Laminovaná dřevotříska: výrobní technologie, aplikace, výběr

Daleko od každého může samostatně vyrábět dřevěný nábytek - jsou potřebné určité dovednosti.I s truhlářskou deskou musí být člověk schopen pracovat, a ještě více s řadou.Mnohem jednodušší je tomu u nábytku z laminovaných dřevotřískových desek.Jedná se o deskový materiál s již zpracovanou přední stranou.Vše, co potřebujete, je smontovat řezané díly.Situace je ještě jednodušší s dekorací místností: hotová dřevotříska je upevněna na bedně, švy jsou ozdobeny ozdobnými proužky.Zde o tomto materiálu - laminované dřevotřískové desce a pojďme si promluvit.

Technologie výroby

Pro výrobu laminované dřevotřískové desky (dřevotřískové desky) se používá prvotřídní výchozí materiál - dřevotřísková deska.Mělo by to být bez známek manželství, stratifikace, cizích inkluzí atd.Destičky jsou rozemleté ​​a poté přiváděny do lisu, kde probíhá proces laminování.

List dřevotřískové desky je potažen speciálně upraveným papírem.Zbarvení se může lišit - od monofonního, ale obnovujícího sepřírodní materiály: dřevo různých druhů, kámen, korek atd.Možná s nějakým vzorem.Papír je nasycen melaminem - látkou, která se nerozpouští ve vodě a ve většině rozpouštědel.Díky této impregnaci se laminovací papír stává silným a odolným vůči vlhkosti.

Melaminový papír se umístí na připravený list, poté se zavede do lisu

Připravený dřevotřískový list se umístí do zvláštního lisu a na něj se umístí list melaminového papíru.Dále tisk vstoupí do záležitosti.Jedná se o dvě vodorovně umístěné desky.Na spodní povrch horní desky se v případě potřeby aplikuje strukturovaný vzor napodobující strukturu dřeva, kamene atd.Uvnitř lisovacích desek cirkuluje olej předehřátý na vysoké teploty (140 - 230 ° C).

Struktura a barva dřevotřískové desky se mohou lišit

Dolní pohyblivá část lisu zvedá materiál, který je na něj položen, a na několik sekund jej přitlačuje k horní části.tisk.Tlak je vysoký - více než 20 Atm, takže aplikovaný strukturovaný vzor je stlačen v desce.Současně se zahříváním roztaví melamin a povrchová vrstva „základní“ dřevotřísky.Melamin proniká na povrch a pevně a pevně fixuje papír k materiálu.Po vytvrzení melaminu se na povrchu vytvoří silný, tuhý film, který je obtížné poškodit i při ostrém a tvrdém filmutvrdé předměty.Proces se na druhou stranu opakuje a poté se okraje zpracují.

Vlastnosti

Vzhledem k tomu, že dřevotřísková deska je vyráběna na bázi dřevotřísky, jsou některé vlastnosti a vlastnosti „zděděny“ od základního materiálu.Pojivo zůstává stejné - může obsahovat fenolové pryskyřice.Proto je třeba sledovat emise formaldehydu.Pokud tento indikátor není v informačním listu uveden, musíte přiblížit hromadu materiálu a vyhodnotit zápach.Pokud je dřevotříska vyrobena na bázi desek s emisní třídou ne vyšší než E1, nebudete moc cítit.Pokud je cítit zápach, pro ujištění, že materiál byl přijat pouze z výroby, a po pár dnech /týdnu /měsíci nezbylo z vůně nic, doporučujeme vám, abyste nereagovali.Normální materiál necítí - je to axiom, který nevyžaduje žádný důkaz.

Co je třeba hledat při výběru dřevotřísky

Film uložený na povrchu přesto opravuje mnoho ukazatelů:

 • Laminované dřevotřískové desky normálně tolerují pravidelné mokré čištění.Je-li nepromokavý materiál laminován s kvalitně lepenými hranami, může být po dlouhou dobu ve vysoké vlhkosti bez jakýchkoli významných změn geometrie.
 • Vrstvená dřevotříska je odolnější vůči ultrafialovému záření, vysokým teplotám,mechanické namáhání.Samozřejmě byste neměli kladivo na povrch kladivem, ale takový povrch bez problémů zvládne opakovaný pohyb obyčejných předmětů.
 • Snadná péče.Tuhý a hustý film vám umožní snadno odstranit veškeré nečistoty, protože nejsou absorbovány, ale zůstávají na povrchu.
 • Různorodý design.Fólie mohou být monofonní, libovolné barvy z palety, plus s různými efekty - metalické atd.Hodně imitace dřeva, trochu méně kamenná keramická dlaždice.Stále můžete najít různé geometrické nebo rostlinné vzory, ale existuje jen málo z nich, takové desky jsou vyrobeny nebo přivedeny na zakázku, takže je nemusí trochu stát.

Současně zůstává ohybová pevnost stejná jako pevnost konvenční dřevotřískové desky a závisí na kvalitě výchozího materiálu.

Ruští spotřebitelé jsou obeznámeni s výrobky Lamarty vyrobenými v továrně na překližku Syktyvkar.LDSP Lamarty (Lamarti) vám umožňuje vytvářet originální dekory a nábytek.

Dřevotřísková deska Lamarty.Účinek skutečného mramoru

Dekor „Chinon“

Jak si vybrat kvalitní dřevotřísku

Při výběruLDSP, kromě „vůně“ materiálu, určování shody emisí formaldehydu, je třeba věnovat pozornost i čelní straně desky.Materiál by měl být hustý, bez velkých dutin.Čipy musí být komprimoványmezery jsou vyplněny pojivem.Přítomnost dutin jakékoli velikosti je známkou nízké kvality.

Dolní vzorek je hustší.Klíče do něj nelze vložit

Při pokusu o vložení pevného předmětu (například klíč ke dveřím) na konec musí konec zůstat neporušený.Pokud během takové zkoušky postřikují třísky, má výchozí materiál nízkou kvalitu.Bude obtížné dokonce dotáhnout šrouby /šrouby do takové desky jednou - mohou se rozložit a vyletět.Nemluvíme o opětovném sestavení.

Je nemožné vyrobit dobrý nábytek z dřevotřískových desek nízké kvality

Pokud si koupíte dřevotřískové desky pro výrobu nábytku sami, zkuste najít materiál s vysokým obsahem břízy.Liší se hustotou, a tedy i hmotností - deska stejné velikosti a tloušťky váží o 30-40% více.Nakonec je problematické řídit i šídlo, ne jako klíče.Co je dobré pro tento typ dřevotřísky pro nábytek?Vzhledem k tomu, že jsou v něm otvory správně vyfrézovány, šrouby se ani po opakovaném zašroubování nevyrovnají.

Druhy povrchů

Kromě různých barev může být přední povrch dřevotřísky různý - hladký, opakující texturu dřeva nebo kamene, jakýkoli jiný.Abychom okamžitě pochopili, jak laminovaný povrch vypadá, byl vyvinut nápis pro nejběžnější vzory.Často bylo nalezeno:

 • SM - hladké,lesklá, barva může být libovolná, včetně „dřeva“, ale nejsou zde žádné charakteristické nepravidelnosti a výčnělky;
 • SE - deska s barvou a povrchem napodobující strukturu dřeva;
 • PE - mírně skvrnitý, podobný kůře pomeranče;
 • PR - porézní, připomínající strukturu kamene.

Druhy povrchů dřevotřískové desky Egger

Existuje mnoho dalších.Velké podniky specializující se na výrobu dřevotřískových desek mají desítky typů povrchů.Například na výše uvedené fotografii je řada povrchů laminovaných panelů, která nabízí slavného rakouského výrobce EGGER.

Použití

Hlavní oblastí použití dřevotřísky je výroba nábytku.Před několika desítkami let tento materiál neměl žádné konkrétní konkurenty: téměř veškerý skříňový nábytek byl vyroben z laminovaných dřevotřískových desek.V dnešní době je stále více nábytku vyrobeno z MDF.Tento materiál je mnohem dražší, ale umožňuje vytvářet nelineární povrchy a vytvářet vzory vysoké složitosti.To vše nelze provést z dřevotřísky.MDF navíc ještě lépe snáší vysokou vlhkost.

Nábytek vyrobený z dřevotřísky v moderním stylu

Avšak vysoké náklady značně omezují distribuci nábytku vyrobeného z MDF.Proto v zásadě vyrábějí kombinovaný skříňový nábytek: rám, police, příčky - odDřevotříska, fasády, desky - z MDF.Rozumný kompromis a není nutné rozhodovat, který je lepší - MDF nebo dřevotříska.

Dekorace stěn s dřevotřískovými deskami může mít moderní vzhled

Druhou oblastí použití dřevotřískových desek jsou dokončovací práce.Desky dřevotřísky mohou být použity k opláštění stěn, aby se zabránilo zarovnání stěny s omítkou.Ačkoli tato úprava nyní není na vrcholu popularity, může být použita v interiérech jakéhokoli stylu.Nejlepší ze všech, panely na bázi dřeva vyrobené z dřevotřísky se hodí do klasického interiéru.Hladce malované možnosti mohou být použity v moderním stylu, moderním, art deco a dokonce i v high-tech.

Dřevotřísková deska: velikosti archů, tloušťka police

Laminátujte standardní archy běžných dřevotřískových desek první třídy.Ve velikosti mohou být přesně stejné jako základní materiál a jeho rozměry normalizuje GOST.Rozměry podle GOST jsou uvedeny v tabulce.

Tabulka velikostí standardních desek /desek z dřevotřísky

Pokud se chystáte vyrábět nábytek, je vhodné vybrat rozměry archu tak, aby byl zbytek buď velmi malý, nebo solidní.- lze použít pro následující výrobky.Ve firmách, které se zabývají řezáním, existují programy, které okamžitě odhadnou rozložení.S jejich pomocí můžete vybrat optimální parametry dřevotřísky.

Pár slov o tloušťce dřevotřísky pro police.Pokud používáte příliš tenký listnebo příliš dlouhou police, při zatížení (a někdy i bez ní) se materiál může ohýbat.Přesná doporučení však nenajdete, protože i v GOST jsou definovány široké tolerance hustoty a tuhosti dřevotřískových desek.Nábytek je však často vyroben z dřevotřísky, takže na základě zkušeností byla vytvořena následující doporučení:

 • o tloušťce 16 mm, maximální délce 600 mm;
 • pro 18 mm - 800 mm;
 • pro 20 mm - 1 000 mm.

Hodně záleží na hustotě desky.

Toto jsou údaje pro police 30 - 40 cm hluboké a pro volné konce (volně ležící na držácích).Se zvyšující se hloubkou se zvyšuje tuhost, což znamená, že můžete police prodloužit.Délka se také může zvětšit, pokud je podél okraje přidána výztuha - ozdobný proužek zašroubujte hřebíkem /šroubem.Ještě jedna věc: doporučené délky jsou uvedeny pro průměrné zatížení.Pokud vyrábíte polici nebo plánujete položit kameny na polici, je lepší udělat silnější krok (1-2 mm).

Výhody a nevýhody

Výhodou dřevotřískových desek je nízká cena, různé barvy a textury, odolnost proti vodě, odolnost proti mechanickému poškození.Obecně je to dobrá volba pro dokončovací práce i nábytek.

Existují také nevýhody:

 • Plechový materiál.Chcete-li vyrábět panely nebo nábytek, musítesnížit.Můžete to udělat sami i s konvenční ruční pilou, ale zároveň se podél okraje vytvářejí laminátové třísky, což nezlepšuje vzhled produktu.Proto musíte objednat řezání dřevotřísky v obchodech s nábytkem.Služba není příliš drahá, ale je to dodatečná cena.

  Jedním ze známých a „drahých“ výrobců dřevotřískových desek je Egger.To je rozdíl mezi materiálem

 • Vrstvený povrch je vysoce odolný vůči vodě a vodní páře.Nechráněný konec však absorbuje vlhkost velmi dobře, v důsledku toho se okraje zvětší.Proto je při řezání stále nutné objednat lemování všech konců.Nechte to být melaminová koncová hrana, ale řez musí být chráněn.
 • Bez ohledu na to, jak dobře byl klín přilepen, vodní pára jím stále proniká.Pokud je nábytek v místnosti s vysokou vlhkostí, okraje v průběhu času bobtnají a vzhled nábytku nebo dekorace se zhoršuje.

  Čím vyšší je hustota a rovnoměrnost struktury, tím silnější a silnější je deska

 • Nábytek vyrobený z dřevotřískových desek je při montáži velmi špatně tolerován.Jakmile odšroubujete šroub, podruhé jej neutahujete: bude to klopýtat.Můžete použít větší spojovací prvky.To do určité míry pomůže.Můžete vyvrtat další díry - vedle centimetru.Jak však víte, nezaručuje to absolutní výsledek.
 • Není možné vyrobit kudrnatý nábytek z laminovaných desek nebo hladkých zaoblených linií - to není materiál.Můžete ozdobit překryvy, doplňky.Žádný jiný způsob.

Obecně lze říci, že dřevotříska je dobrou volbou rozpočtu pro výzdobu interiéru nebo pro výrobu nábytku.