Pokrytí domu venku: materiály a technologie

Některé stavební materiály, ze kterých jsou stavěny zdi, okamžitě znamenají potřebu vnější výzdoby domu: získá se velmi ošklivý obrázek.Jiní mohou časem ztratit přitažlivost.A třetím případem je rozsáhlá tvorba trhlin, která je „vyléčena“, ale výsledky zůstávají viditelné.Ve všech těchto případech vyvstává otázka: „Jak obložit dům venku.“Navíc je nejčastěji vyžadováno „opláštění“ - bez použití řešení nebo jiných podobných prostředků, které vyžadují hodně peněz a času.Chtěl bych dělat vše rychle a velmi žádoucí - levně, a pokud možno i vlastníma rukama.Kupodivu, ale výběr materiálů a technologií je a značný.

Základní pravidla

Při výběru materiálů pro opláštění domu z ulice nezapomeňte, že za účelem udržení normální vlhkosti v místnostech by propustnost materiálů pro páry měla klesat zevnitř ven.To znamená, že vnější povrch by měl vést páry lépe než materiál stěny.Zvýšená vlhkost, která je pro naše domácnosti charakteristická, bude přirozeně odstraněna stěnami (vysvětlení na fotografii).

Při rozhodování o tom, co je lepší opláštit dům venku, nezapomeňte zvážit propustnost parmateriály

Pokud je tento princip porušen, bude se na hranici materiálů hromadit vlhkost s různou propustností pro páry.Kondenzuje, vytváří podmínky pro hnilobu, vývoj hub a plísní.V zimě mrzne a ničí materiál stěny a /nebo dekorace.Dříve nebo později bude muset být takový systém rozebrán a přepracován.

Problém spočívá v tom, že tento požadavek splňuje pouze dřevo.Většina ostatních materiálů pro vnější výzdobu domu má nízkou propustnost pro páry.Tento problém je vyřešen dvěma způsoby:

  • Je vybudována větraná fasáda.Mezi stěnou nebo vrstvou izolace (s vysokou propustností pro páry) a povrchovou úpravou zanechejte větranou mezeru o šířce 60 mm až 150 mm.Ve spodní části skříně jsou ponechány ventilační otvory rychlostí 75 cm2na každých 20 m2stěny, včetně oken a dveří.Vzduchem je prochází.Nad výdejními otvory.S tímto zařízením bude odstraněna vlhkost z materiálu stěny nebo izolace a vnější kůže bude chránit před atmosférickými srážkami a vykonávat dekorativní funkci.

    Zásada zdobení domu pomocí větrané fasády

  • Dekorační materiál je připevněn přímo ke zdi.Ale zevnitř musí být zeď chráněna parotěsnicí zábranou.V tomto případě je zabráněno pronikání par do materiálu stěny, zůstává suché.Nadměrná vlhkost je odstraněna ventilačním systémem.

Dnes je druhá možnost stále populárnější.Velmi efektivnítepelně izolační materiály, které mohou výrazně snížit náklady na vytápění.Mají však velmi nízkou propustnost pro páry (expandovaný polystyren a extrudovaný expandovaný polystyren).Při jejich použití je možné pouze druhé schéma regulace vlhkosti.Při volbě způsobu opláštění domu zvažte tyto body.

Dřevěné obklady

Dřevo se po staletí nepoužívá ve stavebnictví a ozdobě a zdá se, že je důležité po dlouhou dobu.To vše díky vynikajícímu vzhledu a schopnosti regulovat vlhkost v místnosti.To je snad jediný materiál, který bez problémů odstraní přebytečnou vlhkost, bez ohledu na to, z jakého materiálu jsou stěny postaveny.

Dřevěné obložení může mít zcela nestandardní vzhled: různé barvy a velikosti, různé směry.Všechno je jednoduché, ale účinek je úžasný

Nejoblíbenějšími materiály pro opláštění zdi jsou srub a imitace dřeva.Je zde také podšívka pro vnější výzdobu - má větší tloušťku ve srovnání s tloušťkou určenou pro vnitřní výzdobu domu, zbytek se neliší.

Srubový dům napodobuje povrch zaoblené kulatiny - přední část má zaoblený tvar.Imitace baru je velmi podobná hoblované baru.Oba bednění jsou připevněny k přepravce, poté leštěny a potaženy ochrannou impregnací, případně lakované nebo natřené.

Jak vypadá řezivo pro vnější opláštění domu

Pokud se nemůžete rozhodnout, jak zateplit dům z pěnových bloků venku, zvažtemožnost opláštění dřeva.V tomto případě je bedna (kovová nebo dřevěná) přibita ke stěnám.V případě potřeby se mezi prkna položí izolace - čedičová vatová vlna (polystyren nebo polystyrenová pěna nelze použít) a dřevěná podšívka se přibije.

Tato budova je opláštěna imitací dřeva.Pod opláštěním může být cihla, srub, rám nebo kterýkoli ze stavebních bloků

Je-li nutná nejlevnější možnost, je to pro většinu regionů Ruska pravidelná hoblovaná deska.Jeho tloušťka je od 40 mm, je zabalena i podšívka nebo bloková stavba na bedně, spodní konec horní desky jde 10-20 mm k tomu, který je umístěn pod ní.Ukázalo se to na principu hrbolku.Můžete tak levně obložit letní dům nebo dokonce bytový dům.Při správném zpracování má takový povrch velmi dobrý vzhled.

Jak levné je pláště domu venku?Pro střední Rusko - dřevěná hoblovaná deska

Nevýhody takové úpravy jsou stejné jako u jakéhokoli dřeva: může být poškozeno škůdci, hnilobou, rychle ztrácí dekorativnost bez řádné péče a stává se tmavou a ošklivou.Pokud si nepřejete roky chránit dům a pamatovat si jej, není to vaše volba.Opláštění dřeva vyžaduje péči a nejčastěji roční.

Jak zděnit dům, přečtěte si zde.

Silentblok

V některých regionech nejsou prkna a ostatní řezivo daleko od nejdostupnějších materiálů.V tomto případě je levnější porazit dům vlečkou. Toto je možnost, když dělátejednou dekorace, můžete na to zapomenout na dlouhou dobu.

Pokud uvažujete o tom, jak vyzdobit dům zvenčí ze dřeva, vaše volba se pravděpodobně obkládá

Vzhledem k tomu, že je opláštění obloženo na bednu, fasáda je odvětrávána.Pokud potřebujete dokončit dřevěné stěny levně (ze dřeva, polen, desek), obklady jsou jednou z možností.Může být také použit pro stavbu z jakéhokoli jiného materiálu: pěnobetonový blok, pórobeton, výplň strusky atd.Tento plášť je univerzální.

Vinyl

Obložení je vyrobeno z polyvinylchloridu (PVC), a proto se také nazývá vinyl.Jedná se o pás materiálu o šířce 205 a 255 mm, tloušťce 1,1 mm a 1,2 mm.Na podélných plochách je na jedné straně zámek, na druhé straně - perforace pro upevňovací prvky (nejčastěji se používají samořezné šrouby).

K přepravce jsou připevněny také obklady.Doporučují se používat speciální kov, ale impregnované dřevěné tyče jsou docela vhodné.Budou zapotřebí pouze pravidelné startovní a postranní pruhy.Jedinou námitkou: samořezné šrouby musí být „trochu“, takže musí být zajištěna vůle, aby se kompenzovaly změny teploty materiálů.Při této instalaci obložení nepraská v důsledku napětí.

Výhody tohoto materiálu pro obvodové pláště domu: nízké ceny, snadná instalace.

Nevýhodou vinylové obklady: na slunci rychle mizí, takže je žádoucí používat tlumené barvy.Má poměrně široký rozsah provozních teplot: od + 50 ° C do -35 ° C, ale i při malých mrazech se stávákřehký a snadno poškozitelný.

Další bod: domy, které jsou opláštěny obkladem a mají zlomenou konfiguraci, vypadají dobře.Pokud je budova obdélníková, bez architektonických excesů, nemá nejatraktivnější vzhled (na potvrzení níže uvedené fotografie).

Je-li budova jednoduše dlouhá, bez reliéfů a výčnělků, zakrytí stěn obkladem ji příliš neobdobí

Kovové

) Kovový obklad je pás z tenké hliníkové nebo galvanizované oceli, který je potažen ochranným a dekorativním nátěrem.Má stejný montážní systém jako vinylový.

Opláštění domu s kovovými obklady je jednoduché: můžete to udělat sami i bez velkých stavebních zkušeností.

Povlak může být vyroben z polymerů.Vyznačuje se spolehlivostí, odolností vůči vyblednutí a dalšími klimatickými faktory.Jeho nevýhodou je omezený výběr barev.Druhou možností potahování je práškové lakování.Barevné schéma je mnohem širší, barva vydrží roky bez známek loupání.

Pokud hledáte způsob, jak obložit dům venku tak, aby dekorace byla spolehlivá a jasná, možná je pro vás vhodná jedna z možností kovové obklady.Může být ohnutý, zlomený je velmi obtížný, instalace není příliš obtížná: potřebujete dobré kovové nůžky, šrouby, šroubovák nebo šroubovák.Všechny montážní vlastnosti jsou stejné jako u vinylu, s tím rozdílem, že kov lze namontovat při nízkých teplotách.

Harmonicky zdobí budovu opláštěnou kovovými obkladynení to snadné

Z hlediska trvanlivosti je to dobrá volba, ale z hlediska estetiky je obtížné s ní pracovat: vypadá to také „produkce“.Budova je spíše kampaní než do obytné budovy, ale do skladu nebo nějaké dílny.

Suterén

Toto je jedna z variant vinylové obklady, ale má zcela odlišnou konfiguraci, vzhled a velkou tloušťku panelu.Byla vyvinuta speciálně pro zdobení a ochranu zdí budov, ale chutnala natolik, že se začala používat pro opláštění fasády.Vnější provedení - pro zdivo různých typů a barev, s výkresy nebo bez výkresů, divoký kámen.Někdy je imitace tak úspěšná, že pochopíte, že před vámi není cihlový plášť, ale vinyl, můžete se dotknout pouze zdi.

V tomto domě je obklad suterénu obložen zdmi a podstavci, jednoduše se používají různé kolekce

Na bednu jsou namontovány, stejně jako jiné typy, perforace a zámky.Rozdíl je v tom, že suterénní obkladový panel nevypadá jako dlouhý obdélník, ale určitá část zdi s kudrnatými okraji.Tyto kudrnaté okraje a sedí.V souladu s tím musí být bedna přizpůsobena velikosti fragmentu.Při instalaci je nejprve okraj panelu veden do již nainstalovaného zámku, dosáhne shody a poté je upevněn.Hlavní věc - během instalace příliš nedotahujte šrouby, takže vlečka se může pohybovat se změnami teploty.

Instalace suterénního obkladu lze nalézt zde (jeden z bodů).

Lemování může být provedeno ze zpracovaných dřevěných tyčí (ochranná impregnace) nebo ze sádrokartonových profilů (galvanizované).Podívejte se, jak připojit video sokl na základnu ve videu.Podobně je namontován na zeď.Rozdíl v oblasti.

Zde jsou popsány vlastnosti výzdoby domu z pórobetonu.

Vláknocementové desky a obklady

Relativně nedávno se na našem trhu objevil nový plášť: vláknocementové desky a obklady ze stejného materiálu.Skládají se z dřevěných vláken, křemene, slídy, cementu a mohou obsahovat chlor a azbest (některé materiály používané pouze pro venkovní dekoraci).Tato směs je formována do listů, poté dehydratována v několika fázích a vypálena za použití některých technologií.Poté se na povrch nanese ochranný a dekorativní povlak:

  • akrylát - levný, odolný proti vyblednutí;
  • hydrofilní keramika - vysoká odolnost proti otěru a vyblednutí (30 let), velmi nízké procento absorpce vody, ale drahé;
  • fotokeramika - udržuje barvu po dlouhou dobu, nečistoty se snadno omyjí, cena je průměrná.

    Nevíte, co je lepší opláštit dům venku?Na rámu jsou upevněny dekorativní a spolehlivé desky z vláknitého cementu.Lze jej snadno namontovat na dřevěný dům, rám nebo cihlu.Jakýkoli

Povlak může být hladký - lesklý a matný, může napodobovat zdivo, dřevo a jiné dokončovací materiály.Upevňuje se na vodicí kolejnice, připevňuje se ke zdi pomocí svorek.Tenhlemateriál vám může vyhovovat, pokud nevíte, jak zateplit rámový dům z vnějšku: vytváří souvislý povrch, spoje panelů jsou těsné a srážky se nedostanou dovnitř.

Tento dům je rovněž obložen vláknitými cementovými deskami

Podívejte se, jak fixovat vláknitocementové desky ve videu.

Vláknitý cementový obklad se vyrábí pomocí stejné technologie, ale je formován do dlouhých proužků.Většinou jsou standardní: 3600 * 190 * 12 mm.Tento materiál je řezán skládačkou, instalován na dřevěný lat s překrytím (na základě principu kužele) a přibit k němu nebo zkroucený šrouby.

Tepelné panely

Tepelné panely jsou materiálem, který plní dvě funkce najednou - opláštění a zateplení domů.Na vrstvu tepelné izolace v továrně se nanáší vrstva dekorativního povlaku.Je podobný mramoru nebo přírodnímu kameni, nehoří, má nízkou absorpční schopnost vody.

Je možné obložit a izolovat dům jedním materiálem současně pomocí tepelných panelů

Tento dokončovací materiál je vyroben na bázi polystyrenové pěny, minerální vlny nebo extrudované polystyrenové pěny.V závislosti na typu izolace je zvolen způsob instalace: polystyrenová pěna a polystyren jsou slepeny do vhodného složení.Spoje jsou uzavřeny speciálním hliníkovým pásem nebo otírány pastou.

Panely pro fasádní opláštění na bázi minerální vlny se montují pouze na speciální systém profilů, spáry jsou také utěsněny.

Velmi atraktivním nápadem je okamžité zateplení domu a obnova.Vynikající vzhled a vlastnosti takového potahu jsou působivé.Je škoda, že existuje jen málo provozních zkušeností a zatím neexistují žádné recenze: nedávno se objevila.

Existují také slínkové tepelné panely.Dlaždice slínku jsou přilepeny k izolaci.Materiál není levný, ale jeho vlastnosti jsou působivé, stejně jako rozmanitost povrchových úprav.

Další možností pro tepelné panely je u slínkových dlaždic

Výběr materiálů, které lze použít k opláštění domu kdykoli - v zimě nebo v létě - je značný.Jsou drahé možnosti, jsou levnější.V každém případě, kromě nákladů, nezapomeňte zvážit propustnost par.Pak se nemusíte vypořádat s plísní a vlhkostí.