Mícháním barev získáte správnou barvu

Práce s barvami je fascinující proces.Pamatujte, jak jste hráli v dětství s akvarely, mícháním barev.Můžete také hrát hned teď.Míchání barev se může hodit při opravách, koníčcích atd.

Základní a sekundární barvy

Jak víte, existují tři základní barvy (červená, modrá, žlutá) a tři doplňkové barvy (fialová, oranžová, zelená).To jsou základní barvy.Jejich kombinací získáte všechny ostatní barvy a jejich odstíny (teoreticky ano, v praxi mírně jiná situace).Na obrázku jsou primární barvy reprezentovány kruhy a další barvy jsou vytvářeny v průsečíku párů.Tyto páry ukazují, jak míchání barev v hlavní řadě poskytuje extra.

Primární a sekundární barvy palety

V praxi je míchání barev zajímavým procesem, ale často je obtížné předvídat výsledek.Pracujeme s barvami, které jsou směsí barvícího pigmentu a pojiva.To znamená, že mají díky své vlastní základně své vlastní vlastnosti.Koneckonců, barvy jsou různé - olej, akryl, anilin atd.V důsledku toho bude výsledek mírně odlišný.Když pracujete s barvami jedné společnosti po dlouhou dobu, můžete téměř přesně předpovědět, co se stane, když přidáte jednu nebo druhou složku.

Rovněž je třeba si uvědomit, že pokud namícháte světlo a ne barvy, bude výsledek jiný.Barvy jsou pouze odrazem světla a ne všechny zákony s nimi pracují stejně.

Získání dalších barev: oranžová, fialová, zelená, jejich odstíny a hnědé barvy

Spárováním základních barev získáme další odstíny:

 • ) Oranžová se získá smícháním červené se žlutou.
 • Fialová barva se objeví, pokud se modrá přidá k červené.
 • Zelenou lze získat smícháním žluté a modré.

Míchání barev by mělo být ve stejném poměru.V tomto případě dostaneme „neutrální“ tón.Pokud vám výsledek nevyhovuje, můžetepřidejte jednu ze složek a „posuňte“ odstín v jednom nebo druhém směru.

Doplňkové barvy a jejich odstíny

Všimněte si, že červená s modrou ne vždy vytváří fialovou barvu.Toto míchání barev často vytváří „bahenní barvu“.Je to proto, že vaše červená obsahuje žlutou, to znamená, že není hlavní, ale pouze jedním z odstínů.Chcete-li získat fialovou, měla by být růžová nebo fialová místo červené.Na druhé straně, míchání růžové a žluté nezíská modrou barvu.Chcete-li získat konkrétní barvu, nejprve experimentujte s malým množstvím barvy.Poté, co jste to zjistili, můžete opakovat požadovaný objem.

Pokud k získaným dodatečným barvám přidáme základní barvy, které jsou již v nich obsaženy, získáme stejnou barvu, ale jiný odstín.Nezavedli jsme nové barvy, jednoduše jsme změnili koncentraci jedné z dostupných.Dostáváme tedy smíšené barvy: žlutooranžová, červenooranžová, červeno-fialová, modro-fialová, modrozelená a světle zelená.

Jak získat hnědou barvu při míchání barev v další řadě

Co se stane, pokud přidáme barvu, která není v dalších barvách?Výsledkem bude směs všech dostupných základních barev a dá nám hnědou barvu (při práci se světlem bude šedá, ale s barvami bude buď hnědá nebo velmi blízkáho).Chcete-li zhnědnout, musíte smíchat všechny základní barvy: žlutá + červená + modrá.Nebo přidejte „chybějící“ k jednomu z dalších:

 • přidat žlutou až fialovou;
 • až zelená je červená;
 • oranžový doplněk s modrou barvou.

To znamená, že chcete-li získat hnědou barvu, můžete smíchat tři základní barvy nebo přidat další k dalším.Zajímavé je, že pokud smícháme stejné světelné vlny, získáme šedé světlo.Ale barvy jsou jen odrazem světla, takže existují určité rozdíly.

Barevný kotouč - jak si ho vyrobit

Pokud jsou barvy - primární a sekundární - uspořádány do kruhu, podle toho, jak se ukázalo, dostaneme tradiční barevný kotouč.Kruh je rozdělen na 12 částí.Na vrcholech trojúhelníku jsou sektory vyplněny primárními barvami.

Sestavení barevného kola

Jejich deriváty, získané ze stejných podílů sousedních barev, ve středu sektoru.Nazývají se „doplňkové barvy první úrovně“.Vpravo a vlevo od nich jsou odstíny, které byly získány přidáním další části odpovídající složky.Takže dostaneme vlastní barevné kolo.

Míchání barev dává barevné kolečko

Poznámka: Míchání barev od různých společností dává různé odstíny.Vytváření barevného kola je proto užitečné, pokud chcete pracovat s určitýmibarvy na chvíli.Když se podíváte na výsledek a víte, jak jste jej získali, můžete pochopit, co můžete přidat, abyste získali požadovaný stín.

Získání odstínů

Všechny barvy, které existují v přírodě, se nazývají chromatické.To je celá paleta barev a jejich odstínů.V přírodě se tři barvy nenacházejí v čisté formě - bílá, černá a šedá.Říká se jim achromatický.Přidáním achromatických barev ostatním získáme různé odstíny.

Každá z barev může být tmavší nebo světlejší

Například růžová se získá přidáním bílé barvy k červené.Pro modrou - přidejte stejnou bílou k modré.A tak se všemi barvami, které jsou přítomny v barevném kolečku.Čím lehčí chceme stín, tím více bílé barvy.Někdy - pro velmi světlé odstíny - je snazší jej získat přidáním požadovaného barviva k bílé barvě.Tyto světlé odstíny se nazývají pastelové.

K získání pastelových odstínů s „prachovým“ efektem se k hlavním barvám přidá šedá barva.Vezměte prosím na vědomí, že lze přidat několik achromatických barev.Například dostali požadovaný „stupeň“ bledě fialové, pak se do něj přidala šedá.Tón byl trochu tlumen.

Jak získat odstíny barev: smíchejte barvu s bílou, šedou nebo černou

V případě potřeby ze nasycenéhobarvy, aby byla tmavá, k základní barvě se přidá černá.Zde byste měli být velmi opatrní, přidat trochu, opatrně za stálého míchání.

Jak smíchat barvy, aby se získala požadovaná barva

Vše, co je popsáno výše, se v praxi snadno implementuje, pokud potřebujete „jednoduché“ barvy, které se získají smícháním základní a doplňkové.Přidejte k nim achromatickou práci.Experimentováním s množstvím „aditiv“ můžete nakonec získat přesně požadovaný odstín.Mimochodem, zkuste najít barvu na malém množství, míchání na paletě.Doma lze paletu nahradit plastovou deskou.Pokud mícháte barvu pro její aplikaci v interiéru (například na zdi), poté, co jste dostali barvu, která se vám líbí, naneste ji na malou plochu a nechte ji zaschnout.Uvidíte, že barva se stala o několik tónů světlejší.A to je třeba vzít v úvahu při vytváření vlastního stínu.

Míchání barev umožňuje získat obrovské množství odstínů z určité sady barev

Jak získat odstíny červené

Pamatujte, že červená je jedna ze tří hlavních barev.Je nemožné získat to smícháním některých barev.Lze jej získat jako pigment z přírodních zdrojů.Používáme ho jako základ, přidáváme další tóny a získáváme jeho různé odstíny.Jak smíchat barvy získatpožadované barvy (kaštan, malina, švestka, růžová atd.) jsou uvedeny v tabulce.

Získání odstínů červené

Upozorňujeme, že některé odstíny na bázi červené jsou švestky, například je obtížné přisoudit jejich odstínům.Zbývající komponenty jsou však přidány červeně.Naproti tomu malina, kterou jsme považovali za jeden z červených odstínů, se vyrábí na bázi modré barvy.Jedná se o hry barev.

Burgundsko a jeho odstíny

Zvláště stojí za zmínku, jak získat vínovou barvu.Jeho základna je modrá, přidejte žlutou a červenou.Změnou počtu různých součástí získáme různé odstíny.Chcete-li získat tmavé tóny, přidejte hnědé nebo černé pro jasnější variace - více červené.

Odstíny zelené palety: míchání barev za účelem vytváření odstínů

Jak si vzpomínáme, zelená není základní.Toto je primární barva, která se získá smícháním žluté a modré barvy.A to je obtížnost: různé množství složek dává různé barvy.Získat stejný je nesmírně obtížné.Pokud nemáte základní zelenou a dostanete ji smícháním, pak by mělo stačit na dokončení veškeré práce.

Jak získat zelené odstíny při míchání inkoustů

Všimněte si v tabulce míchání barev, kamkoli jde základzelená barva, někde registrovaná žlutá s přidáním modré.Rozdíl je v množství barvy.Pokud je primární barva žlutá, mělo by být více.

V tabulce není žádná barva máty, ale je docela populární.Ve skutečnosti je mátou vyčištěný odstín tyrkysové.Získáme tyrkysovou barvu z modré a přidáme zelenou.Smícháním bílé barvy s ní získáme její různé gradace.K nim můžete přidat malou (velmi malou) žlutou, modrou, zelenou.Všechno to bude ta barva, ale s jiným „zvukem“.

Různé odstíny mátové barvy (máta)

Barvy jsou ale divná věc.Můžete vyzkoušet jiné možnosti.Vše záleží na tom, co smícháte - barvy, hlíny, plastelíny ... Takže, pro světlou mátu, zde jsou některé z možností, které můžete vyzkoušet:

 • bílá + modrá + zelená + trochu smaragdové nebo hnědé namuflovat;
 • bílá + smaragd + modrá (modrá);
 • Béžová + tyrkysová + bílá + trochu světle zelené.

Existuje mnoho možností, protože již jsou použity „tónované“ barvy.Pokud je máte (například v barvách), tak proč ne.Můžete jít ve fázích - vytvořit stejný smaragd nebo tyrkysový, a pak přidat další.Obecně je pro začátečníky v barvě snazší pracovat se základními barvami.Pak přichází zkušenost a vkus.A tak můžete udělat spoustu materiálu pro experimenty.

Modrá a její odstíny: kombinace barev

Jak si pamatujeme, modráodkazuje na primární - jedná se o jednu ze tří základních barev, na jejichž základě získáváme veškerou bohatost palety.Navíc „modrý“ - může být tmavý nebo jasný.Výsledek je tedy odlišný.To je případ, kdy se v závislosti na základně získají skutečně odlišné barvy.

Získání odstínů modré smícháním barev

V tabulce nebyly zahrnuty všechny možnosti.Přidejte některé:

 • Přidáním bílé barvy získáme světle modrou barvu.
 • Chrpa modrá - dostaneme to, pokud přidáme červeno-hnědé do fialové a kapku modré a černé.
 • K získání modrozelené směsi se smíchá žlutá (1 díl) a zelená (2 díly).
 • Získáme klasickou modrou smícháním fialové a modré ve stejných proporcích.Pokud přidáte další část bílé, bude světle modrá (nebo modro-bílá).

Z modré palety je obzvláště zajímavý tyrkys.Získává se kombinací modré a zelené.Odstíny by měly být „čisté“, výsledek bude velkolepý.Tato barva stojí na pokraji modré a zelené.Některé odstíny mají převládající modrou, jiné - zelenou.

Míchání barev pro vytvoření tyrkysové barvy

Chcete-li získat tmavší odstín, přidejte hnědou nebo šedou barvu.Výsledek bude jiný.Pro teplejší a světlejší odstín můžete zkusit zadat béžovou barvu.

Míchání barev: jakdostat fialové

Jak psali na začátku, míchali modrou a červenou, dostali jsme fialovou barvu.Teoreticky je vše v pořádku, ale když začnete, míchání barev dává špatný výsledek.A věc je, jaké odstíny červené a modré vzít.

Například, pokud je modrá tmavá, bude výsledek velmi nasycený, téměř černý (na obrázku níže v prvním řádku).Pokud k ní přidáte bílou, zesvětlí se, ale v důsledku toho získáme šedo-fialovou barvu.I když přidáte více červené, „vyčistí“ to jen lilek.Ale nebudeme jasnější.

Není to úplně tak, jak se zdálo

Pokud přidáme modrou do stejné červené, dostaneme středně fialovou.A opět je tmavá a tmavá, nasycená.Když zadáme více červené, dostaneme švestku.Pokud je zvýrazněna bílou barvou, bude již teplý, ale stále matný.To je už o něco zajímavější, ale stále to tak není.

Veselejší lehký šeřík se získá smícháním růžové a modré.Dvojnásobná část červené dává ametyst.Tyto barvy jsou dobře zředěny bílou, získá se celá řada pastelových odstínů.

Jak ale získáváte světlé odstíny fialové?Míchání základních barev je obtížné dosáhnout.Základem je jasná šeřík, do kterého se přidávají různé barvy.

Získání jasných odstínů fialové

Modrá-fialová nebo chrpa-modrá se ukáže, pokud k lila přidáte modrou (zcela vlevo).Ve spojení s indigem získáme studenou verzi, přidáme růžovou, máme ametyst.Přidáme-li červenou, budeme mít bobule.Všechny tyto barvy lze zesvětlit přidáním bílé barvy.

Co byste neměli dělat, je přidat do fialové barvy žlutou barvu.Dostáváme „barvu bláta“ - nezřetelnou a nepochopitelnou.Velmi elegantní s černou.Rychle redukuje všechny získané odstíny na tmavě šedou.Pokud potřebujete tmavší odstín, lépe přidejte tmavé indigo.

Jak získat šedou smícháním barev

Jedna z velmi nezbytných barev je šedá.Přidá se k jasným barvám, aby se získaly méně nasycené odstíny, používá se jako základna, protože je neutrální a slouží jako ideální tón.Ale „šedá“ není jedna barva.Jsou také celou škálou.Nejprve ze šedi, pokud do bílé přidáme trochu černé barvy.Ale to není jediný způsob, jak získat šedou barvu.Míchání barev další úrovně také dává, a s různými "podsvícení".

Zšednutí smícháním barev

A to není vše.Šedá má méně odstínů než modrá nebo červená.Nejsou tak jasné jako ostatní, ale rozdíl je také docela hmatatelný.

Získání šedi na základě bílé

Podobně existujeneutrální, teplé a studené tóny.Pokud chcete mít teplé odstíny, přidejte oranžovou nebo růžovou až šedou.Pokud potřebujete pouze jemný odstín, nemělo by být mnoho barev.Pokud přidáte další, získáte „prachové“ nebo perlové odstíny.Nazývají se modrošedá, šedo-růžová atd.

Zbarvení šedých barev

Výsledné barvy lze zesvětlit přidáním bílé barvy.Takové „smíšené“ barvy budou dobrým podkladem pro vytvoření interiéru.V lehčí verzi mohou být použity jako základna, která přidává akcenty, které jsou kombinovány s tónovanými akcenty.

Smícháme barvy tak, abychom získali žluté a oranžové barvy

Žlutá je jedna z primárních barev, ale lze ji získat smícháním zelené a oranžové.Ale obvykle žlutá přichází v sadě, je to téměř vždy.V jeho paletě je další velmi populární barva - oranžová.Leží na hranici dvou barev - červené a žluté.Smícháním těchto barev v různých poměrech získáme celou škálu odstínů.Pokud přidáte bílou, rozjasněte ji na požadovanou úroveň.

Míchání barev za účelem získání odstínů žluté

K získání tmavších odstínů přidejte hnědou až oranžovou nebo žlutou barvu.Ne černá a ne šedá - rychle tlumí barvu a mění ji v nepochopitelné.Někdy můžete získat tmavší odstín přidánímtmavě červená barva.Zajímavé je, že můžete získat jasně světle oranžovou přidáním žluté až růžové.

Na základě pomeranče můžete získat korály

Mimochodem, pomeranč je také často „svazek“.Obvykle je jasnější než ta, která může být získána smícháním základních barev.Pokud potřebujete světlé odstíny, musíte je použít.Například korál.Patří do červené skupiny, ale míchání barev se provádí na základě červeno-oranžové.K tomu se přidají růžová a bílá.Bereme všechny barvy v přibližně stejných množstvích.Druhá možnost získání korálových barev je jednodušší - do šarlatové barvy přidejte bílou.Ale ukázalo se, že není tak jasný.

Takovou obtížnou hnědou barvu

Hnědou barvu lze získat smícháním tří základních barev ve stejných poměrech.Získejte „střední“ hnědou barvu.Nelze ji připsat ani teplému ani chladnému.

Jak zhnědnout smícháním barev

Míchání barev druhé a třetí úrovně však může také dát jeden ze svých odstínů.

 • Když kombinujeme červenou a zelenou, získáme téměř stejný odstín.
 • Oranžová a modrá ve stejném poměru dávají opálení.
 • Téměř stejná barva, ale chladnější, se získá ze šedé a oranžové barvy, ve stejném množství.
 • Dostaneme čokoládu, pokud přidáme tmavě až světle hnědouindigo.
 • Získáme červenohnědou barvu, pokud smícháme zelenou a jasně oranžovou ve stejných podílech, přidáme trochu méně šeříku.

Ostatní odstíny

Tmavě hnědou barvu lze získat smícháním žluté a červené a přidáním kapky černé.Chcete-li být příliš tmavý, přidejte trochu bílé.

Jaké barvy smíchat, aby zhnědly

Zajímavé odstíny lze získat, pokud hnědá získaná smícháním primárních barev (červená, modrá a žlutá) zvyšuje „přítomnost“»Jedna nebo dvě komponenty.Přidáním bílé získáme zajímavé možnosti.