Monolitický pásový základ pro domov

Monolitický pásový základ je nedílnou strukturou ocelové výztuže a betonové pásky.Je umístěn po obvodu budovy a pod všemi nosnými zdmi a prvky.Podle technologie se konstrukce stává samostatnou jednotkou - monolit - a má velmi vysokou spolehlivost a pevnostní vlastnosti.Z tohoto důvodu je populární jak ve výstavbě vícepodlažních budov, tak v soukromých chatkách.

Je vhodné použít monolitický pásový základ s nízkou hladinou podzemní vody: pokud jsou umístěny pod požadovanou hloubkou základu.Jinak je nutné uspořádat drenáž, což jsou další (a značné) prostředky.

Takto vypadá hotový monolitický pásový základ

Zařízení a typy

Pásové základy jsou mělké a hluboké do hloubky.Mělké lze použít na klidných, neprašných půdách s dobrou únosností budov.malá hmotnost - ze dřeva a postavená podle technologie rámu.

V tomto případě by páska měla jít do tvrdé vrstvy, která je umístěna pod úrodnou vrstvou, 10-15 cm.Současně nesmí být podle norem menší než 60 cm.

Druhy pásových základů podle hloubky průniku

Monolitické pásové základy hlubokého pokládky jsou vyráběny pod těžkými,masivní domy.Obecně je snižují o 10-15 cm pod úroveň zamrzání půdy v dané oblasti.V tomto případě by podrážka měla spočívat na vrstvě s dobrou únosností.Pokud tomu tak není, musíme jít hlouběji.Například, pokud je úroveň zamrznutí půdy 1,2 m a úrodná vrstva končí na 1,4 m, pak musíte klesnout pod 1,4 m.

S bedněním nebo bez bednění

Technologie vztyčení monolitického pásového základu obecně stanoví instalaci bednění.Jedná se o konstrukci štítů, která dává betonu tvar a zabraňuje jeho šíření.Je zřejmé, že bednění představuje dodatečné náklady na materiál, jakož i dodatečný čas na jeho montáž a instalaci.

Bednění je konstrukce vyrobená z desek nebo překližky, která dává základu tvar

Někdy se za účelem úspory peněz vykopává základová jáma přesně podle označení -požadovaná šířka a hloubka.A beton je nalit do těchto jám bez bednění.Taková technologie nemůže zaručit požadovaný stupeň spolehlivosti, nelze předpovědět výsledek.Skutečnost je taková, že pro řadu betonu s normální pevnostíje potřeba určité množství vody.Bez bednění je voda, i když trochu, absorbována do půdy, což může ovlivnit kvalitu samotného betonu.V nejhorším případě se může rozpadat.

Situaci opouštějí rozprostřením plastové fólie do příkopu.Ale pak jdou po tom - je třeba posílit.Pruty i boty poškodí film více než jednou.V důsledku toho vlhkost stejně zmizí.

Nadace bez bednění je riskantní podnik

V některých případech mohou takové nadace stát bez problémů několik let.Ale dříve nebo později se objeví trhliny nebo se beton začne rozpadat.Druhou obtížností při práci s takovým základem je jeho vzdálená ideální geometrie.Aby se snížily tepelné ztráty, je základ izolován, nejčastěji pomocí pěnových nebo extrudovaných desek z pěnového polystyrenu.Zkuste je přilepit na nerovný povrch.Stejná situace s parozábranou: film je velmi obtížné (téměř nemožné) přilepit na nerovný, porézní beton rozptýlený s půdou.Zda je tento přístup oprávněný nebo ne, je jen na vás, ale takový základ můžete doporučit pouze pro plot nebo stodolu.

Suterén v domě s pásovým základem

Suterén může být na stejné ploše jako dům, ale může zabírat pouze část prostoru.A musíte se rozhodnout o jeho velikosti až do doby návrhu.

Pokud suterén zabírá pouze část prostoru, bude možné neuzavřít veškerou půdu, nýbrž pouze kopat zákopy pod páskou.Také kopání suterénuurčitá pravidla.Jeho umístění a uspořádání může být také vyvinuto ve fázi návrhu.

Pásková monolitická nadace se suterénem je obtížné navrhnout (zvětšit velikost obrázku, kliknout na něj pravým tlačítkem)

Pokud bylo rozhodnuto později provést suterén, musíte vybrat místo a určit hloubku tak, aby při kreslení čar ze základny domu pod úhlem 45 ° neprocházely dutinami (na fotografii vpravo).

Pokud je suterén pod celou plochou domu, je půda vytažena do požadované hloubky.Obecně lze říci, že takový projekt nelze nazvat rozpočtem: je zde mnohem více práce a výdajů.Nejprve je třeba vyztužit vyztužení stěny a jejich velkou tloušťku.Protože uvnitř nebude žádná půda, stěny suterénu budou muset odolat vnějšímu tlaku půdy.Tloušťka pásky bude proto mnohem větší a vyztužení je třeba silnější, hodí se s menším stoupáním, zvýší se také počet vyztužovacích pásů.Výsledkem bude zvýšení samotné spotřeby výztuže.Za druhé, bude vyžadováno betonování a případně zesílení suterénu v celé oblasti.A to jsou opět materiály - beton a výztuž.Zatřetí, k odstranění podzemních plynů bude nutné účinné větrání.Taková struktura již nemůže být samostatně navržena.Profesionál by měl pracovat as velkou zkušeností.

Jedna z možností instalace základu pro dům se suterénem (kliknutím na něj se zvětšíte)pravé tlačítko myši)

Monolitický pásový základ: fáze výstavby

I když organizace nebo tým postaví dům, musí stavitel znát technologii: jediný způsob, jak řídit tento procesa být si jisti kvalitou práce.

Obecně je tato technologie následující:

  • Označení místa.
  • Zemní práce.
  • Hutnění základu, základní povlečení a pěchování.
  • Značení pásky.
  • Hydroizolace.
  • Montáž a montáž bednění.
  • Pletací výztuž.
  • Lití betonu a jeho vibrace.
  • Péče o beton.

Je třeba vyjasnit.Pokud je dům s podsklepením pod celou plochou domu, je nutné dvojité označení místa a pásky.Při prvním označování plochy domu se zohledňují povolenky na instalaci bednění.Bez něj není možné se obejít.Poté, co je vykopána základová jáma a dno je posypané a stlačené, bude nutné pásku označit.Na těchto značkách se pak nainstaluje bednění, které vytvoří „profil“ vašeho domova.

Nyní trochu podrobnější informace o každé z etap.

Označení oblasti

Protože byla půda studována v určité oblasti pro projektování, je nutné se pevně vázat.Podzemní struktura je často heterogenní a posun půl metru může být kritický: najednou jsou zde poklesové horniny nebo dutina.Sotva stojí za přesnost polohování s přesností na centimetr, ale je vhodné si nechat ujít hodně.

Můžete tedy označit nadaciplot

Zemní práce

Jejich objemy a použité vybavení závisí na tom, zda máte dům se suterénem nebo ne.Pokud ano, označili jste pásku - a budete muset vyjmout půdu.Pouze s rezervou pro instalaci bednění - a to je někdy 50 x 80 cm na každé straně.Štíty potřebují vzpěry, aby je nerozpadly.

Pokud má dům suterén, musí být odstraněna veškerá půda.Rozměry jámy jsou o 2-5 m více než rozměry nadace.To je stále stejné rozpětí pro vzpěry bednění.

Pokud má dům suterén, základová jáma je velká

Je lepší použít speciální vybavení pro velké objemy.Pronájem to stojí hodně, ale práce týmu „bagrů“ na několik dní vás bude stát neméně.Rychlosti jsou nepřiměřené.

Horní úrodná vrstva se pokládá samostatně, lze ji okamžitě distribuovat v zahradě.Zbytek půdy je uložen na hromadu: částečně půjde na zásyp, zčásti bude nutné vyjmout.

U domu bez suterénu vykopejte méně

Utěsněte dno jímky a naplňte ji

Po hromadě půdymusí být dno vyrovnáno a zhutněno.Když bagr pracuje, často se stává, že některé sekce mají hloubku o 20-30 cm hlubší, než je nutné.Všechny tyto nesrovnalosti musí být napraveny: usnout a stlačit.

Zatloukání a vyrovnání je nutné na celé ploše jámy nebo příkopu.Navíc ne s palubou.Lze jej použít, pokud postavíte plot.I při výstavbě lázeňského domu nebo letního domuje lepší použít vibrační desku.

Uvidíme proč.Tato úroveň odpovídá celkovému zatížení budovy.I malé dutiny a hrboly mohou způsobit nerovnoměrné smrštění a praskání.A dno po výkopu je nerovnoměrné.A to lze eliminovat pomocí manipulace.Ještě lepší je, když dáte vrstvu písku se středním nebo jemným zrnem.Díky své menší velikosti se lépe vyrovná.Ale pro lepší a rychlejší podbíjení je třeba ji navlhčit (nalít vodu na navlhčení celého jejího objemu).Vibrační deska vytváří sílu, která zhutňuje písek o 15 - 20 cm. Právě tato vrstva musí být nalita najednou.Pokud je podle projektu vrstva písku 30 cm, musíte nejprve nalít 15 cm, rozlit a zkomprimovat na vysokou hustotu.Potom nalijte druhý a rozlijte jej a stlačte.

Existují dokonce i úzké pěchovací stroje pro zhutňování půdy v příkopu

Projekt často vyžaduje vytvoření zásypu písku a štěrku.Potom se na zhutněný písek nalije další vrstva drceného kamene o frakci 30-60 mm.A je také vrazil.Tloušťka této vrstvy výplně je 10 - 15 cm a je také třeba ji nalít do malých vrstev asi 5 cm a každou stlačenou.

V tomto případě je půda nejen vyrovnána, ale je ještě hustší: štěrk se vhání do horniny umístěné níže, čímž se zvyšuje její únosnost.Protože deska zasáhne oblázek velkou silou, dochází k zhutnění do hloubky 40 - 50 cm. A to je velmi dobré.

Bednění pro monolitický pásový základ

Bednění je vyrobeno zdesky o tloušťce nejméně 40 mm, nízko jakostní překližka nebo OSB.Překližka je levná, speciální - bednění.Na jedné straně má laminaci - je zde ochranný film.Proto jej lze použít několikrát.

Štíty z plošných materiálů jsou zesíleny příčnými a podélnými pruty.Z desek jsou připevněny příčníky.Namontujte sestavené štíty na značku pásky, upevněte ji na vnější straně svahy a nainstalujte uvnitř rozpěrky.Všechny tyto spojovací prvky musejí bednění poskytnout předepsané rozměry.Nedovolí, aby se štíty při nalévání betonu rozpadly nebo vyklenuly: hmota bude tlačit na stěny značně, proto musí být spojovací prvky spolehlivé.

je nepoužitelný atribut kvalitní nadace

Výztuž

Vzhledem ke strukturálním prvkům - velká délka a malá šířka- základny pásky jsou ovlivněny hlavně silami, které se snaží pásku prorazit.Proto musí být posílen podél dlouhé strany.Zde používají silnou žebrovanou výztuž od průměru 10 mm a více.Celá příčná výztuž stabilizuje pouze podélné tyče v prostoru, protože může být hladká a používá malou tloušťku 6-8 mm.

Schéma zesílení základu pásu

Kromě toho ve většině případů, bez ohledu na hloubku, postačují dva výztužné pásy: na horní a spodní straně pásky.Výjimkou je základové zařízení se suterénem pod celým domem.

Schéma pro zesílení monolitického základu pásu na fotografii.V každém spojovacím bodě je výztuž spojena speciálním drátem.Udělejte to ručně pomocí háčků nebo automatů - pletacích zbraní.

Existuje i další způsob: svařování.Jeho použití však není vždy odůvodněné.Práce je rychlejší, ale spojení je těžké.Při pletení drátem má výztuž určitou volnost.A to pomáhá kompenzovat některé deformace bez poškození betonu.Při svařování jsou spoje tvrdé, což není na jedné straně špatné, ale na druhé straně může příliš tuhá konstrukce způsobit praskliny.

A tak vyztužení vypadá živě

Další bod: svarový bod se vždy začíná nejprve rozkládat.Přestože je výztuž umístěna v tloušťce betonu, a proto nekoroduje (kyslík do ní nepronikne), ale při jakémkoli narušení a přívodu kyslíku, svařované spoje jsou nejprve zničeny.

V této fázi jsou položeny ventilační kanály a potrubí, přes které budou k domu připojeny rozvodné sítě.Pokud na to zapomenete, budete muset monolit zničit a to je velmi nežádoucí: čím méně vad, tím silnější bude struktura.

Lití základového pásu

Při stavbě více či méně velkého domu je snazší a lepší objednat dodávku hotového betonu na místo v mixéru.Poté lze výplň provést za jeden den.

Sám se můžeš betonovat.To však bude vyžadovat míchač betonu.Ručně se míchásoučásti v žlabech nemohou zajistit správný stupeň uniformity.

Pro nalití velkého základu je snazší objednat hotovou maltu

Pro ruční lití budete potřebovat nejméně tři osoby: jeden hnětí beton v míchačce betonu, druhý rozdělí hotovou část,a třetí vibruje právě vyplněnou plochu.

Vibrace betonu se provádějí pomocí ručních nebo přenosných ponorných vibrátorů.Tento proces umožňuje odstranit všechny mezery a rovnoměrnější distribuci výplně.Výsledkem je, že pevnostní vlastnosti betonu jsou mnohem lepší, získává mrazuvzdornost díky tomu, že absorbuje vodu mnohem méně.Proto tento krok nevynechávejte: se stejnými komponentami v řešení získáme jako výsledek beton vyššího stupně.

Aby byl beton homogennější a navíc odolný vůči mrazu, ošetřte jej vibrátorem

Další bod: při nalévání ze stroje musí být použity speciální žlaby.Zaprvé je pro ně snazší dodat beton do požadovaného bodu a zadruhé by malta neměla spadnout z velké výšky.Pokud výška pádu přesáhne 150 cm, odlupuje se.Výsledkem je nízká pevnost.

Péče o beton

Pokud byly práce prováděny za horkého a suchého počasí, přikryjte pásku plastovým obalem nebo jiným materiálem, který zabraňuje rychlému odpařování vlhkosti.Protože je hloubka betonu velká, namočení povrchu nepřinese hmatatelné výsledky.Hlavní věc je, aby se zabránilo vyschnutí afilm se s tímto úkolem dokonale vyrovná.

Pokud se teplota během a po nalití udržuje na +20 ° C, tři dny po nalití, beton získá pevnost asi 50%.Čtvrtý den lze bednění odstranit a pokračovat v další práci.

Při nižších teplotách musíte počkat déle: při + 10 ° C je to již 10–14 dní a při + 5 ° C se proces tuhnutí prakticky zastaví.V takových podmínkách je nutné bednění izolovat nebo beton zahřát.

Monolitický pásový základ je připraven, ale jeho izolace a hydroizolace stále probíhají.Teprve poté se naplní (zasypání).