Polymerové (plastové) kroužky pro vrtání

Na nádvoří soukromého domu může být několik studní: na pitnou vodu, dešťovou kanalizaci, drenážní systém, kanalizaci.Z čeho jsou vyrobeny?Nejčastěji z betonových prstenců je další možností zdivo nebo svařovaná ocelová keson.Všichni však mají nevýhody: jsou netěsní a působením vody je lze zničit.Tyto nedostatky postrádají plastové kroužky pro studnu.Budeme o nich mluvit dále.

Oblast použití

Plastové vrty mají mnoho výhod.Nejdůležitější je, že jsou vzduchotěsné, nevstupují do chemické reakce s prostředím a pomalu mění své vlastnosti.Plusy přidávají malou váhu (může to být také nevýhoda).Pouhé připevnění plastových kroužků do studny není vždy snadné a stojí to hodně.

Tvar a velikost se volí v závislosti na účelu

Polymerní jímky lze použít pro různé potřeby - od skladování pitné vody, po organizaci odvodnění a splašků.Používá se speciální plast, podle vlastností, které jsou vybrány pro rozsah.Takže tady je místo, kde můžetepro studny použijte plastové kroužky:

 • Odpadní vody z bouřek.
 • Drenážní systém :
  • prohlížení;
  • diferenciální;
  • národní týmy.
 • Kanalizace (skladovací a filtrační jímky).
 • Systémy zásobování vodou.
 • Pro konstrukci kabelových kanálů.Kabelové plastové studny umožňují přístup k silovým kabelům a komunikačním kabelům položeným v zemi.

Kroužek z polymerového písku h-200 mm d-1000 mm

Princip montáže uzavřené plastové jímky.Kromě prstenů obsahuje souprava dno, kužel a poklop

Co lze přidat k výhodám použití plastů pro studny?První je, že vlhkost se nedostane dovnitř pevné skříně v jakékoli formě.To platí pro pitnou vodu.Pro sběr odpadních vod je to také důležité, stejně jako skutečnost, že také obsah v žádném případě nespadne do okolní půdy.Pokud mluvíme o dešťové vodě a kanalizaci, je důležité, aby stěny nádrže byly hladké a snadno se čistily.A přesto - plast nereaguje ani s obsahem, ani s prostředím.

Pro organizaci čistíren odpadních vod na místě je vhodnější použít prefabrikovanou plastovou kanalizační studnu

Další oblastí, kde budou užitečné plastové kroužky pro studnu, je restaurování.Úkol není snadný a nebezpečný.Pro práci v chátrající studně, když se klády téměř hnilo nebo když se betonové kruhy posunuly, je výška bezohlednosti.Obnovení je mnohem bezpečnější a snadnější vložením z plastových kroužkůpotravinářské plasty.Nevýhodou tohoto řešení je vysoká cena a snížení využitelného objemu.Koneckonců by měla být vložka menší v průměru a navíc by měla být vyrobena s výztuhami.

Plastové kroužky pro studnu: materiály

Suroviny pro výrobu polymerních studen se mohou lišit - od polyethylenu po potravinářský průmysl až po recyklované materiály.Plastové kroužky pro studnu mohou být vyrobeny z PVC (polyvinylchlorid), vysokotlakého polyethylenu (LDPE), tam jsou polymerní písek a polypropylen (PP).Pro naše klima je velmi důležitý takový parametr, jako je odolnost proti mrazu a počet cyklů zmrazení /rozmrazení, kterým materiál vydrží.Tloušťka stěny, velikost a počet výztuh - to vše je také důležité a musí být zohledněno.

Plastové kroužky do jamek jsou vyrobeny z polymerů.Existují možnosti vyrobené ze skleněných vláken - pro použití v těžících půdách

Materiál, ze kterého jsou kroužky vrtů vyrobeny, je vybrán v závislosti na účelu vrtu.Pro instalaci nebo opravu nádrže na pitnou vodu jsou plastové nádoby na potraviny považovány za nejlepší.Kromě toho by měl být polyethylen primární, bez nečistot nebo přísad recyklovaného polyethylenu (z recyklovaných materiálů).

U složitých půd - hnízdících, hlíných, nestabilních - je lepší vzít plastové kroužky z plastového písku.Mají větší tloušťku (50 mm - to není neobvyklé), těžší.Díky těmto vlastnostem jsou vhodné pro použití v obtížných podmínkách.

Rozměry, typy a rozměryodrůdy

Z hlediska výšky mohou být plastové kroužky pro studnu následující:

 • pevná trubka o požadované hloubce (vložit do hotových železobetonových studní);
 • úsek několik metrů dlouhý (v závislosti na výrobci), který lze rozšířit vložkami do požadované velikosti;
 • části různých výšek (od 20 cm do 1 m) se zámkem hrot /drážka a gumovým těsněním;
 • Prsten o výšce 20 cm až 150 cm se závitovým spojením.

Toto je pouze jeden z výrobců.Ostatní budou mít jiné velikosti

Rovněž stojí za zmínku, že existují možnosti se spodkem a bez dna, adaptační kroužky - pro změnu průměru, poklopy s plastovými kryty.V plastových prstencích mohou být uspořádány ohyby různých velikostí pro připojení potrubí, instalaci čerpadel a dalšího vybavení.Existují možnosti pro nižší úrovně - s možností „ukotvení“.To znamená, že celý systém je velmi podobný dětskému designérovi s určitou sadou prvků.Z těchto prvků sestavíte požadovaný design.

Zde je drážka, ve které je gumové těsnění pokládáno nebo vyplněno dvousložkovým polymerním tmelem (lze použít také silikon)

Průměr kroužků z plastových vrtů je od 60 do 100Ale musíte se podívat, je vnitřní průměr nebo vnější.Pro lepší odolnost vůči tlaku půdy jsou stěny vyztuženy.Mohou být 5 cm nebo více.Takže s vnějším průměrem 90 cm bude vnitřní průměr 78-75 cm (v závislosti na tloušťce stěny).

Pijeme dobřevoda z plastových kroužků: jak vyrobit

Plastové kroužky pro studnu se obvykle instalují v předem vykopané jámě.Vykopejte díru do požadované hloubky, jejíž průměr je o 150-200 mm větší než průměr instalovaných kroužků.Geotextilie jsou pokryty dole - takže nedochází k zanášení.Na stěnách jámy by měla být geotextilie nejméně 50 cm, položí se na ni vrstva drceného kamene (asi 20 cm), geotextilie se ohne.Drcený kámen slouží k filtrování vstupní vody.Dále je pořadí prací následující:

 • Sestavte trubku požadované délky.Při připojení (drážka nebo závit čepu) je spoj potažen polyuretanovým tmelem.Lze také použít jednodílné trubky správné velikosti.Mohou být až 12 metrů, pouze pokud je hloubka velká, budou problémy s dodávkou.
 • Spusťte jej do jámy.
 • Drcený kámen se nalije mezi stěny jímky a plast.Slouží k neutralizaci jarního ohýbání.

  Můžete si poradit i samostatně.

 • Namontujte spodní filtr.
 • Připojte výstupní potrubí (pokud existuje).
 • Namontujte kryt.

Jak vidíte, největším problémem je vykopat díru ve správné hloubce.Pokud je půda hustá a stabilní, zařízení může fungovat, ale ne do žádné hloubky.Velmi často musíte jít hluboko rukou.Problémy se objevují, pokud se stěny rozpadají.Pak musíte prsteny vložit, jak se prohlubují.V tomto případě musíte kopat ručně - buď venku, pak v kruhu, rozrušení sloupce.

Prohloubení stávající studny

Vodní debetneustále se mění, a ne vždy k lepšímu.Pokud je ve studni málo vody, snaží se ji prohloubit.Použití plastových kroužků to usnadňuje.

Můžete se zbavit netěsností v pitné studni instalací plastové uško

Beton, srub

Můžete použít plastové kroužkyprohloubit i studnu betonových kroužků.Půdu vyjmeme pouze ve středu, aby se betonové stěny nepohybovaly dolů.Zůstávají ve stejné hloubce.Prohloubíme se jen uprostřed.„Střední“ velikost by měla být větší než vnější rozměry opravných kroužků.Nevýhodou tohoto způsobu je to, že prstence potřebují menší průměr.To znamená, že zásoby vody budou opět menší, ale není třeba kopat novou studnu.

Půdu zvyšujeme na povrch, dokud se neobjeví dostatečné množství vody.Dále vyčistěte dno, položte vrstvu geotextilie a naviňte její okraje na stěny.Na tento polštář nalijeme rozdrcený kámen, nainstalujeme kroužky požadované výšky shromážděné na povrch.Dále, dole, uspořádáme spodní filtr, jako v běžné studni.

Toto je myšlenka

Protože plast je lehčí než voda, musí být instalované opravné plastové kroužky těžší.Pro tento účel je vhodná jakákoli zátěž, jejíž kontakt není pro vodu hrozný.Ideálně - nerezová klína, velké štěrkové balvany.Tento náklad lze odstranit za 6-9 měsíců - během této doby bude půda „rozdrtit“ kroužky a za žádných podmínek nevzroste.

Tento způsob prohlubování studny je bezpečnější, ale není ideální.V důsledku tohoukáže se, že voda bude v plastové vložce.Je trochu užší, ale je lepší než nic.Všechno jde mnohem jednodušší, než když se pokoušíte přidat konkrétní prsteny.Musí být umístěny nahoře a při rozrušení stávajících není jasné, jak se bude chovat celý sloupec.

Jak vyrobit plastovou studnu hlouběji

Pokud máte plastovou studnu, její průměr je obvykle malý a práce uvnitř je obtížná a nepohodlná.Pokud to potřebujete prohloubit, je z jímky vyjmuta plastová objímka.Dále musíte vyčistit sutinu, která padla na dno, která byla vyplněna mezerou mezi stěnami jímky a rukávem.Poté vyjmou spodní filtr a začnou vyjmout půdu do požadované hloubky.V budoucnu se akce „uvnitř“ neliší: půdu odstraňujeme, dokud není dostatečné množství vody.

Polymerní pískové kroužky se používají k odkanalizování a sběru dešťové vody

K povrchu je přidán požadovaný počet plastových kroužků k hotovému pouzdru a vše je kompletně instalováno v šachtě na drceném kamenném polštáři..Další akce jsou již známy: vytvoříme spodní filtr, usneme mezi stěnami štěrku.Obecně to není příliš obtížné, kromě práce na zemi.

Nevýhodou této metody je, že pokud je půda volná, tento trik selže.Vyjmutím plastové objímky ze studny zbavíte stěny podpěry.To může vést k úplnému nebo částečnému uvolnění.V tomto případě je možná oprávněnější postavit studnu.

Instalace plastových kroužků pro technické vrty

Proces instalace kanalizační studny vyrobené z plastu nebo studny jiného účelu se příliš neliší od popsaného postupu.Rozdíl může být pouze v případě, že je instalován na půdě náchylné k těžbě.V tomto případě je pravděpodobné, že nádrž bude tlačena nahoru.Aby se tomu zabránilo, jsou upevněny plastové kroužky pro studnu.Nejčastěji se používá termín „kotvy“ a proces vyhazování se nazývá „výstup“.

Jednou z možností

Tradičním řešením je vykopat jámu o něco hlouběji, než je třeba, aby se ve spodní části vytvořil štěrk nebo písek a štěrk.Na tento polštář můžete položit „kotvu“ - betonovou desku.Může to být hotový sporák nebo domácí.Rozměry - více než spodní část studny.Deska by měla mít háčky nebo „uši“, ke kterým jsou připevněny plastové kroužky lany (nerez nebo polymer).Poté je mezera mezi stěnami vykopané jámy a studny zakryta.Pro těžbu zeminy je lepší použít spíše střední nebo hrubý štěrk než „nativní“ půdu.