nákupu věnujte pozornost hmotnosti.Siluminovye se rozpadne po několika měsících, ale lze je vypočítat podle hmotnosti - jsou lehké.Všechny ostatní slitiny jsou poměrně těžké.Pokud je pro vás důležitá praktičnost, zvažte plasty.Nebudou mít sílu, máme však smůlu se sortimentem.

Pokud nevíte, jak si vybrat pera v domě nebo bytě s dobrou opravou, budete si muset vybrat z dražšího segmentu.Italové produkují velmi dobrý dveřní kování.Tam je prvotřídní třída, ale tam je také docela cenově dostupný.Existují také hodní výrobci z jiných zemí.

Podle recenzí se dobře doporučili:

 • AGB
 • Colombo
 • Anselmi (Itálie)
 • Palladium
 • Apecs

Toto jsou barevné možnosti pro kovové kliky dveří Colombo

Z celého seznamu jsou nejlevnější Apecy, ale majínejvětší vůle.Ačkoli to je provozováno roky.Všechny ostatní jsou zhruba na stejné úrovni kvality, i když ceny podobných modelů se mohou lišit.Jde ale o speciální technologie.Obvykle se týkají stříkání - vyvíjejí se nové technologie pro nanášení různých druhů kovů tak, aby povlak během provozu „neklouzl“.Velký úspěch v této oblasti dosáhla italská společnost Colombo (Colombo).V průběhu let zůstává vzhled kotců „jako nový“.

Fotografie zajímavýchmodely

Před výběrem kliky pro vnitřní dveře musíte vědět, jak bude místnost vypadat.Styl designu se musí shodovat a odstíny musí být v harmonii.Ideálně dveřní kování - závěsy by měly mít stejnou barvu.Pokud lze některé nesoulady barev stále ignorovat, bude jasné nesoulad barev jasné.

Neštěstí našich trhů a obchodů je podobným sortimentem.Najít něco opravdu zajímavého je velmi obtížné.Někteří pracují na objednávku s velkými firmami.Není to příliš pohodlné v tom smyslu, že musíte počkat, dokud to nepřinesou, ale alespoň nějakým způsobem můžete problém vyřešit, pokud to, co mají všichni, není s vámi spokojené.Obecně je v této části představeno několik zajímavých modelů.

Mosazné kliky pro vnitřní dveře mohou být libovolné

Kombinace dřeva a kovu je velmi zajímavá

]

Kameny, kamínky mohou být vykládány do kovu, lze použít gravírování.Cenově výhodnější mají plastové podložky

Lisovací klika s velkým krystalem

Modely s tlačnou rukojetí a zámkem mohou být na samostatných zdířkách

Dlouhá klika pro dveře pevné instalace: jedna z možností.Nazývají se také „sponky“

Jsou vhodné pro dívčí pokoj

Plochá klika: moderní design

V případě potřeby ajakýkoli styl lze nalézt s trpělivostí

Existují také fantastické modely

) Moderní lakonicismus

Varianty k tématu ...

Mosazné kliky dveří se lišírůznorodý design

​​

Trochu kouzla