Které motorové bloky a oje jsou lepší

Aby se usnadnila obdělávání půdy, je nutné používat vybavení a speciální zařízení.Toto není jen super lopata.S ní samozřejmě jednodušší, ale stále vyžaduje hodně fyzické námahy.Je mnohem snazší pracovat, pokud používáte traktory a kultivátory.Samozřejmě, že jsou drahé, ale stojí za to.

Motorové bloky a motorové kultivátory: jaký je rozdíl

Práce na Zemi vyžaduje značné úsilí.Moderní technologie může tuto obtížnou práci výrazně zjednodušit.Například pojízdné traktory a kultivátory usnadní orbu, plevel, hilling a některé další operace.Hlavním rozdílem mezi kultivátorem a traktorem, nacházejícím se za traktorem, je síla a počet operací, které mohou provádět.

Účelem jsou si podobné, liší se však výkonem, počtem provedených operací, hloubkouorba

Motorové kultivátory jsou malá, lehká zařízení s kapacitou 3 až 6 koňských sil.Hlavním účelem je uvolnění půdy pomocí mlýna.Jiné operace a práce se zbytkem nástrojů jsou možné, ale ne na všech modelech a ne na všech půdách.

Motobloky - výkonnější zařízení - od 7 hp- se širokou škálou funkcí.Umí se vypořádat s oráním (práce s pluhem), uvolněním (fréza), kopáním, sečení trávy atd.Jako další vlastnost - možnost přepravy zboží nebo přesunutí malého přívěsu.

Co si vybrat

Jak si vybrat, co koupit?Co je lepší, motobloky a motorové kultivátory?Závisí na velikosti webu, který chcete zpracovat, na seznamu prací, které chcete automatizovat, na půdě na webu.

Co si vybrat?Motorový blok nebo motorový kultivátor

Kde a proč je lepší používat motorový kultivátor

Motorový kultivátor je dostačující pro letní pobyt, zahradu, zahradu o rozloze až 10 až 15 set dílů.Zejména pokud je půda lehká.Toto zařízení provádí řádné zpracování půdy a řádkování, ale funguje zpravidla stejnou rychlostí.Pouze některé, dražší modely mohou mít dvě rychlosti, ještě méně častá je schopnost změnit směr (zpět).

Hlavním zařízením jsou frézy.Pro různé řádky jsou dodávány v různých velikostech.Výměna frézy zabere málo času, což je výhodné.Pouze nejtěžší a nejvýkonnější (čtení - drahé) modely se dokáží vyrovnat s orbou, a dokonce i potélehké a střední půdy.Navíc nemluvíme o hlubokém zpracování.

Malé motorové kultivátory jsou nejlepší volbou pro zpracování malých pozemků.

Někteří majitelé přizpůsobují kultivátory výkonnějším modelům.Kvalita zpracování není zdaleka vždy vysoká.Je to normální pouze na lehkých půdách.I při předběžném uvolnění uličky ji musíte opravit ručně.I když je práce rozhodně mnohem jednodušší.

Kolo je nejčastěji jedno - centrální, pevné.To znamená, že během provozu bude zapotřebí určité úsilí, aby se stroj udržel ve stabilní poloze.Obecně platí, že pro standardní letní chatu je motorový kultivátor vynikající volbou.Velké plochy vyžadují výkonnější vybavení.

Oblast působnosti motobloků

Pokud plocha obdělávané plochy přesahuje 20 set dílů, má smysl koupit motoblok.Na rozdíl od motorizovaných kultivátorů mají několik přenosových rychlostí, schopnost couvat.Obvykle existuje několik rychlostí, 2-3 při pohybu vpřed a 1-2 při pohybu vzad.

Motobloky jsou potřebné pro velké plochy

Počet přídavných zařízení pro motobloky je větší: kromě fréz můžete také pluh, sekačku a spudger.Díky větší síle je zpracování půdy rychlejší, je možná větší hloubka.Hloubkové změny v důsledku instalace závaží, které snižují řezačku nebo pluh níže.

Motobloky mají dvě pneumatická kola, díky nimž jsou stabilnější.Pracovní úsilí je jen minimálnísměr řízení.

Rozdělení do tříd

Motorové bloky a motorové kultivátory jsou rozděleny do tří tříd.Výběr třídy závisí na typu obdělávané půdy a ploše lokality.Existují lehké, střední a těžké kultivátory a motobloky.

 • Plíce.Vhodné pro ošetření lehkých, dříve ošetřených půd.Vyznačují se nízkou spotřebou a hmotností, zpravidla mají malou zpracovatelskou zónu v jednom průchodu.Jedná se o kultivátory pro letní domek, malou zahradu a zeleninovou zahradu s ročním zpracováním půdy.Liší se vysokou manévrovatelností.Vzhledem k nízké hmotnosti je však třeba vyvinout značné úsilí ke stabilizaci jejich postavení.To zvláště ovlivňuje práci s lehkými kultivátory - musíte dobře lisovat, aby fréza zůstala v požadované hloubce.Vývoj nových oblastí se zařízením této třídy je velmi problematický a může vést k rychlému opotřebení.

  Motorové kultivátory různých tříd

 • Střední.Vhodný pro půdy střední hustoty.Díky jeho větší hmotnosti je zpracování možné do větší hloubky.Může být také použit v letních chatkách, ale již funguje dobře na hlínách střední „závažnosti“ a úrodných půdách.Díky větší hmotnosti je zařízení stabilnější, během provozu nevyskočí ze země.Manévrovatelnost je stále vysoká.Motorové bloky střední třídy jsou vhodné pro zpracování pozemků až na půl hektaru, práce s motorovými kultivátory tohoto typu je rychlejší, i když nejsou určeny pro zpracování velkých ploch.

  Motobloky -lehký, střední, těžký - pro oblasti různých velikostí

 • Těžké.Univerzální jednotky pro zpracování jakékoli půdy, včetně kultivace panenských zemí.Vhodné pro přepravu plodin, pro práci s jinými namontovanými nástroji (sekačky).Je vhodné koupit, pokud kultivace obsahuje více než hektar těžkých půd nebo dvě nebo více lehkých půd.Vzhledem k větší hmotnosti a rozměrům je manévrovatelnost menší, ale šířka zpracovávacího pásu a možná hloubka jsou větší.

Obecně platí, že snadno dostupné jsou traktory a kultivátory podle třídy.Lehké a střední modely kultivátorů jsou vhodné pro letní chaty, traktory pro chůzi jsou vhodnější pro farmy.Třída bude muset být určena půdou a velikostí obdělávané plochy.

Typ motoru a jeho parametry

Bloky motorů a kultivátory jsou vybaveny motorem.Rychlost a hloubka zpracování, schopnost pracovat s půdou různých typů, rozměry použitých nástrojů závisí na typu a síle.Obecně je výběr motoru důležitým úkolem.

Je nutné vybrat blok motoru a kultivátor podle typu motoru

Typ motoru

Bloky motorů a motorové kultivátory jsou k dispozici se třemi motorytypy:

 • Elektromotor.Elektromotor je vybaven malými modely pro zpracování pozemků o výměře 5-6 akrů.Právě tato zařízení jsou ideální pro práci ve sklenících, kde je použití uzavřených motorů nemožné kvůli uzavřenému prostoru.Je také nejlevnějším kultivátorem pro zahradnictví.Cenové rozpětí -od 100 $ 600 $.Existují velmi malé jednotky se spotřebou energie 0,75 kW (-3 koňská síla), pevnější jednotky s výkonem motoru až 2,2 kW (až 7 koní).Z možností výběru - věnujte pozornost fázi sítě (380 V nebo 220 V), délce kabelu a typu připojení.

  Elektromotor je k dispozici pouze u lehkých kultivátorů

 • Benzínový motor.Lehké a střední třídní motokultivátory a pojízdné traktory jsou vybaveny 2-taktními benzínovými motory, těžké a některé středně velké jsou vybaveny 4-taktními motory.Při výběru musíte věnovat pozornost velikosti motoru a jeho výkonu.Čím větší jsou tyto parametry, tím větší je „tahový“ výkon jednotky.Ceny od 120 do 500 USD (existují dražší modely, většinou evropské produkce).
 • Dieselový motor.Modely střední a těžké třídy jsou vybaveny dieselovými motory, navíc jsou umístěny téměř výhradně na motoblocích a takový motor může mít jen některé kultivátory těžké třídy.Motory jsou hlavně čtyřdobé, jednoválcové.Při výběru musíte také zkontrolovat velikost motoru a jeho výkon.Ceny od 500 do 2000 $.

Nejběžnější volbou je benzínový motor.Nafta je samozřejmě během provozu úspornější, ale cena za modely s podobnými vlastnostmi je velmi odlišná.Nejčastěji proto volí traktory a motorové kultivátory s benzínovými motory.

Typ převodovky

Převodovka je jednotka, která přenáší točivý moment na převodovku.Typ převodovky ovlivňuje trvanlivostjednotka, hladina hluku během provozu, plynulost změny rychlosti.Obecně se jedná o důležitý uzel.

Převodovky na pojízdných traktorech a kultivátorech jsou:

 • Šneková převodovka.Je běžné u jednostupňových převodovek, kterými jsou vybaveny lehké kultivátory.Šnekový převod je nízký hluk, charakterizovaný hladkým chodem a nízkým hlukem, vysokou účinností.Nevýhodou je křehkost.
 • Řetězová převodovka.Je umístěn na lehkých a středně chodých traktorech a středně /těžkých chodících kultivátorech.Na ose motoru je hnací řetězové kolo a na pracovní hřídeli hnané řetězové kolo.Jsou spojeny řetězem.Změnou převodového poměru se změní úsilí na nástrojích, takže lze vybrat úsilí potřebné pro každou úlohu.Řetězová převodovka může být skládací i nesklopitelná.V skládací části můžete vyměnit opotřebované díly (řetězová kola).Neoddělitelné je zcela nahrazeno.Nevýhodou řetězového kola je vysoká hladina hluku.

  Řetězová převodovka je hlučná, ale snadno opravitelná

 • Převodovka.Skládá se ze sady kombinovaných lovných zařízení.Takové převodovky stojí na středních a těžkých pěších traktorech, které na kultivátorech nenajdete.Nejspolehlivější převodovka, určená pro těžká břemena, ale také nejdražší.V rozpočtových modelech to nelze najít.Z nedostatků - drahé služby.

  Reduktor rychlosti je nejspolehlivější

Ve skutečnosti je výběr skutečně malý.Kultivátory jsou většinou vybaveny šnekovými převody.Jen na některých, vícedrahý těžký řetěz.Lehké a střední motobloky (i levné, těžké) jsou vybaveny řetězovými převody a převody jsou pouze na drahých těžkých.

Počet rychlostí

Levné lehké a středně velké kultivátory nemají převodovku a vždy pracují se stejným úsilím.Pro jednoduchou práci stejného typu - uvolnění - je to normální.Výkonnější zařízení - těžké kultivátory a všechny traktory s dozadu - má krabici.Počet rychlostí je od 2 do 8. Čím více rychlostí, tím přesněji můžete zachytit úsilí pro konkrétní úlohu.To nakonec šetří palivo.

Počet rychlostí je důležitý pro pohodlí práce

Ještě pokročilejší modifikace mají schopnost změnit směr pohybu - mohou se pohybovat dozadu.Je to výhodné v omezeném prostoru, ale převodovka je složitější, její náklady jsou vyšší.Počet rychlostí při zpětném pohybu je menší - od jedné do tří.

Převody se zpátečkou mohou být mechanické a automatické.Směr automatického řazení za jízdy, u mechanického zpátečky musíte nejprve zastavit a poté řadit.Je jasné, že automatické jsou složitější, jsou dražší (a také v údržbě).

Motokultivátoři: parametry výběru, které jsou lepší, ceny, recenze

Začněme s tím, jak si vybrat motorový kultivátor, jaké parametry zvolit.Poté vezmeme v úvahu nejoblíbenější modely, jejich výhody a nevýhody, ceny.

Motokultivátoři - je těžké vybrat nejlepší

Kritéria pro výběr

Obecné parametry již byly popsány výše: jde o třídu, výkon, typ motorupřevodovka a počet rychlostí.Zde stručně uvádíme hlavní výběrová kritéria a možné změny parametrů.Při výběru motorizovaného kultivátoru věnujeme pozornost následujícímu:

 • Směr otáčení fréz.Existuje přímá a
 • Rychlost otáčení fréz (pro modely, které pracují se stejnou rychlostí).
 • Počet fréz v soupravě a jejich velikost.
 • Šířka zpracování.Od 15 cm do 110 cm.
 • Hloubka zpracování.Od 15 cm do 25 cm
 • Typ kol.Dobrá volba je z lisované pryže, ale nejlepší je hydraulika (na některé těžké modely).

Bloky motorů fungují dobře

I v každé třídě věnujte pozornost hmotnosti.Liší se v poměrně širokém rozsahu:

 • lehké kultivátory - od 9 kg do 40 kg (nejlehčí - s elektrickým motorem);
 • střední - od 40 kg do 80 kg;
 • těžké - od 80 kg do 140 kg.

Výběr podle hmotnosti rovněž není zcela přímočarý.Na jedné straně, čím menší je hmotnost, tím lepší ovladatelnost.Na druhou stranu, čím těžší je zařízení, tím větší je hloubka zpracování (ačkoli vztah není přímý, hodně záleží na designu).Výhodou větší hmotnosti je, že těžší jednotky mohou být naloženy domácími zařízeními a použity pro necharakteristickou práci.

Populární modely, recenze, ceny

Neva - populárnímotorové kultivátory domácí produkce (petrohradská továrna „Červený říjen“).Jsou navrženy s ohledem na složité půdy, které jsou charakteristické pro Rusko, takže zařízení jsou na kultivátorech střední třídy.Mezi další výhody - stabilní konstrukce, tlumení vibrací.Je tedy příjemné pracovat, recenze jsou na úrovni 4 nebo 5 v pětibodové stupnici.V tabulce jsou shrnuty vlastnosti některých modelů motorových kultivátorů Neva.

Model Třída Šířka /hloubka zpracování půdy Počet a velikost řezačkyMotor Výkon, objem Počet rychlostí Převodovka Cena
Neva MK-80-B6.0 střední 71-98 cm (hloubka není specifikována) 6 ks benzín, čtyřdobý, 6 hp/163 ccviz 1 bez skříně, řetězového převodu, řemenového pohonu 420 $
Neva MK-80R-S5.0střední 60-100 cm /hloubka 16 cm 6 ks benzín 5 hp/183 ccviz 1 vpřed, 1 zpět bez skříně, řetězové kolo 500 $
Neva MK70-B5.0 RS průměrný 35-97 cm /hloubka 16 cm 6 ks benzín, čtyřdobý 3,7 litru.s/163 ccviz 1 vpřed bez krabičky 380 $
Neva MB-S-6.0 těžká65 - 100 cm /hloubka 16 cm
benzín, čtyřdobý 6,1 hp/205 ccviz 4 vpřed, 2 zpět mechanika, řetězová převodovka 620 $

Stále existují domácímotorové kultivátory Krtek.Pod tímto názvem byla pojmenována továrna OJSC MMPV.V.Chernysheva “, Moskva.Dříve byla tato značka vyráběna v závodě Omsk pojmenovaném po P.I.Baranovovi.Pod značkou „Krtek“ je několik dalších čínských jednotek.Při výběru tedy musíte být opatrní a určit, který výrobce.

Model Třída Šířka /hloubka zpracování půdy Motor Výkon, objemPočet rychlostí Převodovka Cena
KROT MK-1A-02 střední 35-60 cm /hloubka do 25 cm Vzduchem chlazený dvoudobý karburátorový motor 2,6 hp 1 420 $
KROT MK-4-03 střední 60-90 /hloubka 25 cm benzín 4 hp1 vpřed, 1 zpět řetězové kolo 390 $
Krot MK-9-01) průměrný 40 - 90 cm /hloubka 26 cm benzín, čtyřdobý 5,5 hp/168 ccviz 1 vpřed, 1 zpět bez skříně, řemenový pohon 320 $
KROT MK-455 střední 60 cm /hloubka 25 cm
benzín, čtyřdobý 4 hp1 vpřed, 1 vzadu šneková převodovka, řemenový pohon 340 $

Existují také ruské motorizované kultivátoryRostlina SoyuzMash (značka Vyatka).Jsou méně známé, ne každý obchod je má.Podle uživatelů je kvalita někde kolem 4.

Motobloky: což je lepší, cenové recenze

Jak již bylo řečeno, motoblokynavrženy tak, aby zvládly velké plochy, vypořádaly se s vývojem panenských zemí.Hlavní parametry jsou stejné: typ motoru (benzín nebo nafta), typ převodovky, výkon, počet otáček.Pro toto zařízení jsou také specifické, charakteristické.

Při práci s pásovými traktory je třeba fyzické úsilí, aby se udržely v požadované poloze

Kritéria výběru

Je třeba sledovat:

 • třída,
 • parametry kultivace půdy (šířka a hloubka);
 • objem palivové nádrže;
 • typ převodovky (manuální nebo automatický).

Je možné použít s různými namontovanými nástroji

Co jiného stojí za pozornost věnovat se počtu namontovaných zařízení, které lze s touto jednotkou ovládat..Prodejci to však musí objasnit, protože v technických specifikacích takové „malé věci“ nepíšou.

Nejlepší modely podle recenzí

Seznam je sestaven na základě zpětné vazby vlastníků.Do hodnocení byly zahrnuty motobloky různých tříd, ale jejich hodnocení nebylo nižší než „4“ bodů z pěti.

 • CAIMAN VARIO 70S TWK +.Lehký motoblock, vybavený benzínovým motorem Subaru-Robin o výkonu 7 koní.Hloubka zpracování - až 32 cm. Je zaznamenána spolehlivost a stabilita jednotky, možnost použití pro orbu panenských zemí a přeprava zboží.Shromáždění je francouzské, cena je asi 1000 $.
 • KaDvi Oka MB-1D1M10.Průměrný motoblok s motorem Lifan 168F-2A na 6 koňských silách.Manuální převodovka, 2 rychlosti vpřed, 2 vzad.Řetězová převodovka s řemenovým pohonem.Dobrá práce na panenské půdě je zaznamenána, ale rychlosti jsou trochu posunuty, je zaznamenán únik oleje.Podle recenzí - 4. Cena - 470 $.

  Motorblock KaDvi Oka MB-1D1M10 má dobré hodnocení

 • Neva MB-23B-8.0.Motoblock střední třída.8 koňských sil benzínový motor Briggs a Stratton.Manuální převodovka, 4 rychlosti vpřed, 2 vzad, redukce rychlosti.Z uvedených nedostatků je patrné těsné řazení a nedostatek elektrického startéru.Zbytek práce je normální.Cena - 880 $.
 • Salute 100-6,5.Lehký motor 6,63 koní Lifan 168F-2B.Manuální převodovka se dvěma rychlostmi vpřed a jednou vzad.V hodnoceních byl zaznamenán dobrý „tah“, snadný start, sebevědomá ovladatelnost.Cena je 500 $.

To nejsou všichni chodící traktory a kultivátory.Pouze ti, kteří mě upoutali, a kteří měli dobré recenze.