Povrchová střecha

Moderní zastavěná střecha má životnost až 25-30 let - současné materiály si zachovávají své vlastnosti přesně po takovou dobu.To však podléhá kompetentní instalaci každé z vrstev.Chyby jsou nepřijatelné, protože neexistuje způsob, jak je opravit.Pokud jsou chyby místní nebo všechny, pokud jsou globální, budete muset demontovat část střechy.Pravděpodobně z tohoto důvodu mnoho majitelů domů dává přednost tomu, aby si vybudovali vlastní střechu - střecha pro vlastní potřebu zpravidla trvá déle bez úniků.

Struktura materiálů pro povrchovou střechu

Materiály pro střechu s povrchovou úpravou mají vícevrstvou strukturu.Na substrát je na obou stranách nanesen adstringent a na něj je nanesen ochranný povlak.VšechnyTyto vrstvy mají několik možností.Jejich kombinace dávají různé vlastnosti a vlastnosti.

Struktura materiálů pro zastavěnou střechu

Druhy základen

Významná část vlastností materiálu je určena základem, na kterém je aplikována.svíravý.Pokud se může natáhnout, pak materiál pro zastavěnou střechu může také do určité míry změnit svou velikost, pokud netoleruje deformace, pak se materiál rozbije.Pro zastavěnou střechu existují následující základy:

  • Kartonová krytina.Dostatečně silná a levná základna, oblíbená díky nízké ceně.Všechny druhy střešního materiálu jsou vyráběny na bázi lepenky.Proto při označování na první pozici vložte písmeno „P“, které označuje tento materiál.To je dobrá volba pro dočasné střešní zařízení - životnost střešního materiálu je až 5 let.Rozsah střešního materiálu je však poměrně omezený - začíná praskat a rozpadat se při teplotách nad + 40 ° C a nižších než -20 ° C.A to je jeho hlavní nevýhoda.
  • Azbestový papír.Hydroisol se vyrábí na tomto základě.Používá se hlavně ve výstelkové vrstvě střešního dortu jako hydroizolační vrstva.Má nízkou cenu, ale jeho životnost je až 5 let.

    Označení základních materiálů

  • Steklokan.Pevná základna, kterou nelze snadno roztrhnout.Materiály na bázi skleněných vláken během pohybu střechy se mohou odtrhnout od povrchu, ale jsou zřídka natrženy.Je označeno písmenem „C“ (na prvním místě označení).
  • Sklolaminát.Netkaný materiál, má střední pevnost, vhodný pro stabilní substráty, u kterých je posun nepravděpodobný.Sklolaminát v označení se zobrazí s písmenem „X“.
  • Polyesterová, odolná a pružná tkanina.Povrchově upravené materiály na bázi polyesteru se mohou natáhnout o 30% své původní velikosti, aniž by narušily integritu.Je označeno písmenem „E“ na prvním místě v označení.

Nejodolnější materiály jsou vyráběny na bázi polyesteru.Výrobci tvrdí, že tyto materiály si zachovávají své vlastnosti po dobu 25-30 let.Tolik střech s povrchem může být provozováno bez oprav, avšak při správné instalaci.Nevýhodou povrchových materiálů na bázi polyesteru je vysoká cena v době zařízení.Můžete však ušetřit na opravě a výměně.

Druhy pojiva

Pojivo také určuje sadu vlastností materiálu pro střechu s povrchem, ale již neovlivňuje pevnost, ale hydroizolaci a odolnost proti povětrnostním vlivům.Tato vrstva je také zodpovědná za stupeň adheze (adheze) k základní nebo podkladové vrstvě.K dispozici jsou následující typy pojiv:

  • Asfaltové.
  • Na základě dehtu.
  • Asfaltový dehet.
  • Asfaltový kaučuk.
  • Pryžový polymer.
  • Polymer.

    Vlastnosti ukládaných materiálů pro střechu závisí na typu pojiva

Nejlepší vlastnosti kompozic gumy a asfaltu a asfaltového polymeru.Mají široký teplotní rozsah, ve kterém mohoubýt využíván.Při výběru materiálů pro zastavěnou střechu věnujte pozornost tomuto parametru, protože její část toleruje vysoké teploty (do + 150 °) a část - nízká (do -50 ° C).A nemůžete je smíchat.

Účel

Zastřešené střechy jsou obvykle vícevrstvé a materiály pro různé vrstvy by měly mít odlišné vlastnosti.Ti dole by měli poskytovat hydroizolaci, pohltivost zvuku a případně tepelně izolační vlastnosti.Tyto materiály se nazývají podšívkové materiály a jsou-li označeny, jsou označeny písmenem „P“ na třetím místě označení.

Povrchové materiály pro vrchní vrstvu střechy musí mít navíc vysokou povrchovou odolnost vůči mechanickému poškození a povětrnostním podmínkám.Tyto materiály se nazývají „zastřešení“ a na třetí pozici jsou zkráceny písmenem „K“.

Ochranné vrstvy

Protože pojivo v povrchových materiálech je lepkavé, musí být něčím pokryto.To provedete pomocí kamenných štěpků různých velikostí nebo plastových fólií.Někdy se jako ochranná vrstva používá fólie (Folgoizol).Tyto materiály se používají v zemích s horkým podnebím.Ke snížení teploty je třeba fólie - spodní vrstvy se zahřívají o 15-20 ° C méně než při použití běžných materiálů.

Kamenné štěpky (kropení) mohou být:

  • Dusty (P) a jemnozrnné (M).Používá se k zabránění přilnavosti vrstev v roli.
  • Hrubozrnná (K) nebo šupinatá slída (H).Používá se na střešní materiály na přední straně k ochraně před mechanickým namáháním a proti povětrnostním vlivům.Kromě těchto úkolů plní také dekorativní funkce - drobky jsou malovány v různých barvách.

    Pokud je povrch posypán hrubými třískami, jedná se o střešní (konečnou) vrstvu

Protože typ ochranného nátěru má významný vliv na vlastnosti a použití materiálů(jemně zrnitý a zaprášený na obou stranách se aplikuje na obkladové materiály), pak je jejich označení také v označení - to je druhé písmeno.

Toto je stručné shrnutí všech charakteristik, které potřebujete znát při výběru povrchového materiálu.Před nákupem si přečtěte popis, prostudujte si rozsah a specifikace.

Zde je popsána technologie pokládky měkkých střech bez fúze.

Požadavky na základnu

Zastřešení válců s povrchovou úpravou se nejčastěji provádí na železobetonové základně, spáry mezi deskami by měly být utěsněny maltou třídy M150 a vyšší.Podkladem může být také:

  • Tuhé desky z minerální vlny (pevnost v tahu nejméně 0,06 MPa. Pokud je střecha přímo k nim roztavena, je povrch předem ošetřen tmelem s horkou střechou s průtokem nejméně 1,5 kg.
  • Tepelná izolace z lehkého betonu s kamenivy, jako je perlit, vermikulit. Potěr z cementové malty nejméně třídy M150.
  • Extrudovaná polystyrenová pěna.

    Tvrdé rohože nebo polystyrenová pěna s vysokou hustotou

  • Základna je vyrobena z asfaltu a má pevnost v tlaku nejméně 0,8 MPa.
  • Prefabrikované potěry z plochých azbestových cementových a sklo-hořečnatých desek, DSP (cementem vázané dřevotřískové desky).Minimální tloušťka desek je 8 mm, zapadají do 2 vrstev s rozestupem švů.Jeden šev od druhého je od sebe vzdálený ne méně než 50 cm. Vrstvy jsou spojeny dohromady ve středu a po obvodu, typ spojovacího prvku je nýt, lze použít samořezné šrouby.Při připevňování k samořezným šroubům je nutné provést předvrtání otvorů, jejichž průměr je o 1 - 2 mm menší než průměr spojovacího prvku.Na jeden list o rozměrech 300 x 150 cm je instalováno nejméně 14 spojovacích prostředků.
  • Výplň z perlitu a expandované hlíny, na kterou je instalován potěr z cementového písku o tloušťce nejméně 50 mm.Potěr musí být vyztužen silným kovovým pletivem.

    Jednou ze způsobů vytváření svahu je zásyp z expandovaného jílu

Je-li zastavěná střecha plochá, je nutné vytvořit sklon směrem k odtokovým nebo odtokovým nálevkám alespoň 1, 7%.Obvykle to dělají pomocí ohřívače.Výrobci válcovaných povrchových materiálů vyrábějí izolační desky s daným sklonem.Jen se hromadí, sledují směr.

Dalším způsobem, jak vytvořit svah, je nastavit vodítka před nalitím potěru a vyrovnat beton s nimi

Zde najdete střešní konstrukci z bitumenových tašek.

Složení krytiny

Při montáži šikmé nebo ploché zastavěné střechy je koláč stejný - s izolací nebo bez izolace, ale musí mít parotěsnou zábranu.Materiál pro parotěsnou zábranu je vybrán pro použité střešní krytiny, stejně jako je vybrán koberec obložení.

Kompatibilita materiálů při montáži nové střechy s povrchovou úpravou

Jde pouze o kompatibilitu vlastností a vlastností, proto je vhodné použít na střeše všechny prvky stejného výrobce.Renomované kampaně mají dokonce speciální tabulky, podle kterých si můžete vybrat požadovaný koláč.Jedním z nejznámějších výrobců v Rusku je společnost Technonikol, jejich tabulka je uvedena níže.

Co je pod střešní krytinou

Parotěsná zábrana chrání překrývající vrstvy izolace před nasycením vlhkosti, což je zvláště důležité při použití kamenné vlny jako izolace.Bojí se namočení.Se zvyšující se vlhkostí se jeho tepelně izolační vlastnosti výrazně snižují, a pokud zamrzne ve vlhkém stavu, pak se při odmrazování jednoduše rozpadne na prach a vaše střecha zchladne.Proto se při pokládce parotěsné zábrany věnuje zvláštní pozornost těsnosti spojů, správnému řezání průchodů.

Zastřešení kolíku izolované ploché střechy se zabudovanou střechou

Při izolaci ploché střechy nezapomeňte vytvořit sklon směrem k odtoku nebo přijímacím nálevkám (nejméně 1,5%).)Při plnění potěru je zachován stejný sklon.Jejíminimální tloušťka 5 cm, kvalita betonu - ne nižší než M150.Potěr, který získal pevnost (nejméně 28 dní od okamžiku nalití), je potažen bitumenovým základním nátěrem, který zajišťuje normální přilnutí střešního koláče k potěru.

Na tvrdé desky z kamenné vlny mohou být materiály ukládány bez pokládky potěru.Poté je povrch izolace potřen základním nátěrem a vrstvy vestavěné střechy jsou namontovány nahoře.

Ale není vždy nutné izolovat střechu.V tomto případě je méně vrstev (viz foto).

Neizolační plochá střecha s plochým povrchem

Při montáži šikmých šachet nebo prefabrikovaných potěrů (vyrobených z desek a listů) bude střešní koláč stejný, pouze vrstva parozábrany je plnápo stranách místnosti je izolace pokládána mezi klády a na vrcholu klády jsou upevněny plechy prefabrikovaného potěru (tloušťka plechů je nejméně 8 mm, pokládaná ve dvou vrstvách s rozestupem švů).

Instalace zastavěné střechy

Zastavená střecha bude sloužit po dlouhou dobu, pokud budou její vrstvy pokládány podle všech pravidel.Docela hodně práce, jsou uspořádány v článku v pořadí podle priority.

Příprava báze.

  • Z povrchu střechy jsou odstraněny všechny úlomky a prach.
  • Rez a jiná nemastná skvrna se odstraňují brusivem.
  • Mazací skvrny odstraňují část malty a vyrovnávají výsledné vroubkování pomocí náplastí z cementové malty.
  • Je-li povrch relativně plochý (rozdíl není větší než 5 mm /m2 M podél sklonu střechy a 10 mm /m2 v příčném směrusměr), trhliny a cementové malty jsou uzavřeny.Pokud je podlahová deska nerovná, vyplňte ji vyrovnávacím potěrem.Pro lití se používá beton o jakosti nižší než M150, minimální tloušťka potěru je 30 mm.

    Nejdříve roztažíme trhliny, poté vyplníme maltou

  • Svislé povrchy by měly být omítnuty nebo opláštěny DSP deskami, plochými azbestovými listy.Pokud mají praskliny a trhliny, jsou utěsněny tmelem nebo cementovou maltou.
  • Před pokládkou by měl být povrch střechy a svislé plochy ošetřen bitumenovým primerem (primerem).

Na místech, kde střechy sousedí s vertikálními povrchy, se na střešní materiály navrstvují do výšky nejméně 10-15 cm (pokud neexistují žádná zvláštní doporučení).V místech, kde střecha sousedí se stěnami vytápěných místností (mimo jiné komínové potrubí a ventilační potrubí), by měl být vstup do svislé stěny alespoň 25 cm, což je nezbytné, aby se ve střešní koláči nevytvořila kondenzace.

Pokládka parotěsné zábrany

Asfaltový povrchově chráněný parotěsný materiál může být pokládán svařováním nebo může být pokládán volně, ale všechny spoje musí být taveny.

  • Materiál se převaluje přes střechu tak, aby boční přesahy zanechaly 80 - 100 mm, koncové přesahy (spoje dvou válců ve stejném pásu) - nejméně 150 mm.

    Pravidla pro kladení rolí zastřešené krytiny

  • Koncové překrývání sousedních proužků by mělo býtrozteč nejméně 500 mm.
  • Při instalaci zateplené vestavěné střechy je parozábrana namontována na stěně o 10 cm výše než vrstva tepelné izolace.
  • Místa kontaktu se svislými povrchy jsou vyztužena dodatečnou vrstvou obložení, na seno se umístí o 250 mm a 100 mm by mělo ležet.na střeše.

    Po instalaci parotěsné zábrany

Izolační vrstva

Izolace je položena na hotovou vrstvu parotěsné zábrany.Povrch musí být naprosto suchý a čistý.Pravidla jsou následující:

  • Desky se pokládají bez mezery, těsně přiléhají k sobě.Jsou-li vytvořeny mezery větší než 5 mm, jsou vyplněny proužky tepelně izolačního materiálu.
  • Při pokládání dvou slov se švy rozdělí.
  • Aby nedošlo k poškození pokládané izolace, jsou na jejím povrchu stopy vyrobeny z deskového materiálu (překližka, OSB atd.).
  • Jsou upevněny speciálními naostřenými samořeznými šrouby s plastovými klobouky namísto deštníků.

    Při přemísťování spojů dochází k vrstvení tepelné izolace v několika vrstvách

  • Při použití tepelné izolace se vytváří sklon směrem k odtoku.

Potěrové zařízení

Na izolaci se nalije potěr.Při použití tuhých desek z minerální vlny (pevnost v tlaku nejméně 0,06 MPa) lze vestavěnou střechu vyrobit přímo pomocí izolace, bez potěru.Ale pro větší spolehlivost je lepší tento krok přeskočit.Pořadí prací je následující:

  • Zapnutominerální vlna nebo expandovaný polystyren je položen oddělovací vrstva - střešní plsť nebo sklo.
  • Položí se kovové pletivo z drátu o tloušťce nejméně 3 mm se stoupáním 150 x 150 mm.
  • Fragmenty oka jsou překryty nejméně jedním čtvercem (150 mm).V místech překrytí jsou spojena pletacím drátem s krokem 300 mm.

    Zařízení spřáhla pod střechou z nahromaděných materiálů

  • ​​
  • Vodicí kolejnice jsou zřízeny s ohledem na vytvoření předpětí.
  • Beton se nalije mezi rošty.Je v souladu s pravidlem a spočívá na lamelách.
  • Dva dny po nalití se lamely odstraní, vytvořené dutiny se vyplní cementovou maltou.

Potěr je ponechán, aby získal sílu.To trvá v průměru 28 dní.Pro udržení požadované úrovně vlhkosti je potěr ihned po instalaci potažen plastovým obalem, plachtou, pytlovinou.Během prvního týdne je povrch pravidelně zvlhčován: při vysoké teplotě několikrát denně, při nízké teplotě - jeden.

Beton, který získal sílu, je ošetřen základním nátěrem (a také parapetem), počkejte, dokud nezaschne (čas závisí na značce a počasí).Povrchová úprava střešní krytiny nad neosušeným základním nátěrem je zakázána.

Přilnavost na svislé plochy: zařízení nosníků, přesahy

V místech, kde střecha sousedí se svislými plochami, se doporučuje zajistit stranu s úhlem 45 °, aby byla zajištěna těsnost.Můžete to udělat:

  • pomocícementová malta (třída M 150, rozměry 100 x 100 mm)
  • instalací speciálních filetů, které se vyrábějí stejnými kampaněmi, které produkují materiály pro střechu s povrchem.

Filety se instalují na bitumenový tmel, okraj malty po zaschnutí cementu je natřen základním nátěrem.

Zařízení nosníků na zastavěné střeše

Korálky jsou pokryty další vrstvou podšívkového koberce typu Technoelast EPP.Z role je vyříznut pás takové šířky, aby alespoň 100 mm materiálu zůstalo na základně střechy a alespoň 25 mm navíjelo na svislý povrch.Boční překrytí proužků - nejméně 80 mm.Rozloženo po obvodu materiálu dalšího koberce po stranách je roztaveno po celé šířce.

Obrábění rohů střechy s povrchovou úpravou - vnější a vnitřní

Při pokládání následujících vrstev (spodní a střešní krytina) se nejprve nejprve roztaví spodní vrstva, poté se položí a roztaví hlavní koberec., přivést ji nad stranu o 80 mm.Šířka proužku dalšího koberce závisí na vrstvě.

Přizpůsobení usazené střechy ke svislým plochám

Endova a brusle

Jsou-li uspořádányšikmá zastavěná střecha v místě zalomení střechy - na hřeben je položena další podšívková vrstva.Jeho šířka je 250 mm na každé straně.Na složitých střechách v místech údolí by měla být obkladová vrstva na obou stranách ohybu nejméně 500 mm.

Stohovánímateriál v údolí (další vrstva

je stále položena na dně) Při pokládání na hřeben jsou spoje plátna opačné než směr převládajících větrů. Překrytí panelů je nejméně 80 mm, spoje jsou nutně roztavenykoberec je položen z jednoho kusu.Pokud délka role není dostačující, válcování začíná zdola, pohybuje se nahoru. Kloub je také nutně roztavený.

Povrchová střecha: pravidla pokládky materiálu

) Nejprve se musíte rozhodnout, kterým směremNa plochých střechách se to provádí podél dlouhé strany střechy. U střech se sklonem je směr závislý na úhlu:

  • menší než 15 ° - valí se přes svah (podél svahu);
  • více než 15 ° podél svahu.

Upozornění: Pokládání různých vrstev v kolmém směru je nepřijatelné. Všechny vrstvy povrchových materiálů pro střechu jsou pokládány v jednom směru.

Je-li více vrstev, podélné švy vrstev jsou posunuty nejméně o 300 mm.Při pokládce jsou také k dispozici standardní krycí vrstvy: boční - 80-100 mm, konec 150 mm.

Posun panelů během instalace zastavěné střechy

Postup pokládky

Instalace zastavěných střešních materiálů začíná od nejnižšího místa.Dříve je role kompletně srolována a poskytuje přístupy ke svislým povrchům (parapety, potrubí atd.).Roll to bez vln.Aby se materiál při válcování nepohybovalna jedné straně je stisknuto něco těžkého (můžete dát asistenta).Na skládaný role si poznamenejte délku a odřízněte přebytek.

Předběžné válce „vyzkoušejte“

Na rovných střechách se role válí od okrajů ke středu.Pro větší pohodlí můžete použít železnou trubku.Při sklonu více než 8% tato volba nefunguje.V tomto případě začíná depozice shora a klesá dolů.Kus o délce 1,5 až 2 metry není ponechán bez vyznání.Zpracovává se po lepení celého kusu.

Takže při válcování válců je méně vln, pár dní před začátkem instalace jsou kladeny vzhůru nohama.Vzhledem k tomu, že mají kulatý tvar, potom materiál leží naplocho.

Technologie fúze

Bez ohledu na to, jak je materiál srolován, je uložen válcováním „na sebe“.Takže můžete ovládat stupeň zahřívání bitumenové vrstvy: celý obrázek je před vašimi očima.Pokud zatlačíte válec „pryč od vás“, kvalita zastřešení bude velmi nízká a střecha rychle unikne.

Je nutné vyvinout „pro sebe“

Pohyby hořáku jsou plynulé a rovnoměrné.Při pokládání překrývajících se míst se dodatečně zahřívá.V tomto případě se hořák pohybuje po dráze ve tvaru písmene „G“.Hořák je umístěn tak, že jak základna střechy, tak pojivo na povrchu válce jsou současně zahřívány.Při správném zahřívání se před válcem vytvoří malý válec roztaveného bitumenu.

Při tavení je nutné zajistit, aby se bitumen roztavil rovnoměrně, neexistovaly žádné „studené“ zóny ani zóny místního přehřátí.Někteří výrobci (TechnoNIKOL) používají vzor na spodní stranu střešních materiálů s povrchovou úpravou.Je snadnější ovládat stupeň zahřívání bitumenu - jakmile se obrázek „vznáší“, můžete válcovat a pohybovat se dál.Pokud je bitumen zahříván správně, teče podél okrajů válce a zanechává pruh o velikosti asi 25 mm.To znamená, že podél okraje se získá rovnoměrný šev tmavé barvy.

Jak regulovat stupeň zahřívání ukládaného materiálu pro střechu

Poznámka!Nemůžete chodit pouze na uloženou střechu.Sypání se rozstřikuje na horký bitumen, což ovlivňuje jeho vzhled a ochranné vlastnosti.

Při pokládce pokládané střechy ve spodních oblastech se rohy válců ve spojích oříznou o 45 °.Tím je nastaven správný směr pohybu vody.

Pokládání ukládaného materiálu ve spodních sekcích (vdovkách)

Někdy je při pokládání finální vrstvy pokládané střechy nutné nanášet materiál na hrubozrnný nebo šupinatý povlak.Pokud materiál jednoduše zahřejete a přilepíte na sypání, je vysoká pravděpodobnost úniku.V tomto případě je nutné povrch materiálu předehřát pomocí postřikování, utopit špachtlí v bitumenu.Poté je již možné znovu zahřát a přilepit.