Kutilský plot: z prken, větviček, větví

První dojem z domu a chaty děláme před vstupem na území, někdy předtím, než uvidíme samotný dům.První, který upoutá vaše oko, je plot.Všechno ostatní je po a první dojem je z plotu.Rád bych se zastavil u některých, byť levných, ale atraktivních: originální nápady vždy přitahují oko.Jedním z nejzajímavějších je proutěný plot nebo plot proutí.Kromě toho jsou tkané nejen z vinné révy nebo větví: z prken jsou pruty a z prutů z PVC.Všichni vypadají jinak, ale zajímavě a neobvykle.

Z jakého je proutěný plot vyroben

že existují dva druhy proutěného plotu - „proutí“ - z větví a „proutí“ - z prken.Technika výroby je velmi podobná, protože se oba týkají proutěných plotů.

Toto je proutí z větviček nebo větví

Toto je proutěný plot z prken

Co je cop z

Nyní o tom, z čeho lze takové ploty vyrobit.Plot z desek - rakouský proutěný - je nejčastěji vyroben z borovicové desky o tloušťce 20-25 mm, šířce asi 100 mm.Materiál - nejčastěji -borovice.Je cenově dostupnější, obsahuje velké množství pryskyřic, protože má delší životnost.Pro prodloužení jeho „životnosti“ však bude užitečné malovat sloučeniny s antimykotickými vlastnostmi.

Sloupky pro takový plot jsou vyrobeny z tyče o rozměrech nejméně 80 x 80 mm, ale jsou odolnější z profilované trubky.Velikost 60 x 80 mm nebo 40 x 80 mm, můžete vzít čtverec.Záleží na tom, jak desku napravíte.Rozpětí mezi podpěrami je 2,5 - 3 metry a mezi nimi je umístěno střední rozpětí - od tyče 40 x 40 mm nebo tak.Přesné rozpětí je určeno místně a často závisí na flexibilitě desky.

Aby kovové sloupky nezkazily obraz, jsou zakryty deskami, které jsou upevněny čepy s podložkami.Můžete si vytvořit základnu a sloupy z cihel a mezi nimi - proutí - vertikální nebo horizontální - záleží na vašich přáních.

Prýmek na kamenných pilířích

Co použít pro wattle

Zajatci se vyrábějí z mladých letitých výhonků několika druhů dřeva.:

 • vrba (beton);
 • líska (líska);
 • vrba (redskin);
 • ​​
 • osika;
 • bříza;
 • tyč z PVC.

Nejlepší jsou vrba a líska.Jejich jádro je husté, a proto jsou řetězce operací pevné.Zbývající plemena rychle ztratí svůj vzhled a sílu.

PVC wattle je trvanlivý a docela atraktivní

PVC wattle rod se objevil teprve před několika lety.A i když to není přirozené, je to v dobré poptávce: dřevo, i po několika letech zpracované, ztrácípřitažlivost.Plast se nebojí ani slunce nebo mrazu, po dlouhou dobu nezmění svůj vzhled.Jeho minus - musíte si ji koupit, zatímco révu lze řezat.

Příprava prutů

„Čistič“ pro kůru

Výhonky se sklízí brzy na jaře nebo na podzim, jejich tloušťkaod 1 cm do 3 cm. Na malých plotech - do 1-1,2 m výškových tonických prutů - 1-2 cm, na vyšších - ty, které jsou tlustší.

Je lepší strhnout kůru na pruty a přikrýt je skvrnou nebo dřevěným olejem.Hnědou barvu můžete získat namočením prutů do manganistanu draselného, ​​šedé do síranu měďnatého.

Můžete použít výhonky bez kořene, ale pak kůra začne odlupovat, vzhled bude neatraktivní.Je výhodnější loupat kůru štípanou silnou větví nebo „čističem“ (viz foto).Je snadné vyrobit z vhodné velikosti větve.

Pokud plánujete plot později, svazky větví jsou položeny v suterénu.Před použitím tyčinek na týden vložte do nádoby vodu a pravidelně ji přidávejte.Tyče bobtnají, pružnost se k nim vrací, kůra se snáze čistí.Pokud proces jde příliš tvrdě, můžete větve namočit na další týden.Mělo by to jít jednodušší.Chcete-li to opravdu usnadnit, můžete stát nad párou.Pak se kůra odstraní jako banánová kůra, ale proces „stoupání“ způsobuje potíže.

Sloupy

Základem jakéhokoli plotu jsou sloupy.Mohou být vyrobeny ze silných, rovnoměrných větví nebo kmenů mladých stromů.Průměr - asi 5 cm a více, pokud plánujete plot s vysokým proutí.Vjejich hloubka je zasypána nebo zatloukána nejméně 50 cm, instalační krok - asi 50 cm, možná více či méně - závisí na stupni flexibility připraveného vinného révy.

Aby póly vydržely déle, jsou ošetřeny baktericidními impregnacemi, konce jsou spáleny na kůlu (metoda dědečka), ponořeny do horkého bitumenu a namočeny na několik dní do roztoku síranu měďnatého.

Pokud umístíte proutěný plot pro vnější plot webu, je lepší použít jako sloupy dřevěné nebo kovové trubky.Pokud je tkaní vodorovné, není na průřezu trubice důležitý - v tom smyslu, že se vejde jak kulatý, tak čtvercový.I při kole bude práce snazší.A s vertikálním tkáním je výhodnější umístit sloupy z profilové trubky.K nim jsou připevněny příčky a na hladké hraně je snazší.

Druhy tkaní

Obecně se doporučuje zvládnout výrobu wattle od nejjednoduššího schématu - přes sloup.Téměř každý to dělá a vypadá to dobře.

Začněte s takovým jednoduchým tkáním

Poté, co uděláte několik plotů, můžete přejít ke složitějším vzorům.Na fotografii je několik schémat.

Vzory tkacích plotů z větviček a prutů

Změny vzorů tkaní

Jaksamostatně vyrobte proutěný plot

Budeme uvažovat o nejjednodušší variantě - obyčejném proutí.Nejprve můžete trénovat v malém kousku - zvládnout techniku, pak můžete začít seriózní stavbu.Například pro trénink si můžete udělat plotpostele nebo květinová zahrada.

Horizontální tkaní

Vjíždíme do země šest více nebo méně tlustých kolíčků ve vzdálenosti 30-40 cm. Vezmeme první vinnou révu a mezi sloupy položíme „had“.Réva se střídavě ohýbá kolem sloupů vpředu a vzadu.

První tyč je položena

Druhá tyč je položena zrcadlovým obrazem ke dnu.Pokud to začíná zezadu, další se položí dopředu.

Druhou tyč tkát opačně

Pokud je třeba spojit dvě vinné révy, provede se to na nejbližším sloupku.Následující je jednoduše naskládáno jako pokračování předchozího.A lepicí konce jsou odříznuty poté, co je vše sestaveno.

Třetí a všechny liché řádky se hodí jako první, čtvrtý a sudý řádek jako druhý.Obecně střídáme začátek, buď před sloupkem, nebo za ním.Pravidelně, v průniku vinic a poblíž sloupů, zaklepali paličkou - dřevěným kladivem, utěsňujícím řady.

Střídáme každého následného losina

Toto je horizontální plotový plot.Může to být spojité, nebo možná štítové.Při kontinuálním tkaní jsou kolem obvodu instalovány sloupy, mezi nimi, jedna po druhé, jsou tkané révy.Ukázalo se, že je to téměř pevná zeď - konce jsou zobrazeny v jednom směru a tam jsou nakloněny šikmo, takže není vidět.

Pokud neexistuje silné víno, můžete dát najednou celou hromadu tenkých větviček.Je nepravděpodobné, že někdo z nich odstraní kůru a pevný plot nebude fungovat, ale malý plot je snadný.Vypadá to jako plot z větviček dekorativně,udělej to sám, snad ještě jednodušší.

Je možné použít mnoho tenkých větví

V sekci výroby panelů jsou vyrobeny určité délky.Nastavte požadovaný počet sázek - 4 až 6 kusů, mezi nimi se tkají révy.Po dosažení požadované výšky jsou konce vyčnívající po stranách odříznuty.

V případě potřeby se okraje prutů přibijí kolíky ke kolíkům.Ukázalo se, že takové štíty jako na fotografii.Velikosti se mohou lišit - více či méně závisí na přání a druhu plotu.

Vytvořte štíty, jako jsou tyto

Po sestavení požadovaného počtu štítů se nasadí a nasadí špičaté konce do země.Pilíře umístěné poblíž mohou být připojeny - pro větší stabilitu.Ukázalo se to proutěný plot štítu.Podívejte se na video, kde je příklad montáže štítů pro wattle.

Instalace vodního plotu lze také provést pomocí kovových stožárů.Nejsou žádné speciální technologie:

 • vyvrtáme díry pod hloubkou mrazu,
 • hodíme kbelík suti, beranu,
 • položíme tyč, postavíme ji na výšku a zkontrolujeme svislici;
 • jsme betonovali;
 • K sloupu připevňujeme hotové štíty.

Jedna z možností takové instalace ve videu.

Při použití stejné technologie je proutěný plot vyroben z desek.Pouze splétaná prkna a rozpětí mezi sloupy dělají více.

Vodorovné pletení z desek

Vertikální tkaní

Pruty v proutěném plotu mohou být také uspořádány svisle.V tomto případě jsou přibity ke sloupům.tři až pět příčníků.První příčný nosník je asi 10 cm nad úrovní terénu a poté s požadovaným stoupáním.

Tkejte takto: jeden konec tyče spočívá na zemi, například ze strany, která je vám nejblíže.Pak se ohněte, střídavě se táhněte mezi tyčemi.Následující úniková pozice na druhé straně.Ukázalo se to v zrcadlovém obrazu s předchozím.A alternativní - přední /zadní.

Proutěný plot se svislým tkáním

Vzhledem k tomu, že réva má znatelný rozdíl ve velikosti nahoře a blízko kořene, jsou obráceny v párech, poté se silným okrajem, a pakdolů.Pak dostaneme stejnou hustotu nahoře a dole.Pokud tak neučiníte, bude to dno hustě, zřídka nahoře.Jak tkát svislý wattle, dívat se na video - mistrovskou třídu od osoby, která vlastními rukama vytvořila více než jeden proutěný plot.

Vertikální a proutěný plot je vyroben z prken.Aby byl vzhled organický a aby se prodloužila životnost desek, jsou vrchní desky pokryty deskou nacpanou nahoře.Konce jsou přibity.To vám stále umožňuje opravit desku, což je užitečné v této verzi - někdy vypadnou ty volné.

Jak vyrobit vertikální proutěný plot z desek

Desku můžete upevnit ke spodnímu příčníku.Pouze nad nebo pod: aby dřevo nevedlo při změně vlhkosti.Další bod: pokud ji vyrobíte ze surové desky, stojí za zvážení, že po sebrání všeho nejdříve bez mezer, po zaschnutí budete mít mezi deskami mezeru 1 cm, což platí také pro horizontální a vertikální modely.

Jeden zmožnosti

Horní a spodní příčníky mohou být vyrobeny z profilové trubky.Jedná se o spolehlivější materiál, který také zaručuje větší stabilitu.

Další možnost

Photo Ideas

Zdá se pro mnohé, že plot tkaných větviček a větví jepouze dekorativní plot, který nemůže plně chránit místo.Pokud se podíváte na další fotografii, můžete o tom pochybovat.Páni takový plot a téměř neprůhledný.

Plnohodnotný plot, ne horší než ostatní

Hlavní věcí v této záležitosti je důkladný přístup.Umístěte sloupy, mezi nimiž bude vše velmi těsně opleteno.Životnost může být malá, ale náklady jsou minimální.Navíc, jak materiální, tak dočasný.

Pokud je obvyklé tkaní již snadné, můžete zkusit něco mimořádného.Například proutěný plot větví umístěných šikmo.A také to nelze nazvat frivolní strukturou.

Toto je proutěný plot, který je obtížnější provést

Existuje další zajímavý způsob tkaní - pigtail.Cvičením v malých oblastech můžete udělat něco ambicióznějšího.

Složitější metody, ale také krajší

Pokud potřebujete dekorativní plot na zahradě, v zahradě, na zahradě, může být plot z větví vzácný.Používají se i poměrně silné větve, ale musíte s nimi okamžitě pracovat, dokud nemáte čas na zaschnutí, nebo pak se ohněte.

Plotkutilský doutník může být také vyroben ze silných větví

Mimochodem, pokud používáte čerstvě nařezané větvičky vrby a přilepíte je na zem, po chvíli můžete získat živý plot: vrba dokonale přežije.Může se to ukázat jako následující.

Tkáním vrbového plotu získáte plot

Při výsadbě živých plotů použijte stejnou techniku ​​tkaní.Vytvářejí je pouze z kořenových výhonků.Jakmile se zalesní, získá se velmi spolehlivý plot.Prorazit to není snadné.

Zajímavá verze tkaní

Další dvě fotografie proutěných plotů z desek. Rozdíl v použití užších a širších desek.V prvním případě je to 100 mm, ve druhém - 150 mm.

Z desky 100 mm

Z desky 150 mm

Plot může být tkaný nejen.Ukázalo se to mnoho zajímavých věcí: altány, chaty, prvky zahradní výzdoby.