Která omítka je nejlepší pro stěny a stropy

Jednou z metod vyrovnávání stěn je omítání.Používá se nejčastěji.Jak si vybrat náplast pro každou místnost, které značky jsou lepší, jak si vyrobit cementové směsi vlastními rukama - přečtěte si dále.

Druhy omítek

Každá sádra se skládá ze směsi pojiva, jiného pískuRAC a přísady, přičemž složení specifických vlastností.Nejprve se vyznačují typem pojiva.Může to být:

  • sádra;
  • cement;
  • vápno;
  • hlína.

Nejčastěji používané sádrové a cementové omítky.Jsou nejpraktičtější, díky jejich pomoci je snazší získat rovnou plochu.Vzhledem k tomu, že směs cementu a písku (CPS) je velmi houževnatá a není s ní příliš vhodné pracovat, do roztoku se přidává vápno.Takové omítky se nazývají cemento-vápenné omítky.Pro výběr omítky musíte přesně vědět, kde budou stěny vyrovnány - venku nebo uvnitř místnosti a jaké jsou podmínky v této místnosti (více zde níže).

Vyberte si z různých nabídek omítkynení snadné

Směsi sádry na bázi cementu lze provádět samostatně.To šetří peníze, ale trvá déle.Můžete si koupit hotový - suchý mix, zabalený do sáčků.Sádrová omítka je zřídka vyráběna vlastními silami, častěji kupujete hotové výrobky.

Sádra a tmel jsou často zaměňovány.Procesy jsou poněkud podobné - oba se používají k zarovnání stěn.Stěny a strop jsou ale omítnuty velkým zakřivením - od 5 mm nebo více.Po omítnutí je povrch rovný, ale zrnitý (méně zrnitý při použití sádrových sloučenin) a je třeba jej vyhladit.A vyhlazování se provádí tmely.Obsahují jemněji broušené komponenty, které získají hladký povrch.Maximální vrstva tmelu je 5 mm, náplasti jsou 50-80 mm v jedné vrstvě a lze použít několik.

Což je lepší - sádra nebo cementová sádra

Rozhodnutí o tom, která sádra je lepší koupit - sádra nebo cement - je nutné na základě jejich vlastností.Skutečnost, že v jedné místnosti je plus, v jiné minus.Proto nejprve zvažujeme vlastnosti cementových a sádrových omítek.

Nemovitost Cementová omítka Sádrová omítka
Propustnost pro páry 0,09 mg /mhPa 0,11-0,14 mg /mchPa
Průměrná spotřeba na metr čtvereční s vrstvou 1cm 12-20 kg /m2 7-10 kg /m2.m
Nastavení času asi 2 hodiny méně než 1 hodinu - asi 40 minut
Hygroskopičnost když se nebojí vlhkostizvlhčovací vlastnosti se nemění smáčení je nežádoucí, maximální vlhkost - 60%
Potřeba tmelu je nutná pro všechny typy povrchových úprav s výjimkou pokládacích dlaždic je zapotřebí pouze pro malování

Začněme s ekonomickou proveditelností.Pokud porovnáme pouze cenu za kilogram suchého složení, pak složení na bázi cementu je levnější asi o 1/3.Ale protože jejich spotřeba je přibližně stejná, bude celková částka vynaložená na omítání přibližně stejná.Nejsou tedy žádné priority a výběr omítky za cenu nebude fungovat.

Hlavně věnujte pozornost rozsahu a snadnosti aplikace

Čím snazší je pracovat

Při porovnávání cementu asádrová omítka pro snadné použití, je snazší položit sádrovou kompozici.Je pružnější a lépe se drží na základně.Existuje však jedno „ale“ - chytí rychleji.Na jedné straně je to dobré - vysychá rychleji do stavu, kdy lze aplikovat další vrstvu a práce se pohybuje rychleji.Na druhou stranu je to špatné - je třeba uzavřít malé porce najednou: abyste dokázali všechno dát za 30-40 minut.Je lepší nepoužívat zabavené směsi, protože přidání vody mění svůj stav pouze navenek.Tento materiál nezíská normální sílu.

Pro vlastní aplikaci je důležité, se kterou omítkou je vhodnější pracovat s

Cementové sloučeniny si zachovávají pružnost po dobu 2 hodin, takže můžete míchat velké současněsvazky.Ale taková sádra zasychá déle, takže proces trvá déle - musíte počkat, až složení zaschne.

Rozsah

Při výběru mezi sádrovou a cementovou omítkou obvykle vše závisí na rozsahu použití - sádra se nepoužívá venku kvůli strachu z vlhkosti.V tomto případě je snadné vybrat náplast: pro venkovní použití používáme cement.

Stejná vlastnost určuje její oblast použití v interiéru: je lepší použít do koupelny a kuchyně cementovou omítku, která se nebojí vlhkosti.Ve všech ostatních „suchých“ zónách dávají přednost vyhlazení stěn sádrovými kompozicemi.Lepší "položit" a s určitými zkušenostmi, nemůžete tmel pod tapetu na zeď - stačí hladít hladítkem dobře.

Stucco je základem zdobícího koláče, takže by měl velmi dobře držet

Samozřejmě existují omítky odolné vůči sádrovci.Jejich odolnost proti vlhkosti se zvyšuje použitím hydrofobních přísad, ale to se odráží v ceně - je to mnohem vyšší než v konvenčních formulacích.Rovněž stojí za zmínku, že v koupelně jsou stěny vyrovnány omítkou, která není odolná vůči vlhkosti.Poté se na něj položí dlaždice a pokud jsou spáry důkladně otřeny vlhkostí odolnou zálivkou, vlhkost se nedostane do omítky.To však není nejlepším řešením, protože sádra a cement mají velmi odlišné vlastnosti a lepidlo na dlaždice se vždy vyrábí na bázi cementu.Pokud je dlaždice položena na sádrovou omítku, ve většině případů to pozadunadace, jak se říká, „záliv“ a mohou odpadnout.

Pokud se rozhodnete lépe omítat strop, v suchých místnostech je volba jasná - sádrokartonová omítka.Je lehčí, má lepší přilnavost a snáze se vyrovná.A dokonce i ve vlhkých místnostech je lepší použít sádrovou kompozici odolnou vůči vlhkosti - na stropě je velmi obtížné pracovat s cementem.To je případ, kdy je lepší trochu přeplatit.Je tedy snadné vybrat omítku na stropě: jedná se o sádrovou kompozici.

Směs omítek doutníků

S omezeným rozpočtem na stavbu nebo opravy musíte přemýšlet o úsporách.Zde je jednoduché vybrat sádru: můžete ušetřit na dokončení, pokud si sami vytvoříte směsi na bázi cementu.Je to opravdu levnější, i když to vyžaduje další čas a úsilí.Nezapomeňte však, že do hotových kompozic se přidávají přísady, které zlepšují vlastnosti omítky.Například protiplesňové doplňky se přidávají do vlhkých přípravků, aby se zabránilo vývoji plísní.V kompozicích pro omítání vnějších stěn je přidána antibakteriální přísada pro zvýšení odolnosti proti mrazu.Existují také plastifikační přísady, které usnadňují aplikaci.V zásadě lze tyto přísady přidat také do domácí omítky.Najdete je na stavebních trzích nebo ve specializovaných prodejnách, normy jsou vymalovány na obalu.A i když vezmeme v úvahu náklady na přísady, úspory při vlastní produkci budou značné - asi 30%.

Podíl sádrysložení pro různé aplikační techniky

Výroba cementové omítky nebo vápenocementové omítky vlastními rukama není obtížné.Složky se mísí v určitých poměrech v suché formě, pak se přidají kapalné složky (pokud jsou také voda), upravené na určitou konzistenci.Můžete hnětet ručně pomocí lopaty ve velké pánvi, korytu.Proces můžete mechanizovat, pokud se jedná o vrták - pomocí speciální trysky.Nejjednodušší způsob je s míchačkou na beton.S ní se věci vyvíjejí rychleji, ale velké objemy je obtížné vyrobit, zejména pokud existuje jen málo zkušeností.

Směs cementu a písku: podíly

Směs cementu a písku se skládá z 1 dílu cementu třídy M400 nebo M500 a 3-5 dílů písku.Cement by měl být čerstvý, suchý na písku, prosát jemným sítem se zrnem nejvýše 1,5 mm.Voda trvá 0,7-0,8 dílů.Jak vidíte, proporce jsou uvedeny přibližně.Písek může mít různou vlhkost, maltu lze použít pro omítání stěn v různých místnostech, cement může být různých stupňů.Při výběru množství vody je hlavním vodítkem pohodlí práce.Je nutné zvolit kompozici tak, aby nebyla tak hustá, aby vypadla ze zdi, ale nebyla tak tekutá, aby se plazila.To se stanoví experimentálně.

Není snadné pracovat s DSP

V závislosti na oblasti použití je také rozdíl ve složení.Pro omítání stěn se na 1 díl cementu na vnější straně odeberou 3-4 díly písku.Pro zarovnání stěn uvnitř areálu je přidáno více písku - 5 nebo více dílů.

Ačkoli je DSP mnohem levnější než hotové směsi, je s ním obtížnější pracovat - nelepí se velmi dobře ke zdi, dlouho suší a při sušení téměř vždy praskne.Ale nebojí se vlhkosti, a proto se doporučuje pro omítání stěn ve vlhkých místnostech, které budou následně dokončeny obklady nebo stěnovými panely (PVC, MDF nebo jinými).Pro jiné typy povrchových úprav - malování, dekorativní omítka a tapety - je lepší použít cementovou vápennou maltu nebo sádru.

Vápenná omítková malta pro kutily do sebe

Vápno-cementová omítka se vyrábí přidáním vápenné pasty.Části vápna se měří ve formě těsta, poté se zředí vodou do kapalného stavu a v této formě se přidají do důkladně promíchaného suchého cementu a písku.

Poměry cemento-vápenné omítky jsou následující: 1 až 2 díly vápenné pasty, 6 až 9 dílů písku se odebírá na 1 díl cementu.Přidá se voda, aby se roztok dostal do požadované konzistence.Písek je stejný jako u DSP - zrno ne více než 1,5 mm, voda - čisté, bez znečištění.Vápno se lépe koupí.Při hašení domova zůstanou částice, které nereagovaly, stále.Později, když jsou stěny mokré, reagují, zvyšují se objem, což způsobuje vypadávání kousků sádry.Proto je lepší na tom nešetřit.

Cementově vápenná malta více plastová, ale méně trvanlivá

Přesný výběrproporce jsou určeny experimentálně: hmota by měla dobře držet na zdi.V jakékoli místnosti je možné omítat cementovým vápnem.Složení je měkčí, je s ním pohodlnější pracovat, když zaschne, nepraská.Ale síla takové omítky je mnohem nižší než u DSP, a to je také třeba mít na paměti.

Vyberte hotové přípravky

Vyberte typ omítky - sádry nebo cementu - to je teprve začátek.Dále si musíte vybrat výrobce a složení samotné - může existovat několik produktů, které mají nepatrné rozdíly.

Existuje mnoho různých typů štuků ve stavebních prodejnách

Dobré sádrové omítky

Nejoblíbenější sádrovou štukaturou je Rotband (Rotband)) společnost Knauf (Knauf).Jedná se o opravdu vysoce kvalitní produkt, se kterým začátečníci snadno pracují.Stejná společnost má i další produkty - Goldband (Goldband) a HP Start (HP Start).Jsou levnější, kvalita je docela slušná.

Nejoblíbenějším typem sádry je Rotband

HP Start je sádrovo-vápenatá sloučenina, Goldband je sádrovou kompozicí.Rozdíl mezi Rothbandem a Goldewandem je v tloušťce minimální vrstvy.Rotband má 5 mm, druhý - 8 mm.Jinak jsou technické vlastnosti velmi blízké - spotřeba (8,5 kg /m3s tloušťkou vrstvy 1 cm) a maximální vrstva (50 mm) a pevnost v tlaku a ohybu.Vytvrzená hustota se mírně liší: ~ 980 kg /m3pro Goldband a 950 kg /m3pro Rotbabd.Rozsah - veškeré obytné a nebytové vytápěné prostory, včetněvčetně kuchyní s koupelnami.

Název Účel Barva Tloušťka vrstvy Typ pojiva
Sádrová směs Knauf Rothband Pro omítání hladkých povrchů stěn a stropů Bílá /šedá 5-50 mm Sádra s polymerními přísadami
Směs sádry a lepidla Knauf Sevener K restaurování starých štukovaných povrchů, včetně fasád ) Šedá Portlandský cement s polymerními přísadami a vyztužujícími vlákny
Omítka Bergauf Bau Interier DPro omítání v místnostech s normální vlhkostí Šedá /bílá 5-40 mm Cement s polymerními přísadami a perlitovým plnivem
) Sádrová omítka Pro vnitřní prostředí s normální vlhkostí 5-50 mm Sádra na bázi sádry s chemickými a minerálními přísadami

Také dobře mluví o sádrové sádře od Volmy Sloy, zakladatele Gipswell, Eunis Teplon, Prospectors.Jsou levnější, dávají dobrý výsledek, ale stále je snazší pracovat v Rothbandu a „společnosti“.Podle výsledků práce s těmito značkami existují kladné i záporné recenze, ale obecně není kvalita špatná.

Hotové cementové omítky

Cementové omítky jsou ruční a strojní aplikace.Budeme mluvit o skladbách pro ruční aplikaci.Pro vnitřní práce, Forward, Weber Vetonit, zakladatelé jsou dobříStartwell, Weber Stuk Cement.Dobře sedí na čistém, navlhčeném povrchu.Pro lepší přilnavost je lepší předstěnovat stěny, po zaschnutí zahájit samotný proces omítání .

Cementová omítka se také znatelně liší

Pokud vyberete omítku na bázi cementu pro venkovní práce (včetně omítání otevřené lodžie nebo balkonu)), potřebujeme fasádní směsi.Obvykle se liší ve zvýšeném počtu cyklů zmrazení /zmrazení.Fasádní cementové omítky - Eunice Silin fasáda, zakládající prof. Startwell, Knauf Unterputz (Knauf Unterputz), Bergauf Bau Putz Zement.Omítka Ceresit CT 24 Light je vhodná pro přední i vnitřní práce.

Stěny z pórobetonu vyžadují zvláštní omítku.Má zvýšenou propustnost pro páry, aby se zabránilo zachycení vlhkosti uvnitř stěny.Toto je Ceresit CT 24, Knauf Grundband (obsahuje nejmenší částice expandovaného polystyrenu, což zvyšuje jeho tepelně izolační vlastnosti, snižuje spotřebu).