Nástěnná dekorace z PVC panelů

Při opravách se člověk nechce vždy zapojit do „mokré“ práce - např. Pokládky obkladů.Existuje jednodušší technologie - dekorace na stěnu s plastovými panely.Zvládnete to i bez větších zkušeností se stavebními pracemi a za den nebo dva provedete opravy v koupelně, WC, na balkoně /lodžii a kuchyni.

Druhy plastových panelů pro dekorace na stěnu

Tento druh dekoračního materiálu je vyroben z PVC - polyvinylchloridu.V polotekutém stavu je tento polymer vytlačován do formy.Na hotovém panelu se použije výkres.To může být nejprve potištěno na film, pak lepeno a lakováno (laminované panely).Navíc tyto panely nemusí mít plochý, ale strukturovaný povrch.Výkres aplikovaný touto technologií po dlouhou dobu zachovává barvy, ale podobné materiály stojí zhruba dvakrát tolik.

Několik vzorků laminovaných PVC panelů pro výzdobu stěn

Další technologií je použít obrázekpřímo na plast, poté je potažen dvěma vrstvami laku.Levnější technologie, ale životnost a kvalita obrázku níže.

Stropy a stěny

Existují dva typy plastových panelů - pro stropy a stěny.Ty, které jsou určeny pro strop, mají tloušťku 5 mm a více tenkých příček a stěnu - od 8 do 10 mm a velkou tloušťku stěn a příček.Při pohledu na výseč můžete určit, jaký typ je před vámi.Tento typ povrchové úpravy se vyznačuje tím, že má plochý povrch a při těsném spojení nejsou švy příliš patrné.

Plastové panely pro dekorace na stěnu

Existuje ještě jiná velikost, která se také nazývá plastová podšívka - tloušťka 10 mm má panel o šířce 10 cm a tvarované hrany,které jsou charakteristické pro plastovou podšívku.Pokud dokončíte stěny tímto materiálem, povrch nebude rovný, ale reliéfní, podobně jako dřevěná podšívka.

Rozměry a ceny

Šířka stěnových plastových panelů je nejčastěji 25 cm a 37 cm, délka - 2700 cm a 3000 cm. Existují i ​​jiné nestandardní velikosti, aleto jsou nejčastější.Za cenu vidíte poměrně široké rozpětí - záleží na tloušťce stěny, typu tisku, výrobci, složitosti obrázku atd.

Jméno /fotografie Parametry (šířka /délka /tloušťka) Typ moření Výrobce Cena za 1 panel
Růžová fialová 250 mm * 2700 mm * 8 mm V-Plast, Rusko 120 rublů
Kanamala 250 mm * 2700 mm * 9 mm laminace Vivipan 220 rub
PVC panelMozaika tyrkysová 950 mm * 480 mm * 3 mm Rusko 128 rublů
Scarlet 250 mm * 2700 mm * 8 mm Cronoplast (Rusko) 215 rub

Tenkostěnné PVC panely

Výše ​​uvedené výrobky sestávají ze dvou vrstev plastupropojeny propojkami.Spolu se spoustou výhod mají poměrně vážnou nevýhodu: pokud vynaložíte dostatečné úsilí, můžete je prosadit.To je často důvod pro odmítnutí jejich použití.Tenké plastové stěnové panely se proto objevily na trhu ještě nedávno.Jejich tloušťka je 3 mm a žádné buňky.Pouze plastová vrstva se vzorem naneseným na povrch.V souladu s tím není co prosazovat.Rozměry panelů tohoto typu jsou přibližně 950 x 480 mm.

Způsob jejich instalace je jiný - přilepují se ke stěnám.Vzhledem k tomu, že tento dokončovací materiál má velmi malou tloušťku, je řezán nůžkami a také odnáší z místnosti velmi malý prostor - 3 mm.

Co je třeba hledat při výběru

Je jasné, že volba začíná barvou a vzorem.Aby však během instalace nedošlo k žádným potížím, při nákupu musíte sledovat některé body:

 • Zkontrolujte plátek vybraného plastového panelu.Čím silnější jsou překlady a přední a zadní polymerní vrstvy, tím je povrchová úprava silnější.Stále se můžete soustředit na váhu - čím větší je, tím silnější budepanely.
 • Tloušťka plastu je všude stejná, bez zesílení a tenčích skvrn.To je známka normální kvality.
 • Poznamenejte si geometrii.Buňky by neměly být pomačkané, okraje by měly být naprosto rovné.I když je vše zabaleno, nezasahuje do vybalení a kontroly, takže později nebudou problémy.
 • Zkontrolujte přední povrch.Výkres by měl být aplikován rovnoměrně, jasně, bez rozmazaných skvrn.
 • Pokud si vyberete panely z různých balíčků, ale pečlivě se podíváte na barvy stejné barvy, mohou se lišit.

  Aby byla dekorace stěn plastovými panely krásná, zkontrolujte kvalitu v obchodě

Rovněž stojí za to zkontrolovat kvalitu použitého polymeru.Je nutné vzít jednu tyč tak, aby se ohýbala asi o 30% a narovnala se.Poté ji prohlédněte.Pokud nedojde k poškození plastu nebo obrázku, je vše v pořádku.

Správná technologie pro instalaci plastových panelů na stěny

Dobrá povrchová úprava stěn pomocí plastových panelů spočívá v tom, že lze provést vlastními rukama, trvá to trochu času.No, a ještě jeden plus - potřebujete běžné nástroje:

 • vrták s vrtáky (instalujte hmoždinky) a korunu na stromě (vrtné otvory pro zásuvky atd.);
 • šroubovák nebo šroubovák, stavební sešívačka, lepidlo - podle toho, jaký typ spojovacího prvku dáváte přednost;
 • pila s kotoučem pro plastové panely z kovu;
 • úroveň konstrukce;
 • ostrý nůž - nařezaný na šířku.

  Lathing forstěnové panely by měly být v jedné rovině

To vše může být nutné při instalaci panelů z PVC na stěny.Čas se krátí - jeden až dva dny, v závislosti na dostupnosti zkušeností a opravených oblastech.

Co vyrobit přepravku

Instalace beden z PVC na stěny podle technologie by měla být provedena na přepravku.Soustruh je vyroben z:

 • Dřevěné kostky.Optimální řez je 40 x 20 mm.Před montáží na zdi je žádoucí ošetřit dřevo antiseptickými sloučeninami.Je-li ve vlhké místnosti plánováno zdobení stěn pomocí plastových panelů, vyžaduje se speciální ošetření plísní.Panely se připevňují na dřevěná prkna na dřevěné šrouby, hřebíky se širokým kloboukem, svorky ze stavebního sešívačky.

  Dřevěná prkna pro soustružení pod PVC panely

 • Kovové profily.Pro sádrokarton o šířce 40 mm použijte profily stěn.Ve vlhkých místnostech je lepší používat galvanizovaný kov.V tomto případě se jedná o samořezné šrouby do kovu.Nevýhodou tohoto typu bedny - zabírá příliš mnoho místa - nejméně 3-5 cm u každé stěny, což je kritické v malé místnosti.

  Kovové profily (galvanizované)

 • Plastové montážní desky a kleimery (montážní desky).Tento typ spojovacího prvku je určen speciálně pro panely z PVC.Upevnění rychle - plast jednoduše zaklapne se svorkou v drážce na profilu.Nemusíte používat žádný další hardware.V případě potřeby vše skončírychle rozebraný - stačí vypíchnout kleimer šroubovákem (s trochou úsilí) a vyjde z drážky.Co jiného je pro tento typ bedny dobré, je to, že zabere jen 1 cm (to je tloušťka profilu).

  Takto vypadají montážní desky pro panely z PVC

Ze tří výše uvedených materiálů je nejlepší použít plast k instalaci plastových panelů do koupelny.Reaguje jen málo na změny teploty, nereaguje na změny vlhkosti, nehnije a nepraská.Žárové zinkování se cítí dobře ve vlhkém prostředí, ale musí být dobré kvality, v opačném případě to bude rez.Nejdůležitějším materiálem je dřevo, ale také s odpovídajícím zpracováním také stojí roky.A stejně tak postupujte podle doporučení pro aplikaci na antibakteriální kompozici.V některých případech stačí několikrát kartáčovat, v jiných - namočit a chvíli zaschnout.

Jak vyrobit bednu

Před instalací bedny pod panel z PVC musí být připraveny stěny.Nejprve odstraňte starý povrch a vše, co může spadnout.Pokud jsou na povrchu velké vybrání, je lepší je zavřít a je možné vytlačit silně vystupující části.Poté, co je stěna více či méně hladká, je ošetřena základním nátěrem s antibakteriální složkou (proti plísním a plísním).Poté již můžete bednu nainstalovat.

V zásadě jsou plastové panely namontovány vodorovně nebo svisle

Lišty jsou umístěnykolmo k panelům z PVC.To znamená, že pokud jsou panely namontovány svisle, je přepravka vodorovná a obráceně.Nainstalujte lišty ve vzdálenosti 30-50 cm od sebe.Optimální vzdálenost je 30 cm (panel „chůze“ bude menší).Prkna jsou připevněna na začátek a konec stěny, stejně jako kolem okenních a dveřních otvorů.

Lišta je upevněna ve spodní a horní části stěny, kolem okna a dveří.V intervalech je instalace lamel 30 - 50 cm

Přepravka je upevněna pod plastovými panely nejčastěji na hmoždinky.6 * 40 mm se umisťuje do betonové zdi (tak, aby kus nespadl ze zadní části betonové příčky), 6 * 60 mm do cihlové zdi.Upevňovací prvky se instalují v krocích po 50–60 cm.

Aby byla stěna s plastovými panely hladká a krásná, musí být bedna umístěna ve stejné rovině.K tomu je třeba pod dřevěnými prkny, kde je to nutné, instalovat dřevěná těsnění (lze použít kousky překližky), ale také je třeba je ošetřit směsí hub a plísní.

Na závěsné lišty lze namontovat dřevěné latě

Pro stropy sádrokartonových desek lze použít také perforované závěsné lišty.Používají se při vystavování kovových profilů v jedné rovině, ale lze je také použít při instalaci dřevěných tvárnic.

Pokud se rozhodnete vytvořit bednu z plastových montážních profilů, pak stojí za zvážení jeden bod: měly by být přísně kolmé k PVC panelům.Dokonce i malá odchylka může způsobit, že kleimers prostě neuniknou anebudou nic držet.Proto pečlivě zkontrolujte svislé /vodorovné čáry.Další bod: po obvodu stěn, dveří a oken je lepší instalovat dřevěná prkna stejné tloušťky jako plastové vodítka: k nim připojíme počáteční profily.

Instalace plastových panelů

Kromě skutečných stěnových plastových panelů v obchodě budete muset koupit ještě další příslušenství - jedná se o rohové, startovní a profily ve tvaru F.Jsou nezbytné, aby povrch dokončil a upravil vzhled.

Co je kromě nástěnných panelů nezbytné pro instalaci

Na úrovni podlahy a stropu můžete použít buď výchozí nebo stropní lištu.Startér je jen úzký pás z plastu a stropní podstavec je tvarovaný produkt s charakteristickým střihem.

Dekorace stěn z PVC panelů začíná instalací vybraných profilů v jednom z rohů a nahoře /dole.Jsou připojeny k nainstalovaným lištám.Spojovací prostředky jsou vybírány v závislosti na tom, jaký materiál byl pro přepravku vybrán.Výsledek je něco velmi podobného rámu.Do něj vložíme panely.

Problémovým uzlem je spoj rohové a stropní lišty (to samé děláme níže)

Dále je první panel řezán podél délky nebo výšky stěny.Plastové stěnové panely jsou řezány pilou s nožem na kov.Při silné práci s rukou (a ještě více s nohou) se neopírejte - tlačte ji.Chcete-li se bez problémů svléknout na své místo, změřteopatrně délku, odečtěte 4-5 mm a řez.

Vyčnívající hrot je odříznut od prvního pruhu, po kterém je odříznutá strana zasunuta do rohového profilu, přičemž okraje jsou zasunuty do horního a dolního okraje.Lehkým poklepáním na dlaň pohání tyč k dorazu, zkontrolují svislost hladiny a aplikují ji na okraj nainstalovaného proužku.Pak připevněte ke každé prkenné latě.

Takto vypadá plastový stěnový panel vložený do stropního soklu

Po instalaci a upevnění prvního pruhu odstřihněte druhý, spojte se s prvním, upevněte atd.Žádné komplikace.Problémy se mohou vyskytnout pouze s posledním panelem na zdi.Obvykle se musí zkrátit na šířku a poté se pokusit okamžitě vyplnit do drážky předchozí tyče a do rohu nebo startovacího profilu.Ne vždy to vypadá úhledně - často je plast zaseknutý.Tomuto stavu se můžete vyhnout, aniž byste opravili druhý rohový profil.Poté se na panel nařízne na míru řez úhlový profil, to vše se spojí s předchozí lištou a teprve poté je úhlový profil pevný.To není úplně správné, protože je připojena pouze jedna polovina úhlového profilu a druhá zůstává nezajištěná.Ale po utrpení, pokusit se o to správně, nemusíte tomu věnovat pozornost.Pak se vše opakuje - další výzdoba stěn plastovými panely je úplně stejná.

Jak to udělat bez rohových profilů

Pokud jsme obeznámeni s použitím podlahových desek v horní a dolní části stěny, pak rohové profily nejsou pro každéhojako.Po dokončenístěny s plastovými panely, můžete se obejít bez nich.Budete potřebovat ostrou tapetu nebo administrativní nůž.Pokud odříznete pruh plastu ze zadní strany na správném místě, můžete panel ohnout.Na přední straně to nebude nijak viditelné a lze se vyhnout mučení posledním panelem.A navenek mnoho lidí toto řešení líbí více.

Dekorace na stěně s plastovými panely: jak postupovat bez rohových profilů

Chcete-li správně určit, kde se má řezat, vložte předposlední panel a upevněte jej.Bereme kousek panelu několik centimetrů široký, vložíme jej do již nainstalovaného a označíme, kde je roh.Vytáhneme, na označeném místě vyřízneme plastový proužek, vyzkoušejte.Pokud je vše v pořádku, použijte tento kus jako šablonu a přesuňte přesně umístění řezu.To také není v technologii, ale vypadá to jako dekorace na stěnu s plastovými panely, zdá se mi to lépe.Obzvláště pokud se barva a struktura úhlového profilu liší.

Jak jinak můžete panely z PVC připevnit ke stěnám

Ačkoli výše uvedený způsob zdobení stěn plastovými panely není příliš složitý, nevyhovuje všem.Například stěny jsou dokonale ploché po omítnutí majáků nebo vyrovnání stěn suchou stěnou.Je zřejmé, že bedna není nutná.Odebere pouze oblast.V tomto případě porušují technologii - lepí plastové panely na silikon nebo na montážní pěnu.

Výchozí profily v tomto případě budou stále muset být nainstalovány, ale je třeba je upevnit na příslušnéhmoždinky.Poté se na zadní stranu panelu nanese pěna (klikatá) nebo silikon (ostrovy s přírůstky 10 až 15 cm), tyč se vloží do profilů, lisuje se, upevní se na jednom nebo dvou místech pomocí příslušných upevňovacích prvků.Ve stejném duchu pokračujte dále.

Výhoda metody je velmi rychlá, nevýhodou je, že pracuje pouze na hladkých (nebo téměř) stěnách.Ale nejdůležitější věcí je odstranit povrch bez poškození plastových panelů je prostě nemožné.

​​