Kutilství pro kutily

Cihla existovala daleko od prvního století.Byly z toho postaveny domy v různých zemích a dokonce i částech světa, které přišly s mnoha různými metodami a typy cihel.A i když v samotné technologii existuje mnoho tajemství a funkcí, můžete na to přijít.Nejprve se musíte seznámit s hlavními ustanoveními a terminologií, bez nichž nebude možné pochopit, o co jde.Poté zvolte zednickou techniku ​​a typ obvazu a poté, co začnete praktický rozvoj dovedností.Do-it-yourself zdivo může být provedeno, alespoň ne horší než u profesionálů.Jedinou věcí, kterou amatér určitě získá, je rychlost.Všechny ostatní parametry, podléhající technologii, budou rozhodně horší.

Klíčové pojmy

Chcete-li začít s obecnými pojmy.Každý jistě ví, jak cihla vypadá, že je keramická a že je také silikátová.Ale tady je to, jak se to říkámateriál, není jich mnoho známo.A v popisu technologie zdiva jsou velmi běžné.

Název lícních tvárnic: pastel, lžíce, hrabat

Největší tvář se nazývá " pastel ", střední strana - " lžíce"a nejmenší -"hrot".

Velikosti cihel jsou v zásadě standardizovány (250 * 125 * 66 mm - jednoduché a 250 * 125 * 88 mm - jeden a půl), ale technologie jeho výroby je taková, že se mohou výrazně lišit od různých výrobců: o 2-3 mm v každé z ploch, a to je docela významný rozdíl, vzhledem k počtu kusů v jedné řadě.Proto je před objednáním šarže vhodné změřit vzorky z několika kalcinací, aby se určilo, jak přesně je technologie udržována.

Je také důležité věnovat pozornost geometrii: obličeje by měly být umístěny přesně pod 90 °.Jinak dojde k prasknutí a stěna se může rozpadat.

Druhy zdiva

Stěny z cihel mohou hrát odlišnou roli.V některých případech se jedná pouze o dekorace, v některých - příčkách a někdy i nosných zdech.Na základě účelu a požadované tepelné vodivosti stěn je vybrán typ zdiva:

 • Na půl cihly.Nejčastěji se to dělá tváří v tvář.Tloušťka takové stěny je 125 mm.Chcete-li ušetřit peníze, můžete si dát materiál na lžíci, pak dostanete čtvrtinu cihlové zdi.Pokud jsou taková zařízení nainstalována (v 1/2 nebo 1/4), je v každé 4-5 řadě položena výztužná síť.Je nutné zvýšit tuhost stěny a vytvořit další vazby, které se zvětšujípevnost zdiva.
 • Do cihel.Mohou to být již příčky nebo dvě nosné zdi malých budov.Tloušťka stěny - 250 mm.
 • Jedna a půl, dvě a dvě a půl cihly již nesou zdi.

Druhy cihel: do poloviny cihel, do cihel, jednoho a půl a dvou cihel

Obvazy a názvy řádků

Ačkoli je cihlová zeď tvořena mnoha malými prvky, měla by fungovat jako monolit.Pro zajištění zvýšené pevnosti jsou švy, které jsou v tomto systému slabou stránkou, vyrobeny s přesazením.Specialisté tuto techniku ​​nazývají "oblékání".Zdá se, že spojuje různé prvky do jednoho celku, což vám umožňuje přerozdělit zatížení na velké plochy.

Řádky lžíce a štěrbiny ve zdivu

Cihly jsou uspořádány jinak:

 • , aby bylo zajištěno nezbytné přemístění spároni jsou obráceni k přední straně nejmenší částí - hrabat, takový řádek je volánhrabat;
 • , pokud je otočena dlouhou stranou - lžící - řada se nazýválžíce .

Kromě toho první zdivo - na základně - leží tychkovy, zdivo také dokončuje.A pro něj je použití pevných cihel povinné.

Jednoradový obvaz

Střídavé střídání takových sérií dává velmi dobrý výsledek.Tento způsob obvazu se nazývá jednoradový nebo řetězový obvaz.Praktikuje se na stěnách, které nejsou plánovány na dokončení: vypadá elegantně.Podle takového systému je externí i externía opěrné zdi.

Schémata zednictví

Příklady jednořadých zděných zdí z 1,5 a 2 cihel jsou uvedeny na níže uvedené fotografii.

Jednoradový obvaz ve stěně 1,5 a 2 krypty

V případě položení zdi na dvě cihly se objeví další dva výrazy.Dvě řady vnějších lžic se nazývají versty -vnější verstsměřuje do ulice,vnitřní verst- do místnosti.Používají hladký, dobrý materiál, zvláště pečlivě vybírají ty, které jsou nasměrovány ven.Prostor mezi nimi se nazýváperkuse .Protože je tento prvek uzavřen ze všech stran, můžete použít například materiál nižší třídy.

Všimněte si, že u tohoto zdiva jsou nutné i řezané cihly: poloviny a tři čtvrtiny.Tři čtvrtiny v diagramu přeškrtly kříž na kříž, poloviny v jednom diagonálním pruhu.Jak provést přilehlost příček ke stěnám vytvořeným touto technikou je na níže uvedené fotografii.

Přilehlé stěny s jednořadým obvazem

Úhlové diagramy

V tomto případě je pokládka rohů velmi důležitá.Podle této techniky jsou rohy nejprve vykopány, mezi nimi je napnuta šňůra a poté je stěna položena podle schématu.Rohy jsou však první, které určují, jak správně a rovnoměrně jsou vyhnány, jak hladká bude celá budova.Schéma pokládání rohu do 1 cihly s jednoradovým obvazem je umístěné jako.Pokládka začíná instalací dvou 3/4 kusů, pak jde celá.

Jeden úhel cihel s jednořadým obvazem

posloupnostakce viz video.Velmi podrobné vysvětlení s postupným předvedením postupu.

Stejný systém, ale zeď je 1,5 cihly.Kromě celých, jsou vyžadovány 3/4 a čtvrtiny.Řádek lžíce střídavě zevnitř, poté z vnějšku.

Schéma: úhel jeden a půl cihly s jednoradovým obvazem

Podívejte se, jak se toto schéma zavádí do praxe, viz video.

Při kladení úhlu 2 cihel v první řadě jsou vyžadovány všechny stejné dva tři čtvrtiny a dalších 6 čtvrtin, nebo, jak se říká, chekusek.Ve druhém - jedna ze 3/4 a dvě kontroly jsou již vyžadovány.

Schéma: úhel dvou cihel pro jednořadé obvazy

víceřadé obvazy

Pro víceřadé obvazy několik řad lžic- 6 (pro jednu cihlu) nebo 5 (pro jeden a půl) - rozptýlené jedním poke.První a poslední jsou také dány s hrabáním.Tato metoda je také vhodná pro pokládku vnějších a vnitřních stěn.Pouze jsou obvykle plánovány na izolaci nebo dekorace.

Zdicí zdivo

Aby se zabránilo tomu, aby volně stojící sloupy používaly takový systém, jsou řádky lžíce uvnitř také svázány.K zajištění posunutí spár se používají drcené cihly.

Do-it-yourself zdivo: víceřadé obvazy ve 2 a 2,5 cihel

Ke stěně přiléhající touto metodou dochází také u pervyazky.To poskytuje zvýšenou opěrnou sílu mola.Schémata - na fotografii níže.

Plány pokládky sousedních stěn

Schémata pokládky rohů

A opět o tom, jak dát rohy, ale již s víceřadým obvazem.Pokud je zeď jedna cihla, sudé a liché řádky (kromě prvního) jsou stejné.

Rozložení 1-cihlového rohu s víceřádkovým obvazem

To vše uvidíte ve videu.

Pokud je zeď 1,5 cihly, v první a druhé řadě s hrboly, ale umístěné buď ve vnějším nebo vnitřním verstu.Třetí a čtvrtá řada - výhradně na lžíci.

Uspořádání úhlu 1,5 cihel s víceřádkovým obvazem

Pátá řada se pokládá stejným způsobem jako třetí, šestá - čtvrtá.Dále se systém opakuje.Někdy není zapotřebí víceřadý (s 5 lžícími jedy), ale třířadý systém.Poté se pátý řádek opakuje.

Malta pro zdivo

Cihla se umístí na cementovou maltu.Cement se používá ne méně než M400, písek - čistý, rokle.Poměry pro specifikovanou značku jsou 1 až 4 (pro m500 - 1: 5).Hnětení se provádí ručně nebo pomocí míchačky betonu, ale pořadí se nemění.

Nejprve se prošije písek, přidá se pojivo, vše se míchá v suchém stavu, dokud není dosaženo jednotné barvy.Pak přidají vodu.Jeho množství je 0,4 až 0,6 dílů, ale podívejte se na plasticitu řešení.Je vhodnější pracovat s plastovou maltou než s tvrdou maltou, ale při pokládce dutých cihel se v tomto případě spotřeba malty výrazně zvyšuje: vyplňuje dutiny.V tomto případě je praktičtější vytvořit tvrdé řešení.

Technika zdiva závisí na konzistenci malty

ke zlepšení plasticity a pohodlnější práci se do směsi přidává vápno, jíl nebo tekutý prací prostředek (můžete použít mýdlo na ruce nebo ve velkých bankách).Množství aditiv je poměrně malé - ne více než 0,1 dílu, ale vlastnosti roztoku se výrazně zlepšují: je snazší stohovat, nestrvá se déle.

Stojí za varování: nemíchejte velké objemy najednou.Hnětení se musí používat po dobu dvou hodin.A v poslední půlhodině s ním může být obtížné pracovat: může začít s oddělováním vody nebo se může začít tuhnout.Závisí to na povětrnostních podmínkách a kvalitě cementu, na důkladnosti šarže.Pokud je položení cihel vlastními rukama první zkušenost v této oblasti, dopadne to pomalu.Proto je lepší, aby části roztoku byly malé.

Přibližná spotřeba malty

Často pro začátečníky, kteří plánují položit cihlu sami, vyvstává otázka: za jaké teploty mohu pracovat.Při vyšších teplotách je možné pracovat bez speciálních aditiv.V nejlepším případě - ne nižší než + 7 ° C.Toto je práh, při kterém cement normálně tuhne.Při nižších teplotách se proces kalení prakticky zastaví, v důsledku čehož se může roztok rozpadat a pevnost stěny bude nízká.Ke snížení lišty existují speciální protimrazové přísady, ale náklady na takové řešení jsou již vysoké: cena těchto přísad je značná.

Technika pokládání cihel

Před použitím se malta promíchá, protože těžké částice mohou spadnout, avoda stoupá.Smíšený roztok se umístí do kbelíků a převede se na místo zdiva, kde je distribuován.Okamžitě položte proužek roztoku - postel - na jednu řadu.Pod řadou hřebenů je šířka lůžka 200 - 220 mm, pro lžíci - 80 - 100 mm.Pokud je šev zcela vyplněn, ustupuje od okraje asi 10-15 mm, výška malty je 20-25 mm, což při pokládce poskytuje šev 10-12 mm.Před instalací cihly se malta vyrovná stěrkou.

Existují tři techniky pro zdivo.U rigidního neplastického řešení se používá technika „hold-down“.V tomto případě jsou švy zcela zaplněny.Pokud je roztok plastový, použijte techniku ​​„end-to-end“.

Technika „zednického“ zdiva

Jak již bylo uvedeno, tento způsob zdění se používá s plastovou maltou.Musí být mobilní, snadno použitelný a přemístitelný.Toho se dosáhne přidáním přísad.Roztok můžete rozložit okamžitě na celý povrch stěny: přísady vám umožní prodloužit dobu před nastavením.

Lůžko se pokládá o tloušťce asi 20 mm, od okraje zbývá asi 15–20 mm.Toto odsazení vám umožní vyhnout se vtlačení roztoku na přední povrch, ale zároveň zůstanou okraje švů často nenaplněné.Tím se významně snižuje pevnost stěny, protože v oblastech se seismickou aktivitou je zakládání pokládaných řad (vnějších a vnitřních) touto metodou zakázáno.

Když položili řadu lžíce, vzali si cihlu a drželi ji s mírným sklonem.Vedou k již položeným, ve vzdálenosti 8-10 cm začnou zvedat okraj (poke)řešení.Při spojení se ukáže, že šev je již částečně vyplněn.Cihla se trochu přitlačí (usadí se) a přitlačí na postel.Přebytek se odstraní stěrkou a odešle buď do kbelíku nebo na zeď.

Technika pokládky cihel „end-to-end“

U této techniky se často ukazuje, že vertikální spáry jsou vyplněny pouze částečně.Proto se tato metoda nazývá také „pustina“.Jsou vyplněny, když položíte postel do další řady.Pokud technika dosud nebyla vypracována, je lepší vyplnit švy před položením další řady: dutiny snižují pevnostní a tepelně izolační vlastnosti.

Když položíte řetězec řádků, všechno je úplně stejné;Kecy zapadají jako řada řádků, a pak se stisknou dlaní.Je nutné zajistit, aby všechny kameny byly na stejné úrovni.Dělají to pomocí úrovně budovy a svislost stěny se kontroluje ohybovou čarou každé 3 až 4 řádky.

Technika „přidržování“

Při práci s dutými cihlami se obvykle používají tvrdá řešení.V tomto případě se cihla používá s technikou „hold“.V tomto případě musíte také pracovat se stěrkou.

Postel je umístěna ve vzdálenosti 10 mm od okraje, tloušťka je stále asi 20 mm.Protože taková kompozice se neroztahuje dobře, je hrabána k okraji pokládané cihly s hranou nástroje.Levou rukou vezmou cihlu a přitlačí ji ke stěrce, zatímco ji vytáhnou nahoru.Současně pokračují v lisování cihlou a dosahují požadované tloušťky švu (10-12 mm).

Technika zády k sobě

Přebytečný roztok se vybere zednickou lžící.Poté, co jste položili několik úlomků, udělejte úroveň kontrolou vodorovnosti řádku a poklepáním na držadlo stěrky vyrovnejte polohu.Roztok, který byl vytlačován, byl vybrán.Ukázalo se, že jde o husté zdivo, ale tento proces trvá déle: je zapotřebí více pohybů.

Míchání s ořezáváním

Průměrná metoda výkonu je narážení s ořezáváním švů.Při této metodě se lože položí těsně k okraji (10 mm), jako při pokládce, a způsob pokládky je od konce do konce: vrhli maltu cihlou, vložili ji, přitlačili dolů a odstranili přebytek.Pokud není zeď následně plánována tak, aby byla dokončena něčím, po několika řadách je nutné vzít spár - speciální nástroj a dát švům požadovaný tvar (konvexní, konkávní, plochý).

Jak vidíte, jedná se o určitý druh symbiózy.Pro pohodlnější práci je řešení také vyrobeno s „střední“ plasticitou.Pokud je příliš tekutý, stéká dolů po zdi a zanechává pruhy, takže je třeba ho hnětit o něco hustší než při pokládce od začátku do konce.

Zdivo udělej si sám: nástroje, řád a vlastnosti

Nyní, jak položit cihlu vlastníma rukama, máš nápad, musíš mluvit o postupu a některých technických nuancích.

Hrubý seznam nástrojů pro zdivo

Začněme tímto nástrojem.Budete potřebovat:

 • zednické lžíce - k nanášení a vyrovnávání malty na cihly;
 • míchačka na beton nebo nádoba na míchání malty;
 • maltová lopata - pro hnětení a pravidelné míchání;
 • dvě až tři kbelíky na maltu;
 • pro kontrolu svislosti stěn a rohů;
 • úroveň konstrukce pro kontrolu vodorovného položení řady;
 • ​​
 • kotevní šňůra - pro porážení řad;
 • výšivky (pro formování švů);
 • krumpáčové kladivo pro lámání neúplných cihel (poloviny, 3/4 a chekushek - 1/4);
 • Pravidlem je kovová nebo dřevěná vodorovná lišta pro kontrolu roviny stěny.

Následuje popis technologických funkcí.Za prvé: před použitím je vhodné cihlu namočit.To platí zejména v horkém a suchém počasí.Pak bude méně „vytáhnout“ vlhkost z roztoku.Pokud vlhkost nestačí, cement nebude schopen získat požadovanou pevnost, což ovlivní pevnost budovy.

Nejprve jsou vytlačeny dva rohy, poté jsou spojeny několika řadami cihel

Za druhé: rohy jsou nejprve vytlačeny ven.První dva první.Jsou spojeny 2-3 řadami cihel podle zvoleného zdiva.Pak je třetí roh vyhozen.Druhá a třetí jsou také spojena několika plnými řadami.Po nastavení čtvrtého rohu a uzavření obvodu.Proto je nutné postavit zdi, obejít je po obvodu a nevytvářet zdi zase.To je jedna z nejčastějších chyb.

Za třetí: existují dvě technologie řízení.První hřebíky se vloží do švů rohů, ke kterým jsou připevněny tkaničky.To musí být vytaženo takpoznamenal si horní okraj cihly a také omezil vnější (a v případě potřeby vnitřní) povrch stěny.

Uspořádání pro připevnění kotevního lana

Druhým způsobem je použití dřevěných nebo kovových řádů.Jedná se o rovnou tyč nebo roh, na které se nanáší značky každých 77 mm - nebezpečí na dřevo nebo řezy na kovu.Označují požadovanou tloušťku řady: výška cihly + šev.Instalují se pomocí plochých montážních držáků, které jsou zasunuty do švu.V případě potřeby jsou pak jednoduše odstraněny a přeskupeny výše.

Existuje i jiná cesta - roh zedníka.Má na jedné straně štěrbinu, do které je připoutáno."Sedí" pod úhlem k řešení.

Porážení řady pomocí rohu zedníka

Nevýhodou této metody je stejná situace, jako je pouze hřebík ve švu: výška řádku by se měla při odvozování úhlů ovládat „ručně“..S nedostatkem zkušeností (a kde je získat, pokud je zdivo provedeno poprvé sami) je obtížné.Mít (dělat si) objednávku je o to snazší.

Začtvrté: příprava neúplných cihel.Jak jste viděli, při pokládce používají poloviny, tři čtvrtiny cihel a šeků - 1/4 dílů.Aby se práce nezpomalila, musíte před zahájením zdiva je připravit.To se provádí krumpáčem.Při přípravě je vyžadována vysoká přesnost ve velikosti, jinak obvaz selže.Pro snazší ovládání délky jsou na rukojeti vyznačeny odpovídající délky.Nasazení pera na cihlu, na toudělejte značky na obou stranách lžíce.Poté, co připevnili čepel krumpáče ke značce, zmlátili na zadní straně kladivem a udělali škubnutí.Když udělali zářezy na obou lžičkách, silným úderem vybuchly cihly.