Krby pro krby: co to je a jak si vybrat

Výroba krbu dnes není tak obtížná jako před několika desítkami let.Není nutné jej vykládat z cihel - existují kovové vložky, které je třeba odpovídajícím způsobem navrhnout.Tato vložka se nazývá krbová vložka nebo krbová vložka.Může být vyrobena z žáruvzdorné oceli a litiny.Co jsou, jak si vybrat - podívejte se dále.

Která krbová vložka je lepší: otevřená nebo uzavřená

Obecně je krb jako prvek vytápění účinný vdobře izolovaný dům.Pak to může být hlavní a dokonce jediný zdroj tepla.Ale to není vůbec snadné - udělat plnohodnotné topení na základě krbu.V každém případě musíte nejprve rozhodnout, zda potřebujete otevřenou nebo uzavřenou krbovou vložku.Otevřené - velmi podobné tradičnímu krbu, ale moderní možnosti jsou vyrobeny z litiny nebo žáruvzdorné oceli.A není třeba to rozkládatcihla.

Moderní krby se liší od tradičních krbů formou a způsobem dekorace

Uzavřená krbová vložka je rovněž vyrobena z kovu, ale liší se v tom, že je hermetická - má pevně namontované dveře.to odděluje krb od místnosti.Kromě vzhledu existuje mnoho dalších funkcí.Pomohou při výběru.

Otevřené krbové vložky

Když si vzpomeneme na krb, objeví se obrázek: krbu, praskání palivového dřeva, jazyky plamenů plamene.Všechno je to tak, ale pojďme zhodnotit všechna kouzla takového topného zařízení:

 • Spalování zdarma - velká spotřeba palivového dříví.Účinnost otevřených pecí je pouze asi 10-15%.To navzdory skutečnosti, že se to dělá správně, má dobře fungující komín.To znamená, že do místnosti jde pouze desetina tepla získaného spalováním palivového dříví.Zbytek jen letí do dýmky.
 • Otevřený oheň je krásný.Ano, ale vypalování není možné.Palivové dříví vždy spálí „na plný výkon“.

  K dispozici je také kovová krbová vložka s otevřenou spalovací komorou

 • Otevřená krbová kamna - saze létají nejen do komína, ale také do místnosti.Po několika letech pravidelného používání budou strop a stěny pod šedým nátěrem.Nevěříš?Odstraňte objekt ze zdi, vyhodnoťte rozdíl v barvě.
 • Krby s otevřeným krbem jsou obvykle oploceny ochrannými clonami.Zabraňují pronikání uhlí mimo ohnivzdornou zónu.Ale pokud jste zapomněli dát obrazovku nebo spadl, může dojít k požáru.
 • ​​
 • Volný krb- Vynikající zařízení pro odběr tepla.Místnost nemusí být odvětrávána, protože komín velmi dobře odvádí vzduch.A neblokujte to bránou - v ní je díra.Je to nezbytné pro bezpečnost - aby se koncept nepřekrýval.K zahřátí místnosti s nečinným krbem na normální teplotu potřebujete dostatečný výkon.

Otevřený plamen vždy přitahoval a okouzlil

Pokud tedy potřebujete krb pouze pro estetiku, bude otevřena krbová vložka.Ale jen vy byste měli vědět o všech doprovodných jevech, kterým musíte čelit.

Uzavřené požární komory

Uzavřené požární komory se objevily teprve nedávno.Jsou pohodlnější, hospodárnější a bezpečnější.Některé modely mají tak velké zasklení, které vám umožní obdivovat oheň téměř odkudkoli.Pokud si také chcete poslechnout praskání dříví - můžete otevřít dveře.To nejsou všechny výhody.Tady jsou ostatní:

 • Účinnost přibližně 75–85%, palivové dříví je mnohem méně zahalené.
 • Utěsněné dveře umožňují nastavit intenzitu spalování.
 • Popel a saze mohou vstoupit pouze do místnosti se špatně fungujícím komínem.

  Existují dokonce i takové možnosti, které jsou oploceny pouze sklem

 • Je to bezpečnější, protože dveře nedovolují, aby se uhlí dostalo na podlahu.
 • Vyhynulý krb nezabírá teplo - dveře jsou vzduchotěsné.

Ve skutečnosti je krbová vložka jedním z poddruhů topných kamen.Liší se širokými dveřmi, formát pece je široký a mělký,arch.V estetice jsou však mnohem atraktivnější než standardní pece.Přesto je oheň krásný pohled.Krb s uzavřeným krbem jim umožňuje obdivovat s maximálním komfortem.

Dveře jsou stále krásné, ale bezpečnější

Závěrem stojí za to říci, že krbová vložka je uzavřeného typu, je dobrá jako dekorativní prvek.Lze jej však použít jako součást topného systému.K dispozici jsou krbové vložky s vodním registrem - pro připojení topných těles.Toto je samozřejmě amatérská možnost, ale také životaschopná.Právě při výběru „pro krásu“ se více spoléhají na bezpečnost a vzhled.Při volbě „pro vytápění“, i když další, se zaměřují spíše na provozní vlastnosti a tlačí krásu do pozadí.

Litina nebo ocel

Krbová vložka může být z oceli nebo litiny.Obecně platí, že spory, o nichž je lepší - litina nebo ocel pro krby a kamna - probíhají dlouhou dobu.A neexistuje jediná odpověď.Každá varianta je dvojznačná, každá má klady a zápory.Řekněme si je:

 • Litinové krbové komory váží více, mají větší tepelnou setrvačnost.Na jedné straně je to špatné.Dokud se pec nezahřeje, nebude zde žádné teplo.Na druhé straně litina chladí déle - po spálení dřeva bude déle teplejší.
 • Nízká hmotnost ocelových variant má své výhody - lze je bez problémů přepočítat na jakoukoli podlahu.S celkovou konstrukční hmotností pece + portálu nad 200 kg je nutné zesílit podlahu.Pokud se překrývajíkonkrétní, vše je v pořádku, ale pod zpožděním je potřeba další podpora.

  Na dřevěnou podlahu lze bez vyztužení instalovat až 200 kg

 • Ocel lze svařovat.To dává velký prostor pro různé vzory.Litina je nalita pouze a tvorba nových modelů je dlouhý a komplikovaný proces.Litinové modely jsou proto konzervativnější.Krbová vložka je však na portálu nejčastěji skrytá.Není tedy potřeba zvláštní krásy - pouze kvalita.
 • Ocel, dokonce tlustá a kvalitní, shoří.Aby byly stěny chráněny před přímým ohřevem, jsou uzavřeny tepelně odolnými materiály - vytvářejí obložení.To prodlužuje jejich životnost, ale záleží na kvalitě materiálu a výkonu práce.Litinové stěny mohou nést oheň po celá desetiletí.Ani jediná ocel, ani s výstelkou, nevydrží třicet až čtyřicet let.
 • Litinová krbová vložka se obvykle skládá z několika částí.Jsou pevně spojeny.Jakékoli připojení však představuje riziko.Ocelové pece jsou svařovány.Šev je také slabou stránkou, ale správně provedený, je docela spolehlivý.Nicméně, často ničení kovů začíná přesně se švy.

  Přítomnost podšívky sama o sobě nezaručuje dlouhou životnost.Důležitý materiál, správná instalace

 • Pokud se na horkou železo dostane voda, praskne.
 • Prasklou litinu nelze opravit.Poškozený fragment je nutné zcela vyměnit.Pokud jsou tyto modely stále vyráběny z výroby, můžete si objednat požadovaný díl.Ocel lze svařovat, dát náplast aatd.

Doufáme, že byste pro sebe mohli určit, která krbová vložka je lepší - vyrobená z oceli nebo litiny.Obě možnosti nejsou ideální, ale obvykle se dává přednost litině.Je odolnější, což je obvykle rozhodující argument.

Druhy krbových vložek

Většina modelů je připevněna ke zdi - portál vyčnívá z roviny zdi.Tento způsob instalace lze považovat za tradiční - to udělali naši předkové.Existuje další technologie - vestavěné krby.To je, když je zeď nebo zeď speciálně upravena nebo postavena, je v nich položen komín a všechny ostatní prvky systému.Tyto požární komory jsou speciální - pro instalaci do rohu (jako na fotografii níže vlevo).Jejich pouzdro má tvar lichoběžníku, zužujícího se od dveří.Pro přímou instalaci na zeď je kryt pravoúhlý.

Tradiční způsob instalace

Rohové požární komory jsou dobré, protože zaujímají místo, které je nejobtížnější použít.Ale zužující se tvar topeniště vyžaduje menší palivové dřevo.Druhý okamžik.Při stejné šířce dveří mají rohové o něco nižší tepelnou energii - objem spalovací komory je menší.Ale krb v rohu vám umožní ušetřit na materiálech pro portál - jsou již dvě stěny.Obecně také dobrá volba.

Podle typu zasklení

První krbové vložky se objevily s rovným, zaobleným nebo lichoběžníkovým sklem.Sklo bylo nutně uzavřeno v kovovém rámu, panty - vpravo nebo vlevo.Nyní existuje mnoho takových modelů.Někteří dokonce design mají stejné, ale existuje vícemoderní formy.Pokud se tedy dveře otevřou doprava, nazývají se praváky, pokud jsou vlevo, nazývají se leváky.Pokud je sklo symetrické, je možné zvolit, jakým způsobem se dveře otevřou.

Zasklení ve tvaru písmene L v rámci vypadá dobře, ale bezrámové dveře jsou mnohem chladnější

Takové modely jsou atraktivní, ale přezkum je přesto omezený.Moderní interiéry diktují svá vlastní pravidla a přítomnost ohýbaného žáruvzdorného skla a průhledných ohnivzdorných tmelů umožňovala vytvářet zajímavější modely.Kromě „obyčejných“ krbů s plochými dveřmi existují ještě zajímavější (a dražší) odrůdy:

 • Tunel (průchozí).Jeden krb pro dva pokoje - je zabudován do zdi, vytápí sousední místnosti.
 • Oboustranné zasklení ve tvaru písmene L.Plameny lze obdivovat ze dvou stran.Mohou být praváky i leváky.

  Moderní modely a jiné způsoby instalace

 • Třístranné - se sklem ve tvaru U.Uzavřená je pouze zadní stěna.

Je však ještě co přijít.Existují různé způsoby, jak otevřít dveře: na stranu na závěsech nebo zvedání.Pec se sklem stoupajícím se nazývá gilotina.Takové možnosti jsou dražší, ale krb může vypadat jako otevřený - dveře jdou nahoru do drážky, která je umístěna nahoře.Mohou pracovat se zavřenými i otevřenými dveřmi.Doplňky se sklopnými dveřmi jsou více navrženy pro režim zavřených dveří.

Copři výběru levných krbů věnujte pozornost

Všechny krbové vložky je možné podmíněně rozdělit do tří kategorií: levné, střední a drahé.Nejde především o výrobce a jeho název, ale o kvalitu a použité technologie.Nejsou žádné zázraky.Není možné koupit levnou krbovou vložku se stejným výkonem jako drahý.Ale v každém cenovém rozpětí jsou lepší a horší modely.A za stejnou cenu se kvalita může výrazně lišit.Charakteristické je, že čím vyšší je cenové rozpětí, tím menší jsou rozdíly mezi produkty od různých výrobců.Takže pokud si chcete vybrat z levných, pečlivě zkontrolujte vybrané modely.

Cenové rozpětí je ohromující

První a nejdůležitější je kvalita kovu.Pokud je ocel, ujistěte se, že je tepelně odolná, zkontrolujte kvalitu spojů.Měly by být hladké, bez prověšování, jeskyní atd. Kvalita litiny je kontrolována externí kontrolou.Čím hladší je obsazení, tím vyšší je kvalita.Důležitá je také tloušťka stěny ohřívače oceli a litiny.Zejména v oblouku, kde je nejvyšší tepelné zatížení.Měla by existovat maximální tloušťka.

Těsnost pece

První a nejdůležitější věcí je, že krbová vložka musí být pro efektivní provoz vzduchotěsná.Poté může fungovat v jakémkoli režimu - aktivní spalování, rozklad atd.To odlišuje drahé modely od levných: stupeň utěsnění.Proto při výběru modelu rozpočtu dávejte pozor na schopnost regulovat přívod vzduchu.

 • Systém přívodu vzduchu.Obvykle je vzduch dodáván přes popelník.Pod dveřmi jsou vytvořeny drážky, které se překrývají s pohyblivými tlumiči.Páka na spodní nebo boční straně.Otevřením a zavřením přívodu vzduchu regulováme intenzitu spalování.Může existovat několik úprav, ale všechny dávají smysl, pokud vám umožňují úplně vypnout zdroj.Zkontrolujte, jak dobře zapadají, jak spolehlivě blokují vzduch.

  Co je třeba hledat, aby krbová vložka byla kvalitní

 • Těsnění na dveřích.Vyrobeno z keramické šňůry a vede po obvodu bez mezer.Ne zespodu, ne ze dvou nebo tří stran.Šňůra by měla být široká (přesahovat rám) a měkká.Pokud ztratila pružnost nebo je umístěna na stejné úrovni jako drážka v nové požární komoře, nedojde k žádné těsnosti.
 • Jak je sklo přitisknuto k rámu dveří.Pokud je svorka pouze několik držáků - bude proudit vzduch.Ideálně kovový roh, který je tlačen držáky.A ještě jedna věc: držáky musí být spolehlivé z dobrého kovu (nebude fungovat, aby je ohýbaly prsty).
 • Těsnění skla - po celém obvodu mezi sklem a rámem dveří.Lepší je stejný keramický kabel, ale plošší.Těsnicí prostředek není špatný, ale kabel je lepší.

  Utěsnění skla a samotných dveří je velmi důležité z hlediska úspory paliva

 • Systém čištění skla.Jedná se o otvory v horní části rámu dveří nad sklem.Vzduch prochází skrz ně, klesá dolů, odstraňuje saze a pálí.Sklo tak zůstává délečistý.Vezměte prosím na vědomí, že sklo bude někdy nutné vyčistit.
 • Způsob otevření komínové brány.Nejlevnější je šroubovaný, ale také nejspolehlivější.Pokud je zvoleno šroubové připojení, zajistěte během instalace přístup - opravte a vyměňte šrouby /matice.

Jak vidíte, existuje dostatek parametrů a jedná se pouze o základní parametry.Stále existuje stejná krása.Pokud to váš rozpočet umožňuje, vyberte bezrámové dveře.Vypadají mnohem pevněji, i když dražší.

Účinnost paliva

Pokud krb pracuje pro vytápění, nejen pro krásu, je jeho účinnost důležitá.Bude to hospodárné, když se teplo odebere na maximum.Proto věnujeme pozornost přítomnosti sekundárního přívodu vzduchu.

Obvykle je vzduch dodáván skrz rošt.Jde do lesa, hoří.Přitom se vytvoří více plynů.Z velké části jsou hořlavé a spalné teplo je větší než teplo, které získáváme spalováním dřeva.Pokud zapálíte tyto plyny, bude zde mnohem více tepla.Chcete-li je zapálit, stačí přidat kyslík.

Plyn hoří pod střechou - jedná se o dodatečné spalování plynů

Za tímto účelem vytvořte otvory v zadní stěně a v horní části pece.Toto je sekundární přívod vzduchu - pro spalování plynu.Vzduch je přiváděn do horní části pece, mísí se s horkými plyny.Tato směs vzplane, aby poskytla další teplo.Tento proces lze pozorovat.Při hoření se v horní části pece tvoří ohnivé víčko.Ale přestočasy věnujeme pozornost - to má smysl v uzavřeném ohništi, kde je normalizován průtok vzduchu (a kyslíku, který obsahuje).

Vlastnosti gilotinových krbů

Pokud máte zájem o krbovou vložku s vertikálním otvorem, budete si muset zvolit mechaniku zdvihacího mechanismu.Takové modely již nelze klasifikovat jako levné - mechanismus sám o sobě je poměrně drahý.Existují tři možnosti otevření:

 • videa;
 • kabel;
 • řetězec.

Nejvhodnější klipy.Hladký chod, malé úsilí, které musíte vyvinout.Válečky jsou vyrobeny z kovu, který dobře snáší přehřátí, ale může být nakonec zbořen.Díky tomu bude otevření problematičtější.

Gilotinové krby nelze nazvat levnými

Existuje také řetěz a kabel, které jsou taženy systémem kol a řetězových kol.Řetěz je spolehlivější, ale hlučnější - když se pohybuje, zazvoní.Kabel se tiše klouže, ale při zahřátí se může natáhnout více, což může celý proces komplikovat.Nelze jednoznačně říci, že některé systémy jsou spolehlivější a některé méně.Jisté je, že obvod vydává více šumu.Pokud je to pro vás kritické, zvolte kabel nebo váleček.

Sklo: dvojité, trojité nebo zrcadlové

Uzavřená krbová vložka má velkou skleněnou plochu.Pokud existuje jediná sklenice, velmi hoří teplo.Chcete-li snížit množství tepla, které proniká skrz sklo, dejte dvojité nebo trojité.Druhá možnost je szrcadlový povlak.Teplo se odráží uvnitř pece, což zvyšuje teplotu, což vede k úplnějšímu spalování paliva.

Sklo by mělo chránit před nadměrným teplem

Co je lepší?Postřik je efektivnější, ale také dražší.Dvojité sklo je levnější, i když to funguje horší.Dvojité nebo trojité sklo však pomáhá udržovat čisté déle.Přesto záleží více na tom, jak dobře je samočisticí systém vyroben.

Krbová vložka pro vytápění: funkce výběru

Při výběru krbové vložky pro vytápění je třeba věnovat pozornost ukazatelům, které prodlužují životnost zařízení.Při aktivním použití je zdroj rychle vyčerpán a měl by být dostatečně velký.Druhým bodem jsou náklady na vytápění.Jednotka musí spotřebovat palivo efektivně, pak bude vytápění hospodárné.

 1. Věnujte pozornost tloušťce a hmotnosti stěny.Čím větší je tloušťka stěny, tím delší je životnost.Čím vyšší je hustota a hmotnost, tím vyšší je tepelná inertnost pece.To je důležité, když končí hoření.Nebudete pokládat palivové dříví pořád.V noci je pec ponechána spálit.Zde bude hrát roli vysoká tepelná setrvačnost - vyhřívané stěny pece vydávají teplo, udržují spalování a teplotu v domě.Druhým pozitivním momentem velké setrvačnosti je, že horký topeniště stabilizuje průvan, kondenzace se netvoří, zařízení vydrží déle.

  Oheň může být zajímavější než film!

 2. Kvalita spojovacích částí pece.Existuje několik způsobů, jak sestavit litinové krbové vložky:
  1. Pevné.Celý krb je odlit jako celek bez spojů.Velmi těsná, ale také nejdražší varianta.
  2. Sestava pro tmel.Švy mezi díly jsou namazány těsnicím prostředkem, poté utaženy šrouby.Nejlevnější varianta.Závisí na lidském faktoru.Je důležité, jak rovnoměrně a bez mezer je tmel položen.Druhá nevýhoda - datum expirace tmelu je omezené a ne příliš dlouhé.
  3. Sestavení s keramickou šňůrou.Díly se pokládají těsnicí šňůrou a poté se spojí šrouby.Kabel má drážku, takže jeho jazýček je méně závislý na osobě.Spolehlivost těsnění a jeho trvanlivost však závisí na vlastnostech kabelu a dobré kabely jsou drahé.
 3. Průměr komína.Pro úsporu paliva je lepší, když má komín malý průřez - vzduch se pohybuje pomaleji, palivo hoří pomaleji a plně.

  Klíčové body pro nastavení přívodu vzduchu

 4. Správný systém čištění skla.Toto není jen mezera nad sklem pro přívod vzduchu.Jedná se o kovový labyrint, ve kterém se vzduch nejprve vypouští do pece a poté jde po skle.Jen štěrbiny buď nefungují a sklo kouří (když jsou otvory téměř uzavřené) nebo je vzduch příliš aktivně přiváděn, což vede k rychlému spalování palivového dřeva.Je zcela neekonomické, že při použití krbu pro vytápění je velmi důležité.
 5. Systém dohoření.Jedná se o přívod ohřátého vzduchu na vrcholtopeniště.Poté dochází výše k druhotnému zapálení hořlavých plynů, na které se dřevo rozkládá.Při spalování produkují více tepla než samotné dřevo.Jejich dodatečné spalování tedy skutečně poskytuje více tepla a šetří palivové dříví.

Samozřejmě chci, aby krbová vložka byla krásná.Ale při použití jako prvku vytápění není krása tou nejdůležitější věcí.Mnohem důležitější jsou kvalitativní charakteristiky.

Jak se liší drahé litinové krbové vložky od levných

​​

Jak již bylo uvedeno, krbová vložka může být levná, průměrná cena a drahá.U vnějších podobností existují určité rozdíly.A nejsou v externích datech, i když je to také přítomno.Ve vysoké cenové kategorii se používají jiné materiály.Rozdíl je v tom.

 • Kvalita kovu je vyšší.
 • Lepší montáž součástí.Například vůle při zavírání dveří.V levných variantách musí být dveře zvednuty, stlačeny.Drahé se snadno uzavírají.
 • Spojování částí litinových pecí.V levných - těsnících materiálech jsou šrouby utaženy v bodech připojení.V drahých, položených těsnících šňůrách pak utáhněte šrouby.Kabel je mnohem dražší a spolehlivější.

  Široká krbová vložka - nová na trh

 • Stupeň utěsnění skla a dveří.Pokud je levný, musíte pečlivě sledovat vše, v dražším jde „ve výchozím nastavení“.
 • Kvalitní podšívka.
 • Promyšlená forma pece, vyšší účinnost (80-85% místo 60-75%).
 • Přívod spalovacího vzduchu z ulice.A na dlouhou dobuNeprochází popelníkem (v levných modelech), ale je napájen shora.Proto v drahých krbových vložkách často neexistuje žádný popelník a je třeba je čistit jednou za 1-2 týdny, ne každý den.Z palivového dřeva zůstává jen malá hromada popela.Neexistují žádné uhlí ani popel.Velmi malý měkký zbytek.
 • Vzhled.

Vypadá to trochu, ale tyto „maličkosti“ do značné míry ovlivňují chod krbu.Pokud se vám podaří najít model rozpočtu s dobrým utěsněním, můžete jej bezpečně vzít.Pokud ne, podívejte se na střední cenové rozpětí.Zde je pravděpodobnější najít požadované.

Dále doporučujeme přečíst článek „Výrobci krbových vložek: které jsou lepší?“.