Osvětlení kuchyně: jak to udělat správně

V naší zemi je tradičně kuchyně nejen místem, kde se připravuje jídlo, ale také místem pro stravování a soukromá setkání.Proto by osvětlení v kuchyni mělo být nejen praktické, ale také krásné a pohodlné.

Zásady a požadavky

Kuchyň -místnost, ve které jsou nejméně dvě zóny s různými účely - pracovní prostor pro vaření a jídelní kout.Pro různé účely následují různé požadavky na osvětlení kuchyně: v pracovní oblasti by mělo být jasné osvětlení, které umožní každému jasně vidět, a v jídelně - měkčí.

Je lepší nastavit osvětlení v kuchyni na zón

Avšak osvětlení v zóně v kuchyni nevylučuje přítomnost lustru.Jeho funkční hodnota je malá, protože ve středu místnosti se získá světelný bod, který v podstatě zůstává prázdný.Ale z hlediska vyrovnávání nerovnoměrného osvětlení je tato metoda velmi dobrá.Jako možnost můžete použít několik reflektorů, jako na fotografiivýše, nebo nainstalujte vestavěná stropní světla, pokud je strop zavěšen nebo zavěšen na sádrokartonu.

Je třeba uvažovat o osvětlení v kuchyni ve fázi opravy, když je namontován elektrický panel , je vytaženo kabeláž a jsou vyznačena místa pro instalaci zásuvek a spínačů.Později, po dokončení opravy, je to velmi problematické - musíte položit kabeláž na horní nebo do kabelových kanálů.

Standardy osvětlení

Když plánujete osvětlení v kuchyni, vyvstává otázka, kolik svítidel je potřeba a kolik energie.Je to jednoduché: pro každou místnost v kuchyni existují normy osvětlení 150 luxů na metr čtvereční.Již není relevantní uvažovat o osvětlení ve wattech, protože 7 W LED lampa může vydávat světlo jako 50 W žárovka nebo 650 Lm.

Například spočítáme, kolik světla je potřeba v kuchyni o 12 m2.Abychom toho dosáhli, vynásobíme jeho plochu normou: 12 m2 * 150 Lx = 1800 Lx.A protože 1 Lux se rovná 1 Lumen, je nutné nainstalovat žárovky, které celkem dávají alespoň 1800 Lm.

Při osvětlení v zónách se množství požadovaného světla počítá zvlášť pro každou zónu

Pokud se rozhodnete provést zónové osvětlení, to znamená, že pracovní plocha bude osvětlena samostatně, bude existovat zdrojsvětlo nad stolem, má smysl zvážit všechno samostatně.Za tímto účelem musí být kuchyňský plán rozdělen do zón, vypočítat plochu a na základě těchto čísel vybrat počet svítidel a lamp pro ně.PouzeVšimněte si, že dvě lampy celkem 50 wattů nedají tolik světla jako jedna při 100 wattech, ale o 1/3 méně.

Typ žárovky, barva a světlo

Další důležitý bod.Při výběru osvětlení je nejlepší zvolit stejný typ žárovky: halogenová, LED, denní světlo.V extrémním případě můžete kombinovat dva typy, ale všechny tři je lepší nepoužívat.Dávají odlišné osvětlení a je téměř nemožné dosáhnout rozumného výsledku.Nemluvíme o žárovkách, protože jsou již používány velmi zřídka: vyžadují příliš mnoho elektřiny a vydávají malé množství světla.

Při výběru svítilen je třeba vzít v úvahu jejich barevnou teplotu

Kromě typu svítilen je třeba zvolit svítilny, které dávají světlo stejné barvy, které se také nazývá barevná teplota svítilen.Mohou dát světlo modrým, žlutým, bílým nádechem.V zásadě si vyberete, ale nejlepší volba = přírodní nebo neutrální.Je to lepší pro oči a pro vnímání barev.

Obecné osvětlení v kuchyni

Nyní se podívejme na způsoby, jak provést obecné osvětlení v kuchyni.Tradiční možností je lustr.Nevejde se však do každého moderního interiéru, přesto je zde místo.

Tradiční všeobecné osvětlení je lustr uprostřed stropu

Kuchyně často nejsou čtvercové, ale pravoúhlé.V tomto případě najdete lustr protáhlý na délku.Pro dlouhou a úzkou místnost je to nejlepší volba, která zajistí optimální distribuci světla.

Na úzkémnamontujte do kuchyně dlouhou lampu

Pokud jsou stropy nízké, lustr nemůže být zavěšen - bude rušit.Cesta ven je najít lampu téměř plochý.Můžete čtvercový nebo kulatý - což je vhodnější pro vybraný styl designu kuchyně.

Vestavěná čtvercová lampa

Pokud se chystáte vytvořit zavěšený nebo zavěšený strop, můžete „rozptýlit“ bodová světla na povrchu nebo z nich vytvořit nějaký vzor (asijak umístit reflektory a nejen přečíst zde ).Můžete také rozsvítit světla po obvodu „centrální“ zóny.Takové osvětlení v kuchyni vizuálně pomáhá zvýšit strop, aby místnost byla trochu prostornější.

Podsvícení může být provedeno ve stropu sádrokartonu nebo se zavěšeným stropem

Všechny tyto způsoby lze kombinovat, takže počet možností je velmi velký.Je však důležité nezapomenout, že stále svítí dvě další zóny a okamžitě hledat osvětlovací zařízení, protože se musí stylově shodovat.

Osvětlení jídelny

Světlo u jídelního stolu lze rozdělit pouze na dvě varianty: povídkový příběh, jedna nebo více lamp na dlouhém kabelu od stropu.

Je důležité zachovat styl

Pokud je stůl blízko zdi, bude možné použít nástěnné svítidlo.Při výběru umístění nástěnné lampy se řídí dvěma hledisky: stupněm osvětlení a pohodlím.Lampa by neměla interferovat, pro kterou je umístěna ve výšce 60-80 cm naddeska.Aby osvětlil celý stůl, je vhodné najít model, který vám umožní přinést strop dále od zdi.

Příklad umístění svítidla nad jídelním stolem v kuchyni

Aby bylo zajištěno, že osvětlení v kuchyni je nejen jasné, ale také krásné, jsou všechny lampy, lustry, svítidla vybírány v jednomstyl, který by měl být také v souladu s celkovým stylem designu.

Osvětlení pracovní plochy

Při osvětlení pracovní plochy v kuchyni existuje více nuancí.Nejprve se musíte rozhodnout, kam umístit žárovky, a poté zvolit jejich typ, typ a tvar.

Můžete uspořádat osvětlení kuchyně různými způsoby

Výběr umístění

Při osvětlení pracovního prostoru v kuchyni svítidlaobvykle se nachází na spodní straně zavěšených skříní.A to je nejlepší volba.Protože všichni ostatní jsou mnohem horší.Pokud je například světelný zdroj na stropě (pozice 1 na fotografii) a stojíte zády k němu, zavřete světlo.I když jsou příslušenství umístěna podél linie kuchyňské soupravy, ale vysoko - na stropě nebo mírně nad úrovní horních skříní (poloha 2) - svítí pouze úzká část pracovní plochy s okrajem, zbytek je ve stínu.Osvětlení pracovního prostoru v kuchyni se proto provádí upevněním osvětlovacích zařízení na spodní část skříně.Potom má osvětlení v kuchyni výrazný zonální charakter, ale mnohem pohodlnější je pracovat.

Jaký je nejlepší způsob, jak osvětlit pracovní plochu v kuchyni

Zde jsou opět možnosti: žárovky mohou býtumístěte blíže ke zdi, uprostřed, blíže k vnějšímu okraji skříně.Nejlepší volba je blíže k vnějšímu okraji (pozice 4).Osvětlení je tedy nejúčinnější s méně stíny v pracovní oblasti.Třetí možnost také není špatná.V osvětlení je to o něco horší, ale praktičtější v implementaci.

Aby podsvícení v kuchyni nezasahovalo

Pokud je podsvícení na kuchyňském povrchu provedeno ve spodní části skříně, vznikají další problémy:

  1. Ne každý je šťastnývzhled příslušenství připevněných na tomto místě.
  2. Lidé sedící u stolu svítí světlem.

Oba tyto problémy mají jedno řešení: je třeba dát ozdobnou lištu, která zakryje lampu a omezí šíření světla.Ukázalo se, že osvětlení v kuchyni je měkčí a samotná osvětlovací zařízení nejsou vidět.

Jak nesmí rušit podsvícení v kuchyni

Místo lišty, její výška, poloha lampy musí být zvoleny na místě: zdroje světla mají různé výšky,světelný tok může být také nasměrován různými způsoby.Parametry sloupce jsou proto vybírány experimentálně.Ideálně, pokud světlo nespadne ani na podlahu, ale osvětlí pouze pracovní desku.

Na přání lze lištu navrhnout jako malou polici pro různé kuchyňské detaily.Obvykle se zde zobrazuje výzdoba nebo sklenice koření.Pokud se vám tento nápad nelíbí, stačí udělat bar.Pokud si myslíte, že i bar kazí vzhled, nebo to prostě nenízapadá do stylu, zdvojnásobte spodní část ve skříních skrýváním světelných zdrojů uvnitř.V tomto případě můžete nainstalovat matné sklo, které zjemní světlo.

V kabinetu vytvořte dvojité dno, nainstalujte uvnitř zářivku a upevněte sklo na hliníkové rohy

Dveře jsou v tomto případě vyrobeny po celé délce, i když to nenípovinné.Aby nedocházelo k problémům s upevňováním skla, může být kolem spodního obvodu nainstalován hliníkový roh, na který jednoduše položíme kus matného skla nebo průsvitný polykarbonát.

Bodová světla

Při zajišťování osvětlení v kuchyni v pracovním prostoru musíte okamžitě rozhodnout, jaký druh světelných zdrojů použijete.Existují dvě možnosti - bodové a trubkové.V případě použití bodových světel se získá taková „zebra“, jejíž kontrast může být vyloučen častější instalací žárovek.

Při použití bodových světel existuje více či méně jasných bodů

Plus tohoto řešení - svítidla jsou docela dekorativní a osvětlení vypadá krásně.Méně - to není vždy vhodné při vaření.Další nevýhoda: reflektory mají poměrně velkou výšku a do skříně je můžete vložit pouze s druhým dnem.

Osvětlení kuchyně bodovými světly

Pokud zvolíte tento způsob osvětlení kuchyně, vezměte si LED žárovky.Nyní jsou nejúspornější - s nízkou spotřebouelektřina dává hodně světla, vydrží dlouho.V tomto případě je jejich nepochybnou výhodou to, že se prakticky nezahřívají, takže nic neohrožuje nábytek.Tato možnost je o něco horší - halogenové žárovky (zahřívají se, „tahají“ trochu více elektřiny), ještě méně hospodárné - zářivky s obyčejnou kazetou a nejúspěšnější - žárovky.

Lineární zdroje světla

Při použití lineárních svítidel je osvětlení téměř rovnoměrné, protože svítidla mohou být namontována se vzdáleností několika centimetrů.

Osvětlení pracovního prostoru v kuchyni lineárními světly

Při výběru zdrojů světla pro lineární osvětlení jsou možnosti ještě větší a rozsah se neustále rozšiřuje.Možná už existují nové nástroje, o kterých zatím jen málokdo ví.Mezitím jsou tři: LED pásek, LED a zářivky.Stále existuje neonové světlo, ale instalace je docela obtížná a stojí to víc.Osvětlení v kuchyni neonovými trubicemi nebo ohebnými hadicemi se tedy téměř neděje.

LED pásek

Pásek a LED diody lze namontovat jednoduše na nábytek, protože má adhezivní vrstvu.Tato vrstva je však nespolehlivá, proto ji raději nějak opraví - dvojitou lepicí páskou, držáky ze sešívačky.Pokud chcete pásku připevnit přímo k nábytku, vyberte modely s vysokou úrovní ochrany - IP44 a vyšší.Ale je lepší nebrat si ty, které jsou zapečetěny do zkumavky - doma se přehřívají (zejména v kuchyni),rychle mizí a brzy vyhoří.V tomto případě je lepší nanést lak nebo jiné ochranné sloučeniny.

Upevnění pásky v malém profilu

Při výběru pruhu LED pro osvětlení pracovní plochy v kuchyni je třeba věnovat pozornost jasu a velikosti krystalů.Musíte vybrat největší 50 * 50 nebo 50 * 75 a je lepší, pokud jsou umístěny ve dvou řadách.Jejich celkový výkon by neměl dávat méně světla, než je určeno ve výpočtech.O typech LED pásek a pravidlech pro jejich instalaci si přečtěte zde.

Můžete nainstalovat pásek LED do speciálních profilů (nazývají se také kabelové kanály nebo zásobníky).Jsou obvykle vyrobeny z hliníku, mají průhledný nebo průsvitný odnímatelný přední panel.Uvnitř může být police, na které je připevněna samotná páska.Jedná se o nejvhodnější typy, ale v jiných musíte být moudří.

Některé typy podnosů pro LED pásky

Výhody instalace LED osvětlení v takové liště - není důvod se obávat stupně ochrany pásky, slušného vzhledu.Nevýhodou je méně jasné světlo, takže výkon krystalů by měl být větší než vypočtený.V každém případě je osvětlení v kuchyni pomocí LED pásů stále oblíbenější.Důvodem je snadná instalace a nízká spotřeba energie.

LED svítilny do kuchyně

LED svítilny mohou být nejen bodové nebo obyčejné - ve formě hrušky se standardní základnou.Jsou také ve formětrubky.

LED svítilny pro osvětlení kuchyně

Jsou namontovány na svorky - desky, které jsou namontovány na nábytek, do kterého jsou vloženy trubky.Některé lze namontovat na magnety.Kovové plechy s vratným pohybem jsou připevněny k nábytku (můžete použít oboustrannou pásku) a lampy jsou k nim jednoduše přitahovány díky magnetům zabudovaným do těla (model Sensor).

Zářivky

Trubkové zářivky jsou tradičním způsobem osvětlení.Jsou dobré, protože se zapínají přímo na 220 V, zatímco LED diody vyžadují speciální adaptér, který bude produkovat požadované napětí.

Nedostatky jsou již dlouho známy - pulsace světla, která negativně ovlivňuje oči.Je tu ještě jeden nepříliš příjemný okamžik: LED diody jsou úspornější.Spotřebují jen velmi malou sílu a vydrží déle.Jejich životnost se odhaduje na tisíce hodin.Zářivky se musí měnit častěji (pětkrát), ale stojí méně.Obecně se rozhodujete, jaký typ lampy chcete použít při osvětlení kuchyně.

Zářivky pro osvětlení kuchyně mohou být stylové

Pokud se rozhodnete pro osvětlení v kuchyni pomocí zářivek, optimální velikost je základna G13 (průměr 26 mm).Na délku mohou být 60 cm, 90 cm, 120 cm, 150 cm. Dnes existují různé modely - od obvyklých po docela hezké (jako na fotografii výše).

Jak je popsáno výše, je možné skrýt sepodobné lampy ve dvojitém dně instalací difuzorového skla.V tomto případě si můžete koupit nejdražší příslušenství.Je však nepravděpodobné, že by se ušetřilo peníze - náklady na instalaci skla a samotné sklo jsou buď rovnocenné, nebo dokonce mohou být vyšší.

Lze skrývat za sklem

Jak vidíte, je lepší vytvořit osvětlení v kuchyňské zóně vícenásobné a v tuto chvíli je lepší používat LED diody.Lampy jsou poměrně drahé, ale úsporné, zářivě svítí, pracují po dlouhou dobu a nezahřívají se.