Korkové podlahy: jak si vybrat

Podlaha je téměř nejdůležitějším prvkem vnitřní výzdoby.Měl by být odolný, krásný a snadno se o něj starat.Je žádoucí, aby na ní bylo příjemné chodit a také aby vaše nohy nezmrzly.Korkové podlahy splňují všechny tyto vlastnosti.V poslední době byla korková podlaha velmi nákladným potěšením.Nemluvě, že nyní je to tak levné, ale ne nepřístupné.

Druhy podlahových krytin z korku

Podlahy odzátky podle způsobu pokládky se dělí na dva typy:

 1. Lepidlo, které se pokládá na speciální kontaktní lepidlo.Skládá se z vrstvy lisovaného korku, na kterou je nalepena vrstva korkové dýhy, proto se tento materiál také nazývá „korkové parkety“.Je pevně vázán k základně, lakovaný pro zlepšení výkonu.Za cenu za metr čtvereční je tento typ nátěru levnější, ale jsou zapotřebí další materiály: lepidlo a lak.Instalační proces je poměrně komplikovaný, takže lepicí korek je často kladen profesionály.Výsledkem je, že metr takového hotového povlaku je dražší než se zámkem.

  Povlak korku jakéhokoli druhu je cítit jako teplý a měkký

 2. Hrad.Struktura a způsob spojení se podobají laminátu a často tomuto materiálunazývá se "korkový laminát".Podlahová krytina z korku tohoto druhu není spojena se základnou, nevyžaduje další ochrannou vrstvu, protože horní vrstva je vrstva laku nebo PVC.

Pokud mluvíme o vzhledu, tj. Korkové podlaze s tradičním vzorem v různých barvách.Ale ne každý má rád tuto kresbu, takže byly vyvinuty sbírky, které napodobují dřevo, kámen, písek, dokonce trávník.Obrázky jsou velmi realistické (fotografický tisk) a aplikují se přímo na korkovou vrstvu - neexistuje žádná mezivrstva, proto je taková podlaha produktem z přírodních komponent.Na obrázku je zakrytá ochranná vrstva z polyuretanu nebo polyuretanového laku.Zde je ochranná vrstva - nejpřirozenější, ale neexistují žádné alternativy - dřevo je také natřeno lakem nebo barvou.

Klady a zápory

Korkové podlahy mají mnoho výhod.Jsou „tiché“, elastické, pružné, dobře absorbují zvuky, špatně vedou teplo.Je příjemné chodit po této podlaze v zimě i v létě.Snadno se čistí - téměř není elektrifikován, prach se „nelepí“ a hladký povrch se snadno čistí.Některé barvy jsou tak „neoznačené“, že odpadky nejsou vidět.To je také mínus - musíte hledat padlou maličkost po dlouhou dobu.

Jednou z důležitých výhod je, že korková podlaha je teplá a měkká

Má několik nevýhod - měkkost a vysokou cenu.Měkkost je špatná, protože nátěr „chybí“ pod váhou - nábytek, padající těžké předměty, paty.Ale tato nevýhoda je kompenzována, kdyžpřikryjte jej několika vrstvami laku.A tak, aby neklouzl pod nábytek, vybrali si ho na širokých nohách a také na ně nalepili.Při přestavování byste měli být také opatrní - pod nohy nábytku umístěte plastové kryty.Distribuují zátěž dobře.

Budova

Oba typy korkových podlah - hrad a lepidlo - jsou vícevrstvé, jejich složení se však liší.Lepicí korek obvykle sestává z (zdola nahoru):

 • Vyrovnávací vrstva lisovaných korkových drobků.
 • Vrstva přírodního korku je dýha z korku (břidlice, fototisk).

  Struktura lepicího korku pro podlahu

Pokud mluvíme o tloušťce, je tento povlak tenčí.Je flexibilnější.To určuje požadavky na přípravu nadace: výrobci doporučují mít absolutně rovnoměrný základ.Jinak bude v průběhu času viditelná jakákoli fosílie nebo hrb.Praxe prokázala, že rozdíly mohou být navíc značné (až 5 mm), ale musí být hladké.Žádné „kroky“ nebo praskliny, ale postupné postupné zvyšování nebo snižování není vidět.Rozdíl ve velikosti vyplývající z instalace je kompenzován elasticitou povlaku.

Podlaha z korku se skládá také z několika vrstev:

 • Vrstva lisovaného korku.
 • Základna vyrobená z HDF (MDF s vysokou hustotou) nebo deska odolná vůči vlhkosti z PVC a křemene.
 • Vrstva přírodního korku nebo dýhy z balsového dřeva, na kterou lze použít fototisk.
 • ​​
 • Ochranná vrstva laku nebo polyuretanu.

  Vrstvyhradní kryt z korku na podlahu

Korková podlaha se zámkem je pevnější a vypadá jako laminát.Ale je to jen podobné, protože laminát je lisovaný papír potažený filmem s tištěným vzorem.Stejný materiál se skládá hlavně z přírodních složek.Je to tuhost, která určuje mírnější požadavky výrobců na základnu: mohou existovat rozdíly ve výšce, ale ne více než 2 mm x 2 metry.Pod tento povlak je také možné položit substrát, což zlepšuje zvukovou a tepelnou izolaci.

Hrad nebo lepidlo?

Jak si vybrat, která korková podlaha je lepší, hrad nebo lepidlo?Každý není špatný, ale má své vlastní nuance.Pro snadnější výběr a přehlednější pohled jsou vlastnosti povlaků uvedeny v tabulce.

Adhezivní korek Hradní korek
Reakceo vlhkosti Nebojte se vysoké vlhkosti a „povodně“ Může se zvětšit, když voda vnikne
Základna Musí být dokonale rovná(podle požadavků výrobců bez jakýchkoli rozdílů) Povoleno ne více než 2 mm na 2 metry
Pokládání Vyžaduje pozornost a dovednost Snadná montáž
Rychlost pokládky Dlouhý proces - nanášejte lepidlo, počkejte, až zaschne, upravte korek, kryt 2-3 vrstvy laku Podlahová plocha o velikosti 10-15 metrů čtverečních se shromažďuje za den (bez zkušeností)
Údržba Je možné oříznout poškozený fragment, vyměnit a přikrýtlak Možné poškozenívyměnit pás, ale je nutné rozložit povlak ze zdi na místo poškození

Z toho lze usoudit, že má smysl položit lepicí korkovou podlahu v místnostech s vysokou vlhkostí (kuchyň,koupelna) a velký kříž (chodba, chodba).Lze jej dokonce umístit do nevyhřívaných místností nebo tam, kde dochází k velkým změnám vlhkosti a teploty (například v lázních).V obývacích pokojích se nátěr z korku cítí skvěle.Jednoduchost pokládání hovoří ve jeho prospěch, ale je třeba si uvědomit, že je vyrobena na základě MDF a pokud voda proniká do švů, základna se zvětší, pás se zdeformuje.Po vysušení se bohužel nevrátí do své předchozí podoby.Ale to se neliší od běžných laminátů, takže to není tak velká nevýhoda v obývacích pokojích.Rozlitou tekutinu je nutné vyčistit pouze včas.

Korková podlaha s fototiskem - možnost interiéru ve stylu

To neznamená, že lepicí vrstvu nelze použít v místnostech.Velmi možné.Mnoho lidí se to líbí více, protože s dobrou vrstvou laku má vynikající pevnost - není rozdrcena patami a nábytkem.Také hrad.To může být nahoře s vrstvou laku (ale ne všechny firmy) a použít v chodbě, kuchyni nebo koupelně.Zakrývají také speciálním olejem tvrdým voskem (například OSMO).Povlak chrání před pronikáním vlhkosti neméně spolehlivě, ale je snadnější nanášet a lze jej aktualizovat pouze na některých místech.Mínus je vysoká cena, ale jeho spotřeba v zámku je minimální -absorbuje se pouze v kloubech.

Druhy a poddruhy

Je třeba poznamenat, že existuje lepivá korková podlaha různých tlouštěk.Nejtenčí dlaždice je 4 mm, lze ji pokládat v místnostech s nízkou dopravou, ale je lepší použít pokrytí nejméně 6 mm.Pro koupelnu se vyrábějí speciální poddruhy - velké čtverce o tloušťce 10-12 mm a velikosti 148 * 148 mm.Tenčí vrstva nohou koupelny se jednoduše prodává.

Kromě toho se vyrábí adhezivní korek s první nanesenou první vrstvou laku.Je to samozřejmě dražší, ale počet vrstev laku je snížen - stačí jedna vrstva.Také čelní povrch tohoto typu podlahového materiálu je chráněn před nečistotami a korek je velmi špinavý a všechny skvrny po lakování jsou viditelné.

Moderní korkové povlaky mají nejen přírodní barvy.Je zde tištěný obraz dřeva různých barev, písku se skořápkami, trávy ...

Existují také poddruhy korku na hradě.Především stojí za to říci, že existuje verze odolná proti vlhkosti.Základem tohoto materiálu není MDF s vysokou hustotou, ale speciální deska vyrobená z PVC a křemene, která se nebojí vody a vysoké vlhkosti.Ale tento materiál nemá ještě tak velký sortiment barev a nákladů.

Každý korkový laminát má ochranný povlak.Může však být vyroben ze dvou materiálů - lak nebo průhledný PVC.Lak je známější, ale PVC je silnější.Přestože pokládaný povlak s lakovým vrchním nátěrem může být znovu lakován, dosahuje vysoké hodnotyodolnost proti vlhkosti, ale je to možné s otázkou potahování PVC.

Při výběru lepené korkové podlahy je také třeba zvážit, že po nanesení laku se její vzhled výrazně změní.Stává se tmavší, přechody nejsou tak jasné.Chcete-li si přesněji představit konečný výsledek, najděte kryt zámku se stejnou barvou.Skončíte s něčím podobným.

Výrobci a kvalita korkových podlah

Na trhu jsou dva hlavní výrobci korku: CorkStyle (CorkStyle) a Wicanders (Wikanders).Mluví dobře o jihokorejských výrobcích.Jejich ceny nejsou tak vysoké a kvalita je zcela normální.

Konkrétně při výběru dbejte na samotný korkový konglomerát (lisovaná vrstva).Ke snížení nákladů se přidávají čipy a další levné materiály, ale kvalita tohoto produktu již není zdaleka korek.Je pevnější, rychle se opotřebuje.Proto je lepší platit o něco dražší, ale vybrat si s korkovou vrstvou, i když lisovanou.

Ti, kteří mají sklon zvolit si lepicí zátku na podlaze, by měli vědět, že i u velmi dobrých výrobců nejsou kryty ideální.Liší se velikostí - plus nebo mínus 1 mm na šířku nebo délku - jedná se o normální tolerance.Jsou kompenzovány pružností materiálu: během instalace je korek mírně stlačen, takže spoje jsou těsné.Kromě toho existují pásy různých tlouštěk.Nemůžete to vůbec kompenzovat, musí být tříděny, tříděny.Tenká hromada na jednom místě, kde je přechodto bude neviditelné, u tlustých je přebytek pískován na okrajích brusným papírem, dokud není dosaženo požadované tloušťky.

To jsou některé z barev v tradičním designu
)
Při použití přímého tisku fotografií (ihned na korek) se použijí všechny obrázky
Toto je také podlaha od korku - do školky
Imitace dřeva je velmi podobná
Můžete dokonce vytvořit mapu na podlaze
) Pokud má někdo rád oblázky více
Možnost stylu podkroví
]

Kromě toho na přední stranědefekty trubek dochází.Je lemována korkovou dýhou a je to přírodní materiál.Na tom jsou dutiny, ošklivé změny barev atd.Mohou se také vyskytnout výrobní chyby - dýha odlepená na některých místech nebo leštěná od obličeje k podkladu.Před pokládkou jsou všechny dlaždice zkontrolovány, lepená místa jsou slepena, zbývající lamely jsou použity při pokládání na určitých místech.Přečtěte si více o pokládce zde, je také napsáno, kde se tyto lamely používají s nedostatky.

Korkový laminát - korková podlaha hradu nemá takové problémy - ochranná vrstva již všechny nedostatky zakryla.Při výběru tohoto materiálu však věnujte pozornost spolehlivosti zámků - jsou v levných materiálech -hlavní problém.