Kovové oplocení (euro-oplocení)

Výběr plotu není snadný úkol - je nutné, aby byl spolehlivý, odolný a krásný.Všechny tyto požadavky splňuje plot vyrobený z kovového háčku (euro háčku).Lezení na něj je problematické - ne ta rigidita.Rozbití je „nudné“ - milovníci tyranu se obvykle omezují na ohýbání několika lamel.Krása je samozřejmě subjektivním kritériem, ale takové ploty vypadají lépe než stejný pevný plot z vlnité lepenky.Navíc nejsou tak citlivé na zatížení větrem, což umožňuje úsporu na podpůrných tyčích.Další plus - jsou očištěny.Obecně platí, že dobrá volba.

Co je kovový plot

Kovový plot je vyroben z pozinkovaného ocelového plechu.Na archu je vytvořen reliéf, načež je nařezán na proužky, pokryté ochrannými látkami, natřeny.Dostáváme prkna určité výšky.Obvykle je výška od 150 do 180 cm. K dokončení plotu jsou také zapotřebí podpůrné sloupy (nejčastěji 60 x 60 * 2 mm), motýlky (dva nebo tři příčky, které vedou mezi sloupky) a upevňovací prvky.

Vypadá to docela solidně

Druhy, tvary, profily

Tloušťka kovu eurokna může být od 0,4 do 1,5 mm.Nejběžnější - z oceli o tloušťce 0,5 mm.Šířka shtaketinu je od 80 mm do 128 mm a je dlouhá - až 2 metry.

Profily П a М ve tvaru kovového plotu

Existuje kovový plot s různými profily: П (pravoúhlý), M a půlkruhový.Tvar M má více žeber, respektive větší tuhost.Jsou však ve tvaru písmene U, ve kterém jsou v „zádech“ vytvořeny drážky.Ale v tomto případě je již těžké říci, který z nich bude tvrdší.Nejpravděpodobněji to druhé, zejména pokud jsou jeho okraje zvlněné.

Každá společnost má své vlastní profily

Polokruhová struktura má také větší rigiditu, je však složitější, pokud jde o formu, a obvykle má vyšší cenu.Pro větší pevnost mohou být podél dlouhé strany vytvořeny další drážky.

Obecně platí, že čím větší jsou drážky výztuh, tím lepší je tyč odolná vůči ohybu.Se komplikací úlevy se však cena zvyšuje.Protože je sám o sobě poměrně velký, obvykle je třeba hledat kompromis.V každém případě by lišta měla odolávat pokusům o její ohnutí.

Co je třeba hledat při výběru

Když vyberete kovovou hůlku, je vhodné se podívat na hru, kterou vám nabízíme naživo.Stejná tloušťka kovu může být deklarována, ale v praxi se ukazuje, že okraj proužku z jedné šarže může být ohnut prstem, u jiné šarže takový ohniskoselže.A to je od jednoho výrobce.Jedná se o šarži kovu a je zřídka stabilní.

Šikmá hrana, několik vrstev ochranných nátěrů - to jsou známky dobrého kovového plotu

Také se ujistěte, že věnujte pozornost hranám - je lepší, když jsou válcovány.Za prvé, je to atraktivnější vzhled, za druhé, větší tuhost háčku, zatřetí, ostrá hrana je ohnutá a není možné se zranit.Nevýhodou plotu s válcováním je pouze jedna nevýhoda - vyšší cena, protože je vyžadováno speciální vybavení a další doba zpracování.

Pokud mluvíme o produktech konkrétních firem, oblíbená je řada Euro Line Grand (dále jen „Grand Line“), Barrera Grande, „Nova“, „TPK Center Metallokrovli“, FinFold, UNIX („Unix“).

Metody malby

Je vhodné porozumět metodě malby.K dispozici je železný plot s oboustranným a jednostranným obrazem.Jednostranně je zadní strana pokryta vrstvou zeminy, aniž by došlo k jejímu zabarvení.Má šedou barvu.Ohrada z kovového plotu malovaná na jedné straně, šedá uvnitř spiknutí.To není tak špatné - není to nápadné.Pokud vám tato možnost nevyhovuje, kupujte buď oboustranně, nebo sami.Malování se provádí „na střechy“ a vybírá se správný odstín.Všimněte si, že kov natřený štětcem vypadá ... ne moc.Pokud existuje stříkací pistole, bude vzhled dobrý, i když ne dokonalý.

Toto je „špatná strana“ plotu namalovaného na jedné straněkovový plot

Je třeba také poznamenat, že existují dva typy lakování kovového plotu:

  1. polymerní povlak;
  2. prášková barva.

První způsob je mnohem spolehlivější, protože technika aplikace vyžaduje speciální zařízení a přísné dodržování technologie.Výsledkem je, že takový hůl může odolávat zvýšenému mechanickému namáhání.I když je v nátěru poškrábání (i když musíte vyzkoušet), kov nehrdzaví, protože stále existují ochranné povlaky, které zabraňují vzniku rzi.

Polymerový povlak je dnes nejlepší volbou

Práškové stříkání není teoreticky horší.Ale pouze v případě, že to bylo provedeno podle pravidel: na základní nátěr byl nanesen ochranný nátěr, na něj byla nanesena prášková barva a byla pečena ve speciálních komorách.Ale jde o to, že můžete použít barvy v „garáži“, a nějakým způsobem je možné, aby tam hořet.Výsledek bude úplně jiný.Kromě toho existují hotové listy čínského původu.Malují uplatnit v prodejně, ale často přímo na naivních oceli.Navenek je nemožné určit všechny tyto nuance a po sebemenším poškrábání se objeví rez.Polymerní povlak je tedy „bezpečnější“.

Co může být plotem vyrobeným z kovového plotu

Kovové oplocení se může líbit nebo ne, protože se netýká chutí.Z hlediska praktičnosti však rozhodně překonávají dřevěné protějšky.Po instalaci, pakpamatuješ si na plot už roky.Není třeba malovat tak, aby měl slušný vzhled, protože kvalitní barva trvá roky bez viditelných změn.A to je jeden z důležitých faktorů, které vás nutí přemýšlet o instalaci takového plotu.

Varianta bez základů

Na základech pásů

Se základovými a slínkovými cihlovými sloupy

Způsoby instalace

Existuje jeden a dvouřadý (oboustranný, šachovnicový) způsobmontáž prken z kovového plotu.Když jsou dvouřadé, laty jsou umístěny na obou stranách bowstringu, takže se navzájem překrývají i centimetr.Proto by vzdálenost mezi lamelami měla být o něco menší než šířka shtaketinu.Při této instalaci budou prkna na lineární metr plotu vyžadovat o 55–60% více.Plot je však téměř neviditelný - pouze v určitém úhlu vidíte malou část oblasti.A to navzdory skutečnosti, že plot nebude spojitý a všechna „kouzla“ pevného plotu vás neovlivní.

Způsoby montáže kovového plotu: v jedné a dvou řadách

Nejčastěji jsou proužky namontovány svisle, ale existuje horizontální způsob montáže - může být také jednoradový nebodvouřadý.Vodorovný plot vypadá „exotičtěji“.U dvouřadé (oboustranné) instalace proužků se ukázalo, že je obecně neprůhledný.

Vodorovný plot vyrobený ze železného plotu

Nevýhodou tohoto způsobu instalace je, že potřebujespeciální sloupky a mezilehlé sloupky, které poskytují požadovanou strukturální tuhost.Další upozornění: lamely jsou obvykle vyráběny až do délky 180 cm, delší bude nutné objednat, a to stojí peníze navíc.Takže buď musíte dát póly častěji, nebo přeplatit za vlastní velikost.

Rozměry a vzdálenosti

Při montáži ve stejné řadě mohou být mezery mezi kolejnicemi odlišné.Přesná vzdálenost je zvolena libovolně v závislosti na tom, jak „průhledný“ chcete plot postavit.Nejčastěji je vzdálenost mezi shtaketinem 35-50% šířky tyče.Ale to není pravidlo, jsou tu menší i větší mezery.

Pokud nechcete, aby byl váš dvorek umístěn pod „šachovnicovou deskou“, měl by pokrývat 50% nebo více šířky shtaketinu.Pokud není „viditelnost“ důležitá, můžete je nastavit tak, aby se okraje překrývaly jen 1 cm.

Výška plotu se volí podle přání majitelů.Pokud chcete, aby byl dvůr před zvědavýma očima co nejvíce uzavřen, měla by být prkna od 180 cm. Vzhledem k tomu, že budou mírně vyvýšeny nad zemí, stačí to, aby se drtivá většina lidí nemohla podívat na vaše území.

Vyberte si požadovanou výšku

Pokud vám to nebude záležet, něco bude vidět přes plot nebo ne, můžete vzít 1250 mm a 1500 mm.V prvním případě bude plot někde končit někde u hrudi kolemjdoucích, ve druhém - na úrovni očí nebo mírně nižší (přibližné rozložení viz obrázek) aje to bez nadace.

Rozpětí svislého plotu vyrobeného z kovového plotu je 200 - 250 cm. V této vzdálenosti jsou vykopávány sloupy, poté jsou mezi nimi upevněny dva nebo tři příčky.Tyto příčky se nazývají „zpoždění“ nebo „bowstrings“.Pro ploty do výšky 150 cm jsou dostačující dvě příčky, pro ty vyšší jsou lepší tři.

Druhy výplní

Existuje několik dalších druhů rozpětí výplní (vzdálenost mezi nosnými sloupy).Nejjednodušší způsob instalace přímé metody je, když jsou všechny proužky stejné délky.Na tento plot můžete umístit tyč ve tvaru písmene U vyrobenou ze stejného materiálu (prodávaného na stejném místě jako eurový rámeček).Kromě estetického zatížení zahrnuje také kovové profily, což zvyšuje životnost plotu.

Typy plotů vyrobených z kovového plotu

Všechny „vlny“ vyžadují oříznutí většiny proužků v určité vzdálenosti.Jedna „vlna“ na rozpětí se provádí v krocích po 50 nebo 25 mm.Při rozteči 50 mm je výškový rozdíl mezi nejkratšími a nejdelšími ořezy významný, ale plot vypadá prolamovaněji.V případě „vlny“ se sklonem 25 mm nebo „dvojité vlny“ je rozdíl menší.Horní tyče jsou nastaveny mnohem méně často, ale lze je také nainstalovat.Pouze v místě zlomeniny „vlny“ budou boční stěny vyříznuty a ohnuty.

Vlastnosti a pravidla instalace

Při instalaci plotu z kovových plotů ve středním Rusku se doporučuje instalovat sloupy z profilované trubky 60 x 60 mm (60 * 40 plechovka).Pro příčníky je výhodnější vzít to saméprofilovaná trubka, ale s průřezem 40 x 20 mm.V tomto případě bude plot odolávat zatížení větrem a sněhem.

Při instalaci je rozteč pro instalaci sloupků 2 metry.Jsou-li dva příčky, jsou připevněny tak, že k okraji prkna je 25-35 cm. Při výšce shtaketinu 150 cm nebo více, vzdálenosti 30-35 cm, s kratšími - 25 cm. Ale s výškou plotu nad 1,5 m,je lepší udělat tři zpoždění, a to nejen v regionech se silným větrem.Je to jen to, že se dvěma zpožděními je vzdálenost mezi spojovacími prostředky příliš velká, a proto se lamel snadno tlačí.

Přibližně v takové vzdálenosti musíte opravit klády při instalaci plotu z kovového plotu

Existují dva způsoby, jak opravit proužky: samořezání a nýty.Samořezné šrouby a nýty jsou instalovány na obou okrajích prkna na každém z příčných nosníků.To znamená, že pokud existují dvě příčky, jsou pro každou prkno zapotřebí 4 šrouby /nýty, pokud jsou zapotřebí tři, pak 6 kusů upevňovacích prvků na jeden shtaketin.Můžete ji samozřejmě připevnit na jeden samořezný šroub nebo nýt na příčný nosník a nastavit jej uprostřed.Ale v tomto případě je tlačení shtaketinu rukama stejně snadné jako loupání hrušek - nemusíte se šplhat po plotu.

Montáž je rychlejší, ale je to „čistě dekorativní“ plot

Jaký typ spojovacího prvku bych si měl vybrat?Samořezné šrouby se snadno instalují - to je jejich plus.Jsou však také snadno odšroubovatelné, což může být za určitých okolností mínus.Instalace nýtů trvá déle, ale jejich odstranění je mnohem obtížnější.Co si vybrat?Na přední straně plotu nebo pokud oplocení zůstane bezdohledu (provádění sezónních návštěv), rozhodně stojí za to nýty.Samozřejmě, pokud útočníci stanoví cíl, budou si také poradit s nýty, ale bude to obtížnější.Při instalaci plotu mezi sousedy ve stálých domech je docela možné namontovat kovový plot na samořezné šrouby.

Jak to vyrobit vlastníma rukama

Jak jste si pravděpodobně všimli, kovový plot se vyrábí prakticky pomocí stejné technologie jako profilovaný plech, ale stojí to méně.Proto má mnoho lidí nápad vyrobit plotovku a propustit profilovaný list do proužků.V zásadě to lze provést, pokud jste schopni řezat přísně podél linie bez viditelných odchylek.K řezání je však nutné použít nůžky pro děrování kovů nebo ruční.V žádném případě nemůžete řezat brusku, protože vyhoří ochranný kryt.Takže práce před námi není snadná a bude to trvat hodně času.Pokud vás to neděsí, můžete to zkusit.

U malých plotů najdete nestandardní podmínky ve skladech nebo od výrobců

Jaká je nevýhoda domácího plotu vyrobeného z profilovaného plechu?Vše je zřejmé: hrana je zřídka hladká, protože je obtížné to udělat ručně.Kromě toho je řez nechráněný a může začít rezavět.Řezy můžete samozřejmě natřít základním nátěrem /barvou, ale pro to, aby všechny vrstvy odpovídaly normálně, je vyžadován absolutně čistý povrch.To znamená, že místa řezů musí být nejprve oprášena (není to tak obtížné, ale vyžaduje to čas), poté odmaštěna.Pouze v tomto případě bude ochranný povlakopravdu vysoká kvalita.

Doporučuje se rolovat hrany - domácí plot plotu bude mít velkou tuhost, protože na profilovaném plechu se zřídka vytvoří další reliéfy."Drží" tvar kvůli jeho velikosti a střídání vln.