Okenní desky pro dřevěný dům (nejen)

Vzhled domu do značné míry závisí na tom, jak jsou okna zdobena.Jsou to oni, kdo zdůrazňují a někdy formují styl budovy.A hlavní způsob, jak jim dát charakter, jsou rámy oken.To je to, o čem se bude diskutovat později.

Účel a klasifikace

Platbové pásy jsou úzká dlouhá prkna, která rámují okna nebo dveře.Podle tohoto principu jsou okna a dveře rozlišovány.Obvykle se liší šířkou, ale pro zachování jediného stylu musí být vyrobeny ze stejného materiálu.Kromě toho se vyrábějí podobným způsobem pomocí opakujících se prvků a malování ve stejné barvě.

Na moderních domech vypadají vyřezávané pláty dobře na oknech

​​

Dveřní a okenní rámy se používají nejen k tomu, aby budově /místnosti dodaly dokonalý vzhled, i když je to také důležité.Rovněž uzavírají technologickou mezeru, která se vytváří mezi rámem dveří nebo okna a stěnou.Po instalaci oken a dveří je tato mezera vyplněna izolací, ale pohled z toho se nezlepší a voda, prach a zvuk nadále pronikají do místnosti, i když v menším množství.Jednou tedy vymysleli, jak tuto mezeru uzavřít lamelami, a dokonce je ozdobit.

Platbands pro okna: jedna z klasických možností se žaluziemi

Platbands mohou být v místě instalace externí a interní.Ochrannou roli hrají převážně talíře pro venkovní instalaci.Jsou proto vyrobeny z materiálů odolných vůči klimatickým faktorům (nebo je zakrývají ochrannými látkami) a tloušťka tohoto materiálu je obvykle větší.Vnitřní talířové pásy mají hlavně dekorativní funkci.Pracují v jemných podmínkách, protože požadavky na vlastnosti materiálu jsou odlišné - dekorativní je důležitý, a nikoli odolnost vůči klimatickým vlivům.

Materiály, ze kterých jsou rámy oken vyrobeny

Rámy oken jsou vybírány v závislosti na obecném stylu bytové dekorace.Domy jsou postaveny a dokončeny různými způsoby, respektive a materiály a styl dalších dekorativních prvků jsou vybírány odlišně.Například pro cihlové domy je lepší plast nebo kov, ale ne dřevo (to je, pokud existují vůbec platbands).Okna na domech dokončených obkladem jsou také zdobena plastemnebo kov.Naopak u dřeva je vhodnější dřevo.Ale to není pravidlo.Výběr platin je soukromou záležitostí majitele.Co chce, připraví je.Je důležité porozumět všem kladům a záporům každého materiálu.

Dřevo

Platbové pásy pro dřevěný dům jsou nejčastěji vyrobeny ze dřeva.Jakýkoli druh dřeva však vyžaduje stálou péči - lakování a /nebo lakování.Každé dva až tři roky musíte aktualizovat pokrytí.Pouze v tomto případě vypadají výrobky z něj po mnoho let normální.

Dřevěné okenní rámy byly vyráběny velmi dlouhou dobu

Výhodou dřevěných okenních rámů je, že mohou být vyřezávány, s kudrnatými prvky různých tvarů.To dává téměř nekonečný počet možností.Existují také velmi jednoduché modely - běžné obložení, možná s některými dalšími prvky.Volba závisí na stylu domu.

Používají se dřevěné talíře, a to jak ze strany ulice, tak uvnitř.Jednoduše, během instalace, budou použity různé ochranné impregnace a barvicí směsi.

Plasty

Pokud byla v domě instalována plastová okna, pak platbety daly také plastová okna.Jsou dobré, protože veškerá péče je pravidelným setřením prachu a nečistot.Nejsou zapotřebí žádné další operace.

Vyrábějí plastové desky z plastů odolných vůči klimatu a přidávají barvivo odolné vůči vyblednutí.Do hmoty se přidávají komponenty, které chrání materiál před vysokými a nízkými teplotami.

Na plastová oknasmysluplné umísťování plastických pásů

Výhodou plastických pásů je jejich nízká cena.Mínus - omezený výběr modelů a stylů, ne příliš mnoho barev.Obvykle jsou bílé, pár odstínů hnědé.Zbytek - může být k dispozici pouze na vyžádání, a dokonce ne vždy.A ještě jedna minus - je to stále umělý materiál.Ne každý chce na dřevěný dům postavit plastové talíře.I když ty dřevěné jsou docela drahé.

Oblast použití plastických pásů je uvnitř nebo venku.Pokud potřebujete externí plastická pásma, věnujte pozornost teplotnímu režimu provozu.Plast musí odolávat nejsilnějším mrazům ve vaší oblasti.

MDF

MDF desky jsou volitelným doplňkem pro vnitřní použití.Nemůžete to dát na ulici - rychle se to stane bezcenné.Jedná se o stlačené drcené dřevěné vlákno, ze kterého se výrobky formují.Jejich povrch je laminován filmem, který může být hladký, barevný, napodobuje povrch kamene (například mramor) nebo dřeva.

Desky MDF se používají pouze pro zdobení oken a dveří uvnitř,

Pokud se vám nelíbí plast na oknech, druhou možnou možností rozpočtu jsou talíře vyrobené zMDF.V každém případě jsou nejčastěji kladeny na dveře.Existují dokonce i speciální modely - teleskopické.Jsou dobré, protože speciální přídavná deska je díky tomu nařezána na požadovanou velikostkteré mohou změnit šířku a stát se v jakémkoli otvoru.S jejich pomocí jsou dveře rychle a efektivně vydávány.

Péče o talíře z MDF není o nic obtížnější než u plastových - stírání za mokra.V případě silného znečištění lze použít neabrazivní (tekuté) a neagresivní (bez sboru atd.) Detergenty.

Kovové talíře

Tento typ talířů se obvykle umisťuje venku s plastovými nebo kovovo-plastovými okny.Jedná se o tenkou vrstvu galvanizovaného kovu potaženou barvou, která je odolná vůči klimatickým faktorům (obvykle prášková barva).

Kovové nosníky jsou umístěny převážně na cihlových domech.

Kovové nosníky pro okna jsou klasifikovány jako rozpočtové.Nestojí to moc.Vhodné pro soukromé domy vyzdobené v moderním stylu.Kovové talíře jsou dokonale kombinovány s domy zdobenými čelními panely z kovu a hliníku .Druhá oblast použití je pro průmyslové a kancelářské prostory.Jsou dobré, protože kombinují praktičnost, trvanlivost a nízkou cenu.

Uspořádání talířů

Klasické talíře oken se skládají ze čtyř prvků: horní a dolní lem, dvě boční prkna.Lze je spojit pomocí jediného hrotu (jako na obrázku).Mohou se připojit a zadek, protože nenesou žádné zatížení.V tomto případě jednoduše oříznou kryty jeden k druhému a upevní každý prvek zvlášť.

Klasická verzečtyři části

Pokud je v okně stanovena parapet okna, není třeba dolní obložení.Během instalace je parapet nejprve upevněn, poté boční obložení a nakonec horní obložení.

Pokud existuje okenní parapet

Šířka talířů se volí pokaždé individuálně, obvykle je však v rozmezí -100 - 250 mm.Při volbě šířky vychází ze dvou technických parametrů:

 • by měl plášť jít do rámu nejméně o 5-10 mm;
 • , aby nezasahovaly do otevírání oken, měly by ustoupit z pantů o 10–20 mm (čím dále, tím širší jsou křídla otevřená).

Nakonec je šířka vybrána na základě stylu domu.Někde jsou vhodnější úzké pásy - šířka 100 - 130 mm, někde široká - bude vyžadováno 200 - 250 mm.Aby nedošlo k záměně, můžete „prkna“ prkna přitáhnout na hřebíky a sledovat z dálky, která varianta se vám nejvíce líbí.

Instalace klasického dřevěného pásu na okna

Tloušťka lamel pro výrobu pásů je 20-35 mm.Ve většině případů se používá deska o tloušťce 20 - 25 mm, protože se jedná o optimální velikost pro nezávislé provedení - není příliš obtížné zpracovat, ale spíše objemné získat ozdobnou vidlici.

Platbands v dřevěném domě

Většina otázek vyvstává při zdobení oken v dřevěném domě.Většina z nich má sklon věřit, že pro dřevěný dům jsou vhodné pouze dřevěné talíře.To má svůj vlastní důvod - vypadá strom se stromemnejvíce organicky.Ale v tomto případě není výběr materiálu zdaleka všeho.Je třeba věnovat pozornost několika důležitým bodům:

 • Velikost dřevěného domu se neustále mění.I po hlavním smrštění má sezónní směny.Pro upevnění plátů na okna a dveře je nutné tento jev zohlednit.
 • Srubové domy - zaoblené i ne - mají nerovný povrch.Se samoinstalací talířů na Windows to také vyvolává otázky.

  Jak správně upevnit pás s pásem na okně tak, aby během provozu nedošlo k problémům

 • Při montáži pásů v dřevěném domě musíte přemýšlet o tom, jak zabránit vniknutí vody dovůle pro kompenzaci smrštění.Existují pro to určitá řešení a také o nich musíte vědět.

Takže volba vzhledu platbands není zdaleka poslední z těch, o kterých bude muset být rozhodnuto.Musíme si také zvolit způsob zpracování dřeva, způsob instalace a také typ pásů.

Druhy dřevěných talířů

Dřevo je nesmírně plastický a velmi krásný materiál, protože počet variací v designu talířů má sklon k nekonečnu ... Všechny lze podmíněně rozdělit do několika typů: jednoduché avyřezávané.Jednoduše vypadají na domy v moderním stylu, řezba je dobrá pro etnické budovy.

Dřevěné talíře jsou vhodné pro domy jakéhokoli stylu

Jednoduchý tvar z lišt

Průmysl a soukromí obchodníci prodávají prknarůzné sekce:

 • hladké (szkosení a bez),
 • se zaoblenými hranami,
 • se zaobleným povrchem (radiální),
 • kudrnaté.

  Lišty lze použít k výrobě jednoduchých talířů

Z tohoto lišty můžete vyrobit jednoduché talíře pomocí vlastních rukou.K tomu je třeba vypočítat množství potřebného materiálu (podle výsledků měření oken).Je třeba mít na paměti, že délka jednoho prkna je 220 cm. Je nepravděpodobné, že budete vyrábět kompozitní prvky, protože stojí za zvážení, že bude spousta útržků.Nejlepší je, když mohou být dva prvky „vystřiženy“ z jedné tyče - obvykle jde o boční stěnu a horní /dolní část.

Dvě možnosti okenních rámů

Prkna jsou spojena dvěma způsoby - pod 90 ° a podlahou 45 °.V tomto případě jsou platbands odlišná.Když se spojíte s podlahou 45 °, získáte čistý rám a při dokování při 90 ° - výraznější design.Vyčnívající hrany lze ponechat rovné, můžete řezat pod jakýmkoli úhlem, kulatým, kudrnatým řezem ... Tady, jak se vám líbí nebo jaké bude dost dovedností, tužeb, fantazií.

Nejjednodušší domácí proužky

Varianta se liší od varianty popsané výše v tom, že počáteční zpracování se provádí nezávisle.Vhodné jsou hranové a neomítané desky.Z okraje se získá skromný povrch pro venkovský dům nebo pro dům vyrobený z hoblovaného /lepeného paprsku.Desku broušíme nejprve hrubým brusným papírem, poté se stále tenkou vrstvou.Jakmile hladký a rovnoměrný povrch, můžete začít řezat.

Nicobtížné - pouze dobře zpracované desky

Kůra je odstraněna z nebroušené desky, povrch je také broušený.Jsou zde možnosti.Hladkosti lze dosáhnout odstraněním vad.Můžete odstranit pouze horní hrubou vrstvu, ponechat veškerou nedokonalost dřeva a v budoucnu ji pouze zdůraznit během zpracování.

Vyřezávané talíře

Dřevěné talíře prolamované pro okna - krásná, ale drahá varianta.Vážení - pokud si objednáte jejich provedení a časově náročné, pokud to uděláte sami.Je pravda, že existují jednoduché, ale efektivní vzory, které, pokud máte skládačku a touhu, můžete to udělat sami.

Zásadní rozdíl mezi svarovými a patchplatbovými pásy

Existují dva typy talířů s prolamovanou povrchovou úpravou - s řezanými a patchovacími prvky.Drážkovaná - to je, když jsou otvory v proužcích vytvořeny skrz a skrz ně je vidět zeď.Nad hlavou - to je, když je okno zdobeno obyčejnými obložkami, a nad nimi jsou upevněny vyřezávané nitě nebo ozdobné vystupující prvky (překrytí ve formě kosočtverců, obdélníků atd.).

Jedná se o varianty faktur s komplexnějšími vyřezávanými prvky

V případě prvků faktury se často používají kontrastní barvy.Například prkna jsou malovaná v tmavé barvě a krajka - ve světle.Tento trik však snadno prochází pouze ve fázi instalace - obě části můžete malovat samostatně.Následně musíte tenkým kartáčem opatrně nanést jiný kartáč.

Jak a proč opravit platbands v dřevěném domě

V dřevěném nebo srubovém domě jsou na plášť umístěna okna a dveře - zvláštní rámování dřevěného otvoru, který není pevně připevněn ke stěnám, ale je držen kvůli tření v hřebenovém /zadlabávacím zámku.Vytvořte plášť ze silného dřevěného trámu.Rám okna nebo dveří je připevněn k pouzdru.Při instalaci desek jsou také připevněny k pouzdru.Protože na ně není žádné zatížení, jsou pásky obvykle upevněny na obou stranách a opírají se o 10 až 15 cm od okraje.

Spojovací prostředky lze použít ve dvou typech:

 • Dokončovací hřebíky.Téměř nemají klobouk, existují různé barvy, takže si můžete vyzvednout ty, které budou stěží vidět.

  Abychom nezkazili takovou krásu, je lepší používat hmoždinky nebo dokončovací hřebíky

 • Hmoždinky.Jedná se o malé dřevěné válce, pod nimiž vyvrtají odpovídající otvor.Pro nenápadné upevnění talířů na dřevěný dům použijte "slepé hmoždinky".Pod nimi z nesprávné strany prkna vyvrtejte otvory, které neprocházejí.Otvor zůstává „hluchý“.Například při tloušťce desky 20 mm není hloubka otvoru větší než 15 mm.Do pouzdra se vyvrtá protikus.Jeho hloubka je taková, že kolík je zcela zapuštěný.Hmoždinka je namazána lepidlem, vložena do otvorů ve zdi a část clypu je „nasazena“.

Montáž na hmoždinky je časově náročnější, ale je naprosto neviditelná.Pokud je tento proces příliš komplikovaný, použijte dokončovací hřebíky.

Jak upevnit platbands ke zdi protokolu

Při instalaci platbband na ohm odnení problém: povrch je rovný, snadno se k němu připevní.Pokud je srub tvořen z kulatin, je všechno komplikovanější.Existují dvě možnosti:

 1. Přilepení prutů na skříň, které umožní odstranění plátů mimo stěnu.Mezery vytvořené ze stran se vyplní polyuretanovou pěnou, po polymeraci se odříznou a utěsní tmelem.Barva je žádoucí, aby odpovídala tónu stěn.Pro spolehlivější utěsnění lze pěnu nechat projít silikonovým tmelem (podívejte se na teplotní rozsah, aby tmel toleroval mrazy).Pokud se vám nelíbí myšlenka použití pěny na dřevo, můžete trhliny zaplnit a znovu zatvrdnout.

  O tomhle je.Toto je kryt

 2. Klády jsou zavěšeny po obvodu okna, téměř vyrovnávají úsek stěny se šířkou 30 až 35 cm. Pílené řezy jsou zpracovávány, načež mohou být namontovány destičky.Zdaleka není možné vyrovnat zeď „úplně“.Častěji to není tak zvlněné.Mezery zbývající v tomto případě jsou uzavřeny jednou z výše popsaných metod.

  Stále existují mezery, které je třeba zaplnit.

 3. ​​

Jakým způsobem si vybrat, je vaše rozhodnutí.Oba jsou životaschopné a oba nejsou ideální - je obtížné zajistit těsnost.

Jak zabránit úniku vlhkosti pod talíře

Zajištění těsnosti je hlavním problémem při instalaci talířů na dřevěný dům.Většina otázek vyvstává o tom, jak zabránit tomu, aby pod horním pruhem tekla voda.Voda stékající po zdi nevyhnutelně padá do mezery.mezi pásem a stěnou.Existuje několik řešení problému, většinou tradiční, ale s použitím nových materiálů.

Taková krása musí být chráněna

Platbands s dřevěným „vrcholem“

Tyto platbands se také nazývají „finské“protože téměř všechny domy ve Finsku jsou orámovány tímto způsobem.Kromě tradičních čtyř prken vytvářejí také další šikmý zorník, který je podporován konzolami spočívajícími na bočních prknech.Je vhodné zvolit úhel sklonu tyče stejně jako úhel sklonu střechy nebo v její blízkosti.Ačkoli je to bezvýznamný detail, vypadá tato úprava organičtěji.

Platbands se štítem ve finském stylu

Když je nainstalován, pod štítem v klášteře nebo paprsku, můžete tam udělat několik milimetrů řezu, „utopit“ okraje zorníku,Zbývající mezeru utěsněte těsně pod a výše tmelem (silikon, odolný proti mrazu, přilnavý ke dřevu).

Finské platbové pásy jsou dobré pro každého, ale jsou špatně kombinovány s řezbami.Styl není stejný.Jsou skvělé pro jednodušší a výstižnější design.Ačkoli v ruském stylu existují podobné možnosti, prostě není snadné je vyrobit.

Kovové hledí

Použitím stejného principu - k odvádění vody z platband - tato metoda řeší problém.Používá se pouze kovová tyč ve tvaru písmene Z - součást standardního přílivu.Barva je vybrána tónem stěn nebo barvou proplacení.

Lze použít kovhledí

Způsob instalace je stejný: dělají řez ve zdi, pouze jeho velikost je mnohem menší - tloušťka tyče je několik milimetrů.Instalace je stejná, jak bylo popsáno dříve: začneme jednu část v drážce, utěsnímeme mezery silikonovým tmelem.Jediným rozdílem je, že volný okraj může být připevněn k hornímu pásovému pásku (pomocí samořezných šroubů).

Instalace spodního obložení pod úhlem

Dolní obložení prkna může také sloužit jako ochrana před deštěm.K tomu je nainstalován pod úhlem.Volba úhlu sklonu se neliší - blízko úhlu sklonu střechy.

Nastavením spodní lišty pod úhlem.řešíme problém srážkového toku

S instalací této lišty je vše jednoduché.Zezdola je podporována trojúhelníky vyřezávanými ze dřeva, upevněnými na srubu.Voda nebude stékat po zdi, ale v určité vzdálenosti od ní.Zde je již důležité správně odvádět odpadní vody z domu - aby voda neodplavila základ.

Fotografie plátů na oknech různých typů

Vyřezávané pláty štěrbinových typů jsou velmi prolamované

)

Jednoduché talíře s pouze malými řezbářskými prvky - ty jsou často vidět ve skandinávském domě

Vyřezávané falešné platbety - jemné řezbářské prácena tmavém pozadí

Platbové pásy s průzory byly stále vyráběny našimi předky

Žaluzie a talíře - to lze často najít na starých domech

Někdy řezbastávkující ve své složitosti

Vyřezávané pláty mohou být velmi rozmanité

) Od příběhu

Několik tradičních vzorů pro zdobení talířů

Dřevěné talíře jednoduchého tvaru vypadají skvěle na domech v moderním nebo skandinávském stylu