Kterou laserovou úroveň (úroveň) zvolit?

Během výstavby nebo opravy je nutné neustále označovat některé čáry, které by měly být umístěny ve stejné výšce, vodorovné, svislé a měly by mít určitý úhel sklonu.To vše lze dosáhnout pomocí hladiny vody a bublin, ale tyto akce vyžadují hodně času a úsilí.Je mnohem jednodušší provádět takové operace s laserovou hladinou nebo, jak se říká, s laserovou hladinou, stavitelem rovin a linií.Budeme mluvit o tom, jak zvolit laserovou hladinu.

Typy laserových hladin

Pokud se podíváte na ceny těchto měřicích přístrojů, uvidíte velmi velký průběh - od 20 do 30 do 850 $.Jak víte, všechno není jen.Nástroj s různými schopnostmi a přesností nemůže stát stejné.

S takovým zařízením se mnoho prací zjednoduší a vyžaduje méně času

Pro výběr laserové úrovně je v první řadě nutné určit typ práce, pro kterou je potřeba.Podle těchto prací vyzvedněte laserovou hladinu.Jsou to tyto typy:

 • Bod (stavitelé os).Obvykle zobrazujte tři až pět bodů v různých rovinách.Nestaví linie nebo letadla.Vidíte pouze body, ale ve velké vzdálenosti (aby bylo jasnější, můžete porovnat jejich princip s laserovými ukazovátky).Používají se na velkých platformách pro přenos značek.Bude to užitečné při opravách značkovacích linek pro tapetování, značení upevňovacích prvků pro obrazy, police atd.Ve vážnějších operacích se tento typ nástroje nepoužívá.

  Nejjednodušší laserové úrovně dávají pouze body v jedné nebo několika rovinách

 • Crosslinery, stavitelé linek, lineární úrovně.Někdy se nazývají stavitelé letadel, protože v podstatě tvoří letadlo určité velikosti (v závislosti na úhlu skenování).Při práci s takovou hladinou laseru se na každé rovině, která spadá do dosahu laseru, zobrazí čára.Používá se při stavebních a dokončovacích pracích.Dosah je obvykle až 20 metrů, pokud je to nutné, může být zvýšen (pokud existuje režim provozu s přijímačem).Pro opravu a výzdobu interiéru je vhodné, pokud zařízení může tvořit svislé vodorovné čáry, které dávají „kříž“ na podlahu a strop.Vzhledem k povaze paprsků je čára zobrazena pouze na části místnosti, do které je směrovánazařízení.Například na jedné stěně a části stropu /podlahy.Chcete-li získat značky na jiné zdi, musí být zařízení rozmístěno.

  Lineární laserová hladina dává jednu nebo více rovin s určitým úhlem rozmítání

 • Vytvářeče rovin rotace.Funkce jsou stejné jako crosslinery, pouze roviny jsou natočeny o 360 °.K tomu se používá složitý systém, který se odráží v ceně.Nástroje tohoto typu mohou být odůvodněny pouze profesionály (ceny za tento typ laserových hladin začínají na 400 USD).Pro domácí použití jsou k ničemu.

  Hladiny rotačního laseru otáčí letadlem o 360 °

Nyní je jednodušší zvolit hladinu laseru, již víte, jaký typ nástroje potřebujete.Pro většinu to je tvůrce linie /letadla.

Hlavní technické parametry

Aby bylo možné zvolit hladinu laseru, je třeba se řídit vlastnostmi zařízení, znát možné minimální a maximální hodnoty alespoň základních charakteristik, které budou určovat jeho schopnosti aoperace, ve kterých může být použit.Existuje několik charakteristik, které jsou vlastní všem laserovým úrovním.Toto jsou klíčové parametry, které určují možnosti jejich použití.

Abyste si mohli vybrat úroveň laseru, musíte znát hlavní technické vlastnosti

Počet paprsků

Nejjednodušší modely mohou produkovatjeden nebo dva paprsky.U některých prací to stačí - pro většinu dokončovacích pracíznačení stěn nebo stropů, montáž nábytku.Pokud se očekává normální oprava, můžete si vybrat hladinu laseru, která dokáže vytvořit dvě linie.To neohrozí váš rozpočet - takové modely jsou levné, ale mohou výrazně zkrátit čas na kreslení všech druhů čar a značek.

Pro vážnější práci - instalace příček, vyrovnávacích stěn, podlah atd.Potřebujeme dvě protínající se letadla.V tomto případě je žádoucí sada - vodorovné + svislé roviny.Můžete také zobrazit rovinu podlahy a stropu.Při výběru modelu s takovou funkčností věnujte pozornost možnosti samostatně používat letadla.Průnik letadel není vždy nutný a nabíjí se baterie.

Různé modely mohou produkovat od jednoho do pěti paprsků

Kromě letadel, se seriózní prací, jsou užitečné také funkce jako nadir, zenit a olovnice.Proč potřebujeme instalatérskou linku, každý si představuje, že při instalaci stojanů uprostřed místnosti jsou zapotřebí nadir a zenith.Například při stavbě příček, v jiných podobných pracích.

Profesionálové potřebují ještě sofistikovanější modely.Mohou nasazovat několik rovnoběžných rovin vodorovně a svisle, mají funkci vývoje poloroviny: vlevo a vpravo.To je důležité, pokud v zařízení bude pracovat několik lidí.Každý mu dá potřebné značky, což mu umožní provádět různé operace současně.

Rozsah měření

Dosah paprsků je jedním z klíčových ukazatelů,což ovlivňuje výběr hladiny laseru.Většina levných modelů šíří paprsky až do 20 metrů.Pro práci uvnitř bytu nebo soukromého domu, dokonce i pro označení založení soukromého domu, to stačí.Ale pro práci ve velké stavbě, pro označení samotného místa to zjevně nestačí.Pro takové operace musíte hledat modely s dosahem 50 metrů.

Na velkých plochách může být vyžadován delší dosah.Některé modely mohou pracovat s přijímačem, který zvětšuje rozsah úrovně 2-3krát

Všimněte si, že mnoho modelů laserových úrovní má schopnost výrazně zvýšit poloměr působení.K tomu existují speciální přijímače (obvykle se kupují samostatně).U modelů, které jsou kompatibilní s přijímači, je rozsah měření označen zlomkem.Například 50/100 m. To znamená, že maximální dosah bez přijímače je 50 m, s přijímačem - 100 m. Pokud je ve druhé části pomlčka, úroveň s přijímačem je nekompatibilní.Právě takové modely (s přijímačem) se berou na ulici.S nimi můžete dokonce i během dne vidět stopu laseru.Pokud přijímač tam není, budete muset pracovat za soumraku, protože na slunci je stopa laseru prakticky neviditelná.

Přesnost

Každé měřicí zařízení má určitou chybu a elektronické úrovně nejsou výjimkou.Mohou dát určitou odchylku paprsků od ideální linie.Tato odchylka je chybou úrovně.Udává se v milimetrech na metrpaprsek procházející.Vysoce přesná zařízení mohou vykazovat odchylku pouze zlomku milimetru, méně přesné - až 3–4 mm na metr.

Ve většině případů je chyba několika milimetrů na deset metrů zcela přijatelná

Je zřejmé, že menší chyba je lepší.Ale u oprav nebo stavebních prací v objemu soukromého domu není rozdíl 2-3 mm na metr prakticky nic a se zvyšováním přesnosti úrovně se cena výrazně zvyšuje.Pro soukromé použití postačuje střední přesnost - asi 2 mm.Taková zařízení nedávají významné chyby viditelné pro oko a nikdo vás nebude kontrolovat.Vysoce přesné laserové úrovně jsou potřebné pro architekty, mistry i profesionály.Jejich práce musí odpovídat normám.

Akumulátory nebo baterie

Provoz na úrovni laseru je založen na použití LED.Spotřebovávají jen malou elektřinu, proto pro jejich práci stačí dvě nebo tři prstové baterie.Mohou na nich pracovat 15-25 hodin (v závislosti na počtu současně pracujících paprsků).

Bateriové modely jsou dražší a masivnější

dražší profesionální modely lze napájet z baterií (INSTRUMAX GREENLINER 2V za 135 USD a INSTRUMAX CONSTRUCTOR 360 4V pro$ 145).Stojí slušně dražší a výběr takových modelů je mnohem menší.Mimochodem, existují modely, které mohou pracovat z nabíječky (INSTRUMAX 3D RED).

Třída ochrany pouzdra přístroje

Pokud si musíte pro laserovou práci při práci venku zvolit úroveň laseru, musítevěnujte pozornost třídě krytí.Je označena jako IP a dvě číslice za ní.Úroveň pro práci na ulici musí mít IP54 nebo vyšší (čísla mohou být více).

Pro venkovní použití hledejte hladinu laseru s krytem, ​​který se nebojí vlhkosti a prachu

To znamená, že vnitřek zařízení je chráněn před prachem,zařízení se nebojí deště a vysoké vlhkosti (ADA CUBE PROFESSIONAL EDITION a další model ADA CUBE 3D BASIC EDITION, oba za 75 USD).

Pro použití v interiéru můžete vzít IP s mnohem nižšími rychlostmi, ale obecně pro vnitřní práce stačí kryt s minimální ochranou proti prachu - IP20 nebo tak.

Další parametry a funkce

Kromě hlavních parametrů existují i ​​některé další parametry.Zjednodušují práci, takže jde spíše o použitelnost.Nakonec další funkce ovlivňují konečný výsledek pouze nepřímo nebo částečně.

Samovyrovnávací

Aby byla měření správná, musí být hladina umístěna svisle nahoru.U jednoduchých modelů je jejich poloha kontrolována jednoduššími zařízeními, obvykle úrovní bublin.U některých modelů je zabudován do pouzdra, u některých nikoli.Pak se musíte uchýlit k obvyklé konstrukci, což není příliš pohodlné.Kromě toho jsou možné nesprávné hodnoty - pokud během provozu změní polohu a vy to nevidíte, bude práce provedena nesprávně.Aby nedošlo k takové situaci, musíte několikrát dvakrát zkontrolovatpozice zařízení.

Samovyrovnávání (samovyrovnávání malého úhlu sklonu)

Některé úrovně laserů mají funkci samonivelace nebo samonivelace.Když se odchylují od svislice o malý úhel (obvykle do 4 °), upraví polohu zrcadel a hranolů tak, aby všechny údaje byly správné.Pokud sklon přesáhne maximální přípustnou hodnotu, vydá zvuk /vydá světelný signál nebo vypne paprsky.Práce se obnoví, když se vrátí do normálu.

Díky laserové hladině s takovou funkcí je zařízení snadno nastavitelné na samém začátku práce.Také se při jeho používání nemusíte obávat skutečnosti, že změnil polohu - dá signál.

Někdy však musí být úroveň nastavena v určitém úhlu.Přítomnost samonivelační funkce to nedovolí.Je proto žádoucí získat model, ve kterém může být tato funkce blokována.

Automatické vypnutí

Tato funkce šetří energii baterie.Pokud se zařízení nepohybuje po dobu 10-15 minut, vypne se.Na jedné straně je to užitečné, na druhé straně - některé práce trvají déle než 15 minut a samočinné vypínání může být nervózní.Zda tuto funkci potřebujete, je na vás.

Ne vždy je automatické vypínání dobré

Teplotní provoz

Pokud plánujete pracovat v teplé sezóněnebo pouze uvnitř, na teplotě nezáleží.Hlavně využívejte laserhladina je možná při teplotách od + 5 ° C do + 40 ° C, to znamená, že jsou vhodné pouze pro vytápěné místnosti nebo pro práci v teplé sezóně.

Většina hladin laseru je navržena pro práci ve vytápěné místnosti

Pokud potřebujete zvolit hladinu laseru pro práci venku s možností provozu v chladném období, existujíModely odolné proti mrazu, které vydrží teploty až do -10 ° C.Ještě odolnější vůči mrazu je třeba hledat konkrétně, je jich jen velmi málo.

Typ upevnění

Kromě standardní instalace hladiny laseru na vodorovnou rovinu může být k jeho upevnění k dispozici několik dalších možností:

 • Na speciální stativ.Nejčastěji je potřeba pro práci na ulici, ale některé práce (například kreslení vodorovných čar na stěnách při zavěšení nábytku) je také jednodušší dělat se stativem.Někdy je součástí stativu, někdy se koupí samostatně.Při nákupu dbejte na průměr závitu na rovinném krytu - stativ by měl mít stejný.
 • Na magnetech.U některých modelů jsou magnety pájeny.To umožňuje jeho montáž na jakýkoli kovový povrch /díl.

  Typ držáku ovlivňuje použitelnost

 • Na speciálním magnetickém stojanu.Některé modely laserových hladin v sadě mají malou plastovou podložku, do které jsou pájeny magnety.Plošina je instalována na kovovém povrchu, na úrovni.
 • Na samořezný šroub /čep.V tom případěúroveň udělal speciální otvor, ve kterém je hřebík nebo hlava šroubu se závitem.Není to nejpohodlnější způsob připojení, ale přesto.

S těmito možnostmi je vše jasné.Samozřejmě, můžete se bez nich obejít, přijít s nějakým svým vlastním způsobem.To jsou jen příležitosti pro pohodlnější obsluhu.

Ještě musíte věnovat pozornost tomu, jak blízko můžete nastavit úroveň svislé roviny.Čím blíže může být paprsek umístěn ke stěně, tím snazší je vyrovnat povrch stěny, vyznačit výklenky ve zdi atd. Závisí to na konstrukci pouzdra - štěrbiny pro výstup paprsků by měly být buď na jedné straně s okrajem pouzdra, nebo dokonce mírně venku.

Pouzdro odolné proti nárazům a možnost samočinného seřízení (seřízení)

Je velmi užitečné, pokud má laserová hladina pouzdro odolné proti nárazům.Konstrukce nebo oprava je zvýšeným rizikovým pásmem jakéhokoli nástroje, takže často padá.Pokud je případ odolný vůči nárazům, je pravděpodobné, že i po pádu přežije.

Těleso odolné proti nárazům nebude bolet.

Pokud spadnete nebo se o něj budete starat, nastavení úrovně může být špatné a může začít lhát.Aby se tento „jev“ v některých zařízeních eliminoval, je k dispozici možnost samoladění.Proč bude nutné provádět určité manipulace popsané v pokynech.

Výrobci a modely

Dobrá hladina laseru není pouze vhodná charakteristika a sada funkcí.Kvalita zpracování je také důležitá, a to závisí na výrobci.Takže spolu s vlastnostmi musíte také vybrat značku.Pokud máte elektrický nástroj společnosti a vyhovuje vám, můžete hledat úroveň stejné společnosti.Pokud ne, musíte věřit obecnému názoru.

Má se za to, že Bosh (Bosch) má dobré laserové úrovně (stavitelé linií a letadel), mají zařízení pro domácnost (v zeleném případě), existují profesionální (v modrém), každá třída máněkolik desítek modelů s různými schopnostmi a cenou.

Vydání jedné při hledání laserové úrovně

Makita (Makita) shromažďuje stabilní dobré recenze.Existuje také značné množství modelů, kvalita je stabilní.Kolem stejného cenového rozpětí jsou INSTRUMAX a ADA, které mají také mnoho úspěšných modelů různých typů.Z dalších rozpočtových značek se jmenují Skill (Skill), Robotoolz (Robotuls), Bison, RGK.

Parametry pro výběr úrovně pro stavbu /opravu

Pokud plánujete opravu v plném měřítku nebo zahájíte výstavbu, bude optimální následující úroveň vlastností pro výběr úrovně laseru:

(159
 • Dvě letadla - svislá a vodorovná s možností jejich samostatného začlenění.
 • Zenith, nadir a olovnice.
 • Úhel prohledávání rovin je asi 120–140 °, plných 360 ° získáte několikrát otočením.
 • Samovyrovnávání se signalizací změny polohy.
 • Schopnost zablokovat samovyrovnávání.
 • Jasný paprsek s dosahem nejméně 10-15 m.
 • Příjemce může být stále potřebný, úroveň by s ním měla pracovat.

  Úroveň laseru musí být vybrána také výrobcem

  Následující zařízení splňují tyto podmínky:

  • Bosch GLL 2-40 -$ 172GLL
  • Infiniter CL2 - 200 $
  • 2 Professional - 200 $
  • Geo-Fennel 40 kapsa 2 - 220 $
  • GTL 3 Professional - 220 $
  • RED 2D Condtrol - 250 $
  • Condtrol Laser 3D - 250 $
  • Condtrol XLiner Combo - 280 $
  • Bosch GLL 2-50 - 270 $
  • X-Line Master 4D - 285 $

  Toto je pouze část vhodných laserových úrovní.Jako další výběrové značky můžete jako standard přidat metodu fixace (například magnety), přítomnost pouzdra nebo stativu.Nebo ty další funkce, které se vám zdály vhodné.