Kuchyňské tapety: jak vybrat to nejlepší

Každá hospodyňka ví, že kuchyně potřebuje takové tapety, které se snadno udržují.Při čištění musíte skutečně používat čisticí prostředky a někdy i kartáč.Jiný by měl tolerovat vysokou vlhkost a neměl by absorbovat pachy.Požadavky jsou poměrně přísné a není jich tolik typů tapet, které by je splňovaly, takže výběr tapety pro kuchyň (ve smyslu „z čeho jsou vyrobeny“) není příliš obtížný.Výběr barevného schématu a obrázku je však mnohem obtížnější.

Není snadné vybrat tapetu do kuchyně - existuje mnoho požadavků

Na jakou tapetu je lepší lepit v kuchyni

Nejprve stručně o těch druzích, které nejsou vhodné.Nejhorší možností je papír.Budou žít v normálním stavu po velmi krátkou dobu: jakmile se tam nějaké místo dostane, zůstane navždy.Existují takzvané „mycí“ papírové tapety.Opravdu vám umožní několikrát je otřít vlhkým hadříkem.Můžete z nich odstranit prach, ale sazí, mastnotu, skvrnu ze šťávy atd.- nerealistické.

Ne všechny tapety lze umýt.Některé - stačí je lehce otřít suchým měkkým hadříkem nebo houbou

Akrylové tapety také nejsou vhodné.Povlak je velmi jemný a měkký, je vymazán i hadrem.Pokud se nechtěně dotknete zdi nehtem, zanechá na akrylové tapetě nepotažený proužek.Takže to rozhodně není kuchyně.

Nevhodné pro přírodníTapeta - na bázi korku, bambusu, hedvábí, tkaniny.Jsou šetrné k životnímu prostředí, krásné, ale absorbují pachy a bojí se vlhkosti, špatně se umývají (nebo spíše neumývají vůbec).Proto také zmizí.

Tabulka piktogramů, které se používají na štítcích válců a jejich interpretace.Může být užitečné při výběru: z nich můžete pochopit, jak jsou vhodné do kuchyně

Jaký druh tapety se vejde

Z různých vrstev zůstávají pouze tapety na vinylsklolaminátová základna pro malování.Tady jsou - nejlepší volba.Vinyl je více zastoupen.Jsou hladké, reliéfní, s plochými a texturovanými vzory.

Vinylová fólie pokrývající základnu (odtud název) je velmi hustá a silná.Některé typy je opravdu obtížné poškodit: lze je umýt kartáčem s čisticími prostředky (neabrazivní).Kromě toho se polyvinylchlorid (úplný název materiálu, ze kterého je film vyroben) nebojí vlhkosti.Barva na těchto tapetách je stabilní, nezmizí, nemění se.Přilepené ke stěnám neabsorbují pachy, některé typy zabraňují růstu plísní a hub.

Rozhodli jsme se pro typ povlaku, nyní zbývá zvolit jiný typ vinylové tapety.Ano, jsou také odlišné.

]

Vinylové tapetylze použítnapapír nebo netkanézáklad .Lepší - na netkané.Samozřejmě jsou dražší než na papíře, ale občas jsou lepeny snadněji, zatímco zeď vypadá mnohem lépe (tento závěr vychází z osobní zkušenosti).Pokud si chcete vybrat opravdu dobré tapety do kuchyně: aby se dobře držely, vypadaly skvěle a snadno se omyly - vyberte si na netkanou látku.To samozřejmě, pokud to peněženka umožňuje: stojí o 50-80% více.

Existují takékompaktní vinyly .Nazývá se také „těžký vinyl“.Obvykle má reliéfní vrstvu, která napodobuje, a docela spolehlivě, těžké přírodní povrchové materiály: cihla nebo zdivo, dřevěný povrch atd. Lze je nejen prát, ale také poškrábat.Hodnota - není levnější než vinyl na netkané.

Příklad kompaktního vinylu.V interiéru kuchyně vypadají tyto tapety docela organicky

Pokud máte rádi pevné stěny, ale chcete úlevu, zvoltevinyl pro malování nebo sklo. Oba se v kuchyni chovají dobře, pouze 10 tapet na skleněné plátno lze překreslit 10krát, někdy více a 5 až 7krát vinyl.

K výhodám všech těchto povlaků lze přidat ještě jednu věc: vyhlazují a skrývají nepravidelnosti malých povrchů.To znamená, že zeď nemusí být dokonale plochá.Zároveň leží dokonale na zdi.

Jak vybrat barvu

Pokud je tapeta v kuchyni pouze součástí globální obnovy s úplnou změnou scenérie, je třeba vybrat na základě obecných doporučení.Pokud již existuje kuchyňská souprava a zástěra, pak volbaomezeno: je nutné najít barvu, která bude harmonicky kombinovat se stávajícím designem.Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je na základě tabulky sladění barev.Návrháři jej používají při navrhování interiérů.

Barevné kolo.V jednom sektoru existují barvy, které jsou dokonale kompatibilní

V každém sektoru jsou barvy, jejichž kombinace se považuje za ideální.To jsou všechny barvy stejné škály.Můžete ji však kombinovat s různými odstíny jiné skupiny barev, je důležité vědět, ze kterých typů těchto kombinací je definováno, které jsou uvedeny na obrázku níže.

Pravidla pro kombinování skupin

Podle těchto zásad lze každé ze sektorů použít s jakýmkoli stínem.Například kuchyně v zelené.Můžete si vybrat odstín tapety ze dvou sektorů po stranách, naproti, podle doplňkového nebo jiného systému.Ale mějte na paměti, že všechny ostatní barvy přítomné v designu místnosti by také měly zapadat do tohoto schématu.Není to tak jednoduché, jak se zdá.

Na těchto diagramech není bílá, šedá nebo černá.Jsou kombinovány s libovolnými barvami.Další věc je, že v interiéru by nemělo být moc černých.V omezených množstvích dokonale zdůrazňuje barvy v okolí, ale stojí za to se s nimi vypořádat a vytváří utiskující atmosféru.Obecně platí, že tmavé kuchyně jsou zřídka setkávanou možností: takové interiéry se „agresivně“ rozdrtí.

Při úvahách o tom, jakou barvu zvolit tapetu pro kuchyň, nezapomeňte na psychologický dopad.Tak oranžovávejce žluté a zelené byliny zvyšují chuť k jídlu.Modrá a bílá - naopak, snižují ji.Tato skutečnost se také lépe zohledňuje při utváření interiéru kuchyně.

Zbarvení tapet a stylů

Pokud mluvíme o obyčejných tapetách, vejdou se do jakéhokoli interiéru, ale jsou více vlastní klasice, modernismu a minimalizmu.Jsou-li v klasickém interiéru přípustné další ozdoby, pak další dvě gravitují na rovné stěny, případně s velkým grafickým kresbou, hladkým reliéfem, několika fragmenty jiné barvy.

Tapeta do kuchyně je v platnosti minimalismus - striktní geometrie nebo prostý reliéf

Secese je dynamičtější, ale může být příliš mnoho barev.Jsou povoleny dvoubarevné ozdoby ze stínů v interiéru.

Secesní styl - buď obyčejná tapeta na stěnách kuchyně, nebo dvoubarevný

Pokud chcete mít kuchyňskou tapetu v květu, musíte navrhnout pokoj ve venkovském stylu, rustikální, provence.Jsou zde možné všechny rostlinné (a nejen) motivy.

Další varianta květinové tapety, která vypadá dobře v kuchyni
Provensálský styl - světlé barvy, kterým dominují jemné květinové vzory
Country style.Tóny tapet jsou sytější, ale na klidném pozadí

Ve stejných stylech můžete použít pruhované a kostkované tapety.Různá témata „kuchyně“ vypadají zajímavě: ovoce a zelenina, cukrářské výrobky a pekárenské výrobky - dorty, vdolky, káva a kávová zrna tradičně milují.

Klec je způsob, jak obnovit interiér
Pruh v kuchyni ve venkovském stylu
Symbolické zobrazení jídel- proč ne?
Ovocné téma - oblíbené na tapetách v kuchyni

Pokud se vám líbí takové tapety, uvědomte si, že podle nejnovějších módních trendů se nepřilepují přes všechny stěny, ale pouze některé z nich, zbytek vkládají prostými do stejného gamutu.Tato metoda se nazývá kombinování a tapety se nazývají společníci nebo jednoduše kombinovatelné.

Pokud se vám líbil nápad kombinovat, pak bude výběr tapety pro kuchyň jednodušší a obtížnější: budete muset hledat dvě shodné barvy v jedné skupině tapet: musí být stejné tloušťky, jinak je těžké při lepení dokovat.

Zde jsou uvedena pravidla pro kombinování tapety.

Fototapeta v kuchyni

Dalším oblíbeným typem nástěnné dekorace v kuchyni je fototapeta.Existují velmi krásné a realistické fotografie, které se skutečně přenesou do jiné reality.Jedna věc je třeba zvážit: nástěnné výjevy obvykle dominují interiéru, takže všechno ostatní by mělo být v klidných, nenápadných barvách.A styl může být cokoli.Hlavní věc je vybrat ten správný vzor a ozdobné předměty.

Pro stylProvence - krajina s poli levandule bude ideální.Zajímavý bod: nástěnné malby jsou nalepeny na dvou stěnách.Jeden snímek vymaže roh, místnost vypadá mnohem prostorněji, než ve skutečnosti je.Tuto techniku ​​lze použít v malých kuchyních.Pouze obrázek by měl být s takovou perspektivou.Efekt bude pak maximální.

Krásná krajina - tapety na fotografie v interiéru kuchyně ve stylu Provence

Téma nočního města jde dobře se styly minimalismu nebo hi-tech.Vyberte si barevný nebo dokonce bílý obrázek.Vypadají jinak, ale velmi působivě.

Městské krajiny na fotografické tapetě - populární téma

Květinové motivy jsou vždy v trendu.Pevné linie kuchyňského nábytku, hladká podlaha a strop, slouží jako vynikající zázemí pro jasný obraz.Přístup k výběru přesně toto je, pokud je na zdi fotografická tapeta, všechno ostatní má monotónní barvu.

Dominantní zeď v kuchyni je vyzdobena fotopapírem

Nyní víte, jak přesně vybrat tapetu do kuchyně, aby bylo snazší udržovat pořádek, a dokonce se podívat do interiéru.