Použití nýtů pro nýtování kovů a jiných materiálů

Svařování je samozřejmě dobré, ale nelze jej použít všude.V tomto případě se používá nýtování - jedná se o mechanické spojení součástí pomocí speciálních upevňovacích prvků.Tento spojovací prvek se nazývá nýty, jsou vyrobeny z různých materiálů, jsou v různých typech.

Co je nýt

) Mechanické spojení částí pomocí řady nýtů se nazývá nýtování a samotné spojení se nazývá nýtový šev.Používá se tam, kde je nevhodné svařovat části nebo nesvařitelné materiály spojovat.Nýty se nýtují nejen kovy, a tak spojují části oděvů, doplňků atd.Ale je to více dokončeno než načtené připojení.To, co následuje, je o strhující konstrukci nebo zlepšení domova.V zásadě můžete místo nýtování použít šroubové spojení, ale šrouby s maticemi jsou dražší a jejich instalace trvá déle.

Takto vypadá nýtový kloub

Pokud mluvíme o instalaci plotů z profilovaného plechu, nýty jsou spolehlivější, protože je lze odstranit pouze vrtáním upevňovacích prvků.Při montáži šroubů nebo samořezných šroubů mohou být tyto šrouby odšroubovány a odvezeny jak z kovu, tak z hardwaru.V některých případech je nýtování výhodnější, když montuje střechu z vlnité lepenky nebo kovové dlaždice.Instalace střechy na střechu je problematická a časově náročná.A nýty, ano, s dobrým nástrojem, lze provést za hodinu nebo méně.

Nejběžnější použití v domácnostech

Jak jsou součásti spojeny s nýty?Nýt se instaluje do připraveného průchozího otvoru.Má hlavu, která spočívá na materiálu a hřídeli.Během nýtování je konec tyče vyrovnán, měnící se tvar pod vlivem síly.Proto se pro tento hardware používají plastové kovy.

Druhy nýtových švů

Pokud mluvíme o způsobu spojování plechů, pak se nýtové švy překrývají (jeden list se překrývá s druhým) a tupo.Dokovací švy mohou být s jedním nebo dvěma krycími vrstvami.S přesahy jsou spolehlivější, používají se na kritických a stresovaných místech.

Druhy nýtových švů: překrytí a tupo s překrytím

Podle umístění nýtů:

 • jednoradový;
 • dvojitá řada;
 • ​​
 • víceřadý.

mohou být proti sobě nebo v šachovnicovém vzoru.Švy mohou být silné, husté (pevné) nebo pevně husté.Husté provedení pomocí elastických těsnění položených mezi spojovanými částmi.Silně husté se používají hlavně u kotlů.Nyní jsou častěji nahrazovány svařováním.

Druhy nýtů

Co je nýt?Jedná se o válcovou tyč vyrobenou z tvárného kovu (může být dutá nebo ne) s hlavou určitého tvaru na jednom konci.Tato hlava se nazývá hypotéka.Během instalace se zploštěním kovu tyče na druhé straně vytvoří druhá hlava.Říká se tomu uzavření (uzavření).

Typy nýtů

Mohou existovat složené nýty (například oblíbené žaluzie nebo šrouby), které se skládají z těla a hřídele.Podstata se však nemění: zapuštěná hlava spočívá na materiálu a na druhém konci je v důsledku tažnosti kovu vytvořena druhá hlava.Jednoduše se vytvoří díky skutečnosti, že tyč se rozprostírá a protahuje druhou část.

Druhy tyčí a zapuštěných hlav

Nýty se liší tvarem hlavy a tyče.Podle typu tyče jsou to:

 • s pevnou tyčí (vysoká nosnost, ale obtížně se instaluje);
 • polodutý (část tyče v blízkosti zaváděcí hlavy je pevná, část -dutý);
 • jsou duté (hlava a hřídel mají válcový kontinuální otvor, jsou snadno nýtovány, ale nemohou nést vysoké zatížení).

  Druhy nýtů podle typu tyče a hlavice

Nýty mají následující typy hlav (na obrázku výše):

 • Polokruhový (vysoký a nízký).Někdy se nazývá sférický.Nejspolehlivější, vytvořit odolný šev.
 • Válcový a kónický (plochý).Používá se, pokud je sloučenina v agresivním prostředí.
 • Tajné a polo tajné.Instaluje se, když by spojovací prvky neměly vyčnívat nad povrch.Nejspolehlivější připojení, používá se pouze v případě potřeby.

V blízkosti mohou být instalovány různé nýty

Každý z typů zapuštěných hlav splňuje každý typ tyče.Jsou vybírány v závislosti na plánovaném zatížení.Pro maximální zatížení je zapotřebí hardware s pevnou tyčí a půlkruhovou hlavou.Duté švy lze použít na ne příliš zatížené švy, ale neposkytují těsnost.Pokud je taková vlastnost důležitá, dali polodutinu.

Druhy nýtů

Přestože se svařování stalo dostupné i pro neprofesionály, nýtování neztrácí na popularitě.Koneckonců, ne všechny kovy lze vařit a svar je náchylný ke korozi.Proto se neustále objevují nové odrůdy.nýty, takže rozhodně neexistuje úplný seznam.Zvažte hlavní a populárnější.

 • Klasické nebo běžné.Univerzální, používá se pro všechny typy švů.Můžete rozlišovat externě - připomínají houby.
 • Polo trubka (polodutá tyč).Vyžadují menší úsilí během instalace, ale také mají nízkou pevnost.Používá se ve směsích s malým mechanickým zatížením.

  Klasické a závitové nýty

 • Zapuštěné, výfukové, odtrhávací nebo trakční.Kompozitní (ve dvou částech) hardware.Dobrá věc je, že během instalace se nemusí držet na druhé straně švu.K instalaci plotů nebo k montáži střešních materiálů se používají.
 • Pistonic.Používají se pro sloučeniny s nízkým zatížením, vyrábějí se hlavně z měkkých kovů (hliník a slitiny, měď).

  Matice a pístové nýty

 • Závitové (matice).Pro spojování dílů s tenkými stěnami (do 0,3 mm).Liší se tím, že vnitřní část má závit se závitem, vnější má vertikální zářez, který zabraňuje otáčení kolem své osy.Uvnitř je utažen šroub, který přitahuje volnou část krytu ke křižovatce.Takto se ukazuje - kvůli drcení - zavírací hlava.

Toto jsou hlavní typy nýtů používaných ve stavebnictví, strojírenství a dalších oborech.V každém z těchto druhů existujejejich poddruhy, které se liší nuancemi.

Slepé nýty

Řekněme několik slov samostatně o slepých nýtech.Používají se k upevnění profilovaných plechů a kovových obkladů.Právě oni s nimi musí nejčastěji čelit, když uspořádají web.Výfukový nýt se skládá z trubkového tělesa a pevné tyče vložené uvnitř.Nazývají se složené, protože mají dvě nezávislé části.Tento upevňovací prvek je rovněž vyztužen - po instalaci zůstává část tyče uvnitř, což zvyšuje pevnost spojení.

Jak slepý nýt funguje

Délka kapoty slepého nýtu by měla být větší než tloušťka spojovaných částí.Zasune se do předem vytvořeného otvoru, poté nýt zachytí tyč, protáhne ji dutým tělem.Na vzdáleném konci tyče je koule, která tvoří zamykací hlavu od rozšířeného okraje pouzdra.Přebytečná tyč je nástrojem odstraněna, ale část zůstává uvnitř, což umožňuje takové spojení dostatečně silné.

Jak je zřejmé z popisu, je důležité zvolit správnou velikost nýtu.Příliš krátká nedovolí vytvoření normální perličky, která oslabí spojení.Příliš dlouhé tělo dá velkou vůli, což je také špatné.Při výběru tohoto typu spojovacího prvku tedy pečlivě zkontrolujte doporučený typtloušťka.Ideální, pokud je vaše připojení uprostřed rozsahu.

Nýty pro spojování sypkých a měkkých materiálů

Pro spojování měkkých a tvárných materiálů - plast, dřevotříska - výše uvedený hardware není vhodný.Pro ně existuje další typ podobných spojovacích prostředků.Není tak velký a méně odolný.Během instalace je však vyvinuto menší úsilí, aby nedošlo ke zničení materiálů.

Existují tyto typy nýtů pro spojování plastů nebo měkkých materiálů:

 • Petal.Po instalaci se tělo nýtu otevře několika okvětním lístkům.Velká kontaktní plocha takové zavírací hlavy umožňuje přerozdělení zátěže.

  Takové nýty mohou být umístěny na plasty, dřevovláknité desky a jiné „nekovy“

 • Rozpěrka.Toto je poddruhový výfuk, ale se zářezy na těle.Při instalaci se sčítají a vytvářejí také druh okvětních lístků, ale zdvojnásobují se.V tomto případě zůstává hlava hardwaru na povrchu součásti, aniž by se ponořila do materiálu.

Existují také plastové nýty.Obvykle se vyrábějí pro nábytek, někdy pro upevnění dekorativních panelů.Takové nýty jsou spíš nýtové nýty.Spodní část je nakrájena na několik plátků, uvnitř je závit, podél kterého je tyč přišroubována.Když se kroužíte, tyč tlačí na pouzdro, které držíúčet třecí síly.

Nýtování kovů

Proces nýtování kovů sestává ze dvou fází: přípravná a správná instalace hardwaru.Příprava - vyvrtání otvorů, pokud je to nutné, zahloubení pro zapuštěné hlavy.Vezměte prosím na vědomí, že zapuštěné hlavy mohou být na jedné (jakékoli) straně nebo na dvou.

Samotný nýtovací proces je následující:

 • vloží nýt;
 • utáhněte části, které mají být spojeny;
 • pro vytvoření blokovací hlavy pomocí nástroje;
 • zkontrolujte a vyčistěte připojení.

  Takto jsou nainstalovány slepé nýty

S dobrým nástrojem je práce rychlá.Pro soukromé použití a jednorázové práce se obvykle používají ruční nýty.A dokonce s nimi samotný proces (bez vrtání děr) trvá několik sekund.Pokud mluvíme o instalaci profilovaného plechu nebo kovové dlaždice, doporučuje se rozmazat každou díru vytvořenou barvou - aby se zabránilo korozi.Právě tyto procesy - vrtání a malování - vyžadují hodně času.

Obecně existují dva způsoby instalace nýtů: studený a horký.V horkém stavu je spoj předehřát na určitou teplotu (určeno kovem a tloušťkou dílů).V praxi se používá při montáži nýtů o velkém průměru - 12 mm nebo více.

Nýty jsou umístěny v řadách.Minimální vzdálenost mezi sousedními je 4 průměry od okraje plechu ke středu hardwaru - nejméně 1,5 průměru nýtu.Při připojování profilovaného listu vložte do vybrání, ne do vlny.

Nýtovací nýty

Nýty se volí na základě tloušťky spojovaných kovů.Důležité v tomto případě: parametry vestavěné hlavy, průměr tyče.Průměr tyče určuje průměr vrtáku, který se používá k přípravě otvoru v částech, které mají být spojeny.Průměr nýtu můžete přibližně určit zdvojnásobením tloušťky spojovaných dílů.Délka tyče je alespoň 2 průměry nýtu a vyčnívající část by měla být alespoň 1,25 - 1,5 průměru.

průměr nýtu 2,0 mm 2,3 mm 2,6 mm 3,0 mm 3,5 mm 4,0 mm 5,0 mm 6,0 mm 7,0 mm 8,0 mm
Průměr otvoru pro přesnou montáž 2,1 mm 2,4 mm 2,7 mm 3,1 mm 3,6 mm 4,1 mm 5,2 mm 6,2 mm 7,2 mm 8,2 mm
průměr hrubého otvoru 2,3 mm 2,6 mm 3,1 mm 3,5 mm 4,0 mm 4,5 mm 5,7 mm 6,7 mm 7,7 mm 8,7 mm

Obecně může být průměr nýtové tyče asi1 mm až 36 mm, jeho délka může být 2 mm až 180 mm.Navíc, větší průměr není ekvivalentní větší pevnostispojení.Zde hraje roli jak materiál, z něhož je vyroben, tak jeho typ (dutý nebo pevný).Jak si vybrat?Podle charakteristik nýtů.Vyberete si je pro spojování určitých materiálů určité tloušťky.Víte o zatížení, které bude aplikováno na připojení.Při výběru proto věnujte pozornost tomu, co výrobce doporučuje.

Jak si vybrat nýt podle tloušťky upevněného materiálu?Podle pokynů výrobce, ale obecně musí být průměr tyče nejméně dvojnásobek tloušťky materiálů

Musí být uvedeno:

 • Doporučený průměr pro připojení.Musíte jen zvednout vrták a vytvořit rovnoměrnou díru bez otřepů.
 • Minimální a maximální tloušťka spojeného paketu.Je důležité, aby vaše připojení bylo ve specifikovaném rozsahu.
 • Smyková síla.Toto je zatížení působící na spoj kolmo, aby nýt vydržel bez porušení.
 • Trhací síla.Při jakém zatížení podél nýtu se zhroutí.

Pevnost budoucího švu určuje tahová a střihová síla.Čím větší jsou tyto hodnoty, tím větší zatížení vydrží.

Z jakého nýtu by měl být nýt vyroben​​

Nýty jsou obvykle odebírány ze stejného materiálu jako spojené části - tím se zabrání tomu,elektrochemická koroze.Věnujte pozornost charakteristikám pevnosti.Avšak při spojování hliníkových součástí je zpravidla dostatečná pevnost hliníkového hardwaru.

Obecně se nýty vyrábějí z těchto kovů:

 • ocel:
  • obyčejné - třídy St2, St3, St10;
  • odolná vůči korozi Х18Н9Т;
  • galvanizované;

   Můžete se zmást))

  • legovaná (nerez) - 9G2, 304, 316.
 • MT měďa M3;
 • hliníkové slitiny (nejčastěji AD1, D18);
 • hliník-hořčík (AlMg2,5; AlMg5; AlMg3),
 • mosaz (L63).

Při spojování měděných částí jsou povoleny mosaz a měď.Hliník je spojen hliníkovými slitinami.Ocelové plechy - s odpovídajícími stupni ocelových nýtů.Existuje také smíšený hardware - ze dvou různých kovů (nikoli chemicky konfliktních).Nejčastěji se vyskytují hliník-ocel.

Pro instalaci fasádních prvků, svahů, odlitků, kovových obkladů a profilovaných plechů se obvykle používají nýty vyrobené z galvanizované lakované oceli.Zbarvení podle detailů.