Nástěnná dekorace v koupelně: staré a nové materiály

Při opravách v koupelně je nutné vybrat správný materiál a zhodnotit rozsah práce, potřebnou dobu, aby bylo dosaženo dobrého výsledku.V článku se budeme zabývat různými možnostmi zdobení koupelny pomocí tradičních a neobvyklých materiálů.

Způsoby zarovnání stěny

Téměř všechny možnosti povrchové úpravy koupelenZajistíte předběžné vyrovnání stěn.Existují dva způsoby - pomocí sádry a sádrokartonu.Omítání je delší a nákladnější proces, ale zabírá méně místa - při omítání se vyplní stávající nesrovnalosti.Můžete rychle zarovnat stěny v koupelně se sádrokartonem a bude to stát méně.A to je plus.Současně však na každé stěně „odejde“ nejméně 6 cm (profil 5 cm + tloušťka 1,2 cm GVL).A to je pevná mínus, zejména v malých koupelnách.Další bod: připevnění těžkých věcí nebo zařízení ke sádrokartonovým stěnám je možné pouze s předběžnou instalací hypotéky -dřevěná tyč nebo ocelové pásy připevněné ke zdi.A to jsou další náklady a potíže.

Stěny v koupelně jsou zarovnány s omítkou podle

Ať už se rozhodnete zarovnat stěny a strop v koupelně, musíte vzít v úvahu vysokou vlhkost této místnosti.Proto jsou všechny materiály odolné vůči vlhkosti:

 • Sádra se vybírá na základě cementu.Můžete použít sádru, což však znamená, že může být použit ve vlhkých místnostech.Bylo by hezké, kdyby kompozice měla také antibakteriální složky - proti vývoji plísní a plísní.
 • Je-li zvolena možnost vyrovnání stěn pomocí GCR, je odolný vůči vlhkosti, rám je vyroben z galvanizovaného profilu.Při tmelení jsou vybírány speciální kompozice pro místnosti s vysokou vlhkostí.

  Vyrovnání s sádrokartonovými deskami (GKL) je rychlejší

Poté, co jsou stěny vyrovnány některou z metod, jsou povrchy připraveny k dokončení.Pro pokládku dlaždic postačují rovnoměrně omítnuté stěny nebo základová sádrokartonová deska.Pro tapetování a nanášení dekorativních omítek je nutné vložení.Povrch musí být dokonalý pro malování, protože tmel se nanáší v několika vrstvách (obvykle stačí dvě, ale někdy i více).

Existuje možnost pro dokončení koupelny, pod níž se stěny nesouhlasí - PVC stěnové panely.Připevňují se na bednu, protože stupeň zakřivení stěn není důležitý.

Dlaždice a jejich typy

Pokud jde o možnosti dokončení koupelnypokoje, první věc, která přijde na mysl, je keramická dlažba.Tento materiál je ideální pro vlhké místnosti, má řadu výhod:

 • Vysoká odolnost proti vlhkosti.Nejen to, že pokud jsou švy dobře otírány, keramické dlaždice ochrání podkladové vrstvy před vlhkostí.
 • Hygiena.Je dokonale omytý čisticími prostředky.
 • Trvanlivost.Nástěnná dekorace v koupelně z dlaždice se mění hlavně proto, že chci něco modernějšího, atraktivnějšího.Keramika sama o sobě zpravidla zůstává v normálním stavu.Švy vypadají špatně, ale mohou být aktualizovány očištěním staré kompozice a jejím naplněním novou na novou.

 • Vysoká údržba.Pokud je poškozen jeden nebo více fragmentů, mohou být nahrazeny novými (ponechejte proto v rezervě několik různých typů dlaždic).
 • Široký rozsah.Existují dlaždice různých velikostí - velké, střední, malé, čtvercové, obdélníkové, mnohostranné, rovné i kulaté.To vše v různých barvách - hladké nebo texturované, s grafickými nebo květinovými vzory, lesklé nebo matné.

To vše je úžasné, ale dekorace na zdi v koupelně s keramickými dlaždicemi mají také nevýhody.První z nich jsou značné náklady na dokončovací materiál.Druhým je složitost a složitost pokládky, a tedy i vysoké náklady na služby pro její instalaci.Pokud si přejete, můžete pokládat dlaždice sami, ale ani za takových podmínek nelze tuto opravu nazvat levnou.Třetí nevýhodou je tuhost.Když se zmenšuje doma kvůli nedostatkuElastičnost dlaždic může prasknout.Proto se v nových budovách pokuste vybrat jiné možnosti dokončení koupelny.V každém případě, dokud nedochází k hlavním procesům smršťování.

Kombinace dlaždic a mozaik je vynikající volbou pro zdobení koupelny

Dekorace stěn v koupelně by měla být klasifikována jako porcelánové kamenina a mozaiky.Technologie montáže na zdi je pro ně velmi podobná, stejně jako vlastnosti materiálů, ale náklady na materiál a práci jsou ještě vyšší.

Malování

Malování je tradiční způsob zdobení stěn ve vlhkých místnostech, na nějaký čas téměř zapomenutý kvůli nepraktičnosti a nepřitažlivosti výsledného povlaku.Barva byla pouze olej, stěny nebyly příliš hladké (mírně řečeno), obecně vypadal špatně.Nové technologie a materiály vám umožní dosáhnout dokonale rovného povrchu, různých barev - různých efektů.To vše za nízkou cenu.To postupně oživuje zapomenutou verzi dekorace koupelny - malování stěn.

Příprava stěny

Pro lakování je nutný dokonale rovnoměrný povrch, který lze provést tmelem odolným vůči vlhkosti.Může být aplikován na omítku nebo na sádrokarton.Bez ohledu na základnu, s dostatečnou obratností, se povrch stává opravdu dokonalým.Není možná žádná vada.

Povrch, který má být natírán, by měl být dokonalý

Připravené stěny nebo stropy jsou opatřeny antibakteriální a vodoodpudivou složkou poté, coPo zaschnutí můžete začít nanášet barvu.

Druhy barev do koupelny

V koupelně však nelze použít všechny barvy, protože ne všechny jsou odolné vůči vlhkosti.Vhodné jsou následující povlaky:

 • Vodné emulzní barvy na bázi latexu a akrylátů.Emulze akrylové vody je levná varianta, která za normálních okolností toleruje vysokou vlhkost vzduchu, ale v bezprostřední blízkosti vany, sprchy a umyvadla není vhodné ji používat.Latexová emulze vytváří na povrchu hustou vodotěsnou vrstvu a dokonce i mírně „táhne“ nepravidelnosti, pokud existují.Jak malovat stěny vodou ředitelnou barvou viz zde.

  Nejste si jisti, jak dokončit stěny v koupelně?Co barva?

 • Alkydové barvy.Vzhled je velmi podobný oleji, ale má lepší vlastnosti, může být lesklý, pololesklý, matný.Výhod - má střední propustnost pro páry a nízkou cenu.Nevýhody - zdůrazňuje všechny nepravidelnosti, mění barvu v průběhu času - získají nažloutlý odstín.Další nevýhodou je, že se vyrábějí na bázi organických rozpouštědel (bílý alkohol, benzín, terpentýn), protože vůně je silná, dokud nezaschne.
 • Silikátové barvy.Hlavní plus - na stěnách a stropu malované touto barvou se neobjeví plísní nebo plísní.Existují také výhody: velmi vysoká propustnost pro páry, silný a odolný povlak.Nevýhoda: dokud není kompozice suchá, je pro člověka velmi škodlivá.Jakmile dojde ke krystalizaci, potaženíse stane zcela neškodným, ale před vyschnutím z domu musíte pracovat v ochranném oděvu a respirátoru a odejít.Ještě jeden nepříjemný okamžik: na silikátové barvy se „nikdo neklade“.Pokud chcete změnit typ barvy, musíte všechno vyčistit.
 • Na základě silikonů.Tato kompozice je 100% vodotěsná.Nevede vodu v žádné formě - ani ve formě páry.Proto při dokončení tohoto pohledu budete muset provést velmi silné větrání.

  Natřené stěny v koupelně - schopnost rychle měnit barvy.

 • Chlorovaná guma.Barvy tohoto typu se používají v bazénech pro malování misek, takže jsou vhodné i pro stěny poblíž koupelny nebo ve sprše.Před dalším nátěrem se ale musíte postarat o dobré větrání a odstranění nátěru.

Jak vidíte, existuje mnoho možností, jak dokončit koupelnu barvou, a existuje mnoho.Většinu lze použít s omezeným rozpočtem na opravy, ale chlorovaná guma a silikon nejsou příliš levné.

Dekorativní omítka

Pokud mluvíme o nových dokončovacích materiálech pro koupelnu, pak je třeba nejprve připomenout dekorativní omítky.Může být aplikován na relativně rovnoměrné zdi nebo na omítnutou plochu.Obvykle raději nejprve vyrovnají stěny a poté aplikují dekorativní omítky.Vztahuje se na drahé materiály, proto je žádoucí minimalizovat spotřebu.

Benátská omítka potažená dvěma vrstvami vosku

Pro stěny koupelny jsou vybrány možnosti odolné proti vlhkosti ajedná se hlavně o fasádní směsi.Barvu nemění dlouhou dobu, lze je umýt tvrdým kartáčem s čisticím prostředkem, ale jsou velmi drsné na dotek.Možnosti dokončení koupelny fasádními omítky jsou na níže uvedené fotografii.

Jednou z koupelnových úprav je benátská omítka potažená dvěma vrstvami vosku.S touto kombinací materiálů se voda v jakékoli formě jednoduše valí.V praxi to není o nic horší než barva, ale rozhodně krásnější.Nevýhody - vysoká cena a složitost aplikace.

Způsoby nanášení dekorativní omítky viz zde.

Tapety v koupelně

Tapety v koupelně vnímají mnozí kriticky.A marně.Jedná se o levný a rychlý způsob, jak dokončit stěny koupelny.Sotva stojí za to nalepit se na oblast poblíž vany nebo umyvadla, ale zbytek prostoru je velmi možný.Tapeta pro koupelnu by měla být vybrána odolná proti vlhkosti (v grafickém kódování je to tři vlnité čáry), nejlépe odolná proti oděru - abyste je mohli umýt kartáčem.

Vypadá to jako znamení, které ukazuje, že tapeta je super omyvatelná

Použijte lepidlo s antibakteriálními přísadami, nezapomeňte připravit stěny antiseptickým složením.Tato možnost je možná nejlevnější dekorace na zdi v koupelně a nejrychlejší způsob, jak ji vyčistit (za předpokladu, že stěny jsou již zarovnány).A taková oprava bude trvat několik let a pak můžete tapetu znovu nalepit nebo zvolit odolnější povrchovou úpravu.

Tapeta v koupelně je dobrou volbou pro ekonomickou opravu, ale vypadá tovelmi dobrý

Jak lepit tapety číst zde.

Plastové panely

PVC stěnové panely jsou další levnou alternativou k koupelnovým obkladům.Jejich kouzlo spočívá v tom, že stěny nelze vyrovnat: jsou připevněny k přepravce, která skryje všechny hrboly.Druhá výhoda - jsou levné a rychle se montují.Dalším plusem je velké množství barev, včetně plastových panelů, které napodobují pokládané keramické dlaždice, mozaiky a ozdobné panely.

Plast na stěnách koupelny - existují různé možnosti

Další pozitivní bod: pod plastovými stěnovými panely můžete snadno skrýt veškerou komunikaci a lze je také snadno čistit..Aby však plísně nezačala pod povrchovou úpravou, musí být stěny opatřeny základním nátěrem antiseptickou látkou a musí zajišťovat dobré větrání.

Nevýhody tohoto způsobu zdobení koupelny - latě zabírá poměrně pevný objem, což je důležité.A druhá mínus - panely jsou křehké a se značným úsilím jsou do nich tlačeny propojky.Když narazíte loktem, neproniknete proužky normální kvality, ale důlek bude přesný a to kazí vzhled.

Zde jsou popsány podrobnosti o instalaci plastových panelů.

Nestandardní možnosti dokončování koupelny

Některé materiály pro konečnou úpravu nejsou příliš vhodné pro použití za podmínek vysoké vlhkosti, ale s určitým zpracováním je tam mohou být použity.Mezi takové materiály patří dřevo a přírodní a umělý kámen.

Vanu je možné přizpůsobit i za použití standardních materiálů - fototisk na dlaždice a

Existují také nové materiály pro výzdobu stěn, které jsou svými vlastnostmi vhodné pro koupelny, ale vzhledem k tomu, že byly nedávno vyvinuty., i když jen málo.Mezi takové materiály patří linoleum na zdi a tenké PVC panely.

Toto jsou všechny tyto dokončovací materiály a budeme hovořit v této části.

Wall linoleum

Tento materiál je zcela nový.Tarkett ho uvolňuje a nazývá se Wallgard.Byl vyvinut jako obklad stěn ve zdravotnických zařízeních, protože je odolný vůči vodě a chemikáliím, lze jej mnohokrát prát, a to i za použití dezinfekčních prostředků.Vzhled připomíná ohebný plech o tloušťce 1,2 mm, prodávaný v rolích o šířce 2 m, řezaný nůžkami.

Příklad použití linolea pro zdobení stěn koupelny

Zatím není tolik barev - materiál je nový, ale protože vzbudil intenzivní zájem, sortiment se pravděpodobně brzy rozšíří.V současné době, pokud dáváte přednost klidné barvy na dekoraci a matné povrchy, můžete použít nástěnné linoleum.

Tkaniny jsou upevněny na hladkých stěnách a jsou svařovány speciální páječkou s lepicí šňůrou.Můžete použít svařování za studena (lepidlo), ale těsnost tohoto spojení je mnohem nižší.

Panely z PVC bez příček

Existují panely z PVC pro zdobení stěn bez přepážek.To jepotištěné plastové fólie.Tloušťka plastu je 2 - 3 mm, velikost desek je 955 x 480 mm nebo tak.Doposud byla v Rusku zahájena jedna kampaň - společnost Regul vyrábí materiál Dekopan.Jeden list stojí 215 rublů, to znamená, že materiál patří do kategorie levného.

Namontuje se na lepidlo na hladkých stěnách a stříhá nůžkami.Obecně je slibnou možností ekonomická výzdoba stěn v koupelně.Určitě to bude podle chuti letních obyvatel - vytváří 100% vodu odpuzující povrch, trochu váží, jednoduše se připevňuje.

Přírodní a dekorativní kámen

Pokud hledáte nestandardní koupelnové úpravy, podívejte se na dlažební kámen - rozřezaný na tenkédesky z přírodního kamene - dlažební kámen.Žulový dlažební kámen je nejvhodnější, protože není hygroskopický, ale lze jej použít i jiného typu.Skládaný kámen je obvykle nahoře lakovaný, což je další ochrana proti vlhkosti.

Možnosti dokončení koupelny přírodním kamenem

Další možností je mramor.Ale to je drahý materiál, který vypadá pouze v prostorných pokojích.Používá se jen zřídka k dekoraci koupelen, protože špatně reaguje na kontakt s vodou a je obtížné jej chránit.Velmi obtížná instalace - desky jsou velké, hodně váží, zvládnou to pouze profesionálové.

Při pokládání přírodního kamene se používá speciální adhezivní kompozice (pro přírodní kámen).Tato technika je podobná pokládce dlaždic, je nutné vybrat každý prvek.

Přírodní kámen je samozřejmě krásný, ale těžký a drahý.Desky mají libovolný tvar, což velmi ztěžuje jejich instalaci.Tyto problémy nejsou, pokud používáte umělý dekorativní kámen.Vyrábí se na bázi sádry a cementu.Cement se používá k výzdobě stěn v koupelně, protože sádra je hygroskopická a nereaguje dobře na navlhčení.

Toto je stěna z ozdobného kamene

Pokládka ozdobného kamene na stěny je o něco složitější než práce s keramickými dlaždicemi.Každá kolekce se skládá ze sady fragmentů ve formě malých cihel různých tvarů.Jsou spojeny dohromady, ukazuje se na nerovný, ale malebný povrch.Aby nedocházelo k chybě při pokládání, nejprve se fragmenty položí na podlahu, vybere se kombinace barev a velikostí prvků.Když „obraz“ vyhovuje, dekorativní kámen se střídavě přenáší na stěny.

Možnosti zdobení koupelny ozdobným kamenem jsou četné, ale nejčastěji je kámen přítomen pouze ve fragmentech.Rozeznávají jednu zeď nebo dokonce jen část.Zbytek prostoru je nejčastěji malován nebo, jako na obrázku výše, zdoben mozaikou.Tyto typy materiálů se velmi dobře kombinují.

Dřevo

V naší zemi se dřevo používá jen zřídka k dekoraci koupelny - při změně vlhkosti se mění velikost, rychleji se zhoršuje a ztrácí svůj vzhled.Není to tedy nejlepší volba, i když to určitě vypadá nádherně.

Dřevo v koupelně

Impregnace pomáhají udržovat atraktivní vzhled dřeva i na ulici.Jedná se o kompozice na bázi olejů a vosku.Mnoho z nich současně s ochranou dává barvu dřeva.Může být bělená, ztmavnutá, dokonce natřená v modré, růžové nebo jiné barvě - existují různé barvy.

Tyto koupelnové povrchy vypadají útulně a teplě, spíše než za studena, jako při použití dlaždic.Nevýhodou tohoto typu povrchové úpravy je nutnost pravidelné péče o dřevo pomocí speciálních nástrojů.