Který vodoměr je lepší

Aby bylo možné platit pouze za vodu, kterou používáte, je třeba do bytu nainstalovat vodoměr nebo, jak se říká, vodoměry.Jaké vodoměry jsou a které jsou vhodné pro domácí použití a my jim rozumíme.

Vodoměry jsou instalovány tak, aby neplatily „za souseda“

Typy a typy vodoměrů

Existuje několik typů vodoměrů, ale všechny lze rozdělit do dvou hlavních skupin: energeticky nezávislé (pomocí mechanických procesů) a těkavé (potřebují elektřinu).

Obecně existují čtyři typy měřidel:

 • Tachometrické vodoměry s oběžným kolem

  Tachometrické (turbína nebo křídlo).Vztahuje se na mechanická zařízení (energeticky nezávislá).Hlavní pracovní částí je malá turbína nebo oběžné kolo, které je ve vodě.Množství vody se vypočítá podle počtu otáček, které oběžné kolo provede.Otáčení osy oběžného kola způsobuje pohyb mechanického počítadla.Funguje s jakoukoli vodou (tvrdý, vysoký obsah železa atd.), Ale přesnost odečtů není příliš vysoká, je pravděpodobné, že za několik let bude oběžné kolo růst abude točit pomaleji.Může se však stát, že se točí rychleji, než je nutné.Obecně platí, že levná varianta tohoto typu měřičů je instalována hlavně v bytech.

 • Indukční nebo elektromagnetická.Toto zařízení vyžaduje elektřinu.Zařízení je založeno na schopnosti vody vést elektřinu.Zařízení je drahé, životnost je dlouhá - více než 10 let, při absenci cizích látek ve vodě a koroze /vodní kámen v trubkách poskytuje přesné údaje.Protože průhledná voda a ideální stav potrubí nejsou o našich sítích, uvádějí to občas.

  Elektromagnetický (indukční) vodoměr

 • Ultrazvuk.Vyžadují také napájení.Princip činnosti spočívá v porovnání rychlosti šíření ultrazvuku „podél“ a „proti“ proudu.Přesnost je vysoká, ale také pouze u čistých trubek.Cena je ještě vyšší, ačkoli životnost je kolem 15 let.
 • Vortex.Analyzují rychlost tvorby vírové dráhy za překážkou zvláštního tvaru.Chování vodního víru je analyzováno elektronickým zařízením (také vyžaduje napájení).Pracují normálně pouze s čistou vodou bez nečistot, životnost je asi 8 let.

Ze všeho výše uvedeného se ukazuje, že v našich skutečných podmínkách - staré potrubí a nikoli nejčistší voda - jsou vhodné pouze tachometrické počitadla.Jsou většinou nainstalovány.

Ultrazvukové měřicí zařízení pro vodu

Zde si přečtěte, jak si vybrat polypropylenové trubky.

Druhy tachometrických čítačů

Mechanické měřiče jsou dobré, protože nevyžadují žádné další podmínky.Je tu proud vody - pracují, není žádný - stojí.To je jen dlouhá doba odstávky, která se jí opravdu nelíbí - kvůli přítomnosti solí ve vodě se může oběžné kolo nebo turbína zastavit.To znamená, že budete muset vyměnit měřič.

Klasifikace podle teploty vody

Měřiče pro měření průtoku vody (toto je oficiální název) jsou pro studenou a horkou vodu.Liší se v rozsahu provozních teplot:

 • pro chlad, maximum je + 30 ° C;
 • pro horké + 130 ° C;
 • univerzální - rozsah provozních teplot - do + 90 ° C.

I když mají stejný typ vodoměrů a mají stejného výrobce, cenový rozdíl je patrný.Je to však odůvodněné - pro zásobování horkou vodou se používají tepelně odolné materiály a jsou mnohem dražší.Aby bylo možné je snadno rozeznat externě, jsou případy natřeny jinou barvou - pulty na studenou vodu jsou obvykle modré, u horké vody - červené, univerzální mají oranžové barvy.

Měřič je určen pro horkou nebo studenou vodu podle barvy jeho pouzdra

Podle principu činnosti

ObecněPrincip fungování tohoto typu vodoměrů má několik odrůd.Za prvé, existují dva provozní principy:

 • Jednoproud - voda proudí v jednom proudu a vstupuje do oběžného kola.V tomto případě vznikají vířivé proudy, které negativně ovlivňují přesnost měření.
 • Multi-jet.Proud je rozdělen doněkolik samostatných trysek, které snižují turbulenci toků a zvyšují přesnost měření.

  Vícestupňový vodoměr má odlišný vzhled

Ale není to tak jednoduché: vícestupňové tachometrické vodoměry jsou k dispozici pouze pro velké průměry potrubí (průměr větší než 40 mm))Nejsou vhodné pro byty.

Podle způsobu instalace počítacího a rotačního mechanismu

Pro nás je důležitější rozdělení metodou instalace počítacího mechanismu.Na tomto základě se vodoměry dělí na suché a mokré.Ve vlhkém stavu je mechanismus počítání ve vodě, takže rychle selže.U zařízení suchého typu je počítací mechanismus oddělen od vody deskou a pracuje déle.

Existuje jiný typ tachometrických čítačů - čítače ventilů.V takovém vodoměru je navíc nainstalován uzavírací ventil, který umožňuje uzavírání vody.Je těžké říci, proč to může být nutné, protože při instalaci musí být před vodoměr umístěn uzavírací ventil.Je nutné v případě, že potřebujete vyměnit nebo zkontrolovat měřič, pomocí tohoto vodovodu v případě potřeby vypněte vodu.

Jaký je rozdíl mezi lopatkovými a turbínovými vodoměry

Uvnitř měřičů otáčkoměru je turbína nebo oběžné kolo, které jsou rozděleny na turbínu a lopatku.Veškerý rozdíl v umístění osy otáčení.V lopatce, to je kolmé k toku, v turbíně, paralelně, ačkoli tvar rotujícího kola je totožný.Vodoměry lamelového typu jsou citlivější a mohou měřit slabé vodní toky, ale majíNevýhodou je, že téměř úplně blokují průchod vody, což snižuje průtok vody.Druhá mínus je, že v případě poruchy (pokud se oběžné kolo přestane otáčet), je průtok téměř zcela blokován.

]
Název Pro které voda Typ Průměr otvoru Instalační délka Minimální /maximální průtok Připojovací rozměry Cena
SVK -15-3-2 “Arzamas» univerzální křídlo se suchými křídly 15 mm 110 mm 0,06 - 3 m3 /h vlákno G3 /4 600 rub
VSHN DN 25 studená voda jednostřídlé křídlo 25 mm 260 mm 0,07-7 m3 /h závit 1 ”1/4” 72 $

VSGN-25 DN
horká voda křídlo s jedním křídlem 25 mm 260 mm 0,14-7,3 m3 /h závit 1 ”1/4” 87 $
VALTEC VLF-RL univerzální křídlo se suchými křídly 15 mm 110 mm 0,01-3 m3 /h 1/2 "vlákno 800 rub
ITELMA IS.160005 (povolena vertikální instalace) horká voda křídlo suché křídlo 15 mm 110 mm bez příslušenství až ​​do 3 m3 /h G3 /4 '' 890rub
PULSE 15-X (vertikální instalace povolena) studená Vane, pohybující se za sucha 15 mm 80 mm bez odtoků až do 3 m3 /h 1/2 "závit 730 rublů

Pro kombinaci výhod obou typů rotujících prvků byla vynalezena kombinacetachometrický vodoměr.Má turbínu i oběžné kolo.S malým proudem vody se přivádí do oběžného kola, s velkým - do turbíny.Náklady na tento typ zařízení jsou však již poměrně vysoké.

Další bod: vodoměry na turbíny jsou k dispozici v průměrech od 40 mm, takže pro majitele bytů ve skutečnosti není na výběr.Musíme dát lamelové vodoměry - ostatní prostě nesedí.

Zde si přečtěte, jak nainstalovat vodoměr.

Další funkce

Existují speciální kryty (založené na jazýčkových spínačích nebo s rádiovým přenosem), které automatizují proces odečtu hodnot.Nejsou kompatibilní se všemi zařízeními, takže vodoměry se obvykle prodávají s takovými doplňky.

Existují vodoměry TUV křídlového typu se schopností regulovat teplotu, lze je také nazvat vícenásobným tarifem, protože vypočítávají množství vody spotřebované při různých vypočtených teplotách.Jsou relevantní pro země, ve kterých je mechanismus přidělování přidělen.Platí pro ně také Rusko (nařízení vlády Ruské federace ze dne 27. srpna 2012. č. 354).

Multitarifní měřič teplé vody Sayany

Multitarifní měřiče teplé vody mají malý procesor a kapacitu paměti, nejčastěji pracují z dobíjecí baterie.Protože jen několik senzorů, mikroprocesor a paměť vyžadují energii, je spotřeba velmi malá.Jedna živina stačí na 5-8 let.

Údaje o teplotě se zaznamenávají vmikroprocesorová paměť, odkud je lze extrahovat.Paměť je pravidelně vymazávána, takže ji musíte pravidelně kontrolovat.