Návrh studny: dům studny (otevřený a uzavřený)

Studna v zemi a někdy v blízkosti domu je nutná věc.Ale jen betonový kroužek vyčnívající ze země s nějakým víčkem potěší oko trochu a pohodlí při používání je pod průměrem.K vyřešení situace je nutné ji vylepšit a postavit bránu, která usnadní vzestup vody.Hotové ploty se prodávají - se střechou a límcem, ale mají buď solidní cenu, nebo vypadají pateticky.Nejčastěji je proto dům postaven pro studnu vlastními rukama.Pak můžete použít představivost a zařídit vše, co potřebujete.

Druhy studní a jejich úkoly

Hlavním úkolem studny je ochranay dostat různé látky - prach, listí a jiné podobné nečistoty.To vyžaduje těsně přiléhající víko.Otevřené studny jsou možné pouze pro průmyslovou vodu - pro zavlažování.Pro jiné účely nelze vodu z nich použít.Takže pokud máte v plánu alespoň umýt nádobí, studna by se měla pevně zavřít.

Víko na studni by mělo být těsné

je nutná ochrana před srážkami všeho druhu: dešťová voda a topná voda nesou velmi špinavou vodu s rozpuštěnými hnojivy, živočišným odpadem, různými nečistotami a nečistotami.Jeho vstup do studny je plný vážného znečištění.Pro ochranu před srážkami se vyrábí vrchlík, nejčastěji štít - je snazší odklonit srážky.

Dalším úkolem studny je chránit před cizími lidmi nebo v každém případě zajistit bezpečnost dětí.Chcete-li to provést, sakra nebo řez zámky.

Varianta uzavřeného domu pro studnu

Pro zvyšování vody je snazší instalovat stojany a vrata - v nejjednodušším případě rotační polen s držadlem, ke kterému je připevněn řetěz.A to vše společně by mělo potěšit oči majitelů, ale zároveň vyžadovat minimální péči.

Otevřené nebo uzavřené

Jak můžete vidět na fotografii, dům pro studnu může být otevřen a zavřen.Je levnější a snazší ji otevřít: studní prsten může být zakončen kamenem nebo dřevem, kryt, stojany a vrchlík - vyrobené ze dřeva nebo kovu - bude stát někoho méně.Materiály s takovou strukturou vyžadují minimum.Existuje pouze jedno „ale“ - v zimě může voda v takové studně zamrznout.Pokud ji neplánujete používat v chladném počasí - žádný problém.

Ale v zimním období je nutný dům s vyhřívanou studnou.Ale i tehdy lze otevřít:

  • koupit polystyrenovou „skořápku“ pro studnu - mají vhodnou velikost, upevněte ji a na ni položte povrch;
  • překrytí prstence a víka by mělo být vyrobeno z několika vrstev dřeva a desky by měly být pokládány v různých směrech a překrývat spáry.

Uzavřený dům pro studnu

Další možností je vytvořit uzavřený dům.Má o něco větší velikost než prsten studny.Stávající vzduchová mezera je již dobrým tepelným izolátorem, ale stále můžete zlepšit ochranu např. Pokládáním mezer například s polystyrenem.

Co dělat

Výběr vzhledu někdy vyžaduje hodně času.Krásná polovina lidstva je obzvláště „utrpení“ s touhou ozdobit studnu, třídit četné možnosti designu a trávit spoustu času za tímto zaměstnáním.Ve skutečnosti je vše jednoduché: pokud existuje dům a dobře stojí poblíž, stojí za to ho vyrobit ve stejném stylu a pokud možno ve stejné barvě.Souhlasím, vypadá to dobře.

Studna by měla být vyzdobena ve stejném stylu jako dům

Co mám dělat, když je dům zděný nebo omítnutý?Vyberte povrchovou úpravu vhodnou pro styl vzhledu webu.Pokud se jedná o jednu z prvních budov na webu, udělejte to, co chcete.

Často vyvstává otázka: vyrobit z kovu nebo dřeva.Dřevěný vzhled, samozřejmě krásný.Ale bez řádné péče rychle ztratí veškerou přitažlivost a stanou se šedými a ošklivými.Pokud se nebojíte vyhlídky na pravidelné, alespoň jednou ročně, aktualizaci ochranného nátěru (odstraňte starý nátěr, poté znovu nátěr), vyrobte jej ze dřeva.Pokud to není pro vás, udělejte to z kovu.Celý design nebopouze rám je vaše volba.Horší volba: rám je vyroben z pozinkovaného kovového profilu, opláštěný obkladem.Zejména pokud je dům dokončen stejným způsobem.

Dům pro studnu ze vlečky

Jak víte, existuje spousta možností.Nejprve zvolte typ - otevřený-zavřený, pak materiály a povrchové úpravy podle chuti, pochopení designu, udělejte si dům rukama pro své vlastní.

Je zde popsáno uspořádání zásobování vodou ze studny.

Stříška pro studnu s víkem - otevřený dům

Strukturálně je zařízení jednoduché: dva stojany jsou umístěny proti sobě.Slouží jako podpěra baldachýnu a je k nim také připojena brána - zařízení pro zvedání kbelíků s vodou.Nákres otevřeného domu s rozměry, viz foto níže.

Výkres vrchlíku vrtu s víkem a límcem

Povšimněte si, že stojany lze po dokončení vrtu studny vykopat.V závislosti na tom se změní pořadí práce, ale design v každém případě zůstává stejný.

Stojany podpírající vrchlík mohou být umístěny uvnitř pláště kroužku vrtu nebo vně

O výrobě kolejí na tomto místě je psáno zde, přibližně ) lavičky si můžete přečíst zde.

Jak vyrobit baldachýn

Baldachýn je nejprve smontován.Dva postranní trojúhelníky jsou vyráběny v požadovaných velikostech.Na obrázku výše je uvedena pouze přibližná expanze dvou extrémních bodů.V případě potřeby můžete udělat více.Délka vrchlíku závisí na tom, kde budou stojany stát - blízkodobře zazvonit nebo za krytem.Přibližné rozměry vrchlíku s průměrem prstence 100 cm jsou uvedeny na fotografii níže.

Rozměry vrchlíku vrtu pro průměr 100 cm

Struktura může být sestavena z pozinkovaného profilu, kovové profilové trubky nebo dřevěného trámu.Aby se zabránilo ohýbání profilu, je zesílen v místech upevnění dveří - můžete dovnitř vložit dřevěný blok nebo kovový roh.

Aby se zajistilo, že se déšť nedostane dovnitř, musí být roztažení mnohem větší než velikost prstence - nejméně 20 cm na každé straně.

Střecha nad vrtem by měla být mnohem větší než jeho průměr

Pokud budou sloupky připevněny přímo k betonovému kruhu, postup je poněkud odlišný.Nejprve sestavte rám, který překlenuje prsten.Na fotografii je vyrobena z desky o tloušťce 30 mm.Stojany jsou také vyrobeny ze stejné desky, místo připevnění k betonu je vyztuženo přesahy.Hrají dekorativní roli.

Pokud se vrchlík ukázal jako těžký, je vhodné použít tyč větší tloušťky, jinak nevydrží zatížení.

Rám pro hlavu studny

Poté, co je dříve namontovaná střecha upevněna na stojany.Trojúhelníky můžete vytvořit okamžitě na svém místě, ale je vhodnější je předem připravit, sestavit krokevní systém a umístit je na stojany v hotové podobě.

Sestaveno, ale nedokončeno

Další opracování.Sešijte deskou, podšívkou, krytinou.Jen mějte na paměti, že pokud používáte surové desky, po chvíli vyschnou, mezi nimi se vytvoří trhliny až 5mm tl.Pak nemluvíme o žádné hygieně: déšť padne a prach ... Použití suché desky také není moc dobré - za mokra se zvětšuje, podlaha „půjde ve vlnách“.Obecně platí, že pokud chcete mít čistou vodu, postavte dům se zavřenými dveřmi.Existuje více šancí, jak více ušetřit vlhkost před znečištěním.

Do-it-yourself střecha pro studnu: výkresy a rozměry

Zde si přečtěte, jak postavit palivové dříví vlastními rukama.

Do-it-yourself uzavřený dům pro studnu

Mluvíme o takové možnosti úkrytu pro studnu - s dveřmi.Pokud si stále ještě uděláte víko, rozhodně se prach nedostane.

Uzavřená studna

Postaví se rám, který se umístí na hlavu studny a zajistí se kotevními šrouby.

Kabina pro kutily pro studnu

  1. opěrný sloupek ze 100 * 200 mm
  2. krátké podpůrné sloupky ze stejného nosníku 100* 200 mm
  3. upevňovací nosník 30 * 60 mm
  4. trojúhelníkový nosník

Sestavíme rám a připevníme jej ke kruhu pomocí krátkých tyčí.Po dokončení montáže palety.Namontujte podlahu z desky asi 30 x 100 mm.Rám je opláštěn deskami nebo deskovým materiálem, například nepromokavou překližkou.

Postup montáže domu pro studnu

Aby mohly dveře dobře držet, lze nainstalovat další výložníky.Zavěsíme dveře - jeden nebo dva, podle libosti.Pro usnadnění navigace níže jsou výkresy s rozměry.

Kabina pro kutily pro kresby studny s rozměry

Podle stejného schématu lze vyrobit střechu pro dům z kovu.Pokud existuje svařovací stroj , lze použít profilovou trubku.Je snadnější k němu upevnit dokončovací materiál.

Jak vytvořit zcela uzavřený rám

V domě můžete také skrýt betonový prsten.V tomto případě se brány obvykle umísťují zvlášť a rám se sestaví.Zvolte rozměry tak, aby struktura volně pokrývala prsten.Výška - 20 centimetrů vyšší než je vaše výška: abyste se mohli klidně ohnout a získat kbelík.

Takový přístřešek pro studnu z pozinkovaného profilu pro sádrokartony, kovy a obklady

Profil bereme z tlustého kovu, pozinkovaného.Z průvodce sestavíme dva shodné rámy - „podlahu“ a horní úroveň prstence.Jsou spojeny stojany (profil stojanů).Ukázalo se na kostku s vyplněnými bočními stěnami.

Sestavení rámu

Řezáme boky vodicího profilu a „zadní“ část zůstane nedotčena.Takže bude možné vyrobit trojúhelník.Upevníme stojan, který se rovná výšce celého domu.Pokud chcete mít stejné svahy, stojan je namontován uprostřed.Můžete udělat delší svah strmější, pak se stojan pohybuje 15-20 cm od středu.

K pevnému stojanu připevňujeme vrubový profil.Dostáváme jeden z prvků krokvového systému.Na druhou stranu provádíme stejnou operaci.Výsledné vrcholy trojúhelníků jsou spojeny příčným nosníkem.

Příprava na dveře

Přidání stojanů ze strany dveří- na obou stranách.Je lepší je posílit - vložte dřevěné kostky dovnitř a zašroubujte je šrouby.

Zahájení montáže střechy

Upevňujeme střešní krytinu, například profilovanou fólii, opláštěnou překližkou.Pak se položí měkké dlaždice a přibijí se na překližku - kdo má jakou technologii."Patka" a boky střechy jsou zakončeny jakýmkoli materiálem.Chcete - můžete použít strom - podšívku, imitaci kulatiny nebo dřeva, nebo chcete - vedlejší kolej.

V tomto případě byly použity stejné materiály jako při opláštění domu: aby všechno vypadalo jako jediný soubor.

Dům pro studnu ze vedlejší koleje

Další příklad videa sestavení z profilu pro sádrokartony ve video formátu.

Zde je popsána konstrukce kovového altánu.

Vytváření kroužku studny vlastníma rukama

Je-li vyrobena hlava nebo vrchlík, zůstává šedý betonový prsten viditelný.Pohled není nejatraktivnější a já ho chci ozdobit.

Kamenná dekorace

Nejoblíbenějším způsobem zdobení studny je kamenná dekorace - oblázky nebo drobné sutiny.Pokud je s hotovým materiálem více či méně jasné - koupit nebo sestavit, zůstává otázkou, na co se musí držet.Existuje několik receptů:

  1. Pytel lepidla na dlaždice a přírodní kámen 25 kg + pytel suché směsi 300 - 50 kg.Vše smícháme v suché formě, zředíme vodou do pastovitého stavu.Kameny jsou namočeny ve vodě.Na prsten se nanáší tenká vrstva - svislý proužek shora dolů, vybíráme a skládáme kameny a potopíme jeřešení.Když je vyroben kus, dokud není roztok suchý, kameny jsou vyčištěny, švy jsou otírány.

    Dobře, dokončeno kamenem

  2. Cement třídy M500 - 1 díl, prosévaný středně zrnitý písek - 3 díly, PVA lepidlo - 1/3 dílů, voda - asi1 kus.Pracujte při přibližně + 20 ° C, v těsných gumových rukavicích: koroduje ruce.Okamžitě promíchejte malou dávku roztoku: 1 díl je 500 ml plechovka.Takovou částku lze zvládnout před sestavením řešení.Technologie je podobná: kameny jsou namočené, ale prsten studny je také navlhčen.Poté se na něj nanese vrstva roztoku, lisují se kameny.

Nabízíme třetí recept na to, jak kamenovat studnu kamenem ve video formátu.Složení směsi je zde velmi podobné, ale před aplikací roztoku je na prstenec upevněna mřížka.S touto technologií nic nepadne.

Zajímavá verze výklopného víka na studně byla navržena v následujícím videu: Sklopí se téměř úplně, ale zda takové zařízení potřebujete, je jen na vás.

Foto-možnosti pro zdobení studní

)

​​

]