Obkladové desky pro fasádu domu: cihla, kámen, dřevo

Fasádní dekorace je jednou z nejdůležitějších událostí.Závisí na tom nejen vzhled, ale také provozní vlastnosti budovy.Jedním ze způsobů, jak rychle a efektivně zvládnout tento úkol, je použití fasádních panelů pro vnější výzdobu domu.Jsou odlišné, od různých materiálů s různými charakteristikami a pružinovým vzhledem.

Druhy fasádních panelů

Fasádní panely pro venkovní výzdobu domu - pevná skupina materiálů s různými technickými vlastnostmi vyrobenými z různých materiálů.Chcete-li si vybrat, musíte alespoň zhruba reprezentovat jejich vzhled, vlastnosti a vlastnosti.

Z hlediska vzhledu je obtížné říci, které fasádní panely pro vnější výzdobu domu byly použity v tomtokrát

K ozdobení fasád soukromých domů

Ne všechny fasádní panely se používají k obložení soukromých domů.Nejde o to, že „je to nemožné“, ale že se navíc nehodí téměř ke všemu.Dalším důvodem je složitost instalace a vysoké náklady.Dnes najdete následující fasádní panely pro vnější výzdobu různých typů domů.Níže uvádíme všechny.

Aby bylo možné zvolit, které fasádní panely k dekoraci domu, je třeba mít představu o jejich výhodách a nevýhodách

Fasádní obklady

) Známý povrchový materiál ve formě dlouhých proužků připevněných na rámu.Tam jsou tradiční možnosti malované v jedné z barev, je imitace dřeva, klády, zdivo.

Silentblok je známý všem

Toto je nejdostupnější materiál pro zdobení fasády domu, ale je příliš tenký a má nízkou odolnost proti mechanickému poškození.Další nuance je, že slunná strana mizí, a ne každému se líbí vzhled.

Suterénní obklad

Suterénní obklad je také vyroben z polymerů - PVC (vinyl), polypropylen.K dispozici ve formě obdélníkových panelů, některé se zámky na okrajích.V zásadě napodobujte zdivo různých barev a textur, divoký nebo fasetovaný kámen.

Suterénní obklad je vyroben z polymerů.Nejlevnější je vyroben z polyvinylchloridu (PVC) a polypropylenu

Hmota, ze které jsou vytvořeny fasádní panely suterénu, je natřena hromadně, proto se nepoškrábají škrábance a další poškozeníliší se od přední plochy.Liší se od fasádních obkladů nejen tvarem a cenou (dražší), ale také větší tloušťkou (20-30 mm oproti 15 mm) a věrohodnějším napodobením kamene nebo cihel.

Fasádní panely z vláknitého cementu pro vnější výzdobu domu

Vláknový cement je materiál šetrný k životnímu prostředí, který se získává ze směsi vláken (malých syntetických vláken) a cementu.Desky nebo desky jsou vytvořeny z hmoty, po které jsou natřeny.Byly vynalezeny v Japonsku, proto se také nazývají „japonské fasádní desky“.

Vláknocementové desky jsou závažným materiálem pro konečnou úpravu

Nevýhodou je velká hmotnost a barva povrchové vrstvy (cementová základna je viditelná na hlubokých štěpkách).Výhoda - materiál nehoří a nepodporuje hoření.Pokud mluvíme o ceně, pak japonské talíře jsou drahé, ale existují analoga čínské a domácí produkce s věrnějšími cenami.Čínské skupiny A-Vent jsou mimochodem dobré kvality.Společnost je na trhu již dlouhou dobu, recenze jsou většinou dobré.

WPC (kompozit dřevo-polymer)

Dřevo rozmělněné na vlákna se smíchá s kapalným polymerem, přidá se barvivo.Z výsledné hmoty tvoří desky nebo desky (obložení, prkno).Tento materiál se používá nejen k výzdobě fasád, používá se také k výrobě podlah poblíž bazénu, v altánu, na otevřené verandě.

Kompozit ze dřeva a polymeru (WPC) je velmi podobný dřevu

Vzhled a dokonce i u taktilních pocitů je kompozit ze dřeva a polymeru velmi podobný dřevu.Rozdíl je v tom, že tyto „desky“ nemusí být natřeny nebo lakovány.Zachovávají si svůj původní vzhled po dlouhou dobu.Nevýhodou je značná hmotnost a vysoká cena.Jsou však trvanlivé, protože jsou malovány volně, čipy a poškození (pokud existují) nejsou vidět.

Porcelánové dlaždice

Vzhled tohoto materiálu je dobře znám všem, protože k dokončení podlahy se používá tenčí odrůda.Fasádní porcelánová taška má větší tloušťku a velikost.

Porcelánová kamenina vyžaduje vhodnou architekturu.

Tvář na fasádě s porcelánovou kameninou má značné nevýhody: vysoká hmotnost, složitost řezání a instalace, což s sebou nese vysoké náklady na instalační práce.A to je plus k tomu, že samotný materiál není zdaleka levný.Nevýhody také zahrnují pompézní vzhled, takže architektura by měla být vhodná.A tak je dekorace domu z keramických žulových fasádních desek krásná, odolná, odolná vůči klimatickým faktorům.

Klinkerové fasádní panely

Toto je vícevrstvý materiál.K OSB vrstvě je přilepena vrstva izolace (expandovaný polystyren) (není to vždy) a na ni je nalepena tenká slínková taška, existuje pouze možnost z expandovaného polystyrenu a slínku.K dispozici ve formě obdélníkových bloků se zoubkovanými hranami.

Fasádní panely slínku - dekorace a izolace v jedné „láhvi“

Materiál není levný, ale zároveň trvanlivý a atraktivní vzhled.Kromě toho se současně s povrchovou úpravou zlepší tepelná izolace.To jejediný materiál, který přichází současně s izolací, protože se také nazývá fasádní tepelné panely.

Takže co je lepší?

Nelze jednoznačně říci, který z uvedených materiálů je lepší.Ve vzhledu je mnoho z nich podobné, i když existují výjimky.Například, porcelánové dlaždice nebo fasádní obklady mohou být zaměněny s malým.Ale všichni ostatní mají podobnou prosperitu.Takže v této věci se musíte soustředit na své vlastní preference.

Pokud jde o provozní vlastnosti, neexistují ani zjevné favority.Všechny mají vlastnosti a nevýhody.Podle těchto parametrů je tedy nutné vybrat fasádní panely pro vnější výzdobu domu v závislosti na vlastnostech materiálu, ze kterého je dům postaven, a na potřebě tepelné /větrné /zvukové izolace.

Například stěny propustné pro páry jsou nejlépe dokončeny bez pěny.Nevádí vlhkost.Naprosto.V tomto ohledu je použití tepelných panelů slínku nežádoucí.Ne, zevnitř můžete přidat materiál bariéry proti páry.Parotěsná zábrana blokuje přístup k vlhkosti uvnitř stěny, vše bude v pořádku s povrchovou úpravou.Vlhkost však zůstane uvnitř.K jeho odstranění potřebujete výkonný ventilační systém a jeho zařízení je drahé potěšení.A musí být navržen ve fázi návrhu domu.Tepelné panely lze tedy použít na domy ze dřeva nebo pórobetonu pouze tehdy, jsou-li instalovány na bedně.Přímá montáž na zeď již není nutná.

Z hlediska hodnoty.Ze všech uvedených, nejlevnější způsob, jak dokončit, je fasáda obklady.Další z nich jsou suterénní obklady, vláknocementové desky a WPC.A nejdražší jsou porcelánové obklady a fasádní panely slínku.

Pro návrh průmyslových budov a kanceláří

V této části uvádíme seznam fasádních panelů, které se nejčastěji používají pro navrhování kancelářských, průmyslových, obchodních nebo skladových budov.To neznamená, že nemohou být použity pro soukromý dům nebo chalupu.Je to jen proto, že jejich pohled není příliš vhodný pro „domov“ v širším slova smyslu.Domy s nestandardní architekturou - ve stylu techna, minimalismu a dalších podobných - lze dokonce dokončit.Vypadají ještě neobvykle.

 • Kovové panely.K dispozici ve formě obdélníkových nebo čtvercových bloků různých velikostí.Jsou vyrobeny z oceli nebo hliníku.Ocel je levnější, ale náchylná ke korozi.Hliník nekoroduje, ale je drahý.Tento typ fasádních panelů pro soukromé domy je také ostře využíván kvůli jejich „hluku“, což z nich činí nejméně atraktivní z celé skupiny.

  Kovové čelní panely - pro domy nestandardní architektury

 • Průsvitné panely.Tento typ fasádních panelů se používá pro dokončování kancelářských výškových budov.Jsou vyrobeny z průhledného vrstveného karbonátu nebo z dvojitého skla - několik skel instalovaných v jednom profilu.V soukromé bytové výstavbě mohou být použity pro aranžování zimní zahrady, krytý bazén, zasklení velké terasy, balkon, lodžie.Může být vyroben z průhledného materiálu,barevné nebo rozprašované (hlavně zrcadlo, na jedné straně).Pravděpodobně můžete celý dům ozdobit průsvitnými fasádními panely, ale k tomu musíte zapojit architekta - materiál, který je na estetiku příliš náročný, a dokonce i obtížné technické podmínky pro instalaci.

  Průsvitné panely - k dekoraci zimních zahrad, krytých verand, stromů

 • Sendvičové panely.K dispozici ve velkoformátových blocích.Jedná se o dvě kovové desky (přední je velmi podobná vlnité desce), mezi nimiž je položen tepelně izolační materiál.Účel - dekorace průmyslových a skladových budov.Není vhodný pro soukromé domy z estetických důvodů, ačkoli může být použit pro letní chaty, pokud neexistují příliš vysoké požadavky na vzhled.Z nich můžete stavět technické prostory - garáže, vrátnice, inženýrské sítě.

  Sendvičové panely - pro rychlou výstavbu

 • Hliníkové kompozitní desky.Jedna z variant sendvičových panelů.Mezi dvěma plochými plechy z hliníku je vrstva kompozitního materiálu.V soukromém sektoru to zase není vidět.Existují dva důvody - vysoká cena a stejný „kancelářský“ vzhled, i když může být vhodný pro dokončení podkladu, protože hliníkový kompozitní povrch není tak „hlučný“ jako „kovový“.

  Hliníkové kompozitní desky - dva kovové plechy s vrstvou kompozitu

Jak vidíte, jakýkoli z materiálů v této skupině lze také použít k ozdobení soukromýchdoma.Pohled bude nestandardní.Pokud to potřebujete, vyberte příslušnou možnost.

Způsob instalace

Fasádní panely pro venkovní výzdobu domu jsou vyrobeny z různých materiálů, mají různé tvary, ale způsob instalace je velmi podobný.Během procesu instalace lze použít speciální prvky pro upevnění, ale zařízení je stejné - na principu větraných fasád.Stručně řečeno, instalace vypadá takto: je sestavena mřížka profilů a jsou k ní připojeny fasádní dokončovací panely.

Fasádní panely pro vnější výzdobu domu jsou namontovány na zvláštním rámu.Je odkryto v horizontální a vertikální rovině, načež jsou k němu přišroubovány fasádní panely pro vnější dekoraci domu.

Takto se to provádí

Rám je sestaven z kovových a plastových profilů, někdy za použití dřevěných tvárnic.Dřevo je ekonomickou alternativou, protože ve většině částí země stojí mnohem levnější než kovové výrobky.Je však vhodný pouze pro materiály s nízkou hmotností a na instalační systém zvlášť náročné.

K tyčím lze připevnit fasádní a suterénní obklad, desky z vláknocementu, KDP, slínky.Pouze před instalací je dřevo nezbytně ošetřeno antibakteriálními a nehořlavými sloučeninami.Tyče mohou být nahrazeny pozinkovanými profily sádrokartonu.Také odvádějí dobrou práci.Ale musíme si uvědomit, že pro většinu fasádních panelů existuje vlastní systémprofily se speciálními upevňovacími prvky.Standardní držák obvykle umožňuje zapuštěnou montáž - aniž by došlo k poškození přední plochy.Při výměně profilů za nosník je nutné vyvrtat otvory v povrchové úpravě pro montáž upevňovacích prvků, což není příliš dobré, protože to narušuje těsnost.

Rám je smontován, probíhá izolace

Systém větraných fasád je dobrý, protože současně můžete budovu zahřát a zlepšit zvukovou izolaci (mezi profily vložte vhodné materiály).Další důležitou výhodou je, že problém odstraňování kondenzátu je snadno vyřešen.Nevýhoda: značné materiálové náklady na samotný montážní systém (plus náklady na fasádní panely).

Uvažujme například, jak vyzdobit fasádu suterénními obklady, vláknitými cementy a slínkovými deskami.Proč s těmito materiály?Protože zde lze nalézt instalaci fasádních obkladů a citované materiály jsou nejbližší konkurenty, kteří jej postupně vytlačují z trhu.

Instalace suterénu vlečky

Z tradiční bedny pro lineární dokončovací materiály (například vlečka) se instalace suterénu liší tím, že bedna by měla být „v kleci“ - profil/tyče by měly procházet na spoji panelů.Protože suterénní vlečka vypadá jako obdélník, bedna by také měla vypadat.Další funkcí je instalace startu a J-profilů.Uzavírají části materiálu, poskytují podporu, dávají hotový vzhled.Nejsou tak drahé, aby byli chytrí,snažit se bez nich nestojí za to.

To je to, co může fungovat

A také je třeba si uvědomit, že existují zvláštní rohové panely, které navrhují rohy budovy.Nakupují se samostatně a často mají jinou barvu nebo dokonce jinou texturu.Takže i obdélníkový nebo čtvercový dům vypadá zajímavěji.

Postup při instalaci suterénu je následující:

 • Povrch je očištěn od všeho, co může spadnout nebo spadnout.Velké otvory jsou utěsněny maltou, ohromující cihly jsou pevné, švy jsou utěsněny, povrch je vyrovnán.Maximální přípustný rozdíl je 2 cm na 1 metr.
 • Na připravený základ se balí přepravka.Můžete použít dřevo, profily.Nejprve jsou vyplněny vodorovné proužky - krokem rovným výšce panelu.Spoj dvou fragmentů by měl být v profilu.Ze stejného principu je vybrán krok pro instalaci svislých proužků.Jsou plněné mezi horizontální.Pro větší tuhost opláštění mohou být na jeden fragment suterénu vlečky nainstalovány dva svislé propojky.Konec konců má jeden panel délku více než metr - 1130 - 1160 mm, takže se může ohýbat uprostřed.

  Pomocí vycpávek vyrovnejte stěny

 • Počáteční profil je připevněn k dolním vodorovným lištám.Lze jej připevnit na tyč s malými hřebíky nebo sponkami ze stavebního sešívačky, na kovový profil - pomocí samořezných šroubů na kov.Připevňuje se na rohy budovy.
 • Do profilu se vloží část obkladu soklu,Vyrovnané, upevněné po obvodu hřebíky /šrouby k přepravce.
 • Druhý panel je spojen s prvním panelem pomocí zámku.Vkládáme, dosahujeme plné shody, opravujeme.Proces se pak opakuje.V případě, že panel musí být vyříznut (například roh budovy), je nainstalován J-profil.Je mírně odlišná od výchozí, která byla navržena právě pro tyto případy.

To je celá instalace vlečky suterénu.Po sestavení přepravky proces pokračuje rychle (pokud se velikosti panelů shodují a nedochází k problémům se stíny).

Jak namontovat vláknocementové desky

Fasádové fasádní panely pro venkovní výzdobu domu lze také namontovat na přepravku vyrobenou z dřevěných tvárnic, ale po vyvrtání díry bude nutné je upevnit.Standardní karabiny pro instalaci vláknocementových desek se skládají z vodorovných a svislých profilů.V tomto případě lze desky namontovat na svorky - speciální desky pro zapuštěnou montáž.

K dispozici je standardní montážní systém

Montáž rámu

Pracovní postup je následující:

 • Nejprve se v kroku 100 cm připojí vodorovné profily ve tvaru písmene „G“.Instalují se pomocí konzol, které opravují nepravidelnosti základní stěny.
 • V případě potřeby se připojí topné těleso, na kterém je upevněna ochranná fólie proti větru.

  Na svorkách

 • jsou namontovány fasádní panely z vláknocementu pro vnější výzdobu domu.vertikální profily, které jsou připevněny k vodorovné poloze pomocí samořezných šroubů.Krok instalace - 60 cm. Vertikální existují dva typy;
  • Hlavní ve tvaru písmene U (široký).Jsou umístěny ve spojích desek.Do tohoto profilu jsou vloženy dva sousedící vláknité cementové desky.
  • Pomocné (jemné).Jsou instalovány uprostřed plachty, v rozích a na svazích.Ty, které jsou ve středu listu, jsou potřebné pro instalaci upevňovacích prvků a pro podporu středu desky.
 • Vláknocementové desky jsou pevné.Pomocí šroubů můžete vytvořit otvory v povrchu nebo pomocí svorek.O způsobech montáže podrobněji níže.

Jsou-li upevněny samořeznými šrouby, jsou zašroubovány tak, aby se dostaly do profilu.V tomto případě se musíte pokusit dostat do technologického zářezu (švu mezi „cihlami“).V tomto případě je montáž méně patrná.

Upevnění vláknocementových desek k rámu

Upevnění se sponami - tajné.Povrch desky není poškozen.Klyammery se připevňuje k profilům a přidržuje desky se speciálními jazyky.Pořadí prací je následující:

 • Dolní příliv je nastaven.
 • Startovací tyč je upevněna.
 • Úhly jsou nastaveny.
 • První řada desek je umístěna na startovací tyči, zajištěné svorkou nahoře.Jsou umístěny, snaží se dostat do zavedených profilů.
 • Další list spočívá na výstupcích na svorkách.Na zadní straně desky z vláknitého cementu je speciální těsnění, které zaručuje těsnost spojení.
​​

Tento způsob instalace je neviditelný - svorky jsou uspořádány takže jsou za panelem a vyčnívající jazyky jsou uzavřeny další deskou z cementového cementu.

Na tomto principu je namontována většina větraných fasád, které zahrnují všechny nebo téměř všechny fasádní panely pro vnější výzdobu domu.Tvar profilů a svorek je jiný, instalační krok, všechno ostatní je velmi, velmi podobné.

Instalace fasádních panelů slínku

Jak již bylo uvedeno, jakékoli fasádní panely pro venkovní výzdobu domu jsou namontovány podle stejného principu, proto budeme mluvit pouze o rozdílech charakteristických pro tepelné bloky slínku.

Panely slínku (tepelné panely) přicházejí okamžitě s ohřívačem

Vlastnosti výběru

Jejich hlavní rozdíl ježe jdou okamžitě s topením - polystyrenová pěna.Při jejich výběru musíte zvolit nejen kvalitu slínku (při nárazu kovovým předmětem by měl být zvuk zvukový).Je důležité zvolit správnou tloušťku izolace.Rosný bod by měl být v tloušťce izolace.To je velmi důležité pro normální provoz (nezmoknou a nezmrznou stěny, dům bude teplý a suchý).

Transformace starého domu

Druhý důležitý bod: na ploché stěny (výškový rozdíl nepřesahující 3 mm) mohou být namontovány bez přepravky přímo na zeď.V tomto případě je nutné použít dlouhé hmoždinky nebo samořezné šrouby (při montáži na dřevěné stěny).Jinak je rám sestaven z dřevěného trámu, který kompenzuje všechny hrboly.

Jak se liší instalace

Stále významné rozdílymontáž:

 • Každý fasádní tepelný panel má několik děr vyrobených pro upevňovací prvky.Při instalaci na bednu není třeba nic vrtat.Panel je nainstalován na svém místě, je zkontrolována jeho poloha, samořezné šrouby jsou zkroucené.Při montáži na zeď musíte nejprve nainstalovat hmoždinky pro hmoždinky.Pak je pořadí prací následující: panel je nainstalován, otvor je označen tenkou vrtačkou v místech, kde jsou upevňovací prvky nainstalovány, panel je odstraněn a jsou nainstalovány zátky.Opět nasaďte panel a nainstalujte hmoždinky.Tento proces je dlouhý, a dokonce i při opětovné instalaci je nutné jednotku odhalit, aby se otvory spojovacího prvku shodovaly.
 • Tepelné panely slínku fasády mají spojení drážka /hřeben.Musí být zasunuty do sebe, dokud se nezastaví, a zajistit, aby neexistovaly žádné mezery nebo mezery (můžete klepat dlaní, ale ne na izolaci, ale na povrch, aby nedošlo k poškození hrotu).

  Nejobtížnější věc je v rozích

 • Spojovací prvky se nesmí dotahovat úplně.Montážní otvory jsou navrženy tak, aby poskytovaly volnost pohybu.To je nutné při změně teploty - pro kompenzaci tepelné roztažnosti.
 • Upevněte přední panely slínku z rohu.
 • Nejprve je první řada panelů podél zdi.Při jeho instalaci musíte přísně sledovat vodorovnou rovinu.Celý povrch pak bude bez problémů namontován.Startovní pruh může věci zjednodušit.Může se jednat o rovnou desku, dřevo, profil, který je namontován tak, že jeho horní okraj je podpěrou pro první řadupřední panely.Druhý řádek se vytvoří po dokončení prvního.
 • Při vytváření rohů odřízněte okraj panelu.Řez je umístěn přesně pod 90 °.Poté se dlaždice a izolační vrstva pod ní odříznou pod úhlem 45 °.Spojením dvou podobně upravených panelů získáme úhel 90 °.
 • Při obcházení okna a dveří jsou panely vyříznuty tak, aby mohly být zakotveny izolací.Klouby se pak vyplní pěnou.
 • Po instalaci jsou švy přepsány.Spotřeba spár je asi 2 kg na metr čtvereční.

Fasádní panely slínku pro vnější výzdobu domu po instalaci vypadají přesně jako dům postavený z cihel slínku.Na první pohled ani na druhý pohled nenajdete žádné rozdíly.Pokud zdivo není příliš dokonalé.