Polyethylenové trubky: značení, průměry, vlastnosti, použití

Pokud dříve, při instalaci vodovodu, kanalizace a plynu, byly vždy použity pouze kovové nebo litinové trubky.Jednoduše neexistovala žádná alternativa.V současné době se stále více používají polymerní výrobky, a zejména trubky z polyethylenu.Stále častěji nahrazují kovové protějšky z trhu a to vše díky jejich nízké ceně, snadnosti použití a dlouhé životnosti.Polarita PE trubek usnadňuje instalaci - existují armatury, které se instalují ručně.To je velmi výhodné například při instalaci vodovodního nebo zavlažovacího systému v zemi.

Přívod vody z polyethylenových trubek lze snadno sestavit, snadno aktualizovat, téměř bezúdržbový

Vlastnosti, výhody, nevýhody

Polyethylenové trubky se používají k přepravě různých kapalinkih a plynné látky.V literatuře najdete zkrácené označení: v ruské verzi je to PE, v mezinárodní - PE nebo PE-X pro zesítěný polyethylen.

Mají vynikající vlastnosti:

 • Materiál je chemicky neutrální, nereaguje ani s kyselinou chlorovodíkovou.Díky tomu, co se používá ve výrobních procesech.
 • Normálněstát nevydává žádné látky, neovlivňuje chuť přepravovaných kapalin.To vám umožní použít je při konstrukci potrubí, kterými cirkulují tekutiny, které mohou být konzumovány.
 • Vnitřní stěny polyethylenových trubek jsou velmi hladké, na nich nezůstávají žádné látky.I po mnoha letech na nich nebudou žádné vklady.

  Polyethylenové trubky mohou mít různé průměry, s různou tloušťkou stěny

 • Hladké stěny mají menší odolnost proti proudění vody.Menší odpor - vyžaduje méně výkonné čerpadlo pro čerpání, spotřebovává se méně energie.
 • Životnost za normálních provozních podmínek je přibližně 50 let.Ale toto číslo prudce klesá s rostoucí teplotou nebo tlakem.
 • Snadno se stříhá, lehký a snadno se instaluje.
 • Neprovádějte proudy, nekorodujte.
 • Polyethylenové trubky o průměru až 160 mm mohou být spojeny pomocí speciálních tvarovek.Jsou jednoduše instalovány bez jakéhokoli vybavení, což je výhodné v „polních podmínkách“, například v zemi.Velké průměry jsou svařovány speciálním zařízením, ale obvykle se používají v průmyslu.

  Tlakové fitinky pro polyethylenové trubky jednoduše kroucením na křižovatce

 • Polyethylen nereaguje dobře.Takový potrubí nebo topný systém je tedy „tichý“.
 • Cena potrubí z polyethylenu je o 30–40% levnější než u podobné oceli.
 • Již dokončený systém dodávky vody nebo topenísnadno předělat.Na správném místě je trubka vyříznuta, je nainstalována potřebná armatura, ke které můžete připojit další větev nebo jakékoli zařízení.

Vynikající sada vlastností zvýšila popularitu polyethylenových trubek.Aby však nedošlo k žádným překvapením, je třeba znát jejich nedostatky.Není jich moc, ale jsou docela vážní.

 • Při hoření polyetylen hoří a vydává škodlivé látky.
 • Slabá odolnost vůči UV záření.Pod vlivem slunce se materiál stává křehkým a křehkým.Potrubí ze zesítěného polyethylenu však není touto chorobou ovlivněno, právě oni se nedávno stali lídrem v prodeji.
 • Velká tepelná roztažnost - je desetkrát větší než u oceli.K neutralizaci této nevýhody je nainstalován kompenzátor.
 • ​​
 • Při zmrazování kapaliny v potrubí může dojít k prasknutí polyethylenu.Proto při použití polyethylenových trubek k organizaci zásobování vodou soukromého domu nebo chaty je položena pod hloubku mrazu nebo izolována shora, používají se další způsoby vytápění ( topné kabely ).

To jsou všechny nedostatky.Nyní o odrůdách.Podle způsobu výroby existují tři typy trubek vyrobených z polyethylenu:

 • vysoký tlak;
 • nízký tlak;
 • vyrobené ze zesítěného polyethylenu (často červeného, ​​protože se ve většině případů používají pro pokládku topných systémů a systémů teplé užitkové vody).

  Zesítěný polyethylen přenáší přepravu horkých médií

Tato jména zahrnujíurčitý paradox.Pokud jde o vysokotlaké nebo nízkotlaké polyethylenové trubky, znamenají to způsob jejich výroby.Ale často je to vnímáno jako oblast použití.Ve skutečnosti je opak pravdou.Trubky vyrobené pod vysokým tlakem jsou méně odolné.Lze je použít pouze pro beztlakové systémy (bez čerpadel).Jsou vyrobeny pro systémy zásobování tlakovou vodou, ale pevnost je získána díky tloušťce stěny.Při normální tloušťce stěny je jejich oblastí použití kanalizace, drenážní systémy, dešťová voda atd.Zde jsou jejich vlastnosti optimální.

V tlakových potrubích, kde se používá vysoký tlak, se používají pouze nízkotlaké polyethylenové trubky.Jsou odolnější, ale zároveň křehčí, ohýbají se mnohem horší.To také není moc dobré.Odolávají však výrazným poklesům tlaku bez poškození.A musím říci, že oba tyto typy polyetylenových trubek jsou vhodné pouze pro studenou vodu - nemohou vydržet horkou vodu a mohou se roztavit.

Trubky ze zesítěného polyethylenu PE-X se používají k instalaci vodou vytápěné podlahy

Ale třetí typ, vyrobený ze zesítěného polyethylenu, je varianta s vysokou pevností a flexibilitou.Takové výrobky odolávají vysokému tlaku (do 20 bar) a teplotám do + 95 ° C, to znamená, že potrubí PE-X lze použít jak pro přívod teplé vody, tak pro topné systémy.Mimochodem, kovové plastové trubky z nich činí tento typ polymeru.Existuje však jedno „ale“ - tento typ materiálu není svařován.Při instalaci zesítěného potrubípolyetylenové armatury s těsněním.Druhým typem sestavy je lepidlo, když jsou spoje spojovaných prvků potřeny lepidlem.

Značení a průměry

Polyethylenové trubky jsou obvykle černé nebo jasně modré, zesítěný polyethylen může mít jasně červenou barvu.Jsou speciálně natřeny tak, aby bylo snazší je odlišit od ostatních polymerů.Pruhy modré barvy mohou být aplikovány na stěnu po celé délce, pokud jsou určeny pro studenou vodu, žluté, pokud jsou použity pro plynovod.Forma uvolnění je v zátokách o délce 20 až 50 metrů (obvykle malé průměry) a kusech o délce 12 metrů (nebo požadované délky dohodou).

Příklad technických charakteristik PE trubky

Průměry polyethylenových trubek se mění v širokém rozmezí - od 20 mm do 1200 mm.Malé sekce (do 40 mm) se používají hlavně pro instalatérské a topné systémy v soukromých domech a bytech, závažnější (do 160 mm) směřují do stoupaček vodovodních, topných a kanalizačních systémů.Velké průměry jsou již průmyslovou a výrobní oblastí.Pro soukromé budovy a byty téměř nikdy nepoužívány.

Hustota polyethylenu

Pro výrobu trubek se používá polyethylen různé hustoty.Hustota je označena čísly, které stojí za zkratkou:

 • PE32 - objevil se první, má nejnižší hustotu.Dnes se prakticky nepoužívá pro výrobu trubek.
 • PE63 - má mezi řetězci molekul poměrně velkou vzdálenost, což je důvod, pročnetoleruje tlakové rázy, může se zlomit.Rozsah - vnitřní zapojení v beztlakových systémech (zavlažovací systémy sudů, venkovní sprcha atd.) Jsou příležitostně instalovány v soukromých domech pro zapojení vodovodního systému uvnitř domu.Kanalizační systémy mohou být vyrobeny z tohoto typu polymeru.
 • PE80 - má vysokou pevnost, lze jej použít v systémech přívodu studené vody uvnitř domu i venku, ale s povinnou izolací.S velkou tloušťkou stěny lze použít pro průmyslové účely.
 • PE100.V současné době jsou trubky z tohoto materiálu nejodolnější, ale také nejtěžší.Může být použit v jakékoli oblasti pro přepravu kapalin a plynů pod vysokým tlakem.Lisovaný zesítěný polyethylen o hustotě 100, lze použít při distribuci horké vody a ohřevu.

  Srovnávací charakteristiky PE 80 a PE 100

Co jiného by mohlo být zajímavé: polyetylenové trubky mohou být také vyztuženy.Obecně se vyrábějí vytlačováním - ve změkčeném stavu je materiál vytlačován tryskou a poté odeslán na kalibraci, kde je uveden požadovaný průřez a velikost.Při výrobě zesílených polyetylenových trubek jsou vlákna z nylonu, polystyrenu nebo polyvinylchloridu (PVC) utěsněna uvnitř stěny.Zařízení pro tento proces je mnohem složitější, protože cena vyztužených PE trubek je mnohem vyšší.

Průměr polyethylenových trubek a to, co je SDR

Existuje značný rozdíl v označování polymerních trubek -vnější průměr je uveden.Tloušťka stěny se však mění v širokých mezích, takže je třeba vypočítat vnitřní průměr - odečíst dvojnásobek tloušťky stěny od vnějšku.Tloušťka stěny ve značení je předepsána po označení vnějšího průměru (obvykle označeno * nebo znakem „x“).Například: 160 x 14,6.To znamená, že tato trubka má vnější průměr 160 mm, tloušťku stěny 14,6 mm.Můžete také vypočítat vnitřní průměr trubky z polyethylenu: 160 mm - 14,6 mm * 2 = 130,8 mm.

Také v označení je zkratka SDR a některá čísla.Čísla jsou poměrem vnějšího průměru k tloušťce stěny.Tento indikátor odráží sílu stěn a jejich schopnost odolávat tlakovým rázům.

Co je trubka SDR

Čím nižší je trubka SDR, tím odolnější (ale také těžší) je trubka.Je pravda, že to platí u produktů stejné hustoty.Například PE 80 SDR11 je odolnější než PE 80 SDR 17.

)]
Název PE trubky Vlastnosti Aplikace
PE 63 SDR 11 Nízká hustota, špatně tolerované teplotní rozdíly Vnitřní potrubí za studena
PND PE-63 SDR 17,6 GOST 18599-2001 (2003), tlak ne vyšší než 10 bar Vnitřní vodovodní potrubí s nízkým tlakem pro přívod studené vody
PE 80 SDR 13.6 Hustota je vyšší, ale změny teploty netolerují dobře Vodní potrubí pro zásobování studenou vodou, systémyzalévání
PE 80 SDR 17 Hustota je vyšší, ale teplotní rozdíly Potrubí pro vnitřní a venkovní vodu, tlakové zavlažovací systémy
PE 100 SDR 26 Vysoká hustota, schopnost tolerovat změny teploty Potrubí pro přepravu kapalin (voda, mléko, džusy atd.)
PE 100 SDR 21 Zvětšená tloušťka stěny Jakékoli potrubí, včetně plynovodů
PE 100 SDR 17 Zvětšená tloušťka stěny, ale také velká hmotnost Nejčastěji se používá pro průmyslové účelycíle
PE 100 SDR 11 Nízkotlaký polyethylen, vysoký prvysoká chemická odolnost Může být použit při instalaci kanalizačních kolektorů, může být položen na jakýkoli typ půdy

Série potrubí a jmenovitý tlak

Dalším parametrem, který může být při výběru důležitý, je řada.Je označeno písmenem S a čísly.Zobrazuje schopnost zdí odolávat tlaku.Jedná se o poměr tlaku, který může odolat (stanovené v laboratorních podmínkách) k pracovníkovi.Čím větší číslo, tím silnější je potrubí.

Jmenovitý tlak PE trubek o různé hustotě s různými SDR

V praxi se tento ukazatel bere v úvahu jen zřídka, protože je „laboratornější“ než praktický.Mnohem důležitější může být jmenovitý tlak, pro který jsou stěny navrženy.Tato data jsou uvedena na fotografii výše.Tlak je na průniku sloupců a řádků, jak je uvedeno v Atmosféře.Například pro potrubí PE 80 SDR 13.6pracovní tlak je roven PN10 (10 Atm).To znamená, že při přepravě médií s teplotou nepřesahující + 20 ° C a tlakem nepřesahujícím 10 Atm je životnost této trubky 50 let.

Normativní dokumenty

Pro standardizaci vyráběných výrobků byly vyvinuty GOST a průmyslové standardy.Regulační rámec pro tento typ materiálu se objevil teprve nedávno - již v současném tisíciletí - po roce 2000.Označení obvykle označuje normu, se kterou tento typ výrobku vyhovuje.Rozsah použití je určen názvem GOST (z názvů GOST), ale pro laiky je snazší soustředit se na přítomnost pruhů odpovídající barvy (modrá pro studenou vodu, žlutá pro plyn).

Zde jsou normy pro Rusko:

 • GOST 18599-2001 Tlakové trubky z polyethylenu.
 • GOST R 50838-2009 Polyethylenové potrubí pro plynovody.
 • GOST R-2008 Vícevrstvé tlakové potrubí pro systémy dodávky vody a topení.
 • GOST 32415-2013 Tlakové trubky z termoplastů a jejich spojovací části pro systémy zásobování vodou a vytápění.Obecné specifikace

  Metody spojování polyethylenových trubek

Existují normy pro Ukrajinu:

 • DSTU B B.2.7-151: 2008 „Polyethylenové potrubí pro přívod studené vody“
 • DSTU B B.2.5-322007 „Beztlakové trubky vyrobené z polypropylenu, polyethylenu, neměkčeného polyvinylchloridu a jejich příslušenství pro vnější kanalizační sítě domů a staveb a kabelové kanály"
 • DSTU B B.2.7-73-98" Polyethylenové trubky pro dodávku hořlavých látekplyny “

V případě potřeby lze všechny studovat.Většina z nich jsou tabulky, ve kterých je označena celá řada produktů s uvedením parametrů.

Příklad označení PE trubky

Pro identifikaci jsou označeny polyethylenové trubky.Štítky se nanášejí na každý metr.Jméno výrobce označuje logo kampaně jako první.Toto označení není povinné, ale je to dobré znamení - společnost se nebojí svého zboží.

Příklad označení PE trubky

Jsou to:

 • označení materiálu trubky, v tomto případě PE - polyethylen;
 • hustota polyethylenu - pro tento příklad 80;
 • pak SDR trubky - 11;
 • je vnější průměr a tloušťka stěny: průměr trubky 160 mm, 14,6 mm - tloušťka stěny;
 • v poslední poloze označuje GOST nebo DSTU, které splňují tento typ potrubí.

Potrubí znázorněné na fotografii - pro plynovody, je to podtrženo třikrát - u žlutých pruhů, nápisu „plyn“ v označení a názvu GOST - 50838-2009 - jedná se o standard, kterým se vyrábějí plastové potrubí pro plynovody.