Kutilské formy pro kutily

Rozsah železobetonových prstenců je poměrně rozsáhlý.Pokud potřebujete ušetřit peníze, můžete to udělat sami.To však vyžaduje formy pro betonové prstence.Nákup takového zařízení je nákladnou radostí, pro soukromé použití se to neospravedlní.Formuláře však lze vytvořit i samostatně.

Proč jsou zapotřebí betonové prsteny

Nejčastěji jsou pro zařízení studny zapotřebí betonové kroužky, ale používají se také v případě autonomní odpadní vody - vyrábějí septiky nebofiltrační jamky.Další oblastí použití jsou šachty pro instalaci bouřkových a drenážních systémů.Dokonce vyrábějí sklepy z betonových prstenů.A existují různé možnosti - vertikální, horizontální.Obecně je oblast působnosti široká.

Betonové prsteny se používají pro stavbu různých konstrukcí

Existují prsteny různých velikostí pro různé potřeby, také majírůzné tloušťky stěny, mohou být s výztuží nebo bez ní.I přes takovou hojnost výběru mnozí přemýšlejí o tom, jak vyrobit železobetonové prsteny vlastními rukama.Jde o to, že při uspořádání webu budete možná potřebovat více než jeden kroužek, a dokonce ne deset.Někteří si do studny vezmou více než tucet.Náklady na výrobu železobetonových výrobků jsou mnohem nižší než jejich maloobchodní cena.I s ohledem na skutečnost, že musíte vyrobit formy pro betonové prsteny.A pokud vezmeme v úvahu náklady na doručení, úspory jsou velmi značné.

Odrůdy a velikosti betonových prstenců pro vrty

Průmyslové betonové a železobetonové prsteny musí splňovat normy předepsané v GOST 8020-90.Jejich rozměry lze vzít z tabulky, jakož i přibližnou hmotnost a cenu (uvedeno s přihlédnutím k dodávce v Moskvě).

KS-7-1 KS-10-5 )KS-20-9
Jméno Výška Tloušťka stěny Vnitřní průměr Hmotnost Cena bez zámku /se zámkem
KS-6 7 cm 12 cm 58 cm 60 kg 390 rub
10 cm 8 cm 70 cm 46 kg 339 třel
KS-7-1,5 ) 15 cm 8 cm 70 cm 68 kg 349 rublů
KS-7-3 35 cm 8 cm 70 cm 140 kg 589 rub
KS-7-5 50 cm 8 cm 70 cm 230 kg 800 rub
KS-7-6 60 cm 10 cm 70 cm 250 kg 830 rublů
KS-7-9 90 cm 8 cm 70 cm 410 kg 1230 rub
KS-7-10 100 cm 8 cm 70 cm 457 kg 1280 rub
50 cm 8 cm 100 cm ) 320 kg 1110 třením
KS-10-6 60 cm 8 cm 100 cm 340 kg 1130 rub
KS-10-9 90 cm 8cm 100 cm 640 kg 1 530 rublů /1700 rublů
KS-12-10 100 cm 8 cm 120 cm 1050 kg 2120 rub
KS-15-6 60 cm 9 cm 150 cm 900 kg 2060 rub
KS-15-9 90 cm 9 cm 150 cm 1350 kg 2670 rub
KS-20-6 60 cm 10 cm 200 cm 1550 kg 3350 rub
90 cm 10 cm 200 cm 2300 kg 4010 rub
KS-25-9 90 cm 12 cm 250 cm 2200 kg 16100 rublů

Pro výrobu výrobků každého typu musí existovat dvě části bednění - vnější a vnitřní.Vzdálenost mezi nimi je předepsána v GOST, záleží na velikosti prstence.U vyztužených prstenců pro studnu o průměru 70 cm nebo 100 cm jsou to 7 cm, respektive 8 cm, když vyrábějí prsteny bez pokládky, je tloušťka stěny mnohem větší - 12 cm a 14 cm.

vyztužené betonové prsteny jsou vyžadovány speciální tvary

Kromě různých velikostí existuje také odlišný profil koncových částí prstenců - rovný a se zámkem.Hrad je výstupek na hřebenu.Takové prsteny se nazývají jazyk a drážka nebo hrad.Naskládané na sebe jsou dobréblokování, je obtížné je přesunout pod boční zatížení, což je velmi důležité při uspořádání studní pro jakýkoli účel.Nevýhodou této možnosti - složitější formy pro betonové prstence - je nutné na konci vytvořit odpovídající kroky.

Technologie výroby betonových a železobetonových prstenců z vrtů

K výrobě betonových prstenců ve výrobě použijte tvrdé řešení s malým množstvím vody, po nalití je nutně vystaveno vibracím.Bez tohoto procesu není možné dosáhnout uniformity a vysoké síly.Při výrobě jsou vibrátory zabudovány do stěn forem, v soukromé výrobě lze použít ponorné vibrátory pro beton.Jedná se o relativně malá zařízení, jejichž tělo je drženo v rukou a hlava vibrátoru je spuštěna do betonu.Délka této trysky by měla být dostatečná k dosažení téměř ke dnu prstence.

Takto vypadá ponorný vibrátor pro beton v

Jaký konkrétní beton použít

Beton pro prsteny pro trvanlivost pro dlouhou životnostpro výsadbu použít nejméně B15 (třída M200).Složení tvrdého betonu použitého při výrobě:

​​
  • cement ПЦ500Д0 - 230 kg:
  • písek střední velikosti zrn (velikost částic 1,5–2,3) - 900 kg;
  • drcený kámen o frakci 5-10 mm - 1100 kg;
  • změkčovadlo C-3 - 1,6 kg;
  • voda - 120 litrů.

Výstupem je krychlový metr betonu.Množství vody uvedené pro písek je 4% vlhkosti.Pokud je písek mokrý, množství vody se výrazně sníží.

Jak může vypadat forma pro výrobu vyztužených betonových prstenů

Co bych měl říct, že v běžném „hruškovém“ míchačku na beton nemícháte takový suchý beton.Pro hnětení musíte použít míchač nuceného typu.Pokud ne, vytvořte více tekutého betonu.Nevýhodou tohoto řešení je to, že je nutné po určitou dobu (4 až 7 dní, v závislosti na teplotě) odolat betonu v bednění.Pokud existuje jedna forma pro betonové prsteny, může výroba tuctu betonových prstenů trvat měsíce.Řešením je, aby řešení bylo co nejpevnější a mělo více než jednu dvojici bednění.

Vyztužení betonových prstenců

Podle všech pravidel je možné spojit výztužný kroužek žebrované tyče o tloušťce 8-10 mm - kruhy spojené svislými segmenty výztuže.Počet vyztužovacích kroužků závisí na výšce kroužku.Optimální vzdálenost mezi nimi je 20-30 cm. Při výšce prstence studny 90-100 cm jsou vyrobeny tři nebo čtyři výztužné pásy.Svislé segmenty jsou nastaveny v krocích 30-40 cm a jsou svázány speciálním pletacím drátem.

Na horní výztužný pás mohou být připevněny smyčky, u kterých lze betonový prsten naklápět pomocí zdvihacího zařízení.

Příklad vyztužení vyztuženého betonového prstence

Při instalaci vyztužovacího pásu si pamatujte jeden detail: vyztužení by mělo být umístěno v tloušťce betonu.Od kovu po okraj produktu by měl být nejméně 3-4 cm, proto výše uvedený obrázek ukazuje, že pásyZesílení není na povrchu, ale mnohem nižší.Něco takového by mělo být umístěno kování.

Výztuž lze také svařovat, ale je lepší ji plést - získá se silnější struktura

Domácí betonové prsteny jsou často vyztuženy hotovou ocelovou sítí - tloušťka tyče je nejméně 4 mm, krok 20 cm. Je odříznut z nudné výšky a délky, ohnutý do prstence, okraje jsou svázány drátem.Taková výztuž je o něco horší než standard, ale stačí to, aby poskytla větší sílu.

Co způsobuje vibrace

Proces vibrací zvyšuje pevnost betonu o několik tříd (bez změny složení).Při zpracování betonu „sedí“ před našimi očima, vycházejí z něj vzduchové bubliny, kamenivo a cement jsou rovnoměrněji rozloženy.Tento postup nelze obejít - stěny budou volné, budou prosakovat a rychle se zhroutí.

Hladké a husté stěny lze dosáhnout pouze tehdy, je-li beton vibrován

Nelze jej však přehánět - může dojít k delaminaci.Zastaví zpracování, jakmile zmizí smršťovací malta, povrch se vyhladí a nahoře se objeví mléko.

Výrobní proces

Vnější (vnější) část bednění je instalována na rovné ploše nebo na plechu ze železa.Je-li vytvořen kroužek na pero a drážku, je položen tvarovač drážky.Ve vzdálenosti 3–4 cm od okraje bednění je nastavena výztužná síť.Vnitřní část bednění je položena, upevněna šroubyna vyčnívající části vnějšího bednění (prsty).

Beton je hozen do tvary pomocí lopat nebo jiného zařízení.Po naplnění kroužku vibrujte (v hotových formách trvá 1-2 minuty).V případě potřeby (viz smrštění) se přidá beton.Po vibraci se povrch prstence vyhladí stěrkou.V případě potřeby nainstalujte a stiskněte přírubový kroužek.

V průmyslových podmínkách je bednění okamžitě provedeno - za tímto účelem používají tvrdý beton, takže soupravu pro výrobu dalšího prstence lze použít okamžitě.K tomu sejměte prsty a vyjměte bednění.Duté jádro tvořící spodní drážku zůstává, dokud se nezastaví beton.

Jak a z čeho se vyrábět formy pro betonové prstence

Tovární formy jsou vyrobeny z plechu vyztuženého výztuhami.Tloušťka kovu je 3-8 mm, v závislosti na rozměrech prstence.

Formy pro prsteny pro vrtání jsou nejčastěji vyrobeny z kovu

Z sudů se silnými stěnami

Domaohýbání plechu s požadovaným poloměrem zakřivení není vůbec snadné.Je mnohem snazší najít dva sudy se silnými stěnami s různými průměry.Průměry by se měly lišit o 14-16 mm.V tomto případě bude tloušťka stěny 7-8 mm.To je to, co je potřeba pro kruhový vrt s výztuží.

Pro usnadnění práce s vyztuženou betonovou prstencovou formou můžete upevnit obě poloviny dveřními závěsy

Spodní část sudů je odříznuta,vnitřek je asi o 10 cm vyšší - je to pohodlnější.Aby bylo možné vyjmout bednění z hotového prstence, sudy jsou podélně pilovány na dvě části.Poloviny musí být bezpečně připojeny.To lze provést různými způsoby:

  • rohy svarů s vyvrtanými otvory, utažení šrouby;
  • vytvářejí „uši“, na nichž lze pohánět klíny.

Aby nedošlo k vedení vnitřní části, musí být k každé polovině přivařeno několik výztuh, které zamezují ohýbání stěn.

Po vložení jedné části bednění do druhé se rozloží ve stejné vzdálenosti od sebe (měří se mezera v kruhu).Otvory se vrtají na několika místech - pod čepy, kterými budou upevněny.Cvočky - kusy tyčí na obou stranách, na nichž je vyříznuta nit.Otvory jsou umístěny proti sobě, takže části bednění lze bezpečně upevnit.

Čepy se zasunou do vyvrtaných otvorů a dotáhnou se maticemi.S velmi malou tloušťkou stěn formy pro betonové prstence budete pravděpodobně muset položit velké podložky nebo díry vyříznuté z kovu pod matice tak, aby se forma při nalévání betonu neohýbala.

Plechy

Je-li to žádoucí, mohou být vyrobeny formy pro betonové prstence a z pruhu z plechu a dřevěných bloků, které dodají bednění tuhost.Odřízněte pásek o požadované délce - po obvodu + 10 cm na spoj.Šířka proužku se rovná výšce prstence + 10 cm. V dolní a horní části ohněte strany o 5 cm podél okrajepruhy tvoří stejnou stranu.Do boční příruby vyvrtejte otvory pro utahovací šrouby.Řezejte horní okraj každých 20–25 cm (méně, pokud je průměr kroužku malý).Nyní můžete pruh ohnout - dostanete prsten.Ale je to velmi nestabilní - "hraje".Tuhost může být udělována dřevěným rámem.

Formy na betonové prsteny mohou být vyrobeny z ocelového plechu

Nařezané kusy dlouhé 20-25 cm z tyče.Upevněte je pod boky, vyvrtejte do kovu díru a na šrouby našroubujte profily tyčí.S délkou tyčí 20-25 cm nebude tvar kulatý, ale mnohostranný.Pokud je to pro vás kritické, můžete řezy provádět častěji, zkrácení tyčí.Je také nutné zvýšit výšku.K tomu se také používají tyče.Musí být upevněny častěji - aby se stěny neohýbaly.

Pokud víte, jak používat svařování, můžete jít i opačně.Kromě plechu je zapotřebí profilovaná čtvercová trubka.Přibližuje se 15 x 15 mm nebo 20 x 20 mm.Nejprve musíte ohýbat čtyři identické půlkruhy z profilové trubky.Čtyři velké jsou pro vnější bednění a čtyři menší pro vnitřní bednění.Přivařte kovové oblouky k obloukům.

Jako základ použijte oblouky z profilové trubky

Z dřevěných desek nebo tyčí

Pokud pracujete se dřevemjednodušší je možné sestavit formy pro železobetonové prstence ze dřeva.Jsou sestaveny z úzkých prken, upevněných pod a výše prstenem.Kroužek může být vyroben z kovu, například ohnutýprofilovaná trubka.Může se ohýbat na ohýbači trubek s požadovaným poloměrem zakřivení.

Formy na výrobu prstenů mohou být vyrobeny ze dřeva

Pokud je vaším koníčkem družstvo, můžete také vyrábět dřevěné oblouky.Materiál není tak důležitý.Pevnost a tuhost získané formy je důležitá.Vezměte prosím na vědomí, že hrana je připevněna mimo větší bednění a uvnitř menšího bednění.

Důležité!Chcete-li bednění snadno odstranit, před nalitím formy jej namažte.Pokud plánujete používat betonové prstence pro studnu s pitnou vodou, můžete použít slunečnicový olej.Pokud se předpokládá nějaký druh technické konstrukce, lze jako mazivo použít těžbu smíšenou se strojním olejem nebo motorovou naftou (nebo čistým strojním olejem).