Kuchyňský nábytek - jak si vybrat a nelitovat

Kuchyňská souprava by měla být nejen krásná, ale také pohodlná a funkční.A aby to tak opravdu bylo, musíte znát některá pravidla, podle kterých je lepší zařídit nábytek.Existuje mnoho dalších věcí, které vyjdou pouze během používání.Abyste nevyplnili kužely (v doslovném a obrazovém smyslu tohoto slova), přečtěte si tipy, které jsou připraveny na základě zkušeností s provozováním mnoha kuchyní.A plánovaný kuchyňský nábytek vás potěší a byt v kuchyni bude pohodlný a bezpečný.

Není snadné správně uspořádat nábytek v kuchyni

Co jsou vyrobeny z

Kuchyňská sestava se obvykle skládá z podlahových a závěsných (nástěnných) skříní, může zde být i tužková skříňka.Jsou vyrobeny z různých materiálů - od levných po elitu.Všechny jsou pro kuchyň nedokonalé.Doposud jsme nepřišli s takovým materiálem, který toleruje zvýšenou vlhkost, teplotu, vystavení kyselinám, louhům, abrazivním látkám a čisticím prostředkům, přestože je dlouhodobě sloužící, je snadné se o něj starat a vypadá atraktivně.Některé ze složek musí obětovat a někdy i několik.

Kompletní kuchyňská linka z dřevotřísky

dřevotřísková deska - dřevotřísková deska.Tyto věci jsou nejlevnější.Je vyroben z hoblin a pilin, které jsou připevněny speciálním adstringentem a lisovány ve formě desek nebo částí kuchyňského nábytku - fasád.Výsledná deska a hrany se pak přilepí ozdobnými materiály.Může to být:

 • PVC fólie;
 • plast;
 • dýha.
Fasáda této kuchyňské jednotky je vyrobena z dřevotřískové desky laminované dubovou dýhou
V tomto provedení je kuchyňská souprava vyrobena s plastovou dřevotřískovou fasádou
Fasáda dřevotřísky je zakončena nábytkovou PVC fólií
Další verze fasády je vyrobena z dřevotřísky (laminované).Dřevotřísková deska)
Barva může být libovolná, povrch může být matný nebo lesklý
)
Další verze kuchyňské linky vyrobené z dřevotřískové desky s plastovým lemováním

NejlevnějšíNový druh dekorace - PVC fólie, další dva druhy o něco dražší.S jakoukoli metodou jsou takové kuchyňské soupravy tou nejrozumnější variantou.Nemají však velmi dlouhou životnost.Nejčastěji se dřevotříska začíná deformovat u dřezu a sporáku nebo trouby.Tento typ materiálu nereaguje dobře na zvýšenou teplotu a vlhkost.Kuchyňská souprava vyrobená z dřevotřískových desek s nejrůznějšími dekoracemi se proto nejčastěji kupuje pro letní rezidenci, kolej nebo jiné dočasné bydlení.

Jak se mátejak je vidět na fotografii, vzhled a styl kuchyňské linky vyrobené z dřevotřísky může být cokoli.A to je jen malá část toho, jak to můžete udělat.Například kombinace se sklem vypadají velmi nestandardně.

Vložky skla do závěsných skříní

Fasády s hliníkovým rámováním se do kuchyně vejdou v moderním nebo minimalistickém stylu.Už nebudou docela levné, ale zvýší se spolehlivost: nejproblematičtější místa budou z hliníku a normálně přenáší vlhkost a teplotu.

Dřevotřísková deska orámovaná z hliníku

Pokud mluvíme o nejnovějších módních trendech, udělejte z kuchyně dnes dvoubarevné: spodní část je tmavší, horní část je o několik tónů světlejší.Tato technika umožňuje vizuálně usnadnit ne zcela elegantní skříně.

Dvoubarevné kuchyňské soupravy - nejnovější móda

Co ještě potřebujete vědět při nákupu kuchyňského nábytku z dřevotřísky?Že pojivo použité při výrobě obsahuje formaldehyd, jehož páry jsou škodlivé, ve velkém množství - toxické a také stimulují rozvoj rakoviny.Z tohoto důvodu je množství emitovaného formaldehydu řízeno a značeno v závislosti na jeho množství.Před nákupem nebo objednáním nábytku se zajímejte o dokumenty na dřevotřískové desce, ze kterých bude vyroben.Osvědčení musí obsahovat emisní třídu: latinské písmeno E a čísla.Takže dřevotříska s emisní třídou E1 není škodlivější než přírodní dřevo.Přípustné použití v obytných prostorech třídy E2.Zbytek - pouze v nebytových prostorech.

Tato část ve většině kuchyňských souprav je vyrobena z laminované dřevotřísky

Další bod: Skoro ve všech kuchyních, kromě třídy „elity“, jsou samotné skříňky vyrobeny z dřevotřísky.Takže kuchyňská sada s fasádou od MDF v 95% případů má "vnitřní" část z dřevotřísky.To je také dobré vědět.

Kuchyňské soupravy vyrobené z MDF

Jak již bylo uvedeno, z MDF jsou vyrobeny pouze fasády.Jedná se o vysokotlaký lisovaný dřevěný odpad rozemletý na mouku.U této technologie se pojiva nepřidávají: při vysokém tlaku se uvolňují ze dřeva (lignin) a částice drží pohromadě.Tento materiál je proto považován za bezpečný.

Výsledkem ošetření je hustá struktura, která dobře snáší vysokou vlhkost.Povrch je natřen, nalepen PVC fólií nebo dýhou.Díky kombinaci cenových a kvalitativních charakteristik je optimální kuchyňský nábytek MDF.Je odolný, snadno se udržuje (pokud není povrch pokrytý dýhou), má průměrné náklady.

Malované kuchyňské soupravy MDF jsou skvělou volbou.Moderní paleta barev vám umožní získat velmi krásné povrchy a mimořádně odolný lakovaný povrch nanesený na horní straně prodlužuje životnost barvy.Například fasáda namalovaná modře s kovovým efektem, viz níže.

Kuchyňský nábytek z lakovaného MDF, kovově modrá

Pokud dáváte přednost klidnějším, klasickým barvám, můžete to udělat: světlý, mléčný,béžová, bílá - všechny možné odstíny palety.

Možné jsou také tiché tóny.

Tento materiál mohou také použít fanoušci hi-tech nebo minimalismu.Hladký povrch, se světlým nebo jasným leskem, matný - to vše závisí na vaší touze a vybavení, které má tato nábytkářská společnost k dispozici.

Barva - vlnitá, pololesklá
Jasně červená pro aktivní
Kuchyně ve tvaru písmene Lz MDF s tmavou fasádou

Kuchyňské soupravy ze dřeva

Dřevo je nejdražší materiál: téměř žádný nábytek není vyroben z borovice a smrku, protože jsou velmi měkká a jiná plemena jsou drahá.Levnější dřevěné kuchyňské soupravy jsou vyrobeny z nábytkových panelů - lepených desek, z nichž je poté vyříznut potřebný tvar součásti.Nábytek z masivního dřeva je velmi, velmi drahé potěšení.Ale cena není jeho jedinou nevýhodou: pro dřevěný povrch je nutná zvláštní a důkladná péče, jinak ztratí celý svůj lesk.Pokud nejste připraveni táhnout každý týden speciálními nástroji, hledejte jiné možnosti.

Ostrovní kuchyňská souprava vyrobená z masivního dřeva

Protože nábytek, mírně řečeno, není levný, je určen především pro velké kuchyně.Pravděpodobně si můžete objednat malý, ale takový materiál vyžaduje objem a prostor.Teprve potom je vidět jeho kouzlo.V malé místnosti se „rozdrví“, protože nábytek je nastavenUkázalo se, že je pevná a objemná.

Dřevo vypadá krásně s dostatkem prostoru a světla

Další bod: kuchyňské soupravy vyrobené ze dřeva se vyrábějí hlavně v klasickém stylu.Někdy - modernistický styl nebo některý z etno-směrů.Ostatní jsou prakticky vyloučeni: dřevo do konceptu nezapadá.

Jednou z tematických možností dřevěného kuchyňského nábytku: kuchyně v mořském stylu

Levnější možností jsou tzv. Obložené fasády.To je, když je pouze rám vyroben ze dřeva a je do něj vložen jeden z levnějších materiálů: stejný MDF, sklo, zrcadlo, levnější dřevo (například borovice nebo smrk).

Nábytek obložený do kuchyně: jeden z příkladů

Jak víte, výběr barev je také poněkud špatný: přírodní dřevo, ztmavené nebo zesvětlené.Nedává smysl malovat neprůhlednými (vytvářejícími neprůhledný film) barvami: struktura stromu je důležitá.Pokud potřebujete barevný nábytek - MDF je lepší.

Teď trochu o vlastnostech vykořisťování.Dřevo neustále bobtná, pak zasychá, proto se v nábytku objevují praskliny.Další bod: vyžaduje pečlivou péči pomocí zvláštních prostředků.Normální čisticí prostředky nejsou vhodné.Ničí strukturu a zhoršují vzhled.Dřevo musí pravidelně obnovovat barvu.K tomu existují také zvláštní způsoby a prostředky.Takže je těžké se o to postarat.

Zde si přečtěte o výběru kuchyňské zástěry.

Druhy kuchyňských souprav

Nyní asijak zařídit nábytek v kuchyňských soupravách.Lze jej umístit:

 • lineárně (lineární kuchyně) - podél jedné stěny;
 • dvouřádková (dvouřadá nebo dvouřádková kuchyně) - podél dvou protilehlých zdí;
 • úhel - ve tvaru písmene „G“ (rohová kuchyně nebo kuchyně ve tvaru L) - na dvou sousedních stěnách;
 • ve tvaru písmene „P“ (kuchyně ve tvaru U nebo U) - na třech sousedních stěnách;
 • s ostrovem (ostrovní kuchyně) - odebíráno samostatně sporákem, stolem nebo dřezem;
 • ve tvaru písmene G nebo poloostrova.

Druhy uspořádání nábytku pro kuchyňskou soupravu

Druh uspořádání je určen velikostí a konfigurací místnosti, jakož i umístěním komunikací - vývody, vodovodní potrubí a kanalizace.Nábytek lze umístit na dvě protilehlé strany, pouze pokud mezi nimi zbývá nejméně 80-90 cm volného prostoru, v extrémních případech stačí 70 cm, jinak bude příliš přeplněný a nepohodlný.

V malých kuchyních nejběžnější dva typy kuchyňských sestav: lineární a hranaté - ve tvaru písmene L.Není to špatné, někdy se hodí na poloostrov.Tento "poloostrov" může být vytvořen ve formě baru nebo malého stolu.To je často dobrá příležitost udělat jídelní kout v malém prostoru.Zbývající tři typy kuchyňských souprav jsou určeny pro střední nebo velké kuchyně, to však neznamená, že nelze umístit nábytek lineárně nebo úhlově.

Jak zařídit

Ve svých studiích se vědcichování žen v kuchyni.Všimli si, že téměř polovina času - 45% - je hostitelka blízko umyvadla.Nemusíte být vědci, abyste řekli, že kromě praní často věnuje pozornost lednici a sporáku.Tyto tři předměty jsou klíčem k plánování kuchyně.Dává smysl instalovat dřez do středu a po stranách chladničku a sporák.Toto trojice tvoří trojúhelník a mezi tyto objekty jsou umístěny pracovní plochy.Toto uspořádání umožňuje strávit méně času pohybem a pohodlněji.

Příklad uspořádání hlavních zařízení v kuchyni: sporáky, dřezy a chladničky

Jak vidíte na fotografii výše, v předchozím odstavci, s jakoukoli konfigurací kuchyňské jednotky, uspořádejtenábytek založený na tomto trojúhelníku (malovaný žlutě).Nejedná se však o jediné možnosti, vše uspořádat, jak se vám zdá pohodlnější.Je vhodné dodržovat pouze zásadu trojúhelníku.

Existují určitá pravidla, která je vhodné dodržovat.

 1. Nestaví kamna a umyvadlo v bezprostřední blízkosti.Voda a oheň v okolí jsou špatný nápad.Mezi nimi musí být pracovní plocha a je žádoucí, aby byla asi 60 cm.
 2. Je žádoucí naplánovat nejméně 40 cm pracovní plochy na obou stranách sporáku.
 3. Vzdálenost od sporáku k horní skříni (pokud existuje) by měla být alespoň 50 cm.

  Pravidla pro umístění sporáku v kuchyňské soupravě

 4. ) Kamna nejsou umístěna blízko okna.Pokud je nastavena, pak jsou závěsy zapnutékuchyň musí být promyšlená, aby se za žádných okolností nemohli dostat na sporák.Volba v tomto případě není největší: rolety, římské rolety, horizontální žaluzie a klasické kuchyňské závěsy.
 5. Myčka je nejlépe umístěna poblíž dřezu.Bude snazší ukládat a čistit nádobí a kapky budou umístěny na jednom místě.
 6. Pokud jedna ze skříní sousedí se stěnou, je lepší vyrobit malý panel na straně dveří.Potom se dveře mohou plně otevřít, což je důležité, pokud jsou uvnitř zásuvky.
 7. Trouba nastavená na úroveň očí není jen výhodná.Toto uspořádání je pro děti bezpečnější.

  Několik tipů, jak je pohodlnější zařídit nábytek v kuchyňské soupravě

 8. Neměli byste instalovat umyvadlo před okno, jehož křídla se otevírají dovnitř.V každém případě se ujistěte, že se křídlo nedotýkalo směšovače.
 9. Umístění desky poblíž zdi není dobrá volba.Za prvé, zeď bude vždy kouřena a postříkána tukem, a za druhé, další pracovní plocha se ztratí.
 10. Neumisťujte skříňku se zásuvkami do rohu.Otevřené nebo úplně zasunuté neumožní otevřít dveře skříně umístěné na sousední stěně.

  Doporučení pro umístění nábytku do kuchyně

  ​​
 11. Nedávejte do rohu sporák, myčku nebo troubu - jejich pouzdro zabrání přístupu do koncového prostoru.
 12. V blízkosti sporáku jsou zásuvky nežádoucí: děti je mohou používat jakoschody.Během provozu kamen je to nebezpečné.
 13. Skříň pro kuchyňské spotřebiče může být vyrobena ve skříni vedle sporáku nebo varné desky.Je to opravdu pohodlné.

Správné uspořádání nábytku v kuchyňské soupravě je velmi důležité.

Další malou radou je vyrobit co nejvíce zásuvek.Mohou být velké - pro hrnce, střední - pro obiloviny, malé - pro příbory nebo kuchyňské spotřebiče a jiné malé věci.V nich je vše mnohem rychlejší, je vytaženo a složeno.To je skutečně výhodnější než hledání toho, co je na policích potřeba.

Zásuvky jsou mnohem pohodlnější

Nemusí být vyrobeny ze dřeva nebo dřevotřísky.Praktičtější z kovového drátu potaženého chromem nebo vrstvou polymeru.Pouze přední část je vyrobena z MDF, dřevotřísky nebo dřeva.

Další rada je na skříních na koncích.Pokud jsou pravoúhlé, pak projdou kolem, nebudete jednou a dvakrát narazit za roh, budou tam modřiny.A děti, jejichž hlava bude na této úrovni, mohou utrpět vážnější zranění.Z tohoto důvodu je lepší, aby boční část byla mnohotvárná nebo zaoblená.To mírně zvýší náklady na kabinet, ale je to mnohem bezpečnější.

Boční plochy vnějších skříní jsou nejlépe vyrobeny z mnohostranné nebo zaoblené

Zde je popsána volba tapety pro kuchyni a , která barva bude optimální.číst zde.

Rohy optimálně vybavujeme

Pokud je kuchyň úhlová - ve tvaru písmene L nebo ve tvaru U - potřebujeteje správné uspořádat přesně roh: je zde hodně prostoru, ale je obtížné jej používat.Můžete dát rohovou skříňku.Dveře by se navíc měly otvírat po stranách a mít šířku nejméně 40 cm, což umožní dostat se do nejvzdálenějších rohů.

Jedna z možností rohové skříňky v kuchyni

Upozorňujeme, že s tímto designem je k dispozici celá plocha.Liší se pouze umístěním druhé police, i když tam je možné umístit pojízdné otočné boxy.

Další způsob využití prostoru v rohu

Tato verze rohové skříňky není tak pohodlná: je velmi obtížné se dostat do vzdáleného rohu: musíte se téměř úplně „ponořit“ dovnitř.Cesta ven je vyrobit rohové police (o stínu, který je na fotografii) a zřídka ukládat použité věci.

Nejnevhodnější možnost použití rohu: do této přílohy se nemůžete dostat žádným způsobem

Tato verze rohové skříňky je jednou z nejúspěšnějších.Když jsou dveře zavěšené a pracovní desky jsou plně nainstalované, bude velmi obtížné dostat se do rohu.

Není vždy možné splnit všechna doporučení, ale musíte to zkusit.Jsou založeny na zkušenostech a opravdu usnadňují pobyt v kuchyni.

Rozměry skříní

Pokud mluvíme o komerčně dostupných kuchyňských soupravách, vypočítají se rozměry skříně na základě průměrného růstu.Například výška podlahových skříní je v rozmezí 80-90 cm, jejich hloubka je nejčastěji asi 60 cm.

Výška podlahových skříněk v kuchyňské soupravě

Pro různé výšky je však vhodnější provádět různé operace.Proto se nedávno objevily skříňky s různými výškami stolních desek - jen pro různé operace.Takové kuchyňské soupravy se nazývají víceúrovňové.Je to také příležitost zvolit pohodlnější nábytek pro lidi s nestandardním růstem, jakož i možnost racionálnějšího využití prostoru (příklad na výše uvedené fotografii).

Víceúrovňové pracovní desky

Ale jiná úroveň není jen plus.Nevýhodou je, že se ukázalo, že se jedná o otevřenou část boční plochy, která nemá takové provozní vlastnosti jako pracovní deska.Může rychle ztratit přitažlivost.Druhá mínus je mezera, do které budou zbytky zaneseny.Ale to mimochodem není tak kritické: můžete jej utěsnit průhledným tmelem.Je pouze důležité vybrat si to správně: nemělo by být kyselé.

Další příklad kuchyňského nábytku s pracovními deskami v různých úrovních

Standardní hloubka skříní je přibližně 60 cm.Může však být větší a menší a závisí pouze na rozměrech vyrobených pracovních desek.Maximální jsou 1,2 metru.Více než tuto hodnotu lze provést pouze na základě individuální objednávky a méně - oříznutí - vždy prosím.Musíte jen pochopit, že mikrovlnná trouba nebo trouba se nestanou na desce 50 cm nebo méně.Ale někdy, v úzkých kuchyních, je taková kuchyňská linka s oříznutou pracovní deskou jedinou možnoumožnost, alespoň na několika stolech.

Hloubka nástěnných skříní je určena počínaje šířkou pracovní desky - zabírají přibližně 65% její šířky.Takže nábytek vypadá harmonicky.Ale tyto skříně také ne menší než 30 cm: ani standardní deska se v nich nestane.Závěsné skříňky do kuchyně lze na přání zákazníka rozšířit: najednou musíte nainstalovat něco objemnějšího.

Rozměry nástěnných skříní do kuchyně

Vzdálenost od pracovní desky ke spodnímu okraji nástěnných skříní je nejméně 45 cm. Maximální je 60 cm. Nejčastěji tvoří 45-50 cm. Police v zavěšených skříních jsou umístěny tak, aby k nim bylo možné dosáhnout alespoň dvou.Pokud plánujete, aby se dostali až k samotnému stropu, budete potřebovat štafle nebo stoličku (tam jsou některé).

Žebřík

Možná vás bude zajímat čtení „ Jak udělat barový pult v kuchyni vlastníma rukama

Které dveře kabinetu jsou lepší v kuchyni

Sklopné (č. 1 na fotografii) a sklopné dveře (č. 2), pokud jsou otevřené, mohou být nebezpečné.Proto musí být neustále uzavřeny.V případě sklopení nesmí být úhel otevření 90 °, ale 110 °.Tolik bezpečnější.

Které mechanismy k otevírání dveří si mohou vybrat

Dveře, které běží nahoru rovnoběžně s fasádou (č. 3), jsou bezpečné, ale pokud je skříň rozdělena vodorovně a dveře mají samostatné dveře,pak otevřené dno blokuje přístup k výše uvedenému.Sklopná fasáda (č. 4) je pohodlná, ale křídlo, které stoupá, se zavře nebo zavřesrazí předměty umístěné na skříňkách.Často jsou zde ozdobná jídla nebo jiné předměty k dekoraci.Nejvhodnější jsou fasády otevírající se vzhůru (č. 5).Pro úsporu místa se mohou skládat ze dvou částí.