Osvětlení areálu v blízkosti domu, chaty

Bez osvětlení v okolí domu nelze.Dokonce i v zemi na vzdálených pozemcích, alespoň minimální pokrytí, ale mělo by to být.S ním je nějak klidnější a pohodlnější.A pouliční osvětlení domu trvalého bydliště je také způsob, jak ozdobit místo, dát mu více osobnosti večer.

Funkce a účel

) Osvětlení nádvoří a místní oblasti plní několik funkcí najednou:

 • Zabezpečení.V osvětlené oblasti je menší šance beztrestně odejít, protože útočníci se takových oblastí snaží obejít.Pro ochranu dali lampy blízko brány, na verandu, poblíž přístaveb.Jsou umístěny ve značné výšce - pro osvětlení větší plochy.Charakteristikou tohoto typu pouličního osvětlení je to, že hoří všechny temné hodiny dne.Existuje možnost uložit - umístit pohybové senzory.U takového zařízení se světlo rozsvítí pouze tehdy, když je v oblasti pokrytí senzoru alespoň nějaký pohyb.

  Bezpečnostní osvětlení areálu je založeno na osvětlení brány a plotu

 • Zajištění bezpečnosti pohybu.Aby se zabránilo šlápnutí na něco, co na trati zůstalo ve tmě, jsou také obvykle osvětlené.Na schodech kolem rybníků je nutné osvětlení.Nejčastěji používají speciální pouliční světla na nohách střední výšky.Jsou instalovány v určité vzdálenosti od sebe na jedné nebo obou stranách dráhy.Toto osvětlení se rozsvítí, dokud majitelé nešli do postele.

  Je velmi důležité zvýraznit schody a cesty.

 • Dekorativní.Chcete-li, aby dvůr nebo zahrada vypadaly o nic méně atraktivní večer, než během dne, použijte dekorativní osvětlení.Obvykle se nachází na otevřené verandě, altánu, poblíž rybníka nebo fontány a dalších dekorativních prvků na místě.Při takovém osvětlení se používají nástěnná pouliční světla, girlandy, LED pásky atd.Toto pouliční osvětlení funguje doma pouze v případě potřeby.

  Dekorativní osvětlení dává zahradě a zahradě zvláštní kouzlo

 • Slavnostní.Chcete-li vytvořit slavnostní atmosféru, zdobí domy a nádvoří.Slavnostní osvětlení není povinné, ale takové příjemné osvětlení.

  Slavnostní pouliční osvětlení doma

Obvykle je osvětlení na místě domu - venkovského domu nebo chaty - komplexní.U dveří a bran je alespoň lucerna, podél hlavních cest několik luceren.V případě potřeby lze pro osvětlení oblasti instalovat světlomety ovládané z domova.Toto minimum, které poskytuje normální stupeň bezpečnosti a pohodlí.

Výběr svítidel

Na ulici je nutné instalovat speciální svítidla chráněná proti prachu a vlhkosti.Zobrazí se stupeň ochrany případubezpečnostní třída.Je to uvedeno latinskými písmeny IP a dvěma čísly, která za ním následují.První obrázek odráží stupeň ochrany proti prachu, druhý - vlhkost.Čím nižší číslo, tím nižší ochrana.Například IP 44 má nižší třídu ochrany než IP 65. Konkrétní interpretace významu každé číslice je uvedena na fotografii níže.

Rozdělení čísel ve skupině bezpečnosti svítidel

Je zřejmé, že pouliční osvětlení doma se nejlépe provádí pomocí svítidel IP 68, ale jsou poměrně drahá ajejich sortiment není tak velký.S jejich prací však nebudete mít žádné problémy - ani za deště, ani za silného větru nesoucího prach.

Jaké žárovky použít

Pokud mluvíme o lampách pro pouliční osvětlení, je nejlepší použít ne žárovky, ale LED nebo úsporné žárovky.Nejlepší volbou je LED.Při nízké spotřebě energie svítí velmi jasně.Například lampa spotřebovávající 7 wattů produkuje světlo jako 50 wattová žárovka (nebo 650 lm).Současně se prakticky nezahřívají, takže nedojde k přehřátí plastových dílů v okolí.Rozsah teplot od -20 ° C do + 40 ° C poněkud omezuje rozsah použití.

Pokud chcete dále snížit náklady na pouliční osvětlení, můžete nainstalovat solární lampy.Mimochodem to jsou také LED lampy (LED), v jejichž krytu je baterie.Během denních hodin akumuluje baterie energii, která se pak utrácí za osvětlení.Takové lampy mají různé formáty - od malých, které jsou nalepeny podél cesty, až po pevné bodové světlomety, které lze použít k osvětlení cest.

Solární lampy se mohou lišit

Obecně se pouliční lampy poháněné solární energií liší konstrukčně i způsobem instalace.Nejjednodušší možnosti - zahradní - se mohou jednoduše přilepit na zem (na obrázku vlevo), existují také možnosti zavěšení, které lze zavěsit na stromy a verandu.Existují uzavřené modely, které mohou plavat ve vodě.Běh takové lampy v rybníku je skvělým řešením (druhý obrázek vlevo).

Nedávno se objevily modely, které lze integrovat do chodníku nebo schodiště (vpravo).Stojí to dost hodně, ale pokud se domníváte, že náklady na instalaci jsou minimální (kabel nemusíte položit) a vůbec neexistují žádné náklady na osvětlení, je taková investice nesmírně přínosná.

Automatizace zapnutí /vypnutí

Přestože přítomnost senzorů vyžaduje dodatečné náklady a také komplikuje instalaci, je to pohodlné a hospodárné.Existují časovače, které mohou v daném čase zapnout a vypnout pouliční osvětlení doma.Má smysl instalovat takové systémy na zabezpečení a funkční osvětlení.Můžete také zvážit instalaci relé pro dekorativní osvětlení - je to také výhodné.

Pouliční osvětlení doma se skládá z několika částí

V oblastech s nízkým provozem, kde musíte zapnout světlo, pouze pokud jste tam, můžete umístit snímače pohybu.Jsoumohou být také součástí bezpečnostního osvětlení - v případě pohybu se zapnou projektory, které předtím nepracovaly.Překvapení nebude příjemné.Další věc je, že senzor může pracovat na psovi nebo jiném zvířeti, které spadlo do jeho zorného pole.Bezpečnostní funkce však budou stále účinnější.

Další možností automatizace pouličního osvětlení soukromého domu je instalace foto relé.Reaguje na snížení množství světla, včetně napájecího obvodu lampy.Také v automatickém režimu se napájení vypne - když slunce začne stoupat.

Další video na téma

Vysílání a postup

Nejprve je třeba vypracovat podrobný plán osvětlené oblasti.kde je uvedeno umístění všech svítidel.Dále musíte vyvinout trasu, která spojí ty zdroje světla, které potřebují energii (s výjimkou těch se solárními panely).V domovního štítu by měl být na pouliční osvětlení nainstalován samostatný stroj.V některých případech může vyžadovat několik samostatných elektrických vedení (například jedno pro osvětlení plotu a prostor před domem, jedno pro dvorek).

Vyberte kabel

Je vhodné položit kabel pro napájení svítidel pod zem.Minimální hloubka pokládky je 80 cm, je žádoucí použít typy pancéřovaných kabelů.Je dovoleno pokládat kabel VVG, ale do ochranného pláště (speciální vlnitá hadice nebo azbestocementové trubky). Přečtěte si více o pokládání podzemních kabelů zde.

Ve většině případů je kabel pro pouliční osvětlení domu položen pod zemí

Rovněž je povoleno položení anténních kabelů pro lampy, ale za prvé, kazí celkový dojem, a za druhé, je nutnénajít kabel, jehož plášť se nebojí ultrafialového záření.Jedná se o určité typy polyethylenu, jehož obal výrazně zvyšuje náklady na kabelové výrobky.Nejčastěji se zde používá kabel VVG, ale vyžaduje ochranu před ultrafialovým zářením.Musí být položen do kabelových kanálů (pokud vedou podél zdi budov) nebo do vlnitých hadic.Bez této ochrany skořápka po několika letech (3–4 roky v závislosti na regionu) praskne, což může vést k selhání celého systému.

Zde je popsána volba průřezu kabelu, způsoby připojení vodičů viz zde.

Kam instalovat spínače

Pár slov o výběru místa instalace spínačů pro pouliční osvětlení doma.Systém může být docela složitý - samostatně přitahují energii ke světlu na plotu, zvlášť - pro osvětlení podél cest, další větev - pro dekorativní osvětlení.Je však žádoucí soustředit všechny spínače uvnitř domu a nejvýhodněji - poblíž předních dveří.

Nevýhodou tohoto schématu je, že světla musí být vypnuta a zapnuta z domova.Aby bylo takové schéma pohodlnější, můžete použít systém dálkového ovládání.Ale toto je drahé vybavení.Instalace průchodových spínačů bude levnější.Umožňují zapnout /vypnout světlo dvou /tříbody.Jeden můžete umístit do domu, druhý - na plot, blízko garáže atd.