Plotový plot: jak růst a tvarovat

Dívat se na obyčejné ploty, bez ohledu na to, jak krásné jsou, je pochybné potěšení.Aby vypadaly atraktivněji, zdobí se všemi možnými způsoby.Jedním z nejúčinnějších je zajištění.S jeho pomocí se můžete nejen zavřít před zvědavýma očima, ale také snížit množství prachu na místě a také snížit hladinu hluku.To je však možné, pokud je zelený plot dostatečně vysoký a hustý.

Typy zajištění a rostlin pro ně

Na výšku může být živý plot nízký - do 50 cm, střední od 60 cm do 150 cm a vysoko - nad 160 cm. Podle složení rostlin - jehličnany, listnaté, kvetoucí, podle typu uspořádání - jednoduchá nebo dvojitá řada.Všechny mohou být stříhány, nebo mohou volně růst.Pouze seznam druhů ukazuje na velkou rozmanitost a živý plot může být také tvořen různými rostlinami.Typ zajištění je vybrán v závislosti na jeho účelu.

Double Rowzelené živé ploty lze také stupňovat

Nízké

Nízké zajištění se také nazývá obrubník.Může dosáhnout výšky půl metru.Nejčastěji se používá jako živý zelený rámeček pro květinovou zahradu nebo květinové záhony, k označení oblastí na místě, pouze za účelem dekorace.V tomto případě si vyberte z keřů, některých travnatých nebo kvetoucích rostlin.Vhodný pro krátkosrsté živé ploty:

 • stálezelené zimostrázy a euonymus,
 • zakrslé formy zahradního jasmínu,
 • magnólie holly,
 • Erica;
 • dřišťál a skalník;
 • borovice horská;
 • Thuja western;
 • Jalovec je koloidní.

  Hedva stálezeleného zimostrázu potěší nejen v létě, ale i v zimě

Pokud se plánuje volně růst hranice (nízký živý plot), můžete zasadit:

 • šípky;
 • Bumaldova spiraea (japonština nebo Nipon);
 • Cinquefoil je keřovitý a Daurian;
 • růže;
 • Lavsonův cypřiš.

  Živá hranice ze Spirea různých odrůd

Toto jsou jen některé z možných možností, ale tyto rostliny tvoří hustou stěnu listů a květů, jsou relativně lehkév péči, může růst ve středním Rusku.Pouze před konečným výběrem se ujistěte, že jste zkontrolovali územní členění vybrané rostliny, jakož i podmínky a charakteristiky její pěstování.Vyberte si podle typu a kyselosti půdy, jakož i podle složitosti péče a citlivostinemoci.

Pokud živý plot roste v blízkosti domu s trvalým bydlištěm, je za ním možné pozornější a důkladnější péče, je tedy možné vybírat z o něco více vrtošivých odrůd.Na chalupě je rozhodně nutné vybrat nenáročné rostliny.Tento princip je zachován při výběru rostlin a pro střední a vysoké zelené ploty.

Je možné vytvořit kombinovaný plot různých rostlin

střední výšky

Je-li vyžadován plot rostlin do 1 výšky, 5 metrů, říká se o plotu.V něm můžete použít kvetoucí i rodící keře, některé druhy stromů.Pokud takový živý plot plní ochrannou funkci, je možné v něm použít trnité keře - dřišťál, šípky, vysoké růže, svída.Kromě výše uvedených rostlin, bez prořezávání, můžete stále pěstovat:

 • ovocné - irga, svída, líska, zimolez (obyčejný, modrý, tatar), zlatý rybíz, pyracantha Světle červená;
 • kvetoucí - lila, forsythie, falešně oranžová, hortenzie, hloh, derain, akátová žlutá
 • s hustým listovím - privet, vřetenová strom, cotoneaster, stálezelený tresk, Wangutta spiraea;
 • jehličnany - západní thuja, kanadský smrk, zelený, modrý, jedle sibiřská, tis bobule, jalovec;

Forsythia na jaře kvete velmi krásně a hojně, poté přerůstá hustým protáhlým listovím.Chubushnik není tak dekorativní barvy, ale jeho list je lesklý

Zelený živý plot se často používá pouze k maskování hlavníhoplot nebo jej doplňuje.V takových případech lze povrch plotu použít jako podpěru pro rostliny - to je případ, kdy musí být zcela maskovaný.

Borůvky různých odrůd mají různé barvy listů.Pirkata může mít plody jasně červené a žluté, v zimě zůstávají na větvích, dokud je nejedí ptáci

Jeden okamžik: pokud se chystáte uzavřít plot z vlnité lepenky rostlinami , musíte se snažit velmi tvrdě: velmi se zahřívá na slunci, proto všechny rostliny v slušné vzdálenosti prostě vyhoří.Pokud stále hodláte zasadit živý plot, musíte je nějak chránit před teplem.Přinejmenším svrhnout dřevěné štíty, které budou dočasně stát podél linie přistání, odrážející teplo.

Vysoké obytné zdi

Rostliny se často používají pro vysoké živé ploty (více než 1,5 metru), ačkoli některé vysoké keře mohou dobře dorůst až 2 metry a více:

 • stálezelené a jehličnaté - smrk, jedle, thuja, tis, tis, jalovec (koloidní, střední, čínský), vysoké odrůdy stálezeleného zimostrázu, hrachu cypřišové;
 • ovocné stromy a bobule keřů - bobule jabloň, třešňová švestka, ostružina (Tatar, klásek), rakytník, kalina;
 • listnatý - lipa lípa, anglický dub, javor;
 • kvetení - šeřík (vysoké odrůdy), zimolez, vysmívat se;

Hedgerow může být opravdu vysoký)]

Rychle rostoucí živné rostliny

Velmiživé ploty rostlin jsou krásné, ale vytvoření úplného plotu trvá roky.Jehličnany rostou obzvláště dlouho a pomalu.Například thuja doroste do výšky 1,5 m po dobu asi 5 let, a bobule tisu bude obecně 8, ale oko budou po celý rok potěšit.Některé keře rostou za rok o více než jiné - z 50 cm na 1 metr a mohou být použity k výsadbě a rychlému vytvoření živého plotu.

 • lopuch sibiřský Crataegus sanguinease žlutými květy - až 1 metr ročně;
 • křoví vrby;
 • ostružiny, šípky, tkaní růží (požadovaná podpora);
 • líska velkolistá - až do metru nebo více za rok;
 • Kalina listová - za příznivých podmínek rostou výhonky na 1 m;
 • Derain.

Jeden z nejrychleji rostoucích keřů pro zelené živé ploty

Výsadba živých plotů a odcházení

Vytváření zeleněOplocení začíná výběrem rostlin.Upozorňujeme, že všichni musí být ve stejném věku.Pouze tak lze vytvořit sudou linii.Pokud se jedná o listnaté rostliny, stáří sazenic je 2-3 roky, pokud je jehličnan - 3-6 let.Pokud je výsadba plánována na stínované ploše, je věk rostlin na výsadbu v živém plotu více - 7-8 let.Za takových podmínek rostou velmi pomalu a více či méně dospělých rostlin okamžitě dá nějaký druh.

​​
Typ zajištění Vzdálenost mezi rostlinami v řadě Vzdálenost mezi řadami
Oplocení s vysokým střihem (2-6 m) 0,8 - 1,2 m 1 m
Průměrný střihový plot (od 0,6 do 1,5 m) 0,4 - 0,6 m 0,8 - 1 m
Volně rostoucí vysoký živý plot (2 až 6 m) 1 až 2 m 2 až 3 m
Volně rostoucí průměr (0,6 - 1,5 m) 0,8 - 1 m 1 - 1,5 m

Výsadbové vzdálenosti v živých plotech

Ve středním pruhu a blíže k severu začíná výsadba na jaře, na jihu může být vysazena také v zimě a na podzim.Všechno to začíná vytvořením přistávacích zákopů.

 • Podle označení se kopají zákopy hloubky 50–60 cm.
 • Vylévá se vrstva úrodné půdy vhodné směsi.
 • V požadované vzdálenosti (viz tabulka výše) jsou položeny sazenice se zabaleným kořenovým systémem.Rozložte to těsně před přistáním.
 • K tomu, aby rostliny dobře zakořenily, není třeba rozbíjet stávající kus půdy.Kolem kořenového systému je půda nalita a zhutněna.Jak přesně zasadit: prohloubit se nebo naopak sedět na kopci - záleží na typu rostliny.Určete před prací.
 • Ihned po výsadbě se rostliny zalévají a půda se posype mulčovou rašelinou, humusem, rozdrcenou kůrou.Tím se ušetří vlhkost.

Dále se první rok péče skládá z pravidelného zalévání, uvolňování půdy, odstraňování plevelů a periodického hnojení.Všechny činnosti jsou předepsány v doporučeních pro péči o konkrétní typ rostliny.Zde je třeba je dodržovat.

Prořezávání může být nutné na podzim.I když plot volně roste, neznamená to, že není potřebak formě.Nepotřebuje dávat správný geometrický tvar a je nutné ji upravovat i stříhat.

Pravidla pro prořezávání neformátovaného zajištění

Jak již bylo uvedeno, prořezávání vyžaduje i volně rostoucí zelené zajištění.První drží ihned po přistání.V tomto případě se vytvoří silné postranní výhonky a ke konci léta se keře rozvětvují.Druhé prořezávání - jde na podzim a poté se na 3 až 4 roky keře stříhají poměrně krátce, dokud není dosaženo požadované hustoty střílení.

Jednou z nejúčinnějších metod je ořezávání metodou růstu.Využívá schopnosti všech listnatých keřů k aktivaci spících kořenových pupenů.Kroky oříznutí prvního roku jsou uvedeny na následující fotografii.

První rok vytvoření volně rostoucího živého plotu

Při výsadbě jsou slabé a tenké výhonky téměř úplně odříznuty a silné jsou zkráceny na první silný pupen.Na podzim se objeví nové výhonky z kořene a ty, které zůstanou na jaře, dají nové.

Druhý rok tvorby živého plotu

Když se tok mízy zastaví, všechny výhonky jsou sníženy nízko, zůstávají krátké pařezy.Tvar plodiny - jako na fotografii - v oblouku.Během druhé sezóny bude keř mnohem hustší, objeví se několik nových výhonků z kořene, dvě nebo tři silné větve opustí „staré“.

Třetí rok a další 2-3 roky se prořezávání provádí podle stejného principu jako ve druhém roce, pouze pobočky na3-4 cm vyšší než v předchozím roce.Další prořezávání je také silné, ale asi 3/4 délky je odříznuto.Tato technika je vhodná pro ty keře, které na konci mladých výhonků tvoří poupata.

Podle tohoto principu může být husté živé ploty vytvořeno velmi rychle z obrubníků - zakrslých rostlin, jakož i z některých středně velkých rostlin:

 • cinquefoil;
 • růže je pomačkaná;
 • panicledá hortenzie;
 • horský popel horského popela;
 • bílá derain (ozdobné odrůdy);
 • Spirea Wagnut, japonština;

Nevýhodou této metody je, že velmi aktivuje tvorbu kořenových výhonků.Velmi agresivní odrůdy mohou produkovat hojné výhonky ve vzdálenosti několika metrů od keře.Proto je vhodné omezit kořenovou zónu během výsadby kopáním do azbestu, plastu a kovu.

Sekání živého plotu

Mnoho zahrádkářských zahradníků věří, že před tím, než začne tvořit živý plot, musí být umožněno růst.Můžete čekat rok nebo dva pouze s jehličnany, listnaté stromy je třeba oříznout ihned po výsadbě, a pak na podzim, jinak po 2-3 letech volného náhodného růstu bude něco společného s rostlinou buď velmi obtížné, nebo dokonce nemožné.

Než začnete tvářit, musíte vybrat tvar.Mějte na paměti, že živý plot s rovnou horní částí musí být často řezán, jinak ztratí svůj dekorativní efekt.A vzhledem k tomu, že v horní zóně je růst nejaktivnější, v tomto případě je ideální v první liniizatočit, zatímco na bočních plochách jsou stále normální.Pokud není možné nebo si přejete provádět pravidelný střih, vyberte tvar se zaoblenou nebo trojúhelníkovou horní částí.I při zmeškaném střihu vypadají normálně.

Jak oříznout živý plot tak, aby vytvořil „kostru“ - první dvě etapy

V prvním roce jsou všechny výhony zkráceny na významnou část výšky.Pokud se jedná o rostliny, které se prodávají s holými kořeny ve svazcích, lze je snížit na polovinu délky, pokud byly vysazeny rostlinné rostliny, oříznuty na 1/3 výšky nebo vůbec neříznuty.Na podzim vypadá křoví na fotografii, obrázek je vpravo nahoře.Se silným prořezáváním se stimuluje tvorba nových výhonků, takže ke konci letních keřů je mnohem silnější.Toto je první dokončená fáze.

Druhou fází je vytvoření kostry.Když se podíváte dovnitř již vytvořeného živého plotu, uvidíte mocný rám holých výhonků, z nichž jdou ve velkém počtu mladí, s hojným listím.Je třeba vytvořit tento rámec.Zároveň by měl být dostatečně silný, aby byl povrch hustý a neprůhledný.Proces začíná již ve druhém roce po vylodění a pokračuje 2-3 roky.Během tohoto období může být frekvence ořezávání až 4-5krát za sezónu.

Úkolem je dosáhnout požadované hustoty „kostry“.Oříznutí se provádí podle vybraného tvaru.Na fotografii - příklad vytvoření rámečku.Takové oříznutí musí být dodrženo pouze v jakékoli konečné podobězvýšení nebo snížení vrcholu trojúhelníku - v závislosti na tom, jak dlouhý a úzký je plot plánován.Pokud je širší, horní část se trochu sníží, pokud potřebujete úzkou a vysokou - je zvednutá a základna je již vyrobena.Z roku na rok se prořezávání provádí o něco výš, doslova o 3 až 4 cm. Výsledkem je, že nové výhonky se aktivně naklíčily a ty, které vytvářely novou vidličku, se větve skeletu stále více rozvětvují.

Po dosažení požadované hustoty střílení začnou nutit.Toto je třetí fáze.Na něm je aktivnější výška obložení - o 5–10 cm najednou.Aktivně rostoucí výhonky se odříznou, dokud nedosáhnou požadované hustoty postranních výhonků.Naplnění listy by mělo být těsné.Pokud je prořezávání prováděno několikrát za sezónu, je růst docela aktivní.Současně vznikají nové výhonky, ale není jich tolik jako předtím.

Třetí etapou tvorby živých plotů je nutit výšku

Frekvence stříhání závisí na druhu rostliny:

 • stříhají se švestky a hlohod května do října třikrát až čtyřikrát;
 • thuja, jalovec, skalník, bobule sněhová, dřišťál - jednou v létě (červenec-srpen), jednou v říjnu.
​​

Ořízněte se tak, aby se spolu s kapotou vytvořila boční výplň.Aby se zabránilo mezerám, je lepší "zvednout" pouzdro pomaleji.Pak bude obtížnější to opravit.

Poslední fáze formování se formuje

Posledním krokem je poskytnout požadovaný tvar.Další je pravidelný střih, který udržuje kondici.

Pro tento typ zajištění jsou v našich podmínkách velmi dobré:

 • je hrozné;
 • Ottawa barberry;
 • krvavě červená hloh;
 • cotoneaster brilantní;
 • bílý sněhulák.

živé ploty vrby

Z vrby lze pěstovat velmi zvláštní zelené živé ploty.To může být tkané z čerstvě řezaných větví vrby, které jsou jednoduše pohřbeny v zemi.Takové přistání je velmi pravděpodobné.Větve mohou být dokonce přilepeny na obou koncích a vytvářet oblouk.Willow bude kořen z obou konců najednou.Chcete-li proces urychlit, odřízněte horní část výhonku a odřízněte kůru na dvou místech na pár centimetrů.Takto je připravený únik uvíznut v zemi.

Plot z vrby

Pomocí této funkce můžete splést plot, který během několika týdnů zezelená.Připravené výhonky se zakopají o 15 cm, země se pevně přitlačí a výsadba se zalévá.Chcete-li vypadat atraktivnější - sušené konce větví nevyčnívají - ohněte tyče.Na křižovatce mohou být vzájemně propojeny, ale mohou být propojeny.Pokud jsou větve příliš tenké, můžete použít každá dvě větvičky a také pravidelně nastavovat podpěry, které přidrží plotový plot na místě.

Nevýhodou takového zajištění je, že má dekorativní vzhled pouze několik let.Poté, co výhonky ztuhnou, zelená prakticky zmizí.Ale plot z toho nenístává se méně spolehlivým.Naopak, je těžké prorazit takovou zeď - větve jsou pevně tkané.

Zelený plot za pár týdnů

Pokud budete čekat, než keře nebo stromy rostou po dlouhou dobu, potom bylinné rostliny rostliny během několika týdnů vydají hojné zelené.To lze použít, pokud potřebujete vyzdobit nevzhlednou zeď nebo část plotu, která je v dohledu.

Rychlý způsob výroby zeleného plotu

Vyrobí se dřevěný rošt, do kterého se do stran vkládají čtvercové nádoby s vysazenými rostlinami.Aby z nich půda neklesla, jsou kontejnery pokryty černým vláknem.Byla v něm vytvořena velmi malá díra, do které vykoukne rostlina.

Jak si vyrobit zelenou zeď

Na dobře osvětlených površích s dostatečným zavlažováním se velmi brzy stěna nebo plot stanou zeleně chlupatými.V případě potřeby si tak můžete rozložit živé obrázky - pomocí rostlin s listy různých barev.

Na zeď můžete dokonce umístit ozdobu z rostlin

Fotografie živých plotů z různých rostlin

Často dokonceJe těžké si představit, jak rostlina vypadá v živém plotu.Snažili jsme se najít nejoblíbenější a okrasné rostliny.A to je fotka živých plotů, nejen rostlin.

Plot z euonymu

Plot z hloh - volně rostoucí a stříhaný

Live Barberry Fence

Různé typy cotoneasterů.Jeden je vhodný pro střihaný živý plot, druhý pro volně rostoucí

Sněhová bobule je po vzhledu ovoce velmi dekorativní.Visí na větvích pod sněhem, pro které dostali jméno

Thuja zezelená v zimě a v létě

Nyní několikpříklady toho, jak lze vykládky kontejnerů použít k ozdobení zdi nebo plotu.

Skutečný zelený plot, ale ne z keřů, ale z trávy v květináčích

Krásné, snadnédalší varianta je implementována - šité tašky vyrobené z agrofibru, které visí na plotě

Speciální „rámečky“ a odpovídající osvětlení, a dokonce i v noci bude zeď vypadat magicky [

Podobným způsobem lze vyzdobit i zdi domu