Které LED žárovky jsou lepší: jak si vybrat

Před několika lety byly LED žárovky velmi drahé, a proto byly použity velmi zřídka.S rozvojem technologie se ceny snižovaly a snižovaly a parametry lampy se zlepšovaly.A dnes si mnoho lidí chce vybrat LED lampu, ale ztratí se v celé řadě modelů a rozložení cen za lampy se stejným světelným výkonem.Jaký je rozdíl a na čem závisí v článku.

Výběr podle technických parametrů

Výběr LED svítilny v bytě nebo domě musí začít technickýmto vlastnosti.Tato žárovka měla pouze sílu a dokonce i velikost čepice.

LED svítilna se skládá z několika zařízení

LED svítilny jsou vážnější zařízení, kromě krystalu, který vyzařuje světlo, je zde také vestavěný převodník napětí - ovladač, který transformuje střídavé síťové napětí 12 V DC.Takže pro správnou volbu se budete muset seznámit s některými technickými nuancemi.

Výkon a světelný tok

Výkon se měří ve wattech.Ve zkrácené podobě v ruštině je to „W“, v angličtině je označeno písmenem W. Je to právě toto množství, které se tradičně používá k určování světelné účinnosti žárovek.A tak to pokračuje, i když moderní osvětlovací zařízení mají mnohonásobně menší označení a také svítí.Tomu rozumíme.

Všechno není tak růžové, pokud jde o úspory, ale účty se stále zmenšují

V současné fázi technologického vývoje jsou LED žárovky považovány za nejúspornější: když spotřebovávají minimální množství elektřiny,produkovat více světla.Pokud je porovnáme s žárovkami, jsou téměř desetkrát účinnější.To znamená, že tam, kde bývala 100 wattová žárovka Ilyichu, by měla být nainstalována LED dioda 9-10 wattů.Dobrý způsob, jak výrazně snížit účty za elektřinu.Abychom si snadněji vybrali LED lampu podle její síly, existuje tabulka korespondence výkonu různých typů světelných zdrojů.

Žárovky Luminiscenční a energeticky úsporné LED Světelný tok
20 W 5-7 W 2-3 W 250 Lm
) 40 W 10-13W 4-5 W 400 Lm
60 W 15-16 W 6-10 W 700 Lm
75 W 18-20 W 10-12 W 900 Lm
100 W 25-30 W 12-15 W 1200 Lm
150 W 40-50 W 18-20 W 1800 Lm
200W 60-80 W 25-30W 2500 Lm

Dnes jsou v obchodech různé typy lamp- žárovka, halogen, úspora energie, LED.Všichni mají různou účinnost.A pokud nemáte po ruce tabulku korespondence, můžete se soustředit na světelný tok vytvořený lampou.Jako základ můžete vzít stejné žárovky - jsme na ně zvyklí, dlouho jsme je používali a máme dobrou představu o tom, kolik světla dává například 100 W lampu.Tato lampa tedy dává asi 1200 lm.Když si toto číslo pamatujete, můžete si více či méně přesně představit, jaký druh světelného toku, který zvažuje lampa, kterou uvažujete, rozdává, protože většina balíčků má přesně Lumas, což odráží množství světla, které tento zdroj emituje.

Teplota barev

Pravděpodobně jste si všimli, že světlo umělých zdrojů má jinou barvu.Toto je barevná teplota světla.LED diody mají extrémně široký rozsah záření - mohou být barevné - zelená, červená, modrá, rozdávají fialové světlo.Tato funkce se v případě potřeby používá.barevné podsvícení.

A to jsou všechny odstíny bílé

Při výběru LED lamp pro osvětlení domu nebo bytu se bere v úvahu pouze malá část spektra.Ale i zde je výběr široký.LED diody vytvářejí mnoho odstínů světla - od toho, který vyzařuje jasné polední slunce, až po ztlumené nažloutlé nebo mírně načervenalé odstíny - slunce při západu nebo za úsvitu.

Teplota barvy Odstín Charakteristiky a použití
2700 K Teplá bílá s načervenalým nádechem Toto světlo je vyzařováno žárovkami s nízkou energií.Pocit tepla a pohodlí.
3000 K Teplá bílá se nažloutlým nádechem Je charakteristická pro halogenové žárovky, světlo je trochu chladnější.
3500 K Obyčejná bílá nebo neutrální bílá Charakteristika pro zářivky.Neutrální světlo, které nenarušuje vnímání barev.
4000 K Chladná bílá Používá se v některých moderních stylech - například hi-tech.Může nést svou „sterilitu“.
5000-6000 K Denní světlo Používá se při osvětlení skleníků.Příliš světlé pro osvětlení domácnosti.
6500 K Ve dne je zima a má namodralý odstín. Velmi světlé.Používá se při fotografování a videu.

Výběr lampy LED podle teploty barev závisí na účelu místnosti.Pro osvětlení stropu v ložnici má smysl zvolit si teplou bílou barvu se nažloutlým nebo lépe načervenalým nádechem.Podporuje relaxaci více než ostatní.

Něco takového lze použít k zobrazení rozdílu barevné teploty

Současně by čtecí lampy - nástěnné nebo stolní lampy - měly být vybaveny neutrálními bílými lampami.Doporučujeme je také použít ve všech ostatních místnostech.Navzdory skutečnosti, že nažloutlé světlo je nám známější, s neutrální bílou se budete cítit lépe - je snadnější číst, vaše oči jsou unavené.Jedná se o subjektivní pocity založené na osobní zkušenosti.

Vykreslování barev

S lampami se stejnou barevnou teplotou můžeme získat odlišné vnímání barev.Závisí to na přesnosti barev, která je charakterizována indexem podání barev (koeficientem).Označuje se latinskými písmeny CRI (Color Rendering Index), následovanými čísly od 0 do 100. Někdy se označuje jako Ra.

Vlastnosti podání barev Stupeň podání barev Součinitel podání barev CRI Příklady lamp
Velmi dobré 1 A Více než 90 LED a halogenové žárovky, zářivky Philips TL-D 90 Graphica Pro, OSRAMDE LUXE a barevně odolný
Velmi dobrý 1 B 80-89 LED a zářivky (OSRAM LUMILUX,VANTEX, LDC, LBTC)
Dobrý 2 A 70-79 Zářivky OSRAM BASIC
Dobrý 2 B 60-69 Zářivky, LD, LB
Dostatečné 3 40-59 Rtuťové výbojky
Nízké 4 39 a méně Sodík

Nejvyšší hodnota je 100. Světelný zdroj s takovým koeficientem podání barev neruší barvy vůbec, ale nákladytaková lampa bude velmi vysoká.Lampy s CRI od 80 a více jsou považovány za normální pro osvětlení domácnosti.Právě v tomto rozsahu stojí za to hledat LED žárovky pro osvětlení domu.A znovu si musíte vybrat v závislosti na účelu lampy.Například pro osvětlení obrazů je vhodné použít lampy s koeficientem podání barev asi 100, protože nebudou narušovat barvy.U ostatních pokojů je to možné za nižší ceny.

Úhel rozptylu

Charakteristickým rysem LED je, že svítí přímo před nimi.Velmi malé množství světelných vln je odkloněno do stran.To znamená, že samotný krystal vytváří úzký paprsek světla.Ale LED lampa obsahuje některé z těchto krystalů.Z toho, jakumístěné a závisí na úhlu rozptylu světla.To vám umožní vytvořit velmi úzký proud světla a velmi široký.Úhel rozptylu LED žárovek může být od 30 ° do 360 °.

Je snazší pochopit, jaký je úhel rozptylu světla

Je rovněž nutné zvolit úhel rozptylu LED lampy na základě účelu lampy.Pokud se jedná o běžnou světelnou lampu umístěnou na stropu, je třeba rozptylový úhel měřit od 90 ° nebo více - do 180 stupňů.Pokud se jedná o lampu pro čtení nebo pro osvětlení nějaké malé oblasti (například pro osvětlení obrazů), vyplatí se vybrat užší paprsek.

V dekorativních svítidlech se štěrbinami se vyplatí umístit lampu s rozptylovým úhlem 360 ° nebo nainstalovat úzce orientované.Můžete získat velmi zajímavý efekt.

Příklady použití LED lamp s různými úhly rozptylu

Pokud jste dříve nebyli schopni vytvořit podobnou hru stínů, nyní víte, že musíte zvolit správnou LED lampu.

​​

Typ základny a přítomnost radiátoru

Základna je vybrána jednoduše: pod dostupnou lampou.Průmysl vyrábí LED žárovky se standardními žárovkami pro výměnu žárovek (E14, E 27, E40), existují možnosti pro výměnu halogenových žárovek (G4, GU5.3, GU10).V nábytku jsou zabudovány LED lampy- pro osvětlení skříní a skříní.Mají základní typ GX53.

Tabulka obrazu soklů a jejich jmen

Jednou z nevýhod LED je, že se zahřívají a ztrácejí jas s výrazným zvýšením teploty.Při silném přehřátí mohou obvykle selhat.Existují dva designy LED lamp - ve formě žárovky, kterou známe a bez ní - tzv. Kukuřičná lampa.Pro lepší odvádění tepla z krystalů v žárovkách jsou obvykle instalovány radiátory.V kukuřici se v důsledku nepřítomnosti žárovky teplo odvádí efektivně a bez radiátoru.

Existuje několik typů radiátorů pro LED žárovky:

 • Žebrovaný hliník.Dobře se vyrovnává s odvodem tepla díky žebrování, což zvětšuje oblast přenosu tepla.Ale hliník vede proud dobře, aby ho chránil před nebezpečným kontaktem, povrch radiátoru je obvykle pokryt barvou nebo lakem.

  Hliníkový chladič se žebrováním se snadno rozlišuje.

 • Hladký hliník.Toto je obvykle tenká vrstva hliníku.Rozptyl tepla je obvykle horší, pro lepší ventilaci mohou být vytvořeny otvory.

  Hladký hliníkový zářič pro LED žárovky je potažen lakem nebo barvou.

 • Keramika.Nejúčinnější způsob, jak odvádět teplo, ale takové LED lampy jsou nejdražší.Keramika nevede proud,protože LED diody jsou často namontovány přímo na radiátor, což přispívá k efektivnějšímu chlazení.

  Keramika nejúčinněji odvádí teplo

 • Kompozit.Jedná se o hliníkový radiátor, na jehož horní stranu je nanesena vrstva plastu, který vede teplo.Tento typ radiátoru je rozšířený, protože šaty s dobrým odvodem tepla a bezpečností mají nízkou cenu.V souladu s tím jsou LED lampy s kombinovanými zářiči segmentem střední nebo nízké ceny.

  Kompozitní - střední a nízké cenové rozpětí

 • Plast.Plast používá speciální, dobře vodivé teplo.Jedná se o nejlevnější verzi chladičů pro LED žárovky, která má průměrnou účinnost.Pro zlepšení odvádění tepla mohou být upraveny otvory.

Vyberte si levnou LED lampu a doufejte, že nemá nainstalovaný keramický radiátor.Ale také se bojte plastových chladičů.Mají více než slušnou životnost a opakovaně „vyrazí“ peníze vynaložené na jejich pořízení.

Lampy s keramickými nebo vlnitými hliníkovými radiátory by měly být instalovány v místech, kde je kritický odvod tepla.Například ve vestavěných svítidlech, ve kterých je nejžhavější zadní část svítilny na úrovni nataženého stropu nebo nábytkového panelu /dřeva /dřevovláknité desky.Silné tadyzahřívání může vést ke změnám struktury a barvy materiálu, což zjevně není dobré.V méně kritických situacích fungují dokonce i plastické a kompozitní radiátory v pořádku - LED žárovky jsou stále teplé v době nižší než klasické žárovky.

Životnost a záruční doba

Jedním z nejdůležitějších parametrů pro spotřebitele je pracovní zdroj.Je indikována v hodinách a ukazuje, jak dlouho zůstane LED lampa v provozu (za normálních provozních podmínek).Průměrná „životnost“ moderních LED lamp je asi 30 000 hodin, což odpovídá 10 letům, maximum je asi 50–60 tisíc - to je asi 15–18 let.Technologie LED se však aktivně vyvíjí a pravděpodobně se v blízké budoucnosti objeví LED lampy s životností 100 000 hodin nebo více.

Údaje jsou velmi odlišné

Ale nelichotte se.Pracovní život je doba, kdy krystal dokáže emitovat světlo.Bohužel existuje něco jako vyhoření LED.V důsledku tohoto jevu ztrácejí jas záře.Rychlost těchto změn závisí na provozních podmínkách - čím méně se LED přehřívá a čím méně je při nízkých teplotách, tím delší je počáteční jas.Jak pochopit, jak dlouho lampa vydrží bez ztráty jasu?Dozáruční doba provozu.Toto číslo realističtěji odráží stav věcí, protože v případě problémů je zařízení jednoduše nahrazeno novým.Zde naopak výrobci mají tendenci tento údaj mírně podceňovat, takže existuje co nejméně případů záruky.

Stmívání

Existují dva způsoby, jak změnit jas osvětlení v místnosti - zvýšením nebo snížením počtu zapnutých osvětlovacích zařízení nebo nastavením ovladače stmívače.Druhá metoda je výhodnější, protože umožňuje přesně „naladit“ osvětlení podle požadavků postupnou změnou jasu záře otočením knoflíku.

Chcete-li vybrat lampu LED pro připojení ke stmívači, vyhledejte meze stmívání ve specifikacích

Ale pokud potřebujete zvolit lampu LED v síti se stmívačem, technickyvlastnosti by měly být označeny jako stmívatelné.Normální bude svítit v plné síle a v určité poloze stmívače začne blikat.

Kromě skutečnosti, že lampa musí být stmívatelná, je třeba se také podívat na limit stmívání.U některých je minimální limit stmívání 5%, u jiných 20%.

Hodnocení výrobců

Výběr LED svítilny podle jejích technických parametrů není všechno.Budete se muset rozhodnout o výrobci.Vzhledem k tomu, že LED lampy netak levné, chci ušetřit a koupit od těch, které jsou levnější.Jsou to zpravidla čínská svítidla, která se neliší alespoň v normální kvalitě.Jejich rozlišovací vlastností je špatné balení, nedostatek záruční doby, nebo je, ale velmi malý.Jsou sestaveny převážně z nejlevnějších částí, v důsledku toho koeficient podání barev (reálný, nepsaný) nemůže přesáhnout 60, protože nekvalitní části v konvertoru lamp blikají.Je těžké mluvit o životě takových produktů - tady je to, jak štěstí.Obecně platí, že bez ohledu na to, kolik chcete ušetřit, je lepší vybrat si LED lampu z produktů běžných výrobců.

Nejvyšší kvalita

Evropské společnosti Philips a Osram vyrábějí velmi dobré výrobky.Jejich kanceláře jsou v Evropě, ale továrny se nacházejí hlavně v Číně.Přesto vyrábějí LED žárovky velmi dobré kvality.Obrázek musí být zachován, protože kvalita je přísně kontrolována.To je pravda, ale jejich ceny jsou vysoké.Žárovky Philips LED stojí 800 až 1800 rublů za kus, Osram má rozpočtovou linii s náklady na 100 rublů, je zde prémiová cena s 2700 rublů a průměrný rozsah je od 400 do 800 rublů.

Normální kvalita za nízkou cenu

Nejlepší kombinaci ceny a kvality lze nalézt mezi zástupci střední cenové kategorie.Existují ruští výrobci, jsou tu Číňané, zastoupeny jsou i další asijské země.Produkty těchto firem mají převážně dobré hodnocení produktů.Deklarovaná data se také shodují se skutečností:

 • Ruská společnost Feron (Feron).Jednou z oblastí činnosti je výroba osvětlovacích zařízení na bázi LED.Ceny od 60 rublů za nízkou spotřebu energie, až 360 rublů.
 • Camelion.Kampaň z Hongkongu produkuje několik řádků s různými čepicemi.Ceny jsou od 75 rublů do 400.
 • Petrohradská společnost Jazzway (Jazzway).Vyrábí LED žárovky s různými zásuvkami, žárovkami a trubičkami.Cenové rozpětí je přibližně stejné - od 100 do 370 rublů u běžných výkonových lamp (do 20 wattů), jsou zde výkonné (30-60 wattů) jejich ceny - od 3700 do 6700 rublů.
 • Další ruská společnost Gauss (Gauss) je mezi domácími výrobci považována za vůdce tohoto trhu.Ceny - od 83 rublů za vládce bez nejlepších charakteristik, až 1600 rublů za superekonomické.

  Výběr LED lampy z takové odrůdy není snadné

 • Dalším představitelem Ruska je kampaň Navigator.Liší se tím, že mají spolehlivý ovladač, který zajišťuje stabilní provoz lamp i při nízkém napětí (od 170 V do 250 V).Ceny - od 60 rublů pro malé s kolíkovou základnou do 800 rublů pro produkty szvýšená účinnost.
 • A další ruskou společností je Era.Toto je značka na trhu v poslední době, ale má dobré recenze a velmi konkurenceschopné ceny - od 100 do 500 rublů.To, co je odlišuje, je jejich stabilní kvalita.
 • Selecta (Selecta) je čínská společnost, jejíž produkty dostávají stabilní, normální recenze.Ceny - přibližně ve stejném rozmezí - od 80 do 750 rublů.
 • Další zástupce nebeských Estares (Estares).Lampy v svítidlech stojí od 200 do 500 rublů, tenké zapuštěné - od 1200 do 1700 rublů.

Existuje mnoho dalších firem, ale recenze produktů těchto podniků jsou častěji negativní.Pokud si chcete vybrat kvalitní LED lampu pro zdravé peníze - podívejte se na výše uvedené značky.