Pokládka vinylových podlahových dlaždic

Výběr podlahy je obtížný úkol.Musí být spolehlivý, odolný proti opotřebení, krásný, neklouzavý a odolný.Je také žádoucí, aby se snadno hodil.Všechny tyto podmínky jsou splněny podlahou z PVC.

Co je podlahová deska z PVC (vinyl)

Není to tak dávno, co se na trhu objevila dalšídruh PVCzakrytí - vinyl dlaždice.Je to poněkud podobné dobrému linoleum (odtud jiné jméno - linoleum), ale výrobní technologie je jiná, stejně jako forma uvolňování.Tento materiál je nařezán na obdélníky nebo čtverce, může být na adhezivním podkladu nebo bez něj.Má více než jedno jméno - LVT dlaždice (LVT) - zkratka anglického názvu Luxury Vinyl Tile.Designové nebo umělecké dlaždice - to je také pochopitelné - podlahové krytiny chráněné autorskými právy se vytvářejí ze čtverců nebo obdélníků.

Existuje mnoho barev podlahových dlaždic z PVC

Ukázalo se, že forma uvolnění je tak pohodlná, že rychle dobývá trh.Snadněji se hodí, je úspornější.Ne z hlediska ceny - je to jenvysoký (na úrovni komerčního linolea) a v tom smyslu, že existuje minimum zápisků - mnohem méně než při používání linolea.Toto a jeho vynikající výkon je tajemstvím jeho rostoucí popularity.

Podlahové dlaždice z PVC se skládají z vinylu a pryskyřice, ke které se přidávají stabilizátory, změkčovadla a někdy i plniva (dodávající specifické vlastnosti nebo zvláštní vzhled).Zahřátá směs se lisuje.Výsledný materiál má vysokou hustotu, ale zůstává pružný a tažný.

Deska z PVC sestává z několika vrstev:

 • Dvě základní vrstvy.
 • Film se vzorem.
 • Ochranná vrstva z průhledného PVC.
 • Polyuretanová vrstva odolná proti opotřebení.

  Struktura podlahových dlaždic z PVC

Ve složení jsou dva typy linolea: vinyl a křemenný vinyl (vinyl quartz).Druhá možnost je dražší, ale také hustší, se zvýšenou trvanlivostí.

Druhy a odrůdy

Podle způsobu instalace existuje podlahová krytina z PVC na samolepící bázi, je obvyklá (pro instalaci druhého typu se vyžaduje lepidlo).Tento typ podlahového materiálu je přilepen zády k sobě na rovnoměrný, čistý podklad.U této metody instalace tvoří podlaha monolit se základnou.

Existují dlaždice se zámky - mechanické a lepicí.Prvky jsou propojeny pomocí těchto zámků a samotný povlak je získán nespojený se základnou.Tato možnost se nazývá „plovoucí“ podlaha.

Jakolinoleum, PVC podlahové dlaždice se klasifikují podle stupně zatížení:

 • Třída 23-31 je vhodná pro místnosti s malým počtem návštěvníků.Lze ji také nazvat domácnost.Linoleum dlaždice této třídy je nejlevnější, má tloušťku až 2 mm a není příliš silná ochranná vrstva.Nepoužívejte nábytek na kolech na takovém povrchu.

  Pokud potřebujete dobrou podlahu - vinylová deska je jednou z možností

 • PVC dlaždice pro podlahy třídy 32-42 jsou navrženy pro místnosti s vysokým využitím.Jeho tloušťka je od 2 mm do 2,5 mm, tloušťka ochranné vrstvy je dostatečná, aby vydržela jakýkoli nábytek, včetně kol.Tato třída je optimální pro byty a soukromé domy a tloušťka ochranné vrstvy by měla být od 0,3 mm (více je lepší, ale také dražší).
 • Třída 43 je nátěr odolný proti oděru, který vydrží i vozidla.Rozsah - dílny a výrobní zařízení.

V každé třídě je výběr barvy a textury velmi široký.K dispozici je imitace přírodních materiálů - dřevo, různé druhy kamene atd., Jsou prosté, s ozdobnými přísadami a bez nich.Nejčastěji se vyskytuje obdélníkový tvar as různými délkami stran jsou čtverce.Obdélníky jsou nejčastěji vyráběny jako dřevo, napodobují parkety nebo dřevěné podlahy, ale čtverce jsou častěji monofonní.Z nich se shromažďují zajímavé panely.

Při výběru současně s třídou se musí brát v úvahu tloušťka ochranného povlaku.Čím silnější je, tím odolnější bude povlak.Nejlepší volba pro domácnost a byt - tloušťka dlaždice 3 mm, tloušťka ochranné vrstvy - 0,3 mm.

Klady a zápory

Hlavní vlastnosti vinylových podlahových dlaždic, které jsme získali z recenzí vlastníků (a hostesek) takových podlah.Měla mnoho výhod:

 • Snadná instalace.Dlaždice z PVC pro jakýkoli druh podlahy se snadno instalují, dokonce i ta, která se lepí.Během instalace není třeba odstraňovat veškerý nábytek z místnosti, jako při pokládce linolea.Můžete jej přesunout o polovinu a poté vše přenést na již vytvořenou.
 • Povlaky s vysokou pevností.Z 10 recenzí pouze jeden uvedl, že na povrchu se objevily malé praskliny (když byla přivedena chladnička a na místo, kde stál jídelní stůl).
 • Těsnost a snadná péče.Nebojte se, že se voda rozlila - při správné instalaci je podlahová krytina hermetická.Můžete se umýt jakýmkoli způsobem.Jediné, co bylo zaznamenáno, je to, že reliéfní dlaždice (která napodobuje nejen vzor stromu, ale také jeho strukturu) musí být vyplavena podél reliéfu.Jinak se v drážkách ucpává prach.Bylo však zaznamenáno, že péče o podlahové dlaždice z PVC je mnohem jednodušší než laminát a linoleum (prach se „lepí“ méně).

  Vinylové podlahové dlaždice vypadají reprezentativně

 • Je příjemné chodit.Vinylové podlahové dlaždice jsou neklouzavé i za mokra.Dokonce i v chladném období to vypadá jako „teplé“.Byl umístěn do vany místo keramických obkladů.Základna byla také, ale ten pocit je mnohem hezčí.
 • „mlčí“.PVC dlaždice se pokládají na podlahu bez podkladu - přímo na podklad, ale zároveň má dobré zvukově izolační vlastnosti.Není to ozvěna, je to útulné v místnosti s takovou podlahou a sousedé zdola si nestěžují.
 • Při pádu ostrých a těžkých předmětů neexistuje žádná stopa (křemenná vinylová deska).

Obecně platí, že téměř všichni jednomyslně prohlašují, že podlahové dlaždice z PVC jsou nejlepší, jaké dosud měly.A „předtím“ byly laminát, linoleum, keramické dlaždice, někdo dokonce parkety.Nedostatky byly rovněž získány z přezkumů.Nebylo jich tolik:

 • Povlak je nový, takže není jasné, jak se bude dlouhodobě chovat.Nejstarší recenze je 5 let provozu.
 • Křemenné vinylové dlaždice s dobrým ochranným povlakem stojí hodně.
 • Pokrytí je stále nepřirozené.

  Dlaždice z PVC pro podlahu: jedna z možností se zámkem na lepidlo

Jak vidíte, je to opravdu dobrá volba.Vhodný do každé místnosti - technické, obytné, s obtížnými provozními podmínkami.

Pokládání

Skutečné pokládání vinylových dlaždic není příliš obtížný proces, ale vyžaduje přesnost.Zvláštní pozornost věnujte položení prvních dvou řad, které pak spočívají na zbytku.Existuje také rozdíl v technice lepení vinylových dlaždic na lepidlo, pokládku samolepicí nebo se zámky.Existují však obecné požadavky.Podívejme se na všechny otázky podrobněji.

PVC dlaždice mohou být čtvercové

Jaké nástrojejsou potřeba

K práci bude zapotřebí slušné sady nástrojů, ale všechny jsou levné, mnoho z nich je v domácnosti.Budete tedy potřebovat:

 • Metrové ocelové pravítko.Na zadní stranu přilepte několik kusů oboustranné pásky.Je nutné, aby „nešla“.A aby páska nebyla příliš lepkavá, posypte ji prachem, přízrakem atd.
 • Kancelářský nůž s výměnnou čepelí.Nůž by měl být dobrý a pohodlný, držáky čepelí jsou lepší než ocel, čepele samotné jsou silné a ostré.
 • Pokud je vybrána lepená dlaždice z linolea, je nutná zubová stěrka s malým zubem.Nástroj pro pokládku keramických dlaždic nebude fungovat - „zub“ by měl být trojúhelníkový a několik milimetrů vysoký.Pokud to nenajdete, zakupte si obyčejný soubor se spisem na čepeli, abyste provedli potřebné řezy - 1–2 mm.

  Vinylové podlahové panely by měly být lepeny na speciální lepidlo

 • Měřicí páska.
 • Široká papírová páska - 5 cm, několik rolí.Je nutné, aby byla vinylová deska položena na lepidlo.
 • Lapovací blok - dřevěný blok lemovaný plstí, kobercem, dvěma nebo třemi vrstvami tvrdé textilie.

Bylo by hezké mít fén na budovy.Na obtížných místech - při obcházení potrubí - je vhodnější řezat dlaždici, když je zahřátá.Pak to není o nic obtížnější než řezání linoleum pro domácnost.A můžete ho zahřát pouze pomocí fénu na budování.Ořízněte zahřátou dlaždici, omotejte ji kolem potrubí a odřízněte přebytek.

Jak řezat PVC dlaždice

Ačkoli linoleum dlaždicehustý, rovný řez snadno.Pokud potřebujete řez, který nebude zakotvit okrajem dlaždice, je snazší pracovat.Nakreslete čepel silou na přední stranu, ohněte ji v místě řezu, zbytek ořízněte nožem podél linie přehybu.

Dlaždice z PVC pro podlahu se ořízne běžným nožem, pak se zlomí

Pokud musí být řez rovný - pro připojení k další dlaždici potřebujete pravítko na lepicí pásku - aby bylonepohnul.V tomto případě musíte proříznout všechno na přední straně.To nelze provést najednou, ale protože se pravítko nepohybuje, bude možné provést čepel dvakrát nebo třikrát.

Příprava základny

Vinylové dlaždice můžete položit na podlahu sami.Je pouze důležité, aby byla základna správně připravena.Měl by být rovný, čistý, suchý a tvrdý.Dlaždice z PVC lze pokládat na beton, na jakýkoli druh potěru, překližku, dřevovláknitou desku, sololit, sádrovláknitou desku a další podobné materiály.

Existuje jedna nápověda s betonovou podlahou a potěrem.Stěrka DPS je příliš volná a není dostatečně pevná.Pod vinylovou dlaždicí je lepší ji vyrovnat samonivelační směsí na sádrové bázi.Je to jednoduché a není příliš drahé, ale výsledek bude vynikající.

Přípustná odchylka při pokládce dlaždic z PVC je 2 mm na metr

Při pokládání vinylových dlaždic na dřevěnou podlahu se vyrovnává překližka o tloušťce 12–15 mm.Můžete použít GVL nebo OSB.Všechny upevňovací prvky musí být zapuštěné, otvory jsou omítnuté.Spáry mezi listy jsou také tmely (nezapomeňte vložit desky dorozestupy a zbytky švů ve 2-3 mm - pro kompenzaci tepelné roztažnosti).Pro tmely kloubů je lepší použít akrylový tmel - je pružnější a hladší, lepicí dlaždice se na něm lépe drží.Obecně je lepší pokládat na dřevěné podlahy ne lepicí dlaždice, ale plovoucí podlahy - se zámky jakéhokoli typu (mechanické nebo lepicí).Existuje menší šance, že povlak někde bobtná kvůli rozdílu tepelné roztažnosti.

Posledním krokem při přípravě podkladu je impregnace vhodnou zeminou.Základna bude ještě silnější, nasákavost se sníží a úroveň a spotřeba lepidla se sníží.

Dřevovláknitá deska MDF

Je také velmi důležité, aby základna byla suchá.Jeho vlhkost by neměla přesáhnout 5%.Měří to pomocí speciálního zařízení, ale není to v domácnosti.Takže to stojí za cenu.Bereme kousek polyethylenu bez děr a maskovací pásky.Pevně ​​přilepíme polyethylen lepicí páskou k podkladu (podél okraje v několika vrstvách) a necháme celý den.Po dni se oloupejte a zevnitř se cítte.Pokud nedochází ke kondenzaci, je vše v pořádku - podlaha je dostatečně suchá, aby začalo pokládat PVC dlaždice.

Metody a uspořádání pokládky

Pokud instalujete dlaždice z PVC vlastními rukama a používáte „prkna“ napodobující dřevo, neexistují žádné zkušenosti s podobnými materiály, je lepší začít snejjednodušší schéma je offset.Pro tento způsob pokládání je lepší, pokud je posun libovolný - nejsou viditelné žádné spoje.Při použití tohoto schématuje důležité pouze to, aby spoje „desek“ byly od sebe vzdáleny nejméně 15 cm. Tento způsob pokládky je také ekonomický - odříznutý kus od posledního prvku v řadě může sloužit jako výchozí nástroj v dalším (nebo skrze jeden, pokud je spoj bližší než 15 cm).Další běžné možnosti odsazení jsou 1/3 a 1/2 délky desky.V tomto případě je vzor pravidelnější a klouby výraznější.

Nejjednodušší, ale nejúčinnější způsoby pokládky vinylových podlahových dlaždic

Při této metodě rozložení jsou prkna obvykle umístěna podél dlouhé stěny místnosti.Při použití PVC zámků se rozvržení začíná uprostřed.Chcete-li určit umístění startovacího pruhu, najděte uprostřed místnosti.Pak jím, rovnoběžně se stěnami, nakreslete čáru.Udělejte to maskovací šňůrou nebo pravítkem a tužkou.Tato čára je orientována při pokládání prvních dvou řad vinylových dlaždic, přičemž se s nimi spojují okraje dlaždic.U ostatních metod rozvržení je vše složitější - musíte počítat, kreslit a není to tak jednoduché.

Lepidlo na vinylové dlaždice

Pro lepení PVC nátěrů se používá speciální lepidlo.Existují dva typy sloučenin: lepidlo a fixace.Každý ví, co je to lepidlo, ale jen málokdo ví o fixacích v průběhu kurzu.Toto složení je odlišné v tom, že nevysychá do pevného stavu.Když zaschne, lepkavá látka zůstává na povrchu, podobně jako na skotské pásku.Tato metoda je dobrá v tom, že lepený povlak může být několikrát odloupnut.V tom ontaké podobné lepkavému složení lepicí pásky.PVC dlaždice se odlepují pro fixaci bez problémů i po značné době (několik let nebo desítek let).Současně nebude možné posunout potahovací sadu při fixaci: boční posuny jsou vyloučeny.Slepte, pouze pokud vytáhnete okraj dlaždice nahoru.

Pro instalaci podlahových krytin z PVC se používá speciální lepidlo.

Nezáleží na tom, jaký typ lepidla si vyberete.Je důležité, aby byl vhodný pro lepení PVC nátěrů a aby nevypršel.

Pokládání dlaždic z PVC na lepidlo

Lepidlo se nanáší rovnoměrně na suchý a čistý podklad podél proužku nataženého na podlaze.Šířka lepicí pásky - pro pokládku dvou dlaždic, jsou-li dlouhé a úzké, délka - na konec místnosti.Nanesením lepidla se nanáší špachtlí s malým zubem.Neměla by existovat žádná plešatá místa nebo louže.Je nutné dosáhnout rovnoměrného rozdělení.Pokud podle pokynů pro lepidlo potřebuje čas na zaschnutí - čekáme.Pokud ne, můžete to dát hned.

Jak nanášet lepidlo na pokládku podlahových dlaždic z PVC

První řadu jsme striktně zarovnali podél nakreslené čáry.Při nanášení lepidla zkuste nemazat, jinak jej můžete pokrouceně pokládat.Položili první dlaždici, pohladili ruce a vytlačili vzduch zpod materiálu.Vystoupíme na položenou dlaždici, položíme další a pevně zapadneme do spáry.Na nově položenou prkno nalepte kousek maskovací pásky asi 10 cm dlouhý. Přilepíme asi polovinu dlaždice, kterou chcete položit, pevně ji přitáhněte k položenému aopravit pásku.Dlaždice nemá šanci se pohnout.Po upevnění jej vyžehlte a vytlačte vzduch.Opakujte následující postup.Při pokládání druhé řady se upevňujeme také ze stran pomocí 3 proužků lepicí pásky.

Pokládka vinylových podlahových dlaždic na lepidlo

Po položení dvou řad vezmeme upínací lištu a kladenou vrstvu dobře otřeme.Takže vzduch úplně vytlačíme.Podle technologie je nutné použít přítlačný válec o hmotnosti 50 kg, pomocí kterého se válcuje čerstvě pokovený povlak.Doma to tak není, máte co do činění s náhradou.Existuje další způsob, jak lepidlo linoleum dobře přilepit: po pokládce je dobré poklepat gumovou paličkou.

Dále položte dvě řady na druhou stranu proužku.Po instalaci již není tak důležité, ale velmi žádoucí je odstranit vzduch jedním ze způsobů.

Takto vypadá válečkový válec

Proč potřebujeme fixaci páskou, protože se používá jen zřídka?Aby se již položená dlaždice nehýbala, a je to možné, protože doba úplného zaschnutí lepidla je 72 hodin.

Na samolepicí bázi

Nainstalují se také samolepící podlahové dlaždice z PVC.Rozdíl je v tom, že není třeba nanášet lepidlo.Před instalací dlaždice odstraňte ochrannou vrstvu, položte dlaždici na místo, hladkou.Zbytek postupu je stejný.

V tomto případě nelze snáze pokládat samolepicí dlaždice

V tomto případě nelze proužky upevnit pomocí pásky, protože látka na špatné straně je dostatečně lepivá, aby se zabránilo posunutí povlaku.ihned po nalepení.Důležitým nuancí je přitlačit dlaždice nejprve k bočnímu povrchu, udržovat tyč na váze.Když je hrana zakotvena, postupně snižujte vrstvu a snažte se udržet co nejméně vzduchu.

Pokládka PVC dlaždic se zámkem

Zámek na vinylových dlaždicích může být mechanický a adhezivní.Rozdíl je pouze v principu fixace.Ostatní pravidla jsou stejná.

Hlavní rozdíl spočívá v tom, že instalace zámkových vinylových dlaždic začíná od zdi.Prkna jsou uspořádána tak, aby zámky „hleděly“ do místnosti.První řada je položena ze zdi několik milimetrů zpět - pro kompenzaci tepelné roztažnosti.Tuto mezeru lze dosáhnout nastavením kusů materiálu vhodné tloušťky nebo nalezením tlustých křížů pro dlaždice.

Jak pokládat PVC dlaždice mechanickým zámkem

Při pokládce PVC dlaždic lepícím zámkem se musíte nejprve spojit s čelní stranou kombinující okraje prken.Potom zámek zamknou podél dlouhé strany a teprve poté již zcela sklopí lamely.Hrany jsou vyžehlené a kontrolují hustotu mechanického zámku.

Následující video ukazuje, jak pokládat PVC dlaždice na podlahu s mechanickým zámkem.Obvykle se jedná o instruktáž s obrázky k materiálu, ale užitečné je také sledování videa.

V tomto videu je uveden postup pokládky vinylových dlaždic se samolepícím zámkem.Spojení není o nic méně spolehlivé a montáž povlaku je ještě snazší.