Měkká střecha z válcovaných materiálů (bez tavení)

Většina měkkých střešních materiálů se vyrábí ve svitcích.Jsou určeny pro ploché střechy nebo šikmé, ale s malým sklonem - až 30 °.Zřídka instalují válcované střešní materiály na šikmé střechy se sklonem více než 15 ° - při své vlastní hmotnosti sklouznou ze svahu.Mají nízkou cenu, snadno se instalují, moderní materiály vám umožní provozovat je bez opravy po dobu 10-25 let.Toto je záruční doba poskytovaná výrobci na materiály.Ale jak dlouho bude roletová střecha v provozu, do značné míry závisí na tom, jak je vyrobena.Se špatným výkonem nebudou šetřit ani ty nejlepší materiály.Proto mnoho majitelů chalup nebo soukromých domů dává přednost tomu, aby dělali všechno na vlastní pěst.Budeme hovořit o hlavních bodech instalace rolety s mechanickým upevněním (na hřebíky a šrouby) nebo pomocí tmelu.

Struktura materiálů pro zastřešení rolí

Šířka materiálů pro zastřešení rolí je standardní - 1 metr, délka role se může výrazně lišit - od 7 do 20 metrů, vlastnosti se změní dokonceširší rozsahy.Takže, abyste si mohli vybrat materiál pro roletu, musíte porozumět typům.

Klasifikace podle typu základny

Výběr materiálu role pro měkkou střechu by měl začít vysvětlením jejího základu.Jsou to:

 • Bez základu.Jsou to materiály z recyklované pryže (Izol) nebo bitumenu (Brizol).Existuje nový materiál na bázi butylového kaučuku (Hydrobutyl).Získávají se válcováním drcených surovin prostřednictvím rolí, které tvoří list.Většina materiálů má tloušťku 2 mm.Používají se hlavně ve spodních vrstvách střešní krytiny pro hydroizolaci podkladu.

  Bezpevnostní roletové materiály se používají hlavně jako hydroizolace

 • Na základě střešní desky impregnované bitumenem, posypané minerálním práškem.Výhodou tohoto materiálu je jeho nízká cena, nevýhodou je jeho krátká životnost, špatná tolerance k extrémním teplotám.Rozpadá se při -15 ° C a poi + 50 ° C, což značně zužuje rozsah aplikace podobných materiálů.V dnešní době jsou střešní materiály pokryty převážně přístavbami, a to zdaleka není vždy pravda.

  Střešní materiál se vyrábí na základě stavební desky

 • Na základě tkaných a netkaných materiálů ze skleněných vláken, polyesteru.Nejdražší válcované střešní krytiny jsou vyráběny na bázi polyesteru.Mají vynikající vlastnosti: mají vysokou pevnost v tahu, lze bez ztráty natáhnout o 30%integritu, lze také provozovat v širokém teplotním rozsahu.Na základě skleněných vláken se získá odolný, ale nepružný materiál.Když se střecha pohybuje, může se sundat ze základny, ale ve vzácných případech se zlomí.Netkané sklolaminát je základem nepružného a křehkého materiálu, ale materiály na něm založené pomáhají podšívce.

  Existuje mnoho různých materiálů na bázi skelného vlákna a polyamidu

Nejlepší a nejodolnější materiály pro zastřešení rolí jsou na bázi polyesteru.Jejich životnost je 15-25 let.Jsou drahé, protože se obvykle používají jako vrchní střešní krytina a spodní vrstvy obložení zlevňují materiál, obvykle na bázi skleněných vláken nebo nepodložených materiálů (jako hydroizolační vrstva).

Zde je popsáno zařízení z měkké střechy vyrobené z povrchových materiálů.

Druhy pojiv

Základna válcované střešní krytiny je na obou stranách potažena lepicí ochrannou směsí.Může to být:

 • bitumen (Hydroisol na bázi azbestového papíru, skleněná střešní krytina);
 • dehet, bitumen-dehtové kompozice;
 • kaučuk-bitumenová kompozice (stekloizol)
 • kaučukový polymer;
 • polymer.

Nejlepší vlastnosti kaučukových a bitumenových kompozic.Některé z nich jsou určeny pro použití v silných mrazech - do -40 ° C, jiné dobře tolerují vysoké teploty - do + 150 ° C.

Folgoizol - na jedné straně na asfaltovém polymerním pojivufólie lepená

V regionech s vysokými teplotami existují materiály pro střešní krytiny na bázi fólie - Folgoizol.Asfaltový kaučuk nebo asfaltový polymerní pojivo se nanáší na fólii ze spodní strany.Díky odrazivosti fólie bude teplota střechy o 20 ° C nižší.Přední povrch může být natřen nátěry a laky odolnými vůči povětrnostním vlivům.Folgoizol se ohýbá dobře, stříhá, hřebíky se střešními hřebíky.K dispozici jsou zastřešení (FC) a hydroizolace (FG).

Účel

Sklopné střechy se zřídka skládají z jedné vrstvy.V závislosti na sklonu a složitosti struktury se pokládají dvě až pět vrstev.Dolní se používají k izolaci, udržování tepla a zlepšení zvukové izolace.Nazývají se „podšívka“, v označeních jsou označena písmenem „P“ (na druhém místě je písmeno odrážející účel materiálu).

Co znamenají písmena v označení

Vrchní vrstva musí být odolnější, má hlavní mechanické zatížení, klima a faktory prostředí.Pro tuto vrstvu se používají nejdražší materiály.Nazývají se „zastřešení“ a jsou označeny písmenem „K“.

Zde je popsán postup instalace měkkých živičných tašek.

Druhy ochranného povlaku

Pojiva používaná při výrobě válcovaných střešních krytin vyžadují ochranu před účinky povětrnostních faktorů.Poleva se používá poleva s různými stupni mletí:

 • hrubozrnný (K);
 • jemnozrnný (M);
 • zaprášený (P);
 • šupinatá (H);
 • zvláště odolné vůči zásadám nebo kyselinám.

  Hrubozrnná poleva nejen chrání, ale také dodává dekorativní vzhled

V označení je hodnota písmene označující druh polevy za třetinu.Válcované materiály, které se používají pro obložení, jsou posypány z obou stran jemně zrnitým nebo zaprášeným práškem.Jeho úkolem je zabránit slepení v roli.

Jemně zrnité nebo zaprášené drobky se rovněž nanášejí na zadní stranu materiálu střešní rolety a hrubozrnně nebo šupinatě, což nejen chrání povlak, ale také mu dodává atraktivnější vzhled.Aby byl vzhled ještě estetičtější, posypeme se různými barvami.Obvykle je červená, šedá, vínová, hnědá, zelená a modrá.

Způsob instalace

Většina materiálů pro zastřešení rolí je tavena k podkladu.K tomuto účelu se používají speciální hořáky, které jsou připojeny k LPG válcům.S jejich pomocí se spodní vrstva pojiva roztaví a přilne k podkladu nebo již položenému materiálu.Tato technologie se používá na ploché střechy pokryté železobetonovými deskami (například v garážích).

Způsob montáže válcované střechy na tmel

V soukromé bytové výstavbě jsou ploché střechy u nás velmi vzácné.U malých domů je to obvykle sedlová střecha, méně obyčejně sedlová střecha.Střešní systém a ukotvení těchto střech jsou dřevěné a používají na nich otevřenéoheň - velké riziko a majitelé chalup nebo domků hledají válcovanou střechu, která nemusí být vybočena.Existují také takové materiály.Některé z nich jsou připevněny tmelem, jiné jsou přibity (asi o něco níže).Existují materiály se samolepicí vrstvou.Vše, co je potřeba, je odstranit ochrannou fólii, rozmotat materiál a pevně jej přitlačit.

Zastřešení rolet ze samolepicího materiálu

Podstavec rolety

Povrchové roletové materiály se obvykle pokládají naploché betonové střechy.V některých případech (při opravě střech garáží) mohou být položeny na kovovou základnu.V tomto případě je základem samotný materiál střechy.Vše, co je potřeba, je předběžné ošetření kapalnou hydroizolací.Existují dvě možnosti:

 • Bitumenový primer.Vhodné pro beton a kov.Je připravena - v kbelících, můžete to udělat sami - smíchejte bitumen s motorovou naftou.
 • Penetrace hydroizolace na bázi cementu.Obsahuje polymery, jejichž řetězce blokují póry, kterými vlhkost prosakuje.Toto ošetření výrazně snižuje absorpci vody betonu.Jeho minus je vysoká cena.A druhý - za účelem svařování střešního materiálu shora, musíte střechu potahovat živičným tmelem shora.Drahé potěšení.Ale po takovém ošetření, i když horní vrstvy propouštějí vodu, střecha prostě nemůže prosakovat.Pokud dojde k mírnému zkreslení směrem k odtoku (mimochodem nezbytným předpokladem), voda odejde, téměř bez prosakování.

  Zapnutošikmé střechy pod válcovanou střechou vytvářejí souvislou základnu

U šikmých střech se systémem krokví pro válcované střešní materiály je nutná pevná základna.Nejčastěji vytvářejí nepřetržitou bednu z překližky, OSB, hranových nebo drážkovaných desek.Tyto základny jsou však hořlavé a pomocí hořáku nelze na ně navařit válcovanou střechu.Potom použijte materiály pro válcovanou střechu mechanickou instalací (břidlicové hřebíky) nebo přilepené k tmelu.

Existuje několik dalších možností pro nehořlavé materiály, z nichž můžete vytvořit základnu pro válcovanou střechu - jedná se o ploché břidlice, DSP, GVL a profilované plechy (galvanizované).Na těchto základech se pro upevňovací prvky používají speciální podložky a dlouho špičaté samořezné šrouby s plastovými rukávy.

Příklad spojovacích prostředků pro zastřešení rolí společnosti Technonikol

Jakékoli prefabrikované základny jsou vyrobeny z plechu o tloušťce nejméně 8 mm a jsou pokládány do dvou vrstev.Druhá vrstva je položena tak, že se švy první vrstvy překrývají s vrstvami druhé (s přesazenými švy).

Materiály pro roletu bez fúzí

Není jich mnoho, ale jsou.Způsob montáže - se střešními hřebíky (galvanizovanými širokým plochým kloboukem), na speciální tmel (obvykle na tmel pro flexibilní dlaždice).Některé mají samolepicí základnu chráněnou polymerním filmem.Tato fólie se odstraní během instalace, válí položenou část válečkem z těžkého kovu a snaží se zabránit jejímu výskytuvzduchové bubliny.

Takže materiály, které jsou připevněny k tmelu hřebíky, mají samolepicí základnu:

 • Skleněná izolace.Na bázi laminátu nebo laminátu potaženého bitumenem.Skládaný na bitumenové tmelu.Záruční doba je 5 let.
 • Ruberoid.Na základě stavební desky impregnované tavitelným bitumenem.Namontováno na asfaltový tmel.Záruka - až 5 let.
 • Technoelast Solo.Asfaltové polymerové pojivo je naneseno na polymerní bázi, má zvětšenou tloušťku (alespoň 5 mm), lze jej použít bez dalších vrstev obložení a má zlepšené protipožární vlastnosti.Je položen na tmel s dodatečným připevněním na hřebíky nebo samořeznými šrouby, je nutné roztavení švů.Životnost je 25-30 let.

  Technoelast Solo - pro zařízení válcované střechy z jedné vrstvy

 • Technoelast Titanium.Polymerové pojivo na bázi polymeru.Tento materiál má tři modifikace.Titan TOP a BASE - pro dvouvrstvé zastřešení, Titanium Solo - pro jednovrstvou.Upevnění je mechanické, se spojením švů je životnost 25–30 let.
 • TECHNOELAST-S.Na polyesterovou bázi je naneseno asfaltové polymerové pojivo a na spodní stranu je nanesen samolepicí povlak.Používá se k vytvoření dvouvrstvé střechy, technologie pokládky je nehořlavá.Na spodní stranu je nanesena adhezivní vrstva chráněná polymerním filmem.Před pokládkou je fólie odstraněna, materiál je rozprostřen, válcován válečkem.Teplota pokládky - vyšší+ 15 ° C, při nižších teplotách je nutné materiál zahřívat fénem na budovy.Je možné položit na hořlavý podklad (polystyrenová pěna, dřevěný podklad).Životnost je 25-30 let.

  Roletový materiál na bázi lepidla - Tekhnoelast S

 • Tekhnoelast-Prime.Materiál pro dvouvrstvou válcovanou střechu, přilepenou k tmelu Vishera.Basis - polyesterová tkanina, pojivo - asfaltový polymer.Životnost je 25-30 let.
 • Technoelast-Fix.Materiál pro spodní vrstvu dvouvrstvých systémů s mechanickým upevněním (hřebíky).Asfaltové polymerové pojivo je naneseno na základnu z vyztuženého polyesteru.Vyztužená základna poskytuje zvýšenou pevnost, což umožňuje použití tohoto válcovaného materiálu na šikmých střechách s velkým sklonem.Jako horní vrstva se použije Tekhnoelast EKP (svařitelný).

Jak vidíte, je na výběr.Je pravda, že existují pouze dvě kategorie - velmi levné a drahé materiály, ale můžete si vybrat na základě plánů do blízké budoucnosti.Pokud je vyžadována dočasná možnost - na několik let pokrýt střechu - můžete použít levné materiály.Pokud je střešní krytina uspořádána po dlouhou dobu, má smysl používat drahé.

Instalace nekondenzované rolovací střechy

Bez ohledu na to, jaký bude základ střechy, měla by být rovná, suchá a čistá.Žádné zbytky nebo prach.Pouze čisté věci.

Je možné vyrobit roletu na šikmou střechu, ale budete muset použít určité materiálykteré jsou k tomu určeny a splňují pravidla a doporučení.Jde o to, že válcované střešní materiály mají poměrně solidní hmotu.Bez řádné fixace sklouznou dolů pod vlastní váhou.Aby se tomu zabránilo, je zapotřebí zvláštních opatření.Zde jsou pravidla pro instalaci roletové střechy s mechanickým upevněním:

 • Při sklonu menším než 15% se rouno válí rovnoběžně s rampou.Skládání začíná zdola a pohybuje se nahoru.

  Při sklonu střechy do 15% se válí válcovaná střecha rovnoběžně se sklonem

 • Při sklonu více než 15% se plechy válí nahoru a dolů.Aby se zabránilo sklouznutí pod vlivem gravitace, jsou obvykle umístěny s přesahem přes hřeben.Pokud je to možné, můžete oba svahy převrátit do jedné role.V tomto případě je však ventilační otvor v oblasti hřebene zablokován.Poté pro větrání podkroví je nutné vytvořit samostatné větrací potrubí.
 • Vezměte prosím na vědomí:při použití moderních materiálů pro dvouvrstvý střešní koláč není kolmé uspořádání vrstev povoleno.Pokládání probíhá pouze jedním směrem.V tomto případě by se švy různých vrstev měly vůči sobě posunout.Minimální horizontální posun je 300 mm, svislé spoje musí být od sebe vzdáleny nejméně 500 mm.Pro posunutí švů začíná jedna z vrstev svinutím na polovinu.

  Posun panelů při instalaci střechy s roletou

 • Při pokládce panelů je nutné je rozložit s ohledem napřekrývat se.Boční přesah by měl být nejméně 120 mm, koncový přesah - nejméně 150 mm.

  Přesahy při instalaci střechy z měkké rolety s mechanickým upevněním

 • V místech, kde jsou na střeše nějaké konstrukční prvky (východy z topných a větracích trubek,střešní koberec je vyztužen další vrstvou.Doporučujeme Uniflex EPP nebo Technoelast EPP.
 • Při přiblížení se na svislé plochy (na potrubí, parapet, přilehlou stěnu atd.) Je materiál přilepen k tmelu po celé ploše a pokud možno na povrch.
 • Způsob instalace spojovacích prostředků závisí na úhlu sklonu střechy, výšce budovy a zatížení větrem v oblasti.Nejběžnější instalace je v rozích střechy (krok 25 cm).Zde jsou největší zatížení větrem.O něco méně často jsou upevňovací prvky umístěny v okrajové oblasti (až 35 cm) - zde jsou zatížení průměrná.Nejméně ze všech jsou upevňovací prvky umístěny ve střední části střechy (do 50 cm).

  Schéma instalace spojovacích prostředků

 • Hřebíky se kladivem opírají dozadu nejméně 10 mm od okraje.
 • Každý pásek je připevněn k okrajům a někdy uprostřed.
 • Vodorovné spoje desek jsou upevněny pozinkovanými ocelovými pásy, do nichž se přišroubují šrouby, druhá možnost - hřebíky nebo šrouby s podložkou o průměru nejméně 50 mm.

  Jak upevnit plátno na vodorovné spáry

 • Obvod střechy, podél převisů, kolem všech konstrukčních prvků, podél údolí, zatloukání dodatečných upevňovacích prvků v krocích nepřesahujících 25 cm
 • Kolem trubek malýchnejméně 4 hřebíky jsou vytlačeny do průměru.

Utěsnění vývodu z potrubí

Na místech, kde trubky nebo antény vystupují přes střešní koláč, je položena další vrstva.Přilne k tmelu přímo na základně.K utěsnění průchodu kruhové trubky skrze roletovou nezakrytou střechu dochází pomocí speciálního pryžového prvku.Jedná se o elastickou čepičku s gumovou sukní.Stává se to u trubek o průměru 110 mm až 250 mm.

Tvarovaný prvek pro průchod trubky přes střechu rolety

Gumový uzávěr se natáhne na trubku, spustí se tak, aby sukně volně ležela na základně.Spodní část sukně je potřená tmelem, dobře lisovaná.Po odklonu od okraje sukně 10 mm nainstalujte upevňovací prvky v krocích nejvýše 200 mm. Spoj gumového uzávěru a potrubí je vyplněn vhodným těsnicím prostředkem (u komínových trubek musí být těsnicí materiál odolný vůči teplu).

Dále je na střechu položena střešní krytina, která je navíc upevněna kolem trubky pomocí hřebíků nebo samořezných šroubů s podložkami.Montážní krok upevňovacích prvků není větší než 250 mm, ale kolem potrubí musí být nejméně 4 upevňovací prvky.

Spár se svislými strukturami (sousedící se stěnou, cihlovou trubkou)

Na spoj střechy se svislou stěnou je položena další vrstva podkladového materiálu.Mělo by jít nejméně 250 mm na svislou plochu a nejméně 200 mm musí ležet na rampě.Celý povrch další vrstvy je rozmazanýtmel, dobře lisovaný.Poté je horní část stále připevněna k kovové hranové liště.Upevňuje se na svislou plochu samořeznými šrouby s podložkami o průměru nejméně 50 mm.Spár lišt se stěnou je vyplněn polyuretanovým tmelem.

Příklad spojení svislé stěny

Je-li střecha izolovaná, je možné vyrobit několik dalších vrstev pro zajištění vysokého stupně těsnosti (obrázek výše).Každý z nich jde o 100 mm dále než ten předchozí.Každý je potřen bitumenovým tmelem, ale tyč je přibita pouze na samý vrchol, i když mezilehlé mohou být připevněny šrouby s podložkami se sklonem 200 mm.

Toto jsou všechny hlavní body, které jsou nezbytné při instalaci střechy bez střechy.