Porovnání LED a úsporných žárovek: vyberte to nejlepší

Zvýšení cen elektřiny nás šetří tam, kde jsme o výdajích ani neuvažovali.Například se rozšířila výměna žárovek.Existuje mnohem úspornější světelné zdroje - zářivky a LED.Ale jak se rozhodnout, co dát - energeticky úsporné nebo LED žárovky?Pro rozhodnutí je nutné porovnat jejich vlastnosti.A je lepší to objektivně udělat.

Ekonomičtější

Název „úspora energie“ se u nás drží ve vztahu ke kompaktním zářivkám (KKL).V době jejich široké distribuce byli nejúspornější.Zejména ve srovnání s běžnými žárovkami spotřebují hospodyně 3-4krát méně energie.Později začali „propagovat“ světelné zdroje LED.Spotřebují ještě méně elektřiny, což znamená, že jsou nejúspornější.

Pro lepší řešení energeticky úsporných nebo LED lamp je nutné porovnat jejich parametry

Chcete-li vidět rozdíl, viz tabulka.Ukazuje spotřebu energie LED, zářivek a je nám dobře známawolframové vlákno.Všechny mají stejný (nebo téměř) světelný tok, ale jak vidíte, spotřeba energie je velmi odlišná.3 W LED lampa se rovná energeticky úspornému výkonu 7 W nebo žhavícímu 20 W.Diodová lampa o výkonu 5 W nahradí hospodyně o výkonu 12–13 wattů nebo žárovku o výkonu 40 wattů.Jedná se o průměrná data, protože ukazatele několika výrobců se mírně liší, ale obecně jsou proporce zachovány.

Žárovky Luminiscenční a energeticky úsporné LED Světelný tok
20 W 5-7 W 2-3 W 250 Lm
) 40 W 10-13 W 4-5 W 400 Lm
60 W ) 15-16 W 6-10 W 700 Lm
75 W 18-20 W 10-12 W 900 Lm
100 W 25-30 W 12-15 W 1200 Lm
150 W 40-50 W 18-20 W 1800 Lm
200 W 60-80 W 25-30W 2500 Lm

Již v této tabulce je snadné říci, že šetří energii nebo víceodiodnye lampy jsou nejekonomičtější.To však nejsou všechny výhody technologie LED.Budeme o nich mluvit dále (stejně jako o nedostatcích).

Životnost

Pokud jde o životnost, průměrná úsporná energie má v průměru 10 000 hodin.U LED je tento indikátor vyšší: v průměru - 30000 hodin, ale existují aplikace od výrobců pro 50-60 tisíc hodin práce.

Zdá se, že i zde jsou vůdci LED lampy, ale je tu jedna námitka.Obě technologie mají poměrně výraznou nevýhodu: v průběhu času se jejich intenzita světla postupně snižuje.Dochází k tzv. „Syndromu vyhoření“.V tomto ohledu se vyplatí zaměřit se ne na deklarovanou provozní dobu, ale na záruční dobu.Přesnější zobrazení skutečné polohy.Nakonec, pokud se v tuto chvíli s lampou něco stane, výrobce bude muset vyměnit zařízení za nové.Čím méně takových případů se stane, tím lépe.Proto mají výrobci tendenci podceňovat záruční dobu, protože nesou odpovědnost.

Je lepší neporovnávat životnost, ale záruční dobu

Pokud však porovnáme úsporné a LED žárovky podle záruční doby, je zde také rozdíl.U LED diod je průměrný ukazatel 3 roky, pro domácnosti - 1 rok.Existuje více /méně, ale je to zvláštní.Takže zde je lepší porovnání energeticky úsporných nebo LED lamp, nejlepší je LED technologie.

Rozměry a vzhled

Každý zná formu a rozměry energeticky úsporných žárovek.Jedná se o trubku zkroucenou do komplexní spirály s fosforem.Nejkompaktnější se hodí do stínu střední velikosti, ale ve většině případů vyčnívají z běžných světel, ale s vestavěnýmivypadat obecně "ne tak horké".

Přibližný velikostní rozdíl mezi LED a energeticky úspornou lampou KKL se stejným světelným výkonem

LED žárovky mohou mít velmi malé velikosti.Krystal o třech wattech může být vytvořen ve tvaru kruhu o průměru 1,5 až 2 cm, což odpovídá úsporě energie 7 W, která má minimálně velikost 32 x 79 mm.Takové miniaturní rozměry LED umožňují vyrábět zapuštěná svítidla velmi malé tloušťky - 2 cm nebo méně.A to je s radiátorem pro odvod tepla, který během provozu vysílá LED diody.Takové malé rozměry umožňují jejich zabudování do nábytku nebo do spodních zavěšených a zavěšených stropů do velmi malé výšky.

Takto vypadají zapuštěná svítidla s LED diodami

Pokud mluvíme o známějším formátu - s žárovkou, tvar a velikost žárovky může být zcela odlišná.Tato část je volitelná - LED dioda nevyžaduje vakuum nebo specifické plynové prostředí.Je to spíše pocta tradici.Pro jejich výrazný vzhled existují žárovky nazývané „kukuřice“.Jejich životnost je určena kvalitou LED, a nikoli integritou skořepiny, což ve skutečnosti není.Je dokonce možné sestavit osvětlení obecně ze samostatných LED na kovový deskový radiátor nebo i bez něj.Obecně platí, že rozměry i vnějšíVzhled LED žárovek se může lišit.A zde, při rozhodování, která je lepší než energeticky úsporné nebo LED žárovky, jsme došli k závěru, že LED žárovky jsou lepší - mohou být téměř neviditelné, mohou mít jakýkoli tvar a velikost.

Použitelnost a bezpečnost použití

Každý ví, že ve zářivkách jsou trubice naplněny fosforem, který za určitých podmínek začíná žhnout.Vytvoření těchto podmínek trvá nějakou dobu.Někdy je to téměř neznatelné a někdy může být zpoždění po zapnutí sekunda nebo dokonce trochu víc.To není ten nejpříjemnější fenomén, s nímž se člověk musí vyrovnat.LED lampy se rozsvítí ihned po přivedení napětí.V tom jsou určitě lepší.

Dnes se lidé stále více snaží osvětlovat s možností změny intenzity světla.Toho je dosaženo buď složitým obvodem s velkým počtem spínačů, nebo nastavením stmívače - malého zařízení, které vám umožňuje plynule měnit úroveň záře.Faktem však je, že ne všechny lampy mohou spolupracovat se stmívačem.Úspora energie nemůže.Potřebují určitou úroveň napětí a jeho tvar a stmívač pouze deformuje tvar.Ale s tímto zařízením mohou některé LED lampy fungovat.Jen při výběru LED svítilny hledejte stmívatelné.Tato schopnost je uvedena vtechnické specifikace.Méně - takové světelné zdroje se stejnými charakteristikami jsou dražší.

Tabulka pro porovnání LED a energeticky úsporných žárovek

Další bod ve prospěch LED lamp.Jejich baňka (pokud existuje) je vyrobena z vysoce nárazového plastu.Energeticky úsporná zářivka - vyrobena ze skla.A poškození trubice je fatální - světelný zdroj přestane fungovat.Některé (levné) hospodyně navíc obsahují rtuťové páry, takže poškozená skleněná trubice s fosforem může způsobit vážné poškození zdraví.To také znamená potíže s recyklací - pro zpracování takových svítidel potřebujeme speciální podniky.

A poslední bod týkající se snadnosti použití - po poruše nelze obnovit ani žárovku ani zářivku.Pokud jsou poškozeny, zcela ztratí svou funkčnost.LED lampy obvykle sestávají z několika krystalů umístěných na těle.Pokud jeden nebo více krystalů selže, světelný tok klesá, ale světlo je stále emitováno, i když v menším množství.Kromě toho, pokud si přejete a schopnost zvládnout páječku, můžete vyhořelé prvky nahradit a obnovit předchozí jas.

Řešení energeticky úsporných nebo LED lamp je tedy lepší, pokud jde o snadné použití,vidíme, že LED lampy jsou praktičtější a bezpečnější.

Ceny a přesto co je lepší ...

Každý ví, že LED lampy jsou dražší.To je snad jediný bod, v němž jsou zářivky před námi.Ale dnes není cenový rozdíl tak velký jako dříve.Jsou téměř stejné.Pokud například vezmeme v úvahu žárovky stejného výrobce se stejným ekvivalentem (nebo téměř stejným) s ohledem na žárovky, pak jsou ceny téměř stejné.

Zde je dokonce cena LED nižší.Je pravda, že teplota barev se liší ...

Například lampy Camelion (Chameleon). Úsporná zářivka - LH15-FS-T2-M /864 /E14 je ekvivalentem 75 W žárovky, stojí 160–225 rublů. LED lampa - Camelion LED8-C35 /830 /E27 (také ekvivalent 75 W žárovky) - 170 - 230 rublů.Obě série jsou základní, bez jakýchkoli zvláštních „zvonků a píšťalek“, a pokud vezmete v úvahu úspory energie (8 W oproti 15 W) a životnost (10 000 hodin a 30 000 hodin) a všechny ostatní „housky“, pak je tu ještě otázka „co je lepší, úspory energie neboLED lampy “nedochází.Řešení je pravděpodobně jednoznačné - úspornější, pohodlnější k použití a odolnější LED.Je nejlepší instalovat místo žárovek.

V tisku a na internetu se však nedávno objevilo mnoho informacípokud jde o skutečnost, že LED diody jsou škodlivé - emitují škodlivé spektrum a blikají.Pokud jde o spektrum, neexistují žádná potvrzená data, ale blikání, blikání a luminiscence.Ale vždy blikají a tam jsou LED diody bez vlnění, prostě stojí mnohem víc.Obecně platí, že rozhodnutí je na vás.