Pájecí dráty s páječkou: jak to udělat správně

Jedním z nejspolehlivějších způsobů připojení vodičů je pájení.Toto je proces, ve kterém je prostor mezi dvěma vodiči vyplněn roztavenou pájkou.V tomto případě by měla být teplota tavení pájky nižší než teplota tavení spojovaných kovů.V domácnosti se nejčastěji používá pájení páječkou - malé zařízení, které běží na elektřinu.Pro normální provoz by měla být síla páječky alespoň 80 - 100 wattů.

Co je potřeba pro pájení páječkou

Kromě samotné páječky bude zapotřebí pájek, kalafuny nebo tavidel, je třeba mít stojan.I v tomto procesu budete možná potřebovat malý soubor a malé kleště.

Nejčastěji musíte pájet měděné dráty, například na sluchátka, při opravě domácích spotřebičů atd.

Kalafuna a tavidla

Aby se dosáhlo dobrého spojení drátů, je nutné je očistit od nečistot, včetně oxidového filmu.Pokud lze mono-jádra stále čistit ručně, nelze lankové vodiče normálně vyčistit.Obvykle jsou ošetřovány kalafunou nebo účinnými látkami, které se rozpouštějíznečištění, včetně oxidového filmu.

Kalafuna i tavidla fungují dobře, ale používání tavidel je snazší - můžete ponořit kartáč do roztoku a rychle zpracovat dráty.Je nutné vložit dirigent do kalafuny, poté jej zahřát páječkou, aby roztavená látka obalila celý kovový povrch.Nevýhodou použití tavidel je, že pokud zůstanou na drátech (a zůstanou), postupně korodují sousední plášť.Aby se tomu zabránilo, je třeba ošetřit všechna pájecí místa - zbylý tavidlo opláchnout alkoholem.

Pájky a tavidla pro pájení měděných drátů s páječkou

Kalafuna je považována za univerzální nástroj a tavidla lze vybrat v závislosti na kovu, který hodláte pájet.V případě vodičů je to měď nebo hliník.Pro měděné a hliníkové dráty použijte tok LTI-120 nebo borax.Domácí tok kalafuny a denaturovaného alkoholu (1 až 5) funguje velmi dobře, navíc je snadné to udělat sami.Přidejte k alkoholu živici (nejlépe prach nebo její velmi malé kousky) a protřepávejte, dokud se nerozpustí.Poté lze pomocí této sloučeniny před pájením zpracovat vodiče a prameny.

Pájky pro pájení měděného drátu s páječkou používají POS 60, POS 50 nebo POS 40 - cín-olovo.Pro hliník jsou vhodnější formulace na bázi zinku.Nejběžnější jsou ЦО-12 a П250А (z cínu a zinku), třída A (zinek a cín s přídavkem mědi), ЦА-15 (zinek s hliníkem).

Je vhodné použít pájku s kalafunou

Je velmi vhodné použít pájky vjehož složení obsahuje kalafunu (PIC 61).V tomto případě není nutné předběžně ošetřovat každý dirigent v kalafuně.Ale pro kvalitní pájení musí mít páječka silnou páječku - 80-100 W, která může rychle pájet místo pájení na požadované teploty.

Pomocné materiály

K normálnímu pájení s páječkou je třeba také použít dráty:

 • Stojan.Možná je vyroben z kovu úplně nebo na dřevěném /plastovém stojanu, pevné kovové držáky pro páječku.Je také výhodné, pokud existuje malá kovová krabička na kalafunu.

  Pájení páječkou je výhodnější u domácího a továrního stojanu - není příliš důležité

 • Spis.Před prací ostříhají pájku páječky.Měl by být rovný a čistý bez zbytků uhlíkových usazenin.Pak je snadno pájeno.

  Je tedy třeba naostřit hrot páječky

 • Kleště.Během pájení je obtížné držet dráty prsty - měď a hliník mají vysokou tepelnou vodivost, což vede k rychlému zahřívání okolních oblastí.Proto je pájení páječkou výhodnější, pokud je držíte kleštěmi.Pouze nástroj by měl být miniaturní, s tenkými držadly a houbičkami.V zásadě můžete použít pinzetu, ale je vhodné si na její horní část nasadit smršťovací trubici (kde ji držíte prsty) - ocel se také rychle zahřívá.

  Kleště - pro přidržování vodičů

Pro propláchnutí tavidla, izolační pásky nebosmršťovací trubice různých průměrů.To jsou všechny materiály a nástroje, bez nichž není možné pájení páječkou.

Proces pájení elektrickou pájkou

Celá technologie pájení pájecí drátkou lze rozdělit do několika po sobě jdoucích fází.Všechny se opakují v určitém pořadí:

 • Příprava dirigentů.Při pájení vodičů jsou uvolněny z izolace.Poté se z nich oxidový film mechanicky odstraní.Můžete použít malý kousek brusného papíru s jemným zrnem.Kov by měl svítit a být jasný.
 • Tinning.Zahřejte páječku na bod tání kalafuny (při dotyku začne aktivně tát).Vezmou dirigent, přivedou ho na kousek kalafuny, zahřejí ho páječkou, takže celá odizolovaná část drátu je ponořena do kalafuny.Poté se kapka pájky přivede na špičku páječky a rozloží se přes ošetřenou část vodiče.Pájka se rychle šíří a pokrývá tenkou vrstvu drátu.Aby byl drát distribuován rychleji a rovnoměrněji, je drát mírně otočen.Po pocínování měděné vodiče ztratí začervenání a stanou se stříbrnými.Zpracujte tedy všechny dráty, které je třeba pájet

  Pocínovací dráty

 • Pocínované vodiče jsou složeny dohromady a upravují je prsty - tak, aby těsně přiléhaly k sobě.Pokud by pájení mělo být dlouhé, můžete točit.Drží dirigent, vezmou pájku na žihadlo, přitlačí ji na místo pájení a aplikujínějaké úsilí.Současně se pájecí místo zahřeje, kalafuna se začne vařit, pájka se šíří.Když pokrývá celou zónu, proudí mezi vodiči, můžeme předpokládat, že pájení s páječkou vodičů je dokončeno.Chvíli se stále drží nehybně - dokud se pájka neochladí (aby se proces urychlil, rána na tomto místě).

To je ve skutečnosti všechno.Stejným způsobem můžete pájet dva nebo více drátů, můžete pájet drát na nějaký druh kontaktní podložky (například při pájení sluchátek - můžete pájet drát na zástrčku nebo na podložku na sluchátkách) atd.

Po dokončení pájení vodičů páječkou a jejich ochlazení musí být spojení izolované.Můžete zabalit elektrickou pásku, nasadit ji a zahřátí smršťovací trubice.Pokud jde o zapojení, obvykle se doporučuje nejprve zašroubovat několik závitů elektrické pásky a nasadit smršťovací trubici, která by se měla zahřát.

Rozdíly v technologii využívající tok

Pokud se používá aktivní tok spíše než kalafuna, změní se pocínovací proces.Vyčištěný vodič se lubrikuje kompozicí a poté se zahřeje páječkou s malým množstvím pájky.Dále, jak je popsáno.

Pájení kroucení s tavidlem je rychlejší a snadnější

Při pájení kroucení s tavidlem existují rozdíly.V takovém případě můžete jednotlivé dráty zkroucené a kroucené, potom zpracovat tavidlem a okamžitě začít pájet.Vodiče nemohou být ani vyčištěny - aktivní látky korodují oxidový film.Ale místo toho musíte pájecí místa otřít alkoholem -smýt zbytky chemicky agresivních látek.

Vlastnosti pájených lankových vodičů

Pájecí technologie popsaná výše je vhodná pro jednožilové dráty.Pokud je drát lanko, existují nuance: před pocínováním jsou dráty rozpleteny, takže vše může být namočeno v kalafuně.Při použití pájky se ujistěte, že je každé vedení pokryto tenkou vrstvou pájky.Po ochlazení se dráty znovu stočí do jediného svazku, pak můžete pájet páječkou, jak je popsáno výše - ponořením žihadla do pájky, zahřátím pájeného místa a aplikací cínu.

Při pocínování musí být lankové dráty „načechrané“

Je možné pájet měděný drát s hliníkem

Připojení hliníkuto je nemožné dělat přímo s jinými chemicky aktivními kovy.Protože měď je chemicky aktivní materiál, měď a hliník se nepřipojují a nepájejí.Jde o příliš odlišnou tepelnou vodivost a odlišnou vodivost.S průchodem proudu se hliník více zahřívá a více expanduje.Měď se zahřívá a expanduje výrazně méně.Neustálá expanze /kontrakce v různé míře vede ke skutečnosti, že i nejlepší kontakt je přerušen, je vytvořen nevodivý film, vše přestane fungovat.Protože měď a hliník se nepájejí.

Pokud existuje potřeba připojit měděné a hliníkové vodiče, proveďte šroubové spojení.Vezměte šroub s vhodnou maticí a třemi podložkami.Na koncích spojených vodičů jsou vytvořeny kroužky podle velikosti šroubu.Vezmou šroub, nasadí jednu podložku, potom dirigent, další podložku - dalšívodič, nahoře - třetí podložka a vše upevněte maticí.

Hliníkové a měděné vodiče nelze pájet

Existuje několik dalších způsobů, jak spojit hliníkové a měděné vedení, ale pájení se na ně nevztahuje.Zde se můžete dočíst o jiných metodách , ale šroubování je nejjednodušší a nejspolehlivější.