Panely pro nástěnnou výzdobu kuchyně, koupelny, chodby, obývacího pokoje

Množství dokončovacích materiálů roste rok od roku.Stěnové panely pro výzdobu interiérů jsou však již dlouho známy.První použití dřevěných panelů pro opláštění, později byly přidány další materiály.

Jaké jsou nástěnné panely pro dekorace (uvolňovací forma)

Panely na stěny - ziskové provedení.Lze je namontovat na základě jakéhokoli zakřivení a vzhledu.Při jejich instalaci není nutný dlouhý a obtížný proces omítání a tmelení.Nástěnné panely jsou upevněny pro výzdobu interiéru na bedně dřevěných tyčí nebo kovových profilů, takže zakrývají jakékoli nepravidelnosti.Tento dokončovací materiál je k dispozici ve třech formách: ve formě listů, talířů a latí.Zvažte každý pohled podrobněji.

V moderních interiérech vypadají stěnové panely dynamicky

Lamely pro dekoraci stěn

Mají malou šířku.ale značná délka.Jsou navzájem spojeny principem trnového žlábku.Existují nástěnné panely pro vnitřní výzdobu, u kterých jsou spoje stěží patrné, výrazný reliéf.Z instalačních prvků: bedna by měla být umístěna ve směru kolmém ke směru pokládky.Pokud jsou proužky umístěny vodorovně, bedna by měla být svislá.

Vyrobeno z MDF, dřevotřískové desky, dřevovláknité desky a plasty (PVC). PVC rošty jsou oblíbené pro rozpočtovou výzdobu stěn a stropů v koupelnách a kuchyních.Jejich nevýhodou je křehkost.Při mechanickém namáhání se plast může ve vzácných případech ohýbat.Pro místa s vysokou vlhkostí mohou být použity panely MDF (kromě míst přímého kontaktu s vodou).Dřevovláknité desky a dřevotříska jsou vhodnější pro suché místnosti.Vyznačují se mnohem vyšší odolností vůči stresu.Dobré pro dekorace na zdi v chodbách, chodbách, obývacích pokojích.

Plastové panely pro výzdobu stěn v interiéru - prostor pro nápady na design
Regálové panely na stěny ze dřevovláknitých desek - varianta rozpočtu
]

Stojanové panely se během instalace připevňují k přepravce pomocí šroubů nebo konzol ze ze sešívačky konstrukce.K dispozici je také speciální hardware: svorky.K přepravce je připevněna svorka a drží kolejnici s vyčnívající částí - jazykem.Obecně se svorky používají pro montáž stěnových panelů pro vnitřní použitípovrchové úpravy jakéhokoli typu.Jedná se o pohodlný zapuštěný systém.

Montáž panelů stěn stojanu může být provedena ve vodorovném, svislém a šikmém směru.Nejmenší odpad při vertikální nebo horizontální instalaci.I když mají regálové panely značnou délku (od 2,4 m), stále existují spoje.Pro jejich výzdobu existují speciální dokovací proužky.Speciální přídavné prvky se používají k návrhu vnitřních a vnějších rohů, počátečních proužků - k návrhu okraje povrchové úpravy.

Svisle, vodorovně, šikmo, stejné šířky, různé ....

Obecně stojí za to říci, že lišty na stěny pro vnitřní výzdobu jsou dobrou volbou.Jejich vzhled je kombinován s etnickými styly, podkroví, moderními a některými klasickými styly.Ve skutečnosti to vše závisí na vzhledu panelu.Mohou napodobit dřevo, keramické dlaždice, kamenné povrchy.Upřímně řečeno, napodobování „tak“ PVC stěnových panelů.I z velké vzdálenosti je vidět, že je plast.Reliéf dřeva na panelech MDF vypadá hodnověrněji a na dřevotřískové desce o něco horší.

Desky pro dekoraci stěn

Panely pro dekoraci stěn v místnostech se vyrábějí ve formě desek.Mají obdélníkový nebo čtvercový tvar.Maximální velikost čtverce - 100 x 100 cm, pravoúhlé - 120 x 80 cm. Z hlediska instalace - bedna musí být vyrobena pro velikost talířů.V některých systémech jsou fragmenty spojeny pomocí dokovacích profilů, které jsou mezi nimi viditelnétalíře a mohou mít jinou barvu (nejčastěji - tmavší).Z tohoto důvodu vypadá zeď objemněji.

Stěnové panely pro interiérové ​​dekorace mají velký formát

Deskové stěnové panely pro interiérové ​​dekorace se vyrábějí z MDF, dřevotřískových desek, dřeva, sádry, kovu (hliník, lakovaný)nebo nerezová ocel).V našem klimatu se kovové nástěnné panely pro výzdobu interiéru používají jen zřídka.Ale z MDF a dřevotřískových desek - oblíbený dokončovací materiál pro obytné prostory a chodby.Lze je buď hladce malovat v jedné barvě, nebo napodobovat dřevo, zdivo nebo zdivo, keramické dlaždice, beton.Na rozdíl od plastových panelů je simulace spolehlivá, protože výrobní technologie umožňuje, aby povrch nebyl hladký, ale strukturovaný.

Jedná se o typ sádrokartonového dekoračního panelu.

Sádrokartonové stěnové panely mají hlubokou strukturu.Toto je materiál nazývaný volumetrické nebo 3D panely.Díky vysoké tažnosti sádry můžete vytvořit povrch jakéhokoli tvaru.Takové talíře zblednou, ale mohou být natřeny.

Plechové dekorační materiály pro stěny

Plechové nástěnné panely pro vnitřní dekorace stěn mají pevné rozměry - výška od 220 mm do 300 mm, šířka obvykle 125 cm. Jejich výhodou jenajdete velikost tak, aby kamna pokrývala plochu od podlahy po strop.Na šířku budou s největší pravděpodobností muset být spojeny, ale spoje jsou navrženy jako povrchová úprava, takže to vypadá dobře.Z vlastností instalace- s malými nepravidelnostmi na stěně mohou být namontovány přímo na zeď, bez zařízení přepravky.

plechové stěnové panely - způsob, jak rychle zarovnat stěny a současně je dokončit

Plechové stěnové panely jsou vyrobeny z PVC, laminované dřevotřískové desky a dřevovláknité desky, MDF.Plastové panely jsou vhodné do vlhkých místností - koupelna, kuchyň.Často napodobují keramické dlaždice, cihly a zdivo.Požadovaná úleva je vytvořena na plastu, takže taková imitace vypadá docela uvěřitelně.K dispozici jsou také fólie z plastu s fototiskem.Často se používají jako kuchyňské zástěry - k dokončení pracovní stěny místo keramických obkladů.

Plechové stěnové desky z laminované dřevovláknité desky jsou jednou z možností rozpočtu pro výzdobu interiéru.Nejčastěji napodobuje dřevo, ale nachází se pod cihly a zdivy, hladce malované.Vzhledem k hygroskopičnosti materiálu se používají pouze v suchých místnostech - chodba, obývací pokoje.

Plechové desky MDF s imitací cihel a zdiva

Plechové desky MDF lze použít v podmínkách vysoké vlhkosti, konečný materiál z dřevotřískové desky je vhodný pro dekoraci místností normálnívlhkost.Pokud jde o texturu a zbarvení, jsou zde všechny stejné možnosti: imitace dřeva, zdiva a zdiva, hladce malované listy.MDF nástěnné desky mohou být s reliéfním vzorem (3D).Ale na rozdíl od sádry je nelze malovat.

Vlastnosti a oblast použití podle druhu materiálu

ProPVC panely to neřeknou.Existuje samostatný článek o nich s podrobným popisem instalační technologie na stěnách a stropů.V tomto odstavci uvažujeme nástěnné panely pro dekoraci interiéru z jiných materiálů.Je jich víc než dost.Existují známé MDF a dřevotříska, exotický bambus, sklo, kov.

Dekorace stěn s ozdobnými panely je stále oblíbenější

MDF panely

Existují nástěnné panely na bázi MDFve třech formách uvolnění: stojan, talíř a plech.Jejich povrch může být povrchově upraven dýhou nebo laminován (přilepen filmem), natřen.Povrch může být hladký nebo reliéfní, barva může být libovolná, a to iu květů.Panely MDF nejčastěji napodobují dřevěný povrch (může existovat přírodní barva dřeva, zesvětlená, tónovaná v různých barvách).

Tradiční panely lze vyrobit z nástěnných panelů MDF typu desek
Tato možnost také není špatná
KlasickyV interiérech se používají nástěnné panely MDF s imitací cenných dřevin: málo dýhovaných MDF lze odlišit od masivního dřeva
Variace barev - jako dřevo, hladce malované
Možnosti barev „divoký kámen“
Cihla, kámen, květinový design ... into znamená,chtít
Dýha může být zbarvena v různých odstínech

Populární je i zdivo, zdivo je o něco méně běžné.K dispozici jsou také hladké barvy ai když jsou dokonce nabízeny v levnějších materiálech, jako jsou dřevovláknité a dřevotřískové desky, stále se kupují.Existují důvody:

 • MDF je jedním z nejbezpečnějších materiálů.Vytváří se z dřevěného odpadu rozemletého na vlákna a poté se lisuje při vysoké teplotě.Za těchto podmínek se uvolňuje přírodní pojivo - lignin, který se nachází v dřevěných vláknech.Pokud pojivo nestačí, přidejte pojivo dříve izolované od jiných plemen.Protože MDF je považován za přírodní dokončovací materiál, je schválen pro použití v dětských a lékařských zařízeních (emisní faktor formaldehydu tohoto materiálu není vyšší než E1).
 • MDF se nebojí vysoké vlhkosti, málo reaguje na změny teploty.Stěnové panely MDF pro dekoraci interiéru lze proto použít v místnostech s vysokou vlhkostí, ale ne tam, kde je přímý kontakt s vodou.
 • Lze vytvořit reliéf jakékoli složitosti.Během lisování se vytvářejí jednodušší vzory, objemnější a složitější - pomocí frézy.Pomocí této technologie se vyrábějí objemové MDF 3D nástěnné panely.
  MDF nástěnné panely s 3D efektem - stylové
  Výkres může být libovolný ...květinový, geometrický, fantazie
  Obrázek může být podobný tomuto
  Pokud přidáte také kovovou barvu ...
  Přízvuková stěnaz objemových MDF panelů pro nástěnné dekorace
  Jsou dokonce vyřezávané
  Několik možností s nástěnnými panely MDF 3D

Stále existuje nevýhoda tohoto materiálu: hodně to stojí.Cena závisí na několika faktorech:

 • Hustota.
 • Tloušťka materiálu.
 • Problémy s formováním a lakováním.

Minimální cena je od 30 USD za metr čtvereční, maximum je až několik set dolarů.Ale musíme také pochopit, že nástěnné panely MDF mají různé účely.K dispozici je nástěnná dekorace.Mají vysokou hustotu a tloušťku (od tloušťky 8 mm).Minimální cena je od 40 $.Pro stropní dekorace.Můžete si vzít tenké (od 6 mm), protože prakticky neexistuje žádné mechanické zatížení.Musíme však vzít v úvahu následující skutečnost: že čím tenčí je MDF, tím častěji je nutné zavěšení (spojovací prvky).Jinak se panely MDF mohou ohýbat podle své vlastní hmotnosti.Spojovací materiál stojí peníze, takže pokud uspějete, ušetříte trochu.Ale trávte více času prací.

Stěnové panely z dřevotřísky​​

Z panelů na dřevotřísky pro nástěnné dekorace jsou vyrobeny z plechu a desky.Materiál se vyznačuje nízkou odolností vůči vlhkosti, takže se používávýhradně v místnostech s normální vlhkostí.Rovněž nereaguje dobře na chlad, protože se nepoužívá na nevyhřívané lodžie a balkony, sauny, sezónní chaty.

Vrstvené nebo dýhované stěnové panely pro výzdobu interiérů z dřevotřískových desek vypadají dobře v moderních interiérech

Při výrobě dřevotřískových desek se používá umělé pojivo obsahující formaldehyd.Ve vysoké koncentraci je tato látka nebezpečná, protože produkce materiálu je řízena hygienickou a epidemiologickou stanicí.Každá šarže materiálu je testována, na základě výsledků laboratorních zkoušek, je vydán hygienický certifikát s emisní třídou v něm uvedenou.Vynikajícím indikátorem jsou Super E a E1 (jako přírodní dřevo), přijatelný je E2.Všechno vyšší (více čísel) doma je lepší nepoužívat.

Desky ze dřevotřískových desek pro vnitřní výzdobu jsou k dispozici laminované (potažené filmem) nebo dýhované.Jejich sortiment není tak široký - materiál je lehce plastický, protože desky jsou většinou hladké.Pouze někteří výrobci mají moderní vybavení, které vám umožní vytvořit úlevu.Ale i s novým zařízením je maximum, které lze formovat, napodobení zdiva, keramických obkladů, textury dřeva.

I v této verzi je možné použít také nástěnné desky z dřevotřísky s dýhou

Upevnění lze zapustit - pomocí kleimerů - nebo samořeznými šrouby.Při upevnění pomocí šroubů se do materiálu předem vyvrtají otvory o menším průměru.A je to nutnéPamatujte, že přeinstalace stejného hardwaru nebude fungovat.Je nutné použít větší průměr, protože materiál je zmačkaný /drobivý a nelze jej obnovit.

Sádrové panely pro nástěnné dekorace

Asi před 5 lety se na trhu objevily nástěnné panely pro vnitřní výzdobu sádry.Jedná se o ekologický materiál, absolutně nedůvěryhodný a hypoalergenní.Další výhodou je absolutní nehořlavost.Je stejně hořlavý jako kameny.Celkově vzato dobrá volba.

Zde v této podobě prodávají nástěnné panely ze sádry 3D pro vnitřní výzdobu

Technologie výroby vám umožňuje odlehčit jakoukoli složitost, takže takové desky mají kudrnatý přední povrch.Nazývají se také 3D obklady.Druhy reliéfu jsou velmi odlišné.Geometrické vzory různé složitosti, zakřivené čáry, kruhy, květinové motivy a to vše v kombinaci.Existuje mnoho možností a variací.Technologie výroby nemá téměř žádná omezení.A celá tato odrůda je k dispozici ve dvou verzích:

 • Vyrobeno z čisté sádry zředěné vodou.Lze je použít pouze v místnostech s normální vlhkostí, protože sádra je hygroskopická.Když je mokrý, zhroutí se.Rozsah - chodby, prostory.
 • Hydrofobní přísady odolné vůči vlhkosti.Přísady tak snižují nasákavost, že tento typ povrchové úpravy lze použít v místnostech s vysokou vlhkostí.S některými typy aditiv mohou být namontovány lokálně.přímý kontakt s vodou - poblíž vany, umyvadla.Mohou být namontovány v koupelnách jako kuchyňské zástěry.

V obou případech mohou být sádrové nástěnné desky pro vnitřní výzdobu natřeny, ať už jsou odolné proti vlhkosti nebo ne.Toto je možná jediná možnost pro malování.Barva může být libovolná.Jeho typ je vybrán pro daný úkol: pokud se předpokládá potřeba mokrého čištění, barva by měla být odolná vůči mytí, pokud budou natřeny sádrové panely namontované na stěnách bazénu, je potřeba barva s vodotěsným efektem (nebo lak nad ní).

3D Sádrokartonové desky v interiéru jídelny a obývacího pokoje jsou tím, co lékař nařídil ...
Podélné nebo vodorovné uspořádání - vyberte si pro sebe, čtvercové desky 50 x 50 cm, po otočení to bude
]
Malování a osvětlení jsou tajemstvím jasného interiéru
sádrové stěnové panely jsou vhodné pro malování podlah
Jedna z nejpokročilejších napodobenin zdiva je v panelechsádra
Pokud geomalovat metrický lak s kovovým efektem, zvolit správné osvětlení, interiér bude nezapomenutelný
Geometrická abstrakce je vhodná pro jakýkoli účel
3D postavy na 3D stěnových panelech
V ložnici najdete nenápadnou postavu
]

Instalace sádrokartonových desek pro nástěnné dekorace - na lepidlo.Pokud je povrch rovný, můžete přímo na zeď, pokud existují rozdíly, musíte buď vyrovnat zeď nebo namontovat bednu.Vezměte univerzální lepidlo, ale ujistěte se, že je vhodný pro použité materiály a vydrží dostatečné zatížení.Jedna deska váží asi 2-4 kg.Ne moc, ale ne moc.

Švy mezi deskami mohou být ponechány nebo může být vytvořen hladký povrch.Volba závisí na typu terénu a typu místnosti.Existují desky, které jsou jasně „čtvercové“, takže švy vypadají atraktivně.Jen mějte na paměti, že je lepší je nečinit v koupelně nebo kuchyni - další problémy při čištění.S obývacím pokojem takové problémy neexistují - zde není silné znečištění.

Ozdobné panely z bambusu

Neobvyklou, ale zajímavou možností jsou bambusové nástěnné panely pro vnitřní výzdobu.Jsou vyrobeny z bambusu rozřezaného na proužky, které jsou pak stočeny do desek různých velikostí.Poté se materiál lisuje, natírá a lakuje.Takové bambusové panely jsou vhodné pro interiéry v etnickém stylu a více orientální orientaci.Výsledný cop má jinou tloušťku - od 1 mm do 7 mm.V závislosti na tloušťce jsou bambusové panely přilepeny ke stropu (1-3 mm tlustý) nebo ke stěnám (od 4 mm a tlustší).

Několik druhůproutěné stěnové panely vyrobené z bambusu
Bambusové proutí dokonale kombinují se dřevem
Různé textury a vazby
Místnost může mít východstyl
Bambusové nástěnné panely pro vnitřní výzdobu v interiéru
)
V kombinaci s bambusovou tapetou
Bambus a korek jsou takévypadat organicky poblíž

Existuje jiná technologie pro výrobu bambusuO stěnové panely.V tomto případě jsou stonky rozdrceny na vlákna a lisovány při vysoké teplotě.Takže získejte 3D eko-panely z bambusu.Stejná technologie produkuje stejný materiál buničiny, třtiny.Rozmanitost vzorů zde není o nic méně než u protějšků sádry a tepelná vodivost je o něco nižší.Z nedostatků - nepatří do kategorie nehořlavých materiálů.A ještě jedna věc: jsou vyráběny v Číně, Thajsku, zatímco v Rusku zatím není výroba.

Eko-panely pro 3D vnitřní dekoraci z bambusu nelze odlišit od sádry
Výkresy mohou být různé
Také záleží na barvě

Způsob montáže těchto trojrozměrných dokončovacích panelů je na lepidle.Švy jsou tmelené, zarovnané.PovrchMůže být natřena, ale nejprve musí být pokryta základním nátěrem - aby se snížila a vyrovnala absorpční kapacita a aby barva ležela rovnoměrněji.Lepší je nanášet barvy ze stříkací pistole - reliéf je obtížné natřít štětcem a u válečku je to naprosto nemožné.

Kovové panely pro vnitřní dekorace

Nástěnné panely pro vnitřní dekorace se často nepoužívají.Kov není spojen, jeho lesk s pohodlí domova.Občas je lze vidět v interiérech ve stylu hi-tech, podkroví, minimalismu, art deco.Zpravidla vytvářejí přízvukovou zeď.V nejvíce avantgardních interiérech jsou na stropě vidět kovové stěnové panely.

High-tech používá leštěnou nebo kartáčovanou nerezovou ocel, v podkroví a ve stylu art deco může být natřena nebo uměle „zrezivělá“ černá ocel.Ocelové desky, ale malované šedou, černou, červenou, mohou být minimalistické.

Kvůli své odolnosti vůči vodě a vlhkosti mohou být panely z nerezové oceli považovány za kuchyňské spotřebiče

]
Pro odvážnou - nástěnnou výzdobu v ložnici ocelovými stěnovými panely
Starožitná měď je vynikajícím dokončovacím materiálem pro moderní styl, podkroví
Ocelové stěnové panely pro vnitřní výzdobu mohou být také různé
Měděné ozdobné panely pro vnitřní použitíobývací pokoj
(3401
Ocelové stěnové panely jsou nejčastěji vidět v kuchyni na pracovní stěně
V kombinaci s dlaždicí
Další verze kovových panelů pro kuchyňské fatuos
]
Děrované plechy z lakované galvanizované oceli jsou vhodné pro pracovnu nebo kancelář
Co mohou být kovové dokončovací panely proprostory

dělostřelectva.Obecně je to dobrá volba pro zdobení balkonů a lodžií.Existují kovové panely potažené vrstvou barevného polymeru.Používají se pro vnější výzdobu budov, takže na nevyhřívaných balkonech se nebojí.Mimochodem existují vlnité kovové panely, které jsou ideální pro falešný strop ve vlhkých místnostech (vana, bazén) a nebudou narušovat ventilaci.

Sklo a zrcadlo

Před několika lety se objevily nástěnné panely pro výzdobu skla a zrcadel.Zpravidla se montují na dříve natřené povrchy a chrání je před vlhkostí.Tato technika funguje dobře v místnostech s vysokou vlhkostí - koupelny, kuchyně.Sklo se používá červeně-horké, skládající se z několika vrstev spojených dohromady průhledným polymerem.Podobné brýle se používají jako vstupní dveře.Jak tedy dokončitstěny jsou bezpečné.

Pokud jsou malované stěny v koupelně pokryty skleněnými deskami, nedojde k žádné demolici takové úpravy
S fototiskem
Jen málo interiérů používá skleněné nástěnné panely pro vnitřní použití
Zrcadla jsou skvělým způsobem, jak učinit interiér neobvyklým
Odraz na skle rozděluje prostor
Vzorované sklo na hladké zdi dává zajímavý výsledek

Eciné nové trendy - tisk na skle.S pomocí nových technologií se na sklo aplikuje jakýkoli vzor nebo dokonce fotografie.Protože takové dekorativní panely stále zůstávají průsvitné, musí být zeď natřena.Výběr barvy a tónu však závisí na požadovaném efektu.

Další nestandardní forma stěnových panelů je ze zrcadel.Jsou také vyrobeny z odolných, slepených fólií.Vytvoření úplně zrcadlené zdi není vždy dobrým rozhodnutím, ale udělat pruhy - vertikální nebo horizontální - je zajímavý nápad.Interiér se okamžitě stává módním a dynamickým.