Který tmel je nejlepší pro koupelnu

Při opravách v koupelně je nutné použít těsnicí hmoty.Je nutné zabránit tomu, aby voda vnikla do mezery mezi koupelnou (sprcha) a stěnou, mezi dřezem a stěnou.Může být také nutné vyplnit trhliny ve materiálu stěny, spáry dlaždic, těsnění trubek, okraje nábytku atd.Pro tyto účely použijte do koupelny tmel.Můžete si vybrat, ale musíte vědět, jaké skladby jsou a jak se liší.

Nejprve se vyplatí mluvit o formě uvolnění.Těsnicí prostředek pro koupelnu v obchodech lze nalézt v několika formách:

 • V pravidelné trubici, ke které je připevněna čepice s kónickým nosem.Hmotnost kompozice je 60 až 100 gramů.Rozumí se, že někdy je vyžadováno malé množství formulace.Vytlačení plochého proužku tmelu z takové trubky však nebude fungovat.Bude muset utřít, vyrovnat, otřít.

  Formy uvolňování těsnicích hmot

 • Trubky pro stavební pistoli.Mají větší objem - 280 - 320 ml, mohou být velké - s objemem 500 - 600 ml.Je snazší s ním pracovat, protože je snazší ovládat úsilí.Je také nutné opravit, ale mnohem méně.
 • Balení do hliníkové trubice (klobásy), kbelíky různých kapacit a sudy.V soukromé bytové výstavbě se nepoužívá, jedná se o profesionální objemy.

Nejvhodnější varianta je v trubkách pro stavebnictvízbraň.Pro nezávislou práci - to je nejlepší volba.

Akrylová

Jedná se o nejlevnější tmely, které jsous při současně mají dobré technické vlastnosti:

 • neobsahuje škodlivé a toxické složky.
 • Chemicky neutrální.
 • Dobrá přilnavost k většině povrchů (beton, cihla, plast, sklo, kov, dřevo a jeho deriváty MDF, dřevotřísková deska, překližka ).
 • Teplotní rozsah je od -20 ° C do + 80 ° C (je zde širší a užší rozmezí).
 • Odolává dlouhodobým vibracím s malou amplitudou (používá se v mechanice a strojírenství při instalaci zařízení).
 • Po polymeraci je šev nepružný, lom začíná, když je tah 10–12%.
 • Rychlé sušení.
 • Vysušený povrch může být natřen nebo natřen.lak.

  Použití akrylátových tmelů v koupelně je omezeno na oblasti, kde nedochází k přímému kontaktu s vodou

Obecně platí, že dobré vlastnosti, zejména s ohledem na nízké náklady a bezpečnost.S akrylovými tmely můžete pracovat bez ochranných pomůcek a krátká doba potřebná k vytvrzení zrychluje práci.Jejich nevýhodou je smrštění během sušení.Z tohoto důvodu se při kontaktu s vodou začíná šev prosakovat, takže je lepší použít takový tmel pro koupelnu v místech, kde voda neteče.Před lepením je také před nanášením podkladu povrchů (pod akrylem) nutná lepší přilnavost.V tomto případě existuje větší šance na netěsný šev.

Rozsah

Hlavní nevýhodou akrylových tmelů je tuhost získaného svaru.I s malými rozšířeními to praskne.To znamená, že to nestojí za to chránit spojení ocelové nebo akrylové vany (sprchové vaničky) se stěnou.Pod zatížením mění svou velikost a tak, aby se šev nekolaboval, musí být pružný.

Jsou vynikající pro vyplňování dutin a trhlin v různých stavebních materiálech (cihla, beton atd.), Spojování pevných nebo neaktivních spár (mezery mezi spárou a cihlou nebo betonovou stěnou, utěsnění klepání v trubkách atd.).str.).Tyto sloučeniny zpracovávají nechráněné okraje nábytku, kteréinstalován v koupelně, vhodný pro vyplnění spojení dřezu se stěnou.

Akrylové tmely jsou dobré pro vyplnění trhlin

Další nepříjemný okamžik: ve vlhkém prostředí se houby a bakterie množí dobře na povrchu konvenčního akrylového tmelu.Tato nevýhoda je eliminována přítomností antiseptických přísad, ale pro oblasti, které jsou neustále v kontaktu s vodou, se akrylové tmely lépe nepoužívají.

A ještě jedna věc: v koupelně akrylát rychle mění barvu - začíná žloutnout.Proto byste neměli používat bílou.Lepší barva (jsou takové) nebo průhledná.Na nich nejsou změny barev tak viditelné.

Při výběru je třeba si uvědomit, že akrylové tmely mohou být vodotěsné a nikoli.Akrylový tmel do koupelny by měl být vodotěsný.I v oblastech, kde se voda nemůže přímo dotýkat, ale díky zvýšené vlhkosti může absorbovat vlhkost ze vzduchu.

Značky akrylových tmelů

Existuje několik dobrých značek.Pouze u koupelny je nutné sledovat, zda je složení odolné vůči vlhkosti.

 • Bison Acrylic.Existuje několik různých složení: Superrychlé se sušením za 15-30 minut, Universal - lze použít k utěsnění dřeva.
 • Bosny ACRYLIC SEALANT;
 • Boxer;
 • Dap Alex Plus.Jedná se o kompozici z akrylového latexu s větší elasticitou a přísadami z hub.
 • KIM TEC Silacryl121. Polyakrylát, odolný vůči vlhkosti a elastický tmel.Může být použit v oblastech s dlouhodobým kontaktem s vodou.
 • Penosil.Pro vyplnění spár a trhlin, které nejsou v přímém kontaktu s vodou.

Existuje mnoho dalších značek a výrobců.Mnoho akrylových tmelů má speciální přísady, které mění jejich vlastnosti.Pokud vám vyhovuje jejich neškodnost, můžete najít složení i pro přímý kontakt s vodou.

Silikon

Docela populární typ tmelu.Kompozice může být kyselá a neutrální.Kyselina octová se snadněji vyrábí, levnější, ale práce s nimi v interiéru je obtížná - silný zápach až do ztvrdnutí.Druhý negativní bod kyseliny - při aplikaci na kov rychle oxiduje.Proto se vyplatí použít k utěsnění ocelových a litinových vaní.Neutrální silikonové tmely nereagují s materiály, takže jejich rozsah je širší.Technologie výroby je však složitější a dražší.

Silikonový tmel do koupelny je dobrým řešením.

Jak kyselé, tak neutrální silikonové tmely mohou být vodotěsné a ne.Pro vany jsou vhodné pouze vodotěsné.Jsou také jednosložkové a dvousložkové.Pro soukromé použití, hlavně používanéjednosložková, protože před použitím nemusí být míchána.

Vlastnosti a oblast použití

Vlastnosti a oblast použití silikonových tmelů:

 • Mají dobrou přilnavost.Lze použít k utěsnění spár kamenných a plastových okenních parapetů, při instalaci dřezu a dalších zařízení do pracovní desky.
 • Používá se k utěsňování spár ze skla, neporézních stavebních materiálů (kov, plast, sklo, dřevo, keramika), přiléhajících sádrokartonů ke stropu, svodů.

  Silikonový tmel pro koupelnu je dobrou volbou

 • Vyznačují se zvýšenou tolerancí vůči vysokým teplotám a lze je použít k utěsnění spár kolem komínů.
 • Vodotěsný, lze jej použít k utěsnění sousedních koupelen a sprch, umyvadel a jiných vodovodních armatur.

Hlavní výhodou silikonových tmelů je to, že po polymeraci zůstává šev poměrně elastický.Nepraská a lze jej použít k utěsnění spojení akrylové nebo ocelové lázně se stěnou.Nevýhodou je citlivost na vzhled a reprodukci houby.Řeší se přidáním antiseptických přísad.Aby se zabránilo rozvoji plísní a plísní, je lepší používat silikonový tmel pro akvárium nebo speciální instalace.Oba tyto druhy majíantibakteriální vlastnosti.

Značky a ceny

Silikonový tmel pro vany je dnes populární a v každém obchodě je docela slušný sortiment.

]]Lugato Wie Gummi Bad-Silicon
​​
Název Barva Zvláštní vlastnosti Vytvoření povrchového filmu Uvolňovací forma aobjem Cena
BAU MASTER UNIVERSAL bílá kyselá 15-25 minut Pistolová trubice (290 ml) 105 třením
Bison Silikonový wiversal bílý, bezbarvý kyselý, dokonce odolný vůči mořské vodě 15 minut Zkumavka pod pistolí (290 ml) 205 třením
KIM TEC Silicon 101E bílý, transparentní, černý, šedý kyselý, obsahuje antibakteriální látky až doavki 25 min Trubice pod pistolí (310 ml) 130-160 rublů
Somafix univerzální silikon bílá, bezbarvá, černá, hnědá, kovová kyselá 25 min Zkumavka pod pistolí (310 ml) 110-130 rub
Budova Somafix bílá, bezbarvá neutrální, nezmění se žlutě 25 min Trubice pod pistolí(310 ml) 180 rub
Soudal Silicone U universal bílá, bezbarvá, hnědá, černá, neutrální 7 min Trubka pod pistolí (300 ml) 175 rub
Silikonový univerzální WORKMAN bezbarvá kyselá 15 min Pistolová zkumavka (300 ml) 250 rub
RAVAK Professional neutrální, protiplísňové 25 min Trubka pod pistolí (310 ml) 635 rub
Ottoseal s100 instalatérství 16 barev kyselý 25 min Trubková trubice (310 ml) 530 rub
16 barev neutrální s baktericidními přísadami 15 min Trubka pod pistolí (310 ml) 650 třením
Tytanová silikonová hygienická vložka, UPG, Euro-Line jsou bezbarvé, bílá kyselá s baktericidními přísadami 15–25 minut Zkumavka pod pistolí (310 ml) 150–250 rublů
Ceresit CS bezbarvý, bílý kyselý /neutrální 15-35 min Zkumavka pod pistolí (310 ml) 150-190 rublů

Jak vidíte, ceny se velmi liší.Drahé tmely (Ravak, Ottoseal. Lugato) - vyrobené v Německu, Dánsku, České republice.Podle recenzí mají vynikající kvalitu - používají se několik let beze změn, houba se na nich nechovává.Jsou prezentovány v nejširším spektru barev.

Levný Ceresit, Tytan, Soudal dobře slouží.Tito výrobci mají širokou škálu jak kyselých, tak neutrálních silikonových tmelů.Existují i ​​jiné typy (akrylové, polyuretanové).Na nětaké dobré recenze pro použití jako tmel do koupelny - spára se stěnou.

Polyurethan

Polyuretanové tmely jsou vhodné pro venkovní použití.Nebojí se změn teploty a vlhkosti, dobře snášejí ultrafialové záření.Mohou pracovat na otevřených nebo zavřených, ale ne vyhřívaných balkonech a lodžiích.Také jsou požadovány jejich vlastnosti ve vlhkých místnostech - koupelna, toaleta a kuchyň.Hlavní výhodou je, že mají velmi dobrou adhezivní schopnost, pro kterou také nazývají adhezivní tmel.

Polyurethanové sloučeniny jsou dobré pro každého, ale mají špatnou přilnavost k plastům

Vlastnosti a aplikace

Těsnící materiály nana bázi polyurethanu lze použít venku, lze je použít při teplotách pod nulou (až do -10 ° C).A to je jejich hlavní rozdíl od ostatních.Mají také následující vlastnosti:

 • Elasticita po sušení.
 • Odolnost proti vodě.
 • Žádné smrštění během sušení (žádné deformace a trhliny ve švu, zůstává vzduchotěsné).
 • Dobře drží na cihlech, betonu, kameni, skle, kovech, dřevě atd.).
 • Mnoho přípravků lze po vysušení natřít.

  Existují také bezbarvé sloučeniny.Šev je získán přesnější

Existují také nevýhody.Prvním je nízká přilnavost k plastům, kteréVýsledkem je nízká pevnost svaru.Za druhé, nelze jej použít v oblastech se zvýšenou teplotou (zahřívání nad + 120 ° C je zakázáno).Třetí - by měl být aplikován na suché povrchy (vlhkost ne vyšší než 10%).Při aplikaci na mokré materiály je nutný předběžný základní nátěr.

Nízká přilnavost k plastům ukládá omezení používání polyuretanových tmelů v koupelně.Jsou vhodné pro utěsnění spojení ocelové nebo litinové lázně stěnou, porcelánem nebo skleněným dřezem.Ale pro instalaci akrylové vany nebo sprchy by se neměly používat - švy mohou unikat.

Výrobci, značky, ceny

Polyuretanový tmel do koupelny ve srovnání s akrylem je tou nejlepší volbou.Zůstává elastický, nepraská.Ve srovnání se silikony je rozhodně těžké říci, která je lepší.Výhodou silikonů je to, že se „lepí“ dobře i na plasty a polyuretanové sloučeniny, které nemají zápach.

Název Barvy Zvláštní vlastnosti Vytvoření povrchové fólie Uvolňovací forma a objem Cena
BOSTIK PU 2638 bílá, šedá, černá, hnědá vysoká adhezivní kapacita 45 min Trubka pod pistolí 300 ml 230 rub
POLYFLEX-LM nízký modul bílášedá odolná vůčiUV a voda, nepoužívejte pro sklo 15 min Zkumavka na pistoli 310 ml 280 rub
POLYURETHANE 50 FC bílá rychleschnoucí, vhodná pro lepení plastů, nerezavějící oceli 10 min 310 ml pistole 240 rub
MAKROFLEX PA124 bílá odolná vůči vodě, slabé kyselé roztoky 25 min 300 ml pistole 280 rub
SOUDAFLEX 40 FC bílá, šedá, černá odstraňuje a tlumí vibrace 15 min Zkumavka pod pistolí 300 ml 290 rub

Tento typ těsnicí hmoty je obecnější konstrukcí.Mnoho kompozic je ideální pro utěsnění mezipanevních švů ve vícepodlažních budovách a pro další podobné práce.Těsnicí prostředek pro koupelnu je jedním z případů použití.

Těsnící hmoty s MS polymery

Nedávno vyvinutý typ tmelu, který díky svým vynikajícím vlastnostem rychle získává na popularitě.Kombinují vlastnosti silikonů a polyurethanů, spolehlivě chrání před únikem, vytvářejí elastické a spolehlivé spoje.

VS polymery - vynikající vlastnosti pro koupelny a jiné mokré místnosti

Vlastnosti a použití

Hlavní výhoda tmelů na báziMS polymery - plus těsnicí vlastnosti, stále mají vysokéadhezivní schopnost, protože jejich polymery se také nazývají adhezivní tmel.Mají následující vlastnosti:

 • Vynikající přilnavost ke všem stavebním materiálům bez potřeby primerů.
 • Bez rozpouštědel, bezpečná a prakticky bez zápachu.
 • Rychle schne a ztvrdne i při teplotách pod bodem mrazu (pouze pomaleji).
 • Po usušení neztvrdnou, zůstávají pružní (elastický rozsah 25%).
 • Po vysušení lze lakovat.
 • Pod vlivem slunce nepraskají a nemění barvu.
 • Voděodolný, lze jej použít ve sladké a slané vodě.
 • Když se aplikují, nerozšíří se, na svislých a vodorovných nakloněných plochách se snadno vytvoří čistý šev.

  Lze použít na vodorovné a svislé povrchy

Vynikající vlastnosti.Existují také nevýhody.První je vysoká cena, ale je oprávněná, protože šev nepraskne a dlouho neteče.Druhý - po chvíli se povrch bílého tmelu může zžloutnout.To nemá vliv na kvalitu švu, ale vypadá to ošklivě.Žlutost můžete odstranit otřením švu rafinovaným benzínem.Třetí minus - po vytvrzení se kompozice odstraní pouze mechanicky.Na to nepůsobí žádná rozpouštědla.

Výrobci a ceny

Téměř každý má tmely MS.velkého výrobce a mají také různé přísady, které dávají zvláštní vlastnosti, takže si můžete vybrat přesně podle situace a pro konkrétní typ práce.

]
Název Barva Speciální vlastnosti Vytvoření povrchové fólie Forma uvolnění Cena
Bisin MS Polymer (lepidlo-tmel) bílá /transparentní Sklo, zrcadla,plasty, cihly, přírodní kámen, beton, dřevo, železo a mnoho dalších kovů. 15 min při + 20 ° C Zkumavka pod pistolí (280 ml) 490-600 rub
BOSTIK MS2750 bílá /černá Kov, dřevo, sklo, expandovaný polystyren atd. 30 min při + 20 ° C Zkumavka pod pistolí (280 ml) 400-450 rub
BOSTIK SuperFix bílá /šedá Používá se pod vodou, v plaveckých bazénech a v místnostech s vysokou vlhkostí po dobu asi 15 minut Trubka pro pistoli (280 ml) 400 - 550 rub
TECFIX MS 441 transparentní Odolné vůči mořské vodě, chloru, plísním a houbám 10 minut při + 23 ° C Hadička vyrobená z hliníkového filmu (400 ml) 670-980 rub
1000 USOS bílá, průhledná, šedá, modrá, zelená, dlaždice, černá, hnědá Koupelnyta kuchyně s antiadhézním účinkem 15 min při + 20 ° C Trubka pod pistolí (280 ml) 340 rub
SOUDALSEAL High Tack bílá /černá Pro hygienická zařízení a kuchyně -
odolává tvorbě plísní
10 min při + 20 ° C Zkumavka pod pistolí (280 ml) 400 třením
SOUDASEAL 240 FC Bílá, černá, šedá, hnědá ) Pro sanitární zařízení a kuchyně rychlá polymerace 10 min při + 20 ° C Trubka pod pistolí (280 ml) 370 rub
SOUDASEAL FIX ALL High Tack bílá /černá Pro sanitární zařízení super silné počáteční zadržení 10 min při + 20 ° C Zkumavka pod pistolí (280 ml) 460 rub

Navzdory skutečnosti, že se tento typ těsnícího materiálu objevil nedávno, je sortiment pevný, protože kombinace vysoké přilnavosti a těsnících vlastností je velmi výhodná a produkt je žádán.

Hlavní výhodou tmelů MS je pružnost po vysušení, tolerance k dlouhodobému přímému kontaktu s vodou a zabránění růstu plísní a bakterií.Tento typ těsnicího materiálu se proto používá k utěsnění spojení koupelny nebo sprchy se stěnou.V případě sprchové kabiny je to také dobré, protože během vertikální aplikace neklouže.

Dalším pozitivním bodem je, že většina sloučenin má pastovitou konzistenci, která leží naplocho, ne bublinuje.Po aplikaci na počáteční vytvrzení (tvorba filmu) je aplikovaný tmel snadnýlze vyrovnat a dát mu požadovaný tvar.

Který tmel pro koupelnu je lepší

Je nutné zvolit typ tmelu pro konkrétní úkoly.Pak si můžete vybrat optimální vlastnosti.Například pro utěsnění spojení vany nebo sprchy se stěnou je nejlepší volbou tmel na bázi MS polymeru.Není to špatné - silikon a polyuretan.Musí však mít antibakteriální přísady.

Neutrální silikonový tmel je vynikající pro lepení zrcadel.Plátky desek, hran a částí nábytku instalovaných v koupelně nebo v kuchyni jsou potaženy silikonem (kyselým).

Je-li nutné spadnutou dlaždici v koupelně slepit, udělá se polyuretanová sloučenina nebo s MS polymery.Díky vysoké přilnavosti produkt okamžitě fixují na místo.Protože se kompozice po vysušení smršťují, nehrozí nebezpečí poškození dlaždic.

Hlavním problémem je černění z houby.Rozhoduje se o přítomnosti antibakteriálních přísad

Potřebujete-li do koupelny tmel pro utěsnění trubkových spojů, musíte se podívat na materiál, ze kterého jsou vyrobeny.Pro ocelové a litinové trubky jsou vhodné neutrální silikon, polyuretan a MS polymery.Je lepší nepoužívat polyuretan pro plasty a kov-plasty a vhodné jsou všechny silikonové sloučeniny.

Při výrobě koupelny v dřevěném domě stěny jsou obvykle opláštěny suchou stěnou odolnou proti vlhkosti.Ale protože dům neustále „hraje“ na výšku, zůstává mezera mezi stropem a GCR - aby se tyto změny kompenzovaly.Aby se tam nedostala vlhkost, musí být něčím naplněna, ale šev zůstává elastický.Pro tyto účely můžete také použít silikonové a MS-polymerní kompozice.

Aby se vyřešil problém černění kloubů, je nutné zvolit kompozice s antibakteriálními přísadami.Existují také speciální hygienické tmely.Jsou pojmenovány přesně kvůli přítomnosti přísad proti plísním a plísním.Pro tyto účely jsou také vhodné tmely pro akvária.Mají vynikající přilnavost k většině materiálů a nikdy nezčerná.

Jak vidíte, pro každý typ práce je nejlepší tmel pro koupelnu vlastní, ale nejuniverzálnější je na bázi MS polymerů.