Plochá břidlice: extrudovaná a nev extrudovaná, velikost archu, montáž

Bez ohledu na to, kolik ušetříte, vždy to nestačí na opravy a konstrukci.Přitom často vyvstává otázka levných, ale kvalitních, spolehlivých a trvanlivých materiálů.Je velmi vzácné najít možnost, která splňuje všechna tato kritéria.Jedním z nich je ale plochá břidlice.Tento materiál se také nazývá azbestocementová deska, aceite (správně „ACEID“), chrysotilní cementová deska nebo deska.

Z jaké břidlice se vyrábí

Břidlicová deska je vyrobena ze směsi cementu

 • -85%) a azbestová vlákna (15-20%).Ke směsi se přidá malé množství vody, které se převine válci, čímž se vytvoří vrstva požadované tloušťky.Dále je přebytek řezán na požadovanou velikost.To znamená, že břidlice je azbestem vyztužený beton.Lze jej také nazvat azbestocementovým materiálem.Podle staré GOST byl plochý břidlice nazýván „azbestocementová deska“.Z toho, v mnoha domech staré stavby dělal příčky koupelen.Materiál je tedy v průběhu let prověřován.

  Plochá břidlice je cement, do kterého byla přidána vyztužující látka, chryzotil.V novém standardu je popsán jako chrysotilní cementová fólie

  Mnozí se obávají škodlivosti břidlice, protože azbestová vlákna se používají jako výztužný prvek.Azbest je obecný název skupiny látek.V této skupině jsou jak škodlivé (amfibolový azbest), tak neutrální látky - chryzotil.Při výrobě břidlice se používá chrysotil.Tento požadavek je ve standardu upřesněn a není třeba jej porušovat, protože už nic nestojí a má dobré vlastnosti.

  Lisované a nestlačené: jaký je rozdíl

  Když mluvíme konkrétně o hladké nebo ploché břidlici, existují dva typy: lisované a nestlačené.Jde o to, že listy vytvořené z mokré směsi "dosahují" požadovaného stupně vlhkosti dvěma způsoby.První - prostě získávají sílu v přírodních podmínkách, jako obyčejný beton.Jsou drženy v komorách s určitou úrovní vlhkosti, aby získaly pevnost, a poté byly usušeny.Druhý způsob - lisovaný plech se lisuje a poté zraje pro vytvrzení.

  Rozdíl ve vlastnostech lisované a nestlačené ploché břidlice

  Jaký je rozdíl mezi lisovanou plochou břidlicí a neztlačenou?Při stejné tloušťce plechu má lisovaná vrstva:

  • Větší hustota, vyšší pevnost.Například 23 MPa proti 18 MPa.
  • Medvědi se rázem zatěžují lépe.
  • Vyššímrazuvzdornost.Zde je však třeba mít na paměti, že po vyčerpání zdroje rychle ztratí své vlastnosti - až 40% počáteční hodnoty.Unpressed je navržen pro méně cyklů odmrazování /zmrazení, ale po vyčerpání zdroje se jeho síla mírně snižuje - o 10-15%.
  • Lisované listy mají lepší geometrii.
  • Stojí to více, protože se jedná o další zařízení, a proto se zvyšuje energetická náročnost výroby.

  Obecně platí, že pokud materiál bude muset odolat zatížení, můžete buď stlačit, ale větší tloušťky, nebo stlačit.Dbejte také na odolnost proti mrazu.Čím vyšší je, tím déle bude plochá břidlice trvat.

  Vlastnosti, nevýhody a výhody

  Břidlice byla vynalezena před více než 100 lety.Technologie jeho výroby je jednoduchá, materiál je levný a vlastnosti jsou velmi dobré:

  • Ohnivzdorné.Nehoří a nešíří se.
  • Šetrné k životnímu prostředí.
  • Snadná instalace.
  • Dobře zpracované (řezané).

   Populární univerzální plošný materiál je strukturální i konečný.Používá se pro stěny, stropy, podlahy a venkovní dekorace budov, ploty a stavbu světlých budov

  • Můžete pracovat za každého počasí.
  • Může to být velké, protože neváží příliš.
  • Odolné vůči agresivním prostředím.
  • Normálně toleruje atmosférické a teplotní účinky.

  Mezi nevýhody patří nepopsatelnost „základní“ verze.Jen málokdo má dnes rád šedý materiál.Tam jsou, samozřejmě, obarveny ve velkém nebo barvy.Ale za cenu jsou dražší.I když, vždy existuje možnost - malovat sami.Další nevýhodou ploché břidlice je špatná tolerance bodového zatížení.Pokud zasáhnete list, praskne.Další bod - nedrží špatně dlouhé ohybové zatížení.Proto při výrobě plotů z břidlice nepřipevňují listy pevně, ale těsněním, takže je možné kompenzovat vznikající napětí.

  Rozměry a hmotnost

  Požadavky a vlastnosti ploché břidlice jsou definovány novým GOST 18124-2012.První - listy ploché břidlice by měly mít obdélníkový tvar.Přípustná odchylka - ne více než 5 mm na jedné straně.Odchylka od roviny - 4 mm pro lisované, 8 mm pro lisované.Za druhé - hrany by měly být rovné.Může existovat mírné zkosení - ne více než 5 mm.

  Velikost listu ploché břidlice je definována normou

  Stejný regulační dokument definuje rozměry ploché břidlice:

  • Délka listu může být 1200mm, 1750 mm, 2500 mm, 3000 mm, 3600 mm.Tolerance ± 10 mm.
  • Šířka plechu 1120 mm, 1200 mm, 1500 mm, 1570 mm.Možný nesoulad sdeklarovaná šířka ‡ 6 mm.
  • Tloušťka ploché břidlice může být od 4 mm do 40 mm, ale je to dohodou.Následující hodnoty jsou definovány normami:
   • 6 mm a 7 mm (odchylka +0,7 mm nebo -0,2 mm);
   • 8 mm, 10 mm, 12 mm (může být tlustší o 1 mm, tenčí o 0,6 mm).

  Přibližná hmotnost plátu ploché břidlice v závislosti na velikosti, tloušťce a způsobu výroby

  Hmotnost desky ploché břidlice závisí najeho hustota, způsob výroby (extrudovaný nebo nev extrudovaný) a velikost.Norma poskytuje referenční údaje o hmotnosti archu každého z popsaných formátů.Jak je vidět z tabulky, lisované, se stejnými rozměry, váží o 5-10% více.

  Oblast použití

  Ploché břidlice lze použít velmi široce.Ve srovnání s jinými deskovými materiály má nízkou cenu a vlastnosti nejsou špatné.Používá se hladká břidlice:

  • Pro opláštění stěn uvnitř budovy a venku.Účelem budov je jakýkoli.Norma umožňuje použití azbestocementových plochých fólií v obytných, administrativních a průmyslových budovách.
  • Pro lemování.
  • Pro opláštění větraných fasád.
  • Jako odnímatelné a neodstranitelné bednění pro betonové práce.
  • Se suchým podlahovým potěrem, který leží na hrubé podlahové krytině pod dlaždicí.

   Pokud jde o masově zbarvený plochý azbestocementový plech (břidlice)střecha je velmi atraktivní a cena je směšná

  • Pro zastřešení.
  • Při výrobě sendvičových desek.
  • Pro ploty.
  • Pro oplocení balkonů a lodžií.
  • Pro instalaci bytových a hospodářských budov: pro letní sprchu, opláštění přístřešků.
  • Při stavbě vysokých lůžek, plánování lůžek a jiných terénních prací.

  Obecně je plochá břidlice jedním z nejlevnějších plošných materiálů, které lze použít ve vysoké vlhkosti nebo venku.Může mít docela reprezentativní vzhled, protože není jen šedý, ale také barevný.A v hmotě je zbarveno, existuje - po výrobě.Malované ve velkém a na pile /třísky má stejnou barvu.Barvivo je přidáno do směsi před začátkem tváření.Barva je stabilnější, ale není jasná, protože základem materiálu je portlandský cement.

  Plochá břidlice natřená výrobcem může být lesklá nebo matná.Aby dokončili fasády, začali natírat texturovanou omítkou

  . Malovaná hotová břidlice se liší v jasnějších barvách.Stává se to s lesklým povrchem.Ale v místech řezů /řezů /hranolků je vidět počáteční šedá barva.Pro zlepšení estetiky je vhodné odstínovat části.

  Břidlice může být malována samostatně.K dispozici je speciální barvapro břidlici, ale barva pro beton je také docela vhodná (protože břidlice je ve skutečnosti stejný beton).Mohou být použity smaltované nebo akrylové barvy, je však třeba dbát na to, aby mohly být použity k natírání betonu /cementu.

  Vlastnosti instalace

  Nejčastěji připevňují k bedně plochou břidlici pomocí hřebíků nebo samořezných šroubů, šroubů.Existují speciální hřebíky - břidlice.Mají poměrně velké kulaté klobouky.Hřídel hřebíku může být hladký nebo kartáčovaný.Posledně jmenované se používají, pokud má oblast vysoké zatížení větrem.Můžete také použít střešní šrouby.Mohou být malované nebo klobouky mohou být malované samy od sebe.Je velmi důležité utahovat spojovací prvky po celou dobu, ale ponechat určitou volnost pohybu.Tím se sníží možnost praskání.

  Spojovací prvky pro ploché břidlice

  Před instalací spojovacích prostředků se do plechu vyvrtají otvory o průměru nejméně menším než průměr spojovací tyče.Minimální vzdálenost od okraje plechu je 60 mm, instalační krok závisí na místě provozu a plánovaném zatížení.Je lepší vrtat s jádrovým vrtákem při střední nebo vysoké rychlosti.

  Nakreslete jasné pruhy - řezané linie, navlhčte je a lze je řezat

  Plochá břidlice se řeže kotoučovou pilou, úhlovou bruskou (bruskou) s diamantovou čepelí nebo kotoučem na beton.Při používání elektrického nářadí je tento proces rychlý, ale je tam hodně prachuže musíte pracovat pouze na ulici a v respirátoru.Pro snížení prachu je plochá břidlice navlhčena vodou.Pokud je to možné, položte mokrý hadr za několik hodin na určené místo řezu.Můžete jen nalít vodu a řezat mokrý materiál, ale existuje větší šance, že zkazíte stejnou brusku nebo kotoučovou pilu.