Omítání stropu sami

Hladký strop je jednou ze součástí moderní opravy.Jedním ze způsobů nivelace je omítání stropu.Tato technologie není příliš komplikovaná, ale vyžaduje přesnost.S moderními materiály a nástroji může tuto práci provádět sami.To neznamená, že to bude snadné, ale můžete se vypořádat bez dovedností štukatérky.

S majáky nebo bez nich

Pro omítání stropu existují dvě technologie.- s majáky a bez nich.To je pravda - dělejte s majáky.Potom se povrch stropu získá v jedné rovině.Existují však stropy s velmi velkým rozdílem výšky.Umístění omítky na strop o tloušťce 5 cm je nebezpečné: může spadnout.I když po každé z nich vytvoříte několik vrstev základním nátěrem, stále neexistuje žádná záruka, že taková velká vrstva udrží.

Nesprávně nanesená omítka může spadnout

Obecně se s velkým zakřivením stropů doporučuje vyrovnávat je se zavěšenými sádrokartonovými stropy, ale ne všechnyProstory vám umožňují "ukrást" asi 10 cm na výšku.V tomto případě to můžete udělat špatně - omítkastrop bez majáků.

Celá myšlenka spočívá v zjemnění stropu v určité oblasti.Nebude mít znatelné rozdíly, vizuálně to bude vypadat hladce.A skutečnost, že v různých úhlech se bude vzdálenost od podlahy lišit o několik centimetrů, nelze určit „okem“.S touto technologií je hlavním úkolem vyrovnat spáru stropu a stěn.Tato linie je velmi jasně sledována a měla by být rovná.Pokud zvolíte tuto technologii omítání stropu, musíte začít omítat od zdí až do středu.

Čím lépe je omítat

Pro omítání stropu můžete použít obyčejnou cementovou maltu nebo jinou, ale s přídavkem vápna.Je však vhodné nanést malou vrstvu.Ačkoli je tato směs nejlevnější, v posledních letech byla používána zřídka - může spadnout nebo prasknout.

Obvyklou maltu nahradila omítka na bázi polymerů, které mají lepší přilnavost, méně často způsobují praskliny.Jejich nevýhodou je vysoká cena.Ale k přeměně stropu po pádu aplikované vrstvy se ukázalo, že není levnější.Proto upřednostňují okamžitou výrobu omítky proudu z moderních směsí.Některé typy podobných materiálů doporučených pro stropy jsou uvedeny v tabulce.

Název Účel Barva Tloušťka vrstvy Typ pojiva
Směs omítky Knauf Rothband Pro omítání hladkých povrchů stěn a stropů Bílá /šedá 5-50 mm Sádra s polymerními přísadami
Směs omítky a lepidla Knauf Sevener K restaurování starých štukových povrchů, včetně fasád Šedá Portlandský cement s polymerními přísadami a vyztužujícími vlákny
Omítka Bergauf Bau Interier Pro omítání v místnostech s normální vlhkostí Šedá /Bílá 5-40 mm Cement s polymerními přísadami a perlitovým plnivem
Omítka Volma-Canvas Pro vnitřní prostory s normální vlhkostí 5-50 mm Na bázi sádry s chemickými aminerální přísady

Pokud je zkušenost s omítáním nízká, při výběru složení věnujte pozornost době před ztuhnutím malty.Během této doby je nutné aplikovat a vyhladit celé řešení, protože pak začne tuhnout, ztrácí elasticitu.Ze omítek uvedených v tabulce má Volma nejdelší životnost.Ale ne každý s ní rád pracuje, mnozí říkají, že s Knaufem je to jednodušší, i když mají kratší dobu vytvrzování 50-60 minut, ale i při absenci zkušeností je to více než dost.

Základní nátěr, proč je to nutné a které je lepší

Normální stropní omítky bez důkladného základního nátěru nebudou fungovat.Zlepšuje adhezi (adhezi) štukové směsi k podkladu.V podstatě všechny problémy s pádem a loupáním končí na stropě kvůli skutečnosti, že základna nebyla připravena.Tuto etapu nám tedy neunikne.Navíc, pokud existuje několik vrstev sádry, je vhodné zpracovat každou z nich.základní nátěr (s úplným zaschnutím).

Nejprve připravíme podklad - zbavíme se starých nátěrů a poté ho zpracujeme základním nátěrem.Chcete-li to provést, nalijte kompozici do zásobníku barvy, vezměte váleček po délce rukojeti (teleskopická tyč) a rozložte kompozici na strop.Pokud se na povrchu stropu vyskytují vybrání - vybrání, defekty, do kterých se válec jednoduše nevejde, jsou předem ošetřeny štětcem namočeným v základním nátěru.

Základní nátěr pro strop před omítkou

Nyní o kterém základním nátěru pro strop je lepší.Podle mistrů jde o „konkrétní kontakt“ společnosti Knauf.Po sušení (24 hodin) zůstává na povrchu drsný lepkavý film.Putty na to dokonale „lpí“.Pouze jeden bod: je nutné zajistit, aby během zasychání primeru na něj neklesl prach.Jinak účinek takového zpracování nebude.Může se to jen zhoršit.

Jak utěsnit spáry desek a reziv

Při omítání betonového stropu z vyztužených betonových desek je hlavním problémem utěsnění spár a rzí - vybrání ve spárách.Jsou zavřeny několik dní před začátkem generální omítky stropu - je nutné, aby všechny materiály byly „uchopeny“.

Nejprve se ze spojů odstraní vše, co se získá.Potom je kartáčem vše očištěno od prachu, písku.Připravené spoje jsou potaženy základním nátěrem.Nejčastěji doporučujeme "Betonový kontakt".Takové zpracování výrazně snižuje možnost delaminace nanesené omítkové vrstvy.Pokud z nějakého důvodu tato možnost není vhodná, můžete použít kteroukoliimpregnace hluboké penetrace, ale účinek nebude stejný.

Takové švy na stropě nejsou neobvyklé

Po zaschnutí impregnace (24 hodin po aplikaci) se použije roztok.Pokud je požadována vrstva větší než 30-35 mm, je lepší ji aplikovat ve dvou vrstvách.Po položení prvního se na něm vytvoří reliéf se zubovou stěrkou.Po dni, kdy roztok vyschne, se nanese druhá vrstva.Je již vyrovnáno v jedné rovině se stropem.

U velké vrstvy omítky jsou spoje desek někdy zesíleny vrstvou barvy.Je nezbytné, aby se zabránilo prasklinám ve švu během sezónních pohybů desek.Je nepravděpodobné, že někdo přibije síť ke stropu, obvykle se jednoduše připevní ke složení.V tomto případě se po nanesení první vrstvy sádry položí pás polymerní štukové sítě, podél ní se natáhne lopatka ozubeného kola, prohloubí se do roztoku a současně se vytvoří reliéf pro aplikaci druhé vrstvy.

Při nanášení omítky ve dvou vrstvách je reliéf vytvořen na první

Někdy je rez (prasklina ve spoji) velmi hluboký a není možné jej utěsnit maltou.Rovněž se předběžně očistí od drobivých částí a písku a ošetří se „Betonovým kontaktem“.Poté existují dvě možnosti:

  1. Utěsněte montážní pěnou.Dáme to trochu, asi 1/3 objemu mezery, poté, co jsme předem navlhčili stěny velkým množstvím vody (potřebné pro normální polymeraci pěny).Necháme to na den, poté se rozřeže pěna tak, aby se náplast zasunula do spáry minimálně 1 cm. Poté se náplast rozemele a nanese náplast ve dvou (možná třech) vrstvách.

    Uchovávejte plechovku pěny nastrop je nepohodlný, na „nos“ lze položit kus hadice.Je tedy mnohem snazší pracovat

  2. Vezměte hadr, navlhčete jej pomocí betonu a zatlačte do štěrbiny.Nechte na kachnách a pak omítky.

Stále existuje otázka, jak opravit spoje desek na stropě.Obvykle použijte jednu z kompozic s polymerními přísadami a také můžete použít dobré lepidlo na dlaždice.Obsahuje také značné množství polymerů.Říká se, že po takové pečeti klouby nepraskají.

Vypadá to jako zapečetěný šev na stropě

Udělej si štukový strop na majácích

Pokud jsi někdy omítnuté zdi, bude to pro tebe snazší.Omítání stropu, i když mírně odlišné, ale ne dramaticky.Největší problém spočívá v tom, že musíte držet ruce vzhůru - unavují se, unavuje se i krk - musíte si házet hlavou dozadu.

Příprava

Nejprve se strop očistí od všech dostupných dokončovacích materiálů až po holý beton.Poté je z povrchu odstraněn prach.Pokud existuje stavební vysavač (nikoli domácí vysavač, bude se ucpávat), je vhodné s ním pracovat, pokud ne, jednoduše odstraňte veškerý prach a písek velkým štětcem.

Nejprve vyčistíme vše, abychom vyčistili materiál

Pokud je strop vyroben z železobetonových desek s velkými rezy, jsou uzavřeny.Po zaschnutí roztoku na rzi se na čistý povrch nanese základní nátěr.po 24 hodinách můžete pokračovat.

Instalace majáků

První etapou omítání stropu je instalace majáků, aleNejprve musíte určit maximální a minimální výškový rozdíl.To je pohodlnější udělat pomocí stavitele laserové letadlo.Je instalován pod stropem, součástí horizontálního skenování.Změřte v několika bodech změřte vzdálenost od stropu ke světelnému paprsku.Tímto způsobem najděte maximální a minimální odchylku.Tloušťka omítky by měla být o něco větší než nejvýznamnější odchylka.

Stejnou operaci lze provést s hladinou vody, ale bude to mnohem složitější.Nejprve musíte položit vodorovnou čáru po obvodu stěn v libovolné vzdálenosti od podlahy.Opravíme jeden konec úrovně u této značky.Druhý přejdeme po místnosti a změříme vzdálenost od vodního sloupce v úrovni - ke stropu.Vypočítejte tedy stejné maximum a minimum bodů.

Poté, co bylo rozhodnuto o tloušťce vrstvy, vyberte majáky.Jsou to pozinkovaná děrovaná prkna s vyčnívajícím hřbetem.Tyto zády budou podporovat při vyrovnání řešení.Výška zadní části majáku může být 6 mm a 10 mm.Vybereme tu, která je o něco větší než maximální zjištěná odchylka.

Instalace majáků na strop

Majáky jsou umístěny v krocích o něco kratších, než je délka pravidla - nástroj, kterým se malta vyrovnává a stříhá.S délkou pravidla 1,5 metru jsou majáky umístěny ve vzdálenosti 1,1 - 1,3 m. Je obtížné pracovat déle s nezvyklými návyky, kratší - nestojí to za to - příliš mnoho švů.Nejprve postavili extrémní majáky a ustoupili od stěn 20-30 cm. Zbývající vzdálenost je rozdělena taktakže vzdálenost mezi majáky je v daných mezích.

Připevněte majáky k sádrové maltě a hustě ji zamíchejte.Po linii instalace majáku (lze vystopovat na stropě) se aplikují ostrovy tohoto řešení.Pruhy majáků se do ní přitlačí a odhalí záda v jedné dané rovině.Pokud existuje stavitel letadel (úroveň), vše je jednoduché - položte to - paprsek by měl klouzat po zádech.

Pokud pracujeme s hladinou vody, převedeme požadovanou „dokončovací“ hladinu stropu na stěny a natáhneme několik lan tak, aby směřovaly podél majáku.Na tyto šňůry vložte záda lamel.Po nastavení všech majáků zkontrolujte letadlo s pravidlem s nainstalovanou hladinou bublin.

Vzdálenost mezi majáky na stropě je 1,1 - 1,3 metru

Poté, co sádra ustane (měla by trvat několik hodin), může být omítka zahájenastrop.

Nanesení a vyrovnání sádry na strop

V této fázi budou pro provoz vyžadovány stabilní konstrukční kozy s velkou plochou mezi nimi.Z nástrojů - malá špachtle a stavební sokol - plošina s klikou.

Vybranou štukovou směs zřeďte přesně podle pokynů.Roztok by měl být homogenní, bez hrudek.Řešení je aplikováno na sokola z nádrže, pak je pokládáno po částech na strop malou špachtlí.Je pravděpodobně vhodnější poslat řešení ostrým pohybem štětce, ale řešení můžete jednoduše „namazat“ na strop.Zde si každý vybere svou vlastní metodu.

Prostor mezi majáky vyplňujeme maltou

Vzdálenost od jednoho majáku k druhému je vyplněna omítkou.Šířka tohoto pruhu pro začátek je 50–60 cm. Při pokládce nedosahujte rovnoměrného povrchu.Je plná chaotických tahů štětce.

Bereme vládu, spočíváme na majácích, posunujeme ji směrem k nám a kýváme ze strany na stranu.Tímto pohybem zůstává na tyči určité množství roztoku.

Bereme pravidlo, začneme jej vyrovnávat

Odstraníme ho malou špachtlí a pošleme ho ke stropu - do nevyplněné části nebo tam, kde jsou nalezeny jámy.Po vyplnění otvorů znovu nakreslíme pravidlo.To jsou základní techniky omítání stropu, opakujeme je, dokud se stránka nestane plochá.

Natahujeme ji několikrát a plníme jámy

Postupně se tedy vyplní jeden pásek, potom druhý a tak dále - celý strop.Necháme to zaschnout 5-8 hodin.

Odstranění majáků a doplnění koroze

Když roztok ustálil, ale ještě nebyl usušen, majáky se odstraní.Pokud je necháte, kov začne rezavět, na stropě se mohou objevit rezavé skvrny.

Po odstranění majáků zůstávají rezy, jsou naplněny roztokem

Rezy zbývající poté, co jsou majáky naplněny stejným řešením, jsou vyrovnány na stejné úrovni se stropní rovinou pomocí široké špachtle.Nemá smysl používat roztavený - je příliš dlouhý.Poté můžeme předpokládat, že omítání stropu našimi vlastními rukama je dokončeno.Zbývá čekat, až úplně uschne.Bude to trvat 5 až 7 dní- v závislosti na složení.