Pokládka obkladů na zeď: v koupelně, v kuchyni (foto, video)

Oprava v koupelně je zřídka úplná bez výměny obkladů, zejména pokud již sloužila 10–20 let.Ale jako obvykle, vyvstává otázka: najměte mistra nebo udělejte všechno sami.Pokud máte na mysli prověřený, vyzkoušený a opravdový obkladač a určitou částku (obvykle požadují práci stejně jako náklady na materiál), můžete si najmout.V opačném případě zkuste položit dlaždice sami.Pokud jsou stěny přinejmenším relativně ploché, mělo by se vše udělat bez zvláštních obtíží.Ale těsně před položením dlaždic na zeď pečlivě prostudujte technologii.

Aby bylo snadné pokládat dlaždice na zdi, je únavné vybírat ty správné

Začíná jako obvykle výběrem dlaždic.Jen věnujte pozornost nejen externím datům.Určitě budete muset zkontrolovat jeho geometrii, jinak bude obtížné s ním pracovat.Pokud budete pokládat dlaždice poprvé, jakékoli zakřivení úkol velmi zkomplikuje.Zkontrolujeme tedy:

 • Jak hladká je přední část.Dlaždice má často konkávní nebo konvexní povrch.Je-li rozdíl malý - kolem 1 mm, nebude to patrné, ale při kontrole svislé nebo vodorovné polohy již na zdi může být problém.Volba je na vás: podívejte se s perfektním povrchem (jedná se obvykle o importované sbírky) nebo se přizpůsobte tomu, co je.

  Nerovnoměrná čelní plocha - se sklopenou přední stranou, podívejte se, jak pevně se obě dlaždice spojí

 • Zkontrolujte úhly.Měly by být 90 °.Pokud tomu tak není, je vhodné nákup odmítnout: dát jejbude to velmi obtížné.Ale opět, volba je na vás.
 • Zkontrolujte, jak rovnoměrná je tloušťka různých dlaždic.Rozdíl bude jistý.Jedná se o technologické funkce, ale je žádoucí, aby rozdíly byly minimální.Určitě ne více než 1 mm, i když standardy umožňují 2 mm.Ale s takovým obkladem mučení.
 • Musíte zkontrolovat, do jaké míry se výška a šířka shodují.Vezměte několik kusů a aplikujte.Neměly by existovat žádné nesrovnalosti.Jak jinak získáte stejné švy?

Ze zkušenosti stojí za to říci, že je velmi obtížné najít ideální parametry.Pokud se vám to líbí externě, na povrchu nejsou žádné pavučiny trhlin, defekty glazury, okraje jsou rovné, rozměry jsou stejné, můžete to vzít i přes nějakou nelinearitu (první bod).Jinak vás mučí běh kolem obchodů.Co byste neměli dělat, je vzít dlaždici „pod objednávku“.Jak můžete ovládat jeho kvalitu, pokud ji již platíte.Vezměte si jen to, co jste drželi ve svých rukou.

Na co jsou dlaždice položeny

Dříve byly dlaždice umístěny na směs cementu a písku, do které bylo přidáno lepidlo PVA nebo Bustilat.Můžete to samozřejmě udělat, ale bude obtížnější pracovat.Pro pohodlnější práci používejte hotové kompozice, které se také nazývají „lepidlo na dlaždice“, protože obsahují adhezivní komponenty, protože někdy říkají, že dlaždice jsou „přilepeny“ ke stěnám.Skladby mají dvě podoby:

 • v kbelících - tmely, připravené k použití;
 • v pytlích jsou suché směsi, které vyžadují ředění vodou.

Profesionálové používají hlavně suché směsi.Pokud je to nutné, mohou opravit nedokonalou stěnu, čímž se vrstva stává trochu silnější nebo tenčí.Další plus: zachovávají si svou plasticitu déle, což vám umožní provést úpravy později.Tmely pracují na ideální stěně a nedochází k žádným odchylkám: vrstva je příliš tenká.

​​

V každém obchodě se stavebními materiály nabídnou několik typů lepidel na dlaždice

Při výběru lepidla na dlaždice si můžete vybrat pro konkrétní úkoly.Existují tedy kompozice, ve kterých existují přísady, které zvyšují vodoodpudivé vlastnosti stěny nebo podlahy.To je důležité v kuchyni a v koupelně.Jsou odolné proti mrazu, je užitečné, pokud je umístíte do nevyhřívané místnosti nebo na ulici.Můžete najít lepidlo s baktericidními vlastnostmi: nedovolí vývoji plísní a plísní, což je požadováno ve vlhkých místnostech.

Přípravné práce

Před položením dlaždic na zeď se provádí řada přípravných činností.Je to dlouhý a nepříjemný proces, ale přeskočení je velmi nežádoucí: zapnutonerovný nepřipravený zeď nemůže být pokládán normálně každým mistrem, nemluvě o začátečnících.

Vyrovnejte povrch

Nejprve se ze stěn odstraní starý povlak a to, co může spadnout.Pokud se vyskytnou mastné skvrny, odstraní se nebo jednoduše odříznou část omítky spolu s absorbovaným olejem.Stěny jsou poklepané dřevěnou paličkou, aby se zjistilo, zda jsou prázdné.Vyskytují se, pokud se omítka odloupla, ale dosud nevyhodila.Pokud na takové místo nalepíte dlaždici, všechno spadne pod její váhu.Proto jste všechna taková místa vložili sami.

Před položením dlaždic na zeď jsou vyrovnány

Na vyčištěnou základnu se aplikuje plochá tyč a odhaduje se, jak hladké nebo zakřivené stěny jsou.Pokud je povrch stěny silně vypouklý nebo zakřivený, je lepší upravit vše s omítkou na úroveň.Potom pokládka dlaždic na zeď bude velmi jednoduchá.Pokud jsou stěny relativně ploché, jsou zarovnány pouze příliš velké odrážky: nepravidelnosti (výčnělky nebo jámy) větší než 5 mm.Výčnělky je třeba stlačit, prohlubně by měly být vyplněny omítkovou směsí, trhliny by měly být rozšířeny, navlhčeny a také pokryty omítkou.

Základní nátěr

Doporučuje se připravit připravenou stěnu základním nátěrem.Pro tyto účely je nejvhodnější betonokontakt nebo jiné složení s podobnými vlastnostmi.Proniká dostatečně velkou tloušťkou hluboko do stěny a spojuje všechny částice.Po zaschnutí se povrch stává drsným, lepidlem „lepí“ na něj velmi dobře.

Základní nátěr se nanáší širokým štětcem nebo válečkem

Jak začít

Existuje několik možných výchozích bodů.Pokud je to velmi jednoduché, můžete první řádek rozložit okamžitě z rohu, jsem veden podél podlahové linie.První řada však bude hladká a bez problémů, pouze pokud bude podlaha dokonale rovná, bez odchylek.V opačném případě budete obkládat dlaždice, abyste získali svislé švy.V důsledku těchto výstřižek mohou druhá a všechny následující řádky „chodit“.Bude velmi těžké a nepříjemné pracovat.Proto je lepší trávit čas a označit zeď hledáním „počátečních“ bodů.

Označení zdi

Možnosti umístění dlaždic na zeď

Pokud se opravdu nestaráte o malé kousky dlaždic,který musí být umístěn v rozích a nahoře, pod stropem, lze tuto fázi přeskočit.Ale pokud půjdete tak, že celá dlaždice leží symetricky, před položením dlaždice na zeď budete muset provést rozložení:

 • Najděte střed zdi.Můžete dokonce nakreslit svislou čáru do určité výšky.
 • Položte dlaždici s ohledem na ni.Uprostřed může být šev nebo uprostřed dlaždice.Závisí na tom, kolik kusů (celých) se vejde na zeď.Chcete-li to zjistit, nejprve přidejte tloušťku švu k šířce dlaždice a poté rozdělte délku stěny výsledným číslem.Zjistěte, kolik celých kusů bude ležet na zdi.Pokud je číslo liché, položte střed dlaždice na střed stěny, pokud je liché, na označenou linii bude umístěn šev.

  Několikrozvržení na obtížných místech

 • Pokud jde o toto centrum, uspořádejte (položte na podlahu) dlaždice na obou stranách, umístěte kříže mezi sousedními, které označí šířku švu.
 • Okolo okrajů je obvykle prázdný prostor.Změřte to.Tato velikost bude muset odříznout extrémní dlaždice.Teoreticky by pravá i levá strana měla být stejná.Pokud je nesrovnalost velká, znovu zkontrolujte instalaci.Poté, co se vše shodovalo, můžete tyto hranice na zdi označit jasnou čarou.Provádíme na jedné a druhé straně.Podle těchto značek je nainstalována dlaždice majáku.

Pokud se tak stane, že na obou koncích zůstanou jen úzké proužky, je vhodné znovu rozvržení upravit.Pokud byl střed zdi uprostřed, zkuste jej rozprostřít od švu a naopak.Mělo by to vyjít lépe.

Situace se při umístění dlaždic na výšku mírně liší.V některých případech se šev provádí na určité konkrétní úrovni.V koupelně je to často okraj nainstalované vany.Pokud takové požadavky neexistují, můžete také provést následující: najděte střed, umístěte dlaždice relativně k sobě (nakreslete na zeď).Zjistíte tedy, jak oříznout dlaždice v horních a dolních řadách.

Při pokládání vždy zkontrolujte rovinu

Můžete ji uspořádat svisle jiným způsobem: označte první dlaždici od stropu, a tak dále dolů.V takovém případě bude nutné oříznout pouze spodní řádek.To není zcela správné, ale spotřeba dlaždic je o něco nižší.

A stejně, počítámjak položit dlaždici na zeď, označte úroveň, kde končí první řada.Obvykle slouží jako výchozí bod.Od této chvíle začíná pokládka dlaždic.

Startovní čára

Podle rozložení máte čáru, kde končí první řádek.Zde v této výšce porazili plochý bar.Opřel se o její dlaždici, vyložil počáteční řadu a na ní všechny následující.Poslední z nich je první řada, ve které bude muset být dlaždice řezána.

Pokud máte stavitele laserových letadel, je mnohem snazší pracovat

Profily pro práci se sádrokartony se obvykle používají jako podpůrná lišta, ale můžete také použít sudý, suchý blok.V dané výšce je připevněn ke zdi pomocí šroubů nebo hmoždinek (v závislosti na materiálu stěny).Chcete-li bez problémů položit dlaždice na zeď vlastními rukama, musíte je opravit dostatečně často: aby nedošlo k prohýbání.Zkontrolujte vodorovnou instalaci.Ani nejmenší odchylky by neměly být.

Jak položit dlaždici na zeď

Technologie pokládky dlaždic na zeď je jednoduchá.Skládá se z několika jednoduchých kroků:

 • Lepidlo na dlaždice se nanáší na stěnu pomocí široké špachtle, její přebytek se odstraní.
 • Na dlaždici se nanese vrstva o tloušťce přibližně 3 mm a rovnoměrně se vytlačí, čímž se zajistí, že okraje jsou rozmazané.

  Jak aplikovat maltu na dlaždici

 • Přebytek se odstraní zubovou stěrkou.

  Odstraňte přebytek pomocí zubové stěrky

 • Dlaždice s naneseným lepidlemnamontované na zdi, trochu stisknuté.
 • Úrovně nebo majákové dlaždice.

  Instalace dlaždic na zeď

 • Přebytečné lepidlo se odstraní, povrch se otře vlhkou houbou (vysušené složení je obtížné omýt).
 • Kříže jsou umístěny mezi dvěma dlaždicemi.Jak je vidět na fotografii, existují dva způsoby, a někdy jsou kombinovány: na jeden průnik umístí pět kusů: uprostřed a v každém švu.V jednu chvíli.Kříže by neměly být příliš dlouho ve švu: bude obtížné je držet a vybrat.Půl hodiny po instalaci jsou odstraněny.Do této doby se lepidlo již začne tuhnout a dlaždice nebudou „plavat“.

  Jak překročit

To je vše.Dále jsou všechny akce opakovány.Existují samozřejmě různé body, které je třeba ještě vyjasnit - jak řezat dlaždice, jak kreslit rohy, ale jsou popsány základní kroky.

Několik nuancí celého procesu.Nejprve se na označená místa na instalované prkně slepí poslední celé dlaždice (ty, které není třeba ořezávat).Při rozložení jste označili jejich polohu.Je velmi důležité je správně nastavit.Za tímto účelem je každá úroveň kontrolována ve svislých a vodorovných rovinách.Pokud je geometrie dlaždice dokonalá, můžete také zkontrolovat svislost /vodorovnost na okrajích.Potom vezmou dlouhou nebo vodorovnou lištu s kratší úrovní a zkontrolují, jak rovnoměrně je jeden majákový pruh nastaven relativně k jinému.Měly by být ve stejné rovině.Poté pomocí této lišty ovládejtezda je každá další dlaždice nastavena správně.

Popis je jedna věc a vidění všeho na vlastní oči je další.Video demonstruje technologii, po shlédnutí budete přesně vědět, jak položit dlaždice na zeď.

Tloušťka lepidla na zdi

Pro ty, kteří položili dlaždice na zeď - první zkušenost tohoto druhu, mohou vyvstat otázky o tom, jaká je tloušťka vrstvylepidlo potřeba.Tato hodnota závisí na tom, jak hladké jsou stěny.Pokud jsou dokonalé, můžete použít minimální vrstvu povolenou v pokynech pro složení.Pokud jsou stěny pouze relativně hladké, může být „počáteční“ vrstva 3-4 mm.Dále, pokud je to nutné, může se mírně snížit nebo zvětšit a napravit nepravidelnosti stěny.

Existuje několik technik pokládky keramických dlaždic.Lepidlo se zdaleka ne vždy nanáší na dlaždice i na zeď.Někteří mistři aplikují kompozici pouze na zeď, jiní pouze na dlaždici, někdo doporučuje namočit ji do vody před nanesením lepidla, jiní ne.Vyberte možnost, která se vám zdá správnější.Je však výhodnější pro začínající obkladače, když je malta na zdi a na dlaždici: je snazší se s ní pohybovat a vyrovnat.

Výrobci lepidla na dlaždice doporučují aplikaci na zeď a odstranění přebytku pomocí zubové stěrky, což však znamená dokonale rovnoměrný podklad.Na základě těchto doporučení se vypočítají náklady na položení jednoho čtverce.

Spotřeba lepidla v závislosti na velikosti dlaždice

U jiné techniky se spotřeba zvyšuje o 50% nebo dokonce 100%, protožemusí upravit zeď.Ale předepsaná velikost zubů špachtle určitě stojí za poslech.

Jak řezat dlaždice

Existuje několik způsobů.Pro malé objemy a ne velmi silné dlaždice je vhodná ruční řezačka dlaždic.Jedná se o zařízení skládající se z plošiny, na které jsou položeny dlaždice.Povrch je připevněn k plošině, po které se fréza pohybuje.Pochodeň se pohybuje s rukojetí a trhá trvanlivý povlak.Na stejnou rukojeť se obvykle instaluje důraz, kterým se dlaždice rozbije podél linie nakreslené řezačkou.

Jiným způsobem je bruska, ale je velmi hlučná a zaprášená.Kromě toho nebude fungovat dokonale rovnoměrný řez, ale bude to v případě nouze.

V případě potřeby se kruhové otvory vyříznou korunkou vhodného průměru, která se nosí na vrtáku.Během vrtání, aby bylo co nejméně prachu, je pracoviště neustále napájeno vodou.Výsledkem je perfektní díra, vše vypadá slušně.

Hotové kulaté díry v keramických dlaždicích

Pokud potřebujete odříznout pruh, který je příliš tenký, nebudete jej moci udělat na řezačce dlaždic: prostě se nerozlomí.Poté, nakreslením čáry řezným kotoučem nebo tyčí (pro některé společnosti je řezný prvek vytvořen ve formě tyče), se tenká hrana odlomí.Obecně pro to existují speciální kleště, ale také to funguje dobře s kleštěmi.

Kleště na kleště

Je-li současně hrana velmi nerovná, lze ji trochu vyrovnat pomocí pilníku nebo brusného papíru,připevněno na baru.

Dekorace rohů

Jsou-li dlaždice položeny rovnoměrně, nezpůsobují vnitřní rohy žádné problémy.Problémy mohou nastat pouze při instalaci křížů.Jednoduše je otočte tak, aby nezasahovaly ani nepřerušovaly vyčnívající části.Obecně se úhledně spojují v rozích a nakonec tvoří šev s zálivkou.

Stále existují profily pro vnitřní rohy.Jsou vybírány podle tónu spárovací hmoty, instalované v rohu, vyrovnány do úrovně a poté připevněny ke šroubům nebo hmoždinkám.Při pokládce dlaždic v rohu jsou dlaždice podporovány.Ukazuje se hotový rohový šev.

Návrh profilu vnitřního rohu

S vnějšími rohy je obtížnější.Pokud se jednoduše spojíte s dlaždicemi a překrývají se okraje, dopadne to ošklivě.Chcete-li normálně vytvořit vnější roh, musíte oříznout hranu pod 45 °.

Jak vyrobit vnější roh při pokládce dlaždic

To lze provést na profesionální řezačce dlaždic.Ale ne každý má takové vybavení.Pak budete muset pracovat jako mlýnek.První řez, přibližně v pravém úhlu, je proveden do hladké diamantové čepele.Neměl by mít štěrbiny a otvory, stříkání by mělo být rovné.

Jedná se o kotouče pro brusku: pro řezání a broušení

Nevytváří se velmi hladce a vnější okraj má poměrně velkou tloušťku.Ale to je pouze předzpracování.Potřebné parametry přineseme do pily brusnou tryskou se stejným diskem.Další podrobnosti naleznete ve videu.

Pokud se s tím pohráváNemám chuť řezat, je tu ještě jedna možnost - udělat roh se speciálním plastovým rohem.

Další způsob, jak vytvořit vnější roh

Další video o tom, jak se spojovat a švy při pokládce dlaždic.

Chcete-li zcela pochopit instalaci obkladů z vlastních rukou, podívejte se na další lekci s videem.

Jak obkládat zástěru v kuchyni

Při zdobení kuchyňské zástěry keramickými dlaždicemi se technologie prakticky neliší od výše popsané technologie.Počet svislých řádků prostě není třeba vypočítávat.Místo „startu“ je určeno výškou pracovní desky: mělo by začínat 5-10 cm nad okrajem dlaždice.Upevněte lištu na požadovanou úroveň, vyrovnejte ji přesně s horizontem a můžete začít.

Příklad kachlové zástěry na pracovní stěně v kuchyni

Zástěra v kuchyni se obvykle vyrábí na pracovní stěně.Pokud to není jedna zeď, ale dvě nebo tři, můžete začít od jednoho z rohů.

Jak obkládat zástěru v kuchyni

Je-li rozloženo z malé dlaždice, nemusí být zářezy příliš nápadné.Pokud chcete dělat vše symetricky, opakujte rozložení a začněte od středu, jak je popsáno výše.