Nástěnná, stropní dekorace s mokrou (tekutou) tapetou

Před několika lety se na trhu povrchových materiálů objevila tekutá tapeta.Postupně se stávají stále populárnějšími, protože mohou být používány po dobu 5-8 let, aniž by ztratily svůj vzhled i na chodbě nebo na chodbě.Mezi výhody tohoto nátěru patří bezpečnost, vysoká údržba, tažnost, která vám umožní snadno dokončit oblouky, sloupy a další povrchy složitého tvaru.

Co je to

Kapalné tapety někdyzaměňováno s dekorativní omítkou.Pravděpodobně proto, že aplikační technika je velmi podobná.- špachtlí.Zásadní rozdíl spočívá v tom, že složení použité hmoty je zcela odlišné.Jakákoli omítka obsahuje písek a jako pojivo se používá vápno.Složení tekuté tapety zahrnuje hedvábí, bavlnu, celulózová vlákna.Jako pojivo - nějaké lepidlo.

Několik druhů tekutých tapet s různými typy třpytů

Akrylová barviva se obvykle používají ke zbarvení kompozice ak získání povrchu jiného vzhledu se přidává třpyt různých velikostí,kousky slídy, perleť, nitě, jiné přírodnínebo umělé materiály.Tyto dekorativní přísady se nazývají třpytky.

Jak vypadají na zdi

Z hlediska vzhledu je tekutá tapeta křížem mezi omítkou a papírovou tapetou.Z obchodu přivezete suchou kompozici, do které podle pokynů přidejte určité množství vody.Výsledná polotekutá hmota se aplikuje na stěny nebo strop.Povlak je plynulý díky plasticitě materiálu, drobné drobné povrchové vady, jako jsou vybrání, praskliny atd., Jsou během aplikace opraveny.Vzhledem ke stejné plasticitě není obtížné vytvořit obrázek, dokonce ani obrázek.

U tekutých tapet lze na stěny aplikovat i složité vzory ... nebo obrazy

Takže tekuté tapety na stěně vypadají jinak.Rozdíly jsou přidávány odlišným složením.Pokud se jedná o tekutou tapetu na bázi hedvábí, má povrch charakteristický matný lesk.Tato kompozice se také nazývá „tekuté hedvábí“.Varianta celulózy a bavlny je matná, dokonce i ve stejném odstínu a se stejnými ozdobnými přísadami.

Existují také smíšené kompozice - celulózové hedvábí nebo bavlněné hedvábí, ve kterých existuje určitý stupeň lesku, ale není tak výrazný.Obecně je těžké říci, jak tekutá tapeta vypadá na zdi.Pokud se vám líbí dekorativní omítka, měla by se vám také tato možnost dokončit.

Typy

Kapalné tapety se rozlišují podle složení.Jak již bylo zmíněno, jsou vyráběny na bázi přírodních vláken.Podle typu těchto vláken jsou to:

 • hedvábí;
 • bavlna;
 • celulózový.

  Hedvábné tapety - měkký lesk, povrch s texturou

Liší se nejen svým složením, ale také svým vzhledem.Je obtížné to vyjádřit na obrázcích - rozdíl je v dostupnosti a typu lesku, jeho jasu, vizuální „drobivosti“ nebo hladkosti povrchu.Ze všech možností, nejdražší hedvábné kompozice.Více rozpočtu - bavlna a celulóza.

Výhody a nevýhody

Pokud mluvíme o obecném dojmu, někteří lidé mají rádi tekuté tapety, jiní ne.Jejich vlastnosti však nejsou špatné.K výhodám lze přičíst následující vlastnosti:

 • Bezešvá plocha.Žádné klouby, jako tapeta.Rovný povrch.
 • V případě potřeby jsou nedokonalosti stěn vyrovnány, ale spotřeba kompozice se zvyšuje.
 • Složení je propustné pro páry, to znamená, že nezpůsobuje problémy při udržování normální vlhkosti v místnosti.
 • Hodí se dobře na zakřivené povrchy jakékoli složitosti.
 • Snadné navrácení při jakémkoli poškození.Existují dvě možnosti:
  • pro drobné poškození (škrábance), jednoduše mokré, počkejte pár minut a vyhlaďte špachtlí;

   Tuto vadu lze snadno opravit

  • , pokud dojde ke změně barvy nebo k odstranění významné vady ze starého nátěru, použijte náplast.
 • Další tepelná a zvuková izolace.
 • Při zaplavení zůstávají na zdi a po vysušení prakticky nezmění svůj vzhled.Hlavní věc je, že zatímco jsou mokré, nedotýkejte se nic.
 • Pokud se vám nelíbí, jak se povlak „položil“, vMůžete ji odstranit ze zdi, namočit a znovu použít.

Dobré vlastnosti.Nejpůsobivější je vysoká údržba.To je dobré v přítomnosti domácích mazlíčků: škrábance jsou jednoduše přepsány.Pokud se vám tento povlak také líbí externě, měli byste to vyzkoušet.

Kapalná tapeta má také nedostatky:

 • Vypálí pod sluncem.V jižní místnosti je to třeba mít na paměti.
 • Čištění je pouze suché: prach lze sbírat pomocí vysavače a měkkého kartáče.
 • Ingrainované nečistoty, tuk, nelze odstranit.Odstraňte pouze kontaminovaný kus a náplast.
 • Ne všechny povrchy jsou dobře položeny.Je to nejjednodušší pracovat s drsnými, nejhoršími ze všech - s absolutně hladkými (složení „teče“).

  Vysoká údržba - je to jedna z nejlepších vlastností mokré tapety

 • Pro dobrý výsledek je nutné připravit povrch - vyrovnání významných nepravidelností, základní nátěr v několika vrstvách.Je-li povrch nerovnoměrný, je třeba také malovat (obvykle bílý).
 • Vlastní aplikace vyžaduje hodně času.

Jak vidíte, existují docela závažné nedostatky.Nejnepříjemnější je nemožnost mokrého čištění.Na chodbě nebo v kuchyni to není vždy přijatelné.Tuto nevýhodu lze vyrovnat zakrytím stěny lakem.Lze ji umýt, ale ne obnovit.Kromě toho lakovaný povlak ztratí svou propustnost pro páry, ale stává se vodoodpudivým.

Aplikační technika

Přestože výrobci tvrdí, že tekuté tapety mohouplatí pro zakřivené stěny, je lepší to nedělat.Existují dva body.Prvním je zvýšená spotřeba materiálu.Vzhledem k tomu, že náklady na tekuté tapety nejsou příliš nízké (je potřeba jeden balíček na 4–5 m², ale stojí to 5 až 18 $, i když je zde také 40 $), je levnější přípravu povrchu.Druhý bod - pokud existují významné rozdíly, můžete získat výrazné „špinění“.Tmavší budou oblasti, kde tekutá tapeta leží v silné vrstvě, a světlejší, kde je vrstva tenká (kvůli transilluminaci stěny).To opět vede ke zvýšení spotřeby - pro zarovnání barev.

Je lepší zarovnat stěnu

Příprava povrchu

Nejdříve odstraňte starý dekorativní povlak.Oloupeme tapetu na holou zeď, a pokud bubliny a odloupnou, také ji odstraníme.Poté zarovnejte hrboly.Jak již bylo zmíněno, je lepší udělat stěnu alespoň víceméně rovnoměrně.

Rovnoměrná (nebo relativně stejná) zeď musí být několikrát promazána základním nátěrem.To sníží savost povrchu, bude snazší pracovat.

Barevný rozdíl mezi sušenou a čerstvě nanesenou hmotou je velký

Podle zkušeností s používáním je nejlepší nanášet tekuté tapety na hrubé stěny, jako je omítka.Je tedy žádoucí, aby primer poskytoval podobný účinek.Z hotových přípravků je to betonový kontakt.Po jeho aplikaci se stěna stává trochu „viskózní“ v pocitech, zrnka písku ulpívající na povrchu ji zdrsní.Na tomto základě se jakákoli kompozice dokonale hodí.Jsou levnějšímožnost nanášení stěn na tekutou tapetu je nejlevnější emulze bílé vody (2 díly) s lepidlem PVA (1 díl).Naneste alespoň dvakrát základní nátěr.

Pokud má zeď nerovnoměrnou barvu a základní nátěr ji neskrýval, budete ji také muset malovat.Protože při použití tenké vrstvy budou vidět tmavší a světlejší oblasti.Můžete si vzít nejlevnější laky na vodní bázi a natřít je stěnou.Není nutná dokonale rovnoměrná barva, neměly by být ostré přechody.

Několik typů tekutých tapet.Má vysoký obsah hedvábných vláken

Další bod.Pokud jsou ve stěnách kovové fragmenty - hřebíky, šrouby atd., Je vhodné je odstranit.Pokud to nelze odstranit, namalujte místo nějakým druhem vodoodpudivého laku stejné barvy jako podklad.Pokud tak neučiníte, zatímco tekutá tapeta je suchá, kov zrezivne a rez „vyjde“ s ošklivou žlutou skvrnou.Musí se okamžitě opravit.Je tedy lepší izolovat všechny kovové předměty předem.

Příprava směsi

Kapalné tapety se prodávají v pytlích za sucha.Před použitím se do směsi přidá voda, vše je dobře promícháno.Množství vody závisí na objemu vaku, typu složení, výrobci.Konkrétní množství je uvedeno na obalu.

Pro tuto práci je výhodnější mít velký plastový kbelík - 12 nebo více litrů.Obsah balení se nalije do ní, přidá se voda.Směs míchejte do hladka.Ukázalo se to jako mleté ​​maso.

SuchéSměs tekuté tapety přidává vodu a dobře se promíchává

Protože tekuté tapety neobsahují škodlivé chemické přísady, můžete je míchat ručně.Pokud je pro vás nepříjemná hmota, můžete nosit rukavice.Hotová hmota se obvykle přenese zpět do vaku, „krk“ se zkroucí a ponechá několik hodin (nejméně 4-5 hodin, ale nejlépe 10-12) - pro rovnoměrný otok.Uvědomte si, že vysušená kompozice bude znatelně lehčí než mokrá.

Dokonce ani šedá barva není nudná

Je lepší smíchat veškeré množství potřebné k dokončení místnosti nebo alespoň jedné stěny najednou.Pokud jsou vloženy „kousky“, mohou být vidět hranice.Ve světlých odstínech jsou téměř neviditelné, ale pokud je barva jasná, mohou zničit obraz.Pokud jsou hranice stále viditelné, dokud není zeď zcela suchá, neměly by být podniknuty žádné kroky.Hranice možná zmizí, až budou úplně suché.Pokud je tekutá tapeta suchá, ale přechody jsou viditelné, lze kompozici odstranit špachtlí, namočit znovu několik hodin, promíchat a znovu aplikovat.

Aplikace na zeď nebo strop

Nová stěrka je přijata k práci.Ke sledování procesu bylo snazší, existuje lžíce s průhledným plastovým pracovním povrchem.Pro začátečníky je snazší pracovat s takovým hladítkem.Samotný proces je jednoduchý:

 • Namočená kompozice v malém množství se aplikuje na rovinu.
 • Kruhovým pohybem podél zdi.
 • Položili novou šarži materiálu, pokračovali ze stejného místa.

  Je lepší začít shora, pohybovat se dolů

Je vhodné ošetřit celou zeď najednou, jinak mohou být viditelné spojovací linie dvou „kusů“.Pokud přesto nebylo možné zpracovat celou stěnu najednou, sprej dobře promíchejte vodou, počkejte 20-25 minut, můžete pokračovat v dokončení.S největší pravděpodobností bude kloub jemný nebo téměř neviditelný.

V rozích můžete použít běžnou lžíci, ale je ještě snazší vytvořit i rohy pomocí speciálních úhlů.Nejprve naneste hmotu na obě strany rohu, proveďte úhlovou špachtli, vylisujte ji, zatímco třete přebytek z rohu - na zeď a vyrovnejte povrch.

Kapalina na tapety schne po dlouhou dobu - asi 48 hodin.Složení obsahuje pevné množství vody, takže když zaschne v místnosti, vysoká vlhkost, která nevyhnutelně spadne do jiných místností.Ale v tomto procesu můžete zapnout topení, otevřít okna, zařídit návrh.Neexistují žádná omezení.

Aplikace válečkem

Aplikace tekuté tapety pomocí stěrky nebo špachtle je dobrá pro každého, kromě toho, že proces zabere hodně času.Chcete-li proces urychlit, můžete zkusit použít tekutou tapetu válečkem.Pouze válec by měl být zvláštní: s tuhými krátkými chloupky shromážděnými ve skupinách.Šířka je asi 15 cm. Pokud to nenajdete, můžete použít srst s tvrdou krátkou hromádkou nebo pěnou, ale tvrdou.

Nástroj pro nanášení tekuté tapety

Před zahájením prací rozdělte tekuté tapety podle pokynů, připravte zeď.Po pokusu o práci s výslednou kompozicí.Pokud je hmota na stěně špatně rozložena, přidejte trochu vody.Ale přidejte trochu, protože příliš tekutina „proklouzne“.Technika je poněkud odlišná:

 • Naneste určité množství hmoty na stěnu špachtlí, aniž byste se obávali tloušťky vrstvy.Stačí udělat "kopat".
 • Rozvíjet se pomocí válečku.
 • Naneste další dávku roztoku a rozbalte ji.

Pomocí válečku je snazší udržovat stejnou tloušťku materiálu.Funguje dobře na hladkých stěnách.Rychlost dokončování je navíc 6-8 m².

Různé aplikační techniky vytvářejí různé efekty.

Při nanášení tekuté tapety na válec je povrch drsnější a texturovanější.Pokud se vám tento efekt nelíbí, po dokončení stěny jej navlhčete ze stříkací láhve, počkejte 15 minut, projděte se po povrchu čistou stěrkou navlhčenou vodou a vyhlaďte reliéf.

Jak vytvářet vzory pomocí tekutých tapet

Je nepravděpodobné, že začátečníci budou schopni vytvářet složité vzory na stěnách pomocí tekutých tapet, ale můžete zkusit něco jednoduchého.Nejjednodušší jsou dvoubarevné vzory a geometrické vzory jednodušší.

Lze najít libovolný obrázek.Pak ale musíte přenést obrys obrázku na zeď.Pokud máte umělecké schopnosti, můžete to zkusit „ručně“.Pokud to nepomůže, můžete jej zvětšit na požadovanou velikost, vytisknout na papír, ale lépe na karton, vystřihnout a připevnit na zeď.Vyplňte jednu barvu tapety.Když tekutá tapeta zaschne, vyjměte papír /karton pomocídruhý vyplňte prázdnou oblast.Ale musíte pracovat pečlivě, aniž byste zašpinili hotový díl.

Po odstranění šablony papíru nebo lepenky zůstává dutina vyplněná jiným materiálem barvy

Pokud je vzor jednoduchý - například geometrické tvary, můžete nastavit, které barvy chcete oddělit.tvrdá bariéra.Například majáky pro omítky.Jsou pevné, plné tekuté tapety stejné barvy.Po zaschnutí mohou být majáky odstraněny a opatrně, bez lezení na hotovou část, použijte druhou barvu.

Existuje způsob přenosu složitých výkresů bez tisku.Budete potřebovat sklo, černou značku, lampu.Na sklo s černým fixem nakreslete konturu, zvýrazněte ji lampou.Na zdi se objeví jasný obrys, který jednoduše nasměrujeme.Vyplňujeme, protože je to pohodlnější, ale obvykle nejprve velké oblasti, pak menší.