Kovové domy: co je a jak stavět

Stavba budov na kovovém rámu byla prováděna po dlouhou dobu, ale hlavně stavěly průmyslové a technické prostory, nákupní centra atd.Použití v soukromém bydlení bylo omezeno vysokou tepelnou vodivostí kovu: účty za topení by byly nerealistické.Výrobci tento problém vyřešili vytvořením tzv. Tepelných profilů, které v kombinaci s moderními ohřívači umožňují získat teplý dům.Pokud potřebujete levný a spolehlivý dům, který se staví v krátké době, bude pro vás možná vhodný kovový rám.Má nízkou cenu - dvakrát nižší než cihla, montáž probíhá rychle, životnost výrobního rámu je 70 let.

Rám pro dům z kovu je smontován, práce na izolaci stěn začaly částečně

Technologie je velmi plastová: jakýkoli dům, který se vám líbí, může být přizpůsoben kovovému rámu.Nejprve se sestaví rámový plán, určí se druh povrchových materiálů (ovlivní to pouze vaše přání).Dále je zpracovaný projekt zpracován speciálním programem, který vše rozdělí na komponenty, vydá seznam prvků se všemi parametry.Profily požadované velikosti se vyrábějí a označují, balí, balí a dodávají na staveniště.Stručně řečeno, jedná se o celý technický proces - od vývoje projektu až po začátek montáže rámového domu z kovových profilů.

Výhody a nevýhody

Tato technologie je stále oblíbenější v evropských zemích (včetně severních), v Kanadě a Americe.A to vše proto, že se ocel nerozkládá, hmyz ji nejí.Kovová rámová konstrukce váží několikrát méně než dřevěný dům (dvakrát), a ještě více je lehčí než cihlové domy a další podobné materiály.Nízká hmotnost budovy znamená nižší náklady na založení, protože jeho parametry závisejí na zatížení, což dále snižuje náklady na rozvoj čtvereční metru.Pod takové domy se obvykle umisťují vlasové vlasové rošty nebo pásové základy.Průměrně jeden čtverec plochy stojí 4-5 tisíc rublů (bez nákladů na dokončovací materiály).

Technologie, kterou je stavba kovového rámu postavena, se nazývá - lehké tenkostěnné ocelové konstrukce nebo zkrátka LSTK.Lehký neznamená křehký.Domy postavené pomocí technologie LSTK vydrží devět bodů zemětřesení.To se však týká budov, které nejsou vyšší než 3 podlaží.

Další výhodou ocelového rámu oproti dřevěnému rámu je jeho pevnost dostatečná pro odolnost těžkým střešním materiálům.Pokud se rozhodnete použít keramické dlaždice - prosím.Při výpočtu parametrů nadace musí být položena pouze její hmotnost.

Samotný design nástěnného koláče je téměř stejný jako u dřevěných.Veškerý rozdíl v materiálu použitém pro rám ametoda montáže.

Úseková stěna domu z kovového profilu

A co studené mosty?Výrobci tvrdí, že problém je vyřešen.Moderní tepelné profily, ze kterých jsou postaveny soukromé domy, mají rozložené sekce.Zamezují zamrzání strukturálních prvků.

Toto je obrázek „práce“ tepelného profilu

A i když tepelné profily skutečně fungují, stále je tento dům chladnější než dřevěný rám.Tento problém však lze vyřešit kvalitní izolací.Při správném provedení „kusu“ izolace se všemi membránami (větruvzdorné, pro paru propustné, parozábrana uvnitř) bude kovový rámový dům teplý a nebude vytápět více než v tzv. „Teplých domech“.

Pro izolaci lze použít jakoukoli moderní izolaci - minerální vlna, expandovaný polystyren, extrudovaná polystyrenová pěna, pěnové sklo, ecowool.Pěnové sklo má nejlepší vlastnosti, mírně horší pro extrudovanou polystyrenovou pěnu.Mají však solidní cenu, i když požadovaná tloušťka je několikrát menší než minerální vlna.V důsledku toho jsou náklady na izolaci srovnatelné.

Nejlepší kombinace vlastností a ceny minerální vlny.Je vhodnější pracovat s čedičem.Má dobré vlastnosti.Výkon ze skleněných vláken je také dobrý, ale obtížné s ním pracovat.Slaggy - nejlevnější, ale velmi se bojí, že se s ní namočípoužití nutně větrané fasády.

Varianta kompletní montáže domu na ocelovém rámu (technologie LSTK)

Z výše uvedených důvodů si nejčastěji volím čedičovou vatu z celé odrůdy.Je dobře instalován v rámu, má dobré tepelné izolační vlastnosti, je relativně levný a je to také dobrý zvukově izolační materiál, který je pro tuto technologii důležitý.

Co se používá k výstavbě domu s kovovým rámem

Vyrábějí prvky LSTK z trvanlivé konstrukční oceli lisováním za studena.Plech má ochranný zinkový povlak o tloušťce 18 až 40 mikronů.Některé rostliny vytvářejí struktury žárově zinkovaných plechů.Takové prvky jsou dražší, ale také trvanlivější.

Tloušťka plechu, ze kterého jsou formovány, od 0,7 mm do 2 mm.Volba závisí na potřebné únosnosti jednoho nebo druhého prvku.Následující typy profilů.

Jaké profily mohou být pro dům s kovovými rámy

Nejčastěji se používají následující typy.

​​

Druhy profilů pro stavbu rámu domu

Existují také speciální nosníky pro stropy podlahy a stropu.Krokevní systém domu je tvořen podobnými prvky.Prvky jsou vzájemně spojeny šrouby, šrouby, nýty, lze použít kontaktní svařování.

Nyní o kvalitě komponent od různých firem.V Rusku je asi tucet závodů.Kvalita je pro každého jiná.Proto pečlivě sledujte kvalitu galvanizace, ohýbáníkov.Tam by neměly být nikde, ani ty nejmenší stopy rzi.Obecně platí, že i ty nejlepší „naše“ profily jsou výrazně nižší než profily dovážené.Je to ostuda, ale je to tak.

Postup montáže

Z továrny je veškerý materiál balen v balení.Každá část má označení, stejné označení je na pracovních výkresech.Rám domu LSTK se montuje jako projektant: vše je připraveno, dokonce i otvory pro hardware jsou vyraženy.Vložte součásti na místo, zarovnejte drážky a nainstalujte hardware.Kovový rám domu se odlupuje přesně stejným způsobem jako z dřevěných tyčí.Stručně řečeno, kroky vypadají takto:

 1. Dolní postroj je připevněn k hotovému základu.
 2. Rohové sloupky jsou odkryté a pevné.
 3. Mezi nimi jsou instalovány mezilehlé sloupky, výložníky a vzpěry.
 4. Horní postroj je namontován.
 5. Podlahové nosníky jsou nainstalovány a upevněny.
  1. Pokud se nachází druhé patro, jeho rám je smontován.
  2. Strop je namontován.
 6. Systém krokví se montuje.
 7. Probíhá izolace střech a hydroizolace.
 8. Přepravuje se bedna pro střešní krytinu.

  Krokevní systém kovového rámu je sestaven ze stejných prvků

Rám ocelového domu je připraven.Zbývající izolační a dokončovací práce.Je to poznámka: jakkoli by člověk nechtěl zachránit, bedna by měla být také sestavena z kovu.Stejné koeficienty expanze jsou přesně to, copřispívá k vysoké pevnosti takových struktur.Při spojování kovu a dřeva to nelze dosáhnout: upevňovací prvky postupně zeslabují.To je zvláště důležité v regionech se zvýšenou seismickou aktivitou.Ale v klidnějších regionech je jen málo radosti z chrastění.

Můžete si ji postavit sami?

Jde-li o montáž částí, které přišly z továrny, do jedné struktury, je to snadné, ale s pomocí pomocníků.Veškerá práce spočívá v nalezení požadované součásti a její instalaci na místo uvedené na výkresech.Zpočátku je to tedy těžké - pohodlně.

Pokud „stavba domu s kovovým rámem vlastními rukama“ znamená svařování z profilového potrubí, jedná se o nejednoznačný podnik.Pokud plánujete výstavbu malého venkovského domu, pak neexistují žádné otázky: rám může být instalován na stejném principu jako dřevěný a pro jednopatrovou budovu, pro rohové regály postačují trubky 80 x 80 mm a pro středně pokročilé si můžete vzít méně.Krok instalace je však stále dán izolací: vzdálenost v lumen by měla být 58-59 cm (o něco méně než standardní šířka minerální vlny).

Sestavená kostra domu ze speciálního pozinkovaného profilu

Jediná věc, kterou si pamatujte: při použití profilových trubek budou vyžadovány studené mosty.Samotná izolace bude potom muset být provedena v několika vrstvách, což blokuje únik tepla, což problém vyřeší.Jedna vrstva je tradičně umístěna do vzpěry mezi stojany.Průřez profilové trubky je daleko od 200 do 250 mm, což je nezbytné pro vytápění domuMoskevská oblast (pod minerální vlnou).Proto pod chybějícími vrstvami je uspořádána příčná bedna (na jedné nebo dvou stranách - rozhodněte se sami).Ukazuje se, že mezi regály je ohřívač naskládán svisle a vodorovně podél bedny.Mosty chladu se staly mnohem méně.

Z boku místnosti je izolace zakrytá parotěsnou membránou (nesmí umožnit průnik vlhkosti do izolace).Ze strany ulice je k ní připevněna větruodolná membrána propouštějící páru s hydroizolačními vlastnostmi.Provádí tři funkce najednou:

 • chrání před větrem,
 • zabraňuje kondenzaci nebo náhodnému pádu srážek do ohřívače,
 • odstraňuje páru z ohřívače, který stejněproniká z areálu (přes parozábranu).

Pouze s takovým dortem a přítomností vzduchové mezery mezi vnější membránou a povrchovými materiály si můžete být jisti, že izolace nezmokne.Pouze k tomu, aby ventilační mezera fungovala, jsou zapotřebí ventilační otvory ve spodní části zdi a vzduchotěsný výstup pod střechou shora: proud vzduchu mezi vnějším povrchem kovového rámového rámu a větruvzdornou membránou musí procházet bez překážek.

Pro inspiraci - video, na kterém se filmuje proces svařování venkovského domu z tvarované kovové trubky.Ti, kteří vědí, jak vařit kov, vyrobí kovový rám z vlastních rukou z dýmky, nebude obtížné.

Přibližně , z nichž si můžete rychle postavit dům, si přečtěte zde.